Yaratıcılığı Arttıran Oyuncaklar Nelerdir?

Oyuncak trendleri zamanla değiştiği halde bazı oyuncakların yeri oyuncak kutularında hiç değişmez. Bu tür oyuncakların genellikle iki ortak özelliği bulunur:

  • Açık uçlu oyuncaklar – oyuncakla oynamanın birden fazla yolu olan oyuncaklar. •
  • Etkileşimi teşvik eden oyuncaklar – interaktif, konuşmayı ve etkileşimi teşvik eden oyuncaklar.

Unutmamanız gereken nokta aşağıdaki oyuncak önerileri sadece bir rehber ve yol göstericidir. Oyuncak seçiminde kullanabileceğiniz en iyi rehber ise çocuğunuz ve onun ilgi alanları olacaktır.

Örneğin çocuğunuz dinozorlar gibi aşağıdaki listede olmayan bir oyuncaktan etkilenebilir. Bu durumda oyuncak seçiminiz içerisinde aşağıda listelenenlerden farklı öğeler de olması daha uygun olacaktır.

Peluş Oyuncaklar veya Oyuncak Bebekler. Çocuklar peluş oyuncakları ve oyuncak bebekleri sadece sarılma ve uyumak için değil aynı zamanda ilk taklit oyunlarını oluşturabilecekleri senaryolarda da kullanabilirler.

Ufak taklitçiler oyuncak ayılarını veya oyuncak bebeklerini kaşıkla beslemekten ya da üzerlerine battaniye sererek onlara ilgi göstermekten keyif alabilirler. Daha büyük çocuklar birkaç pelüş oyuncak veya oyuncak bebekle çay partileri yapabilir veya kutulardan yapacakları yataklara yerleştirerek bir veteriner ofisi veya hastane oluşturabilirler.

Oyuncak Kuklalar. Kuklalar, pelüş oyuncaklar veya bebeklerle aynı şekilde kullanılabilir. Ama hareketli ağızları ve kolları ile rol yapmayı gerçekten teşvik eden ek bir özelliğe sahiptirler.

Bu özellik oyuncak kuklaların daha gerçekçi görünmesini sağlamakta ve çocukların onlarla konuşmaları veya günlük işlerini beraber yapmaları için teşvik etmektedir. Daha büyük çocuklar birden fazla kukla kullanarak ya da eski çoraplarından yaptıkları kuklaları kullanarak yaratıcı kukla gösterileri yapabilirler.

Lego ve Bloklar. Bloklar sadece bina kuleleri yapmak için değil rol yapmak için de ideal birer oyuncaktırlar. Çocuklar en sevdikleri arabaları için bir ev veya garaj gibi basit ve tanıdık bir şeyler inşa edebilirler.

Daha büyük çocuklar ise bloklardan keyifle oynayabilecekleri bir şehir oluşturabilirler. Bazı Lego setleri uzay gemisi veya kale gibi belirli bir temayı inşa etmek için tasarlanmıştır. Ancak yaratıcılığı teşvik etmek için “Lego kutusunun dışında düşünmek” ve sadece hayal etmek yeterlidir.

Mutfak Oyuncakları. Mutfak oyuncakları dendiğinde aklınızda sadece kız çocukların ilgileneceği izlenimi oluşabilir ancak kız veya erkek çocuklar sürekli yiyecekle etkileşime girerler, yemek yerler, annesinin ve babasının yemek hazırlamalarını izlerler, market alışverişlerine eşlik ederler. Bu sayede kız veya erkek fark etmeksizin mutfak oyuncakları çocuklar için harika bir tema ve yaratıcı bir oyun alanı haline gelmektedir.

Genellikle bir çocuğun ilk rol oyunu peluş bir hayvanı beslemek ya da oyuncak bir bebeği beslemeyi içerir. Daha büyük çocuklar ise oyuncak mutfak setleri ile yemekler yapabilir, çay partisi düzenleyebilir, doğum günü partisi yapabilir veya pizzacı olup arkadaşlarına enfes pizzalar servis edebilir.

Oyuncak Araçlar. Bu kez de oyuncak araçlar sadece erkek çocukların ilgi alanına girmez mi diye sorabilirsiniz. Ancak mutfak oyuncakları gibi tüm çocuklar araçlarla oynamaktan zevk alır. Tıpkı gıdalar ve yemek gibi araçlar da çocukların deneyiminde yaygın olan bir şeydir bu da araçları iyi bir erken taklit teması haline getirir.

Bir oyuncak arabayı ileri geri itmek pek yaratıcı olmayabilir ancak oyuncak arabaya bir aksiyon figürü koyduklarında ve aracı tamirciye sürdüklerinde yaratıcı bir oyun temasına sahip olurlar.

Oyun Hamurları. Birçok çocuk oyun hamurları ile oynamaktan keyif alır ve özellikle küçük çocukların hayal güçlerini kullanmaya başlaması ve etraflarındaki nesneleri taklit edebilmesi için oldukça etkili bir oyundur.

Oyuncak mutfaklarda servis yapmak için lezzetli yiyecekler hazırlayabilir sonra da bir kuklayı besleyebilirler veya oyuncak araçların geçmesi için zorlu yollar veya tüneller açabilirler. Oyun hamurları ile oluşturabilecek oyun temaları neredeyse sınırsızdır.

Rol Oyuncakları (Kostümler ve Aksesuarlar). Hazır satılan kostümleri alarak oyun kurmanıza gerek yok. Evinizde bulunan birçok eşya ve kıyafet ile yaratıcılığınızı yansıtıp birçok farklı kostüm oluşturabilirsiniz. Kravatlar, şapkalar, önlükler, gömlekler veya takılar kullanarak farklı ve neşeli tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Unutmayın, çocuğunuzun yaratıcılığını teşvik ederek onu takip ederseniz, yaratıcı oyunları ve oyuncakları kolayca fark edebilirsiniz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0