Şekil Sıralama ile Eğlenceyi Şekillendirin

Şekil sıralama oyunlarının neden faydalı olduğunu hiç düşündünüz mü? Aslında cevabı oldukça basit: Tek bir kutuda sundukları şekiller, renkler ile fiziksel ve görsel becerilerin gelişimine sunduğu çeşitlilikte yatmaktadır.

Şekil sıralama ve ayırma oyuncakları çok yönlü oyuncaklardır. Eğlencelidirler ve çocuklara birçok erken öğrenme fırsatı sunarlar. Çocuğunuza şekiller ve renkler hakkında bilgi vermek için şekil sıralama oyuncaklarını kullanabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun el becerisi, el-göz koordinasyonu, ince motor becerileri ve çok daha fazlasını da geliştirmesine yardımcı olur.

Şekil sıralama ve ayırma oyuncakları, uzun yıllardır piyasada bulunan klasik oyuncaklardır. Tasarımları yıllar içinde gelişti ancak gelişimsel değerleri hep aynı kaldı. Şekil sıralama oyuncakları genellikle bir dizi şekil parçası ve delikli bir ana sıralayıcı ile birlikte gelirler.

Oyuncağın temel amacı, şekil parçalarını sıralayıcıdaki karşılık gelen deliğe yerleştirmektir. Tüm parçalar sıralayıcıya girdiğinde, çocuğunuz kapağını açarak oyuna yeniden başlayabilir. Farklı şekil sıralayıcı türleri ve farklı şekil sınıflandırıcı türleri vardır.

Sıralama kabının şekli bir küp kadar basit veya Nuh’un Gemisi kadar karmaşık olabilir. Şekil sıralayıcıların bazıları plastikten bazıları ise ahşaptan yapılmıştır. Ayrıca çeşitli zorluk seviyelerine sahip çeşitleri de bulunmaktadır. Ahşap şekil ayırıcılar daha zordur çünkü daha fazla şekle sahiptirler ve sıralama için ek düzlemlerle birlikte gelirler.

Çocuklar basit görünen şekil sıralama oyuncakları ile aşağıdaki aktiviteleri yapabilir:

 • Şekli küp üzerindeki doğru delikle eşleştirip, her bir parçayı bu şekilde deliğe düşürebilir.
 • Tüm şekiller tamamlandıktan sonra kapağı açıp oyuna baştan başlayabilir.
 • Şekline bakmaksızın tüm aynı renkteki blokları birlikte sıralayabilir.
 • Renkten bağımsız olarak tüm yuvarlak blokları birlikte sıralayabilir.

Bu sayede şekil sıralama oyunu çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu, ince motor ve problem çözme becerilerini güçlendirmesini ve şekilleri tanıyıp adlandırabilme noktasında kelime bilgisini geliştirmesini sağlar.

Şekil sıralama oyuncaklarından en iyi şekilde yararlanmaya yönelik ipuçları:

 • Şekilleri Anlama / tanıma: Odanın etrafındaki şekilleri gizleyin ve çocuğunuzdan belirli bir şekil bulmasını isteyin.
 • Şekilleri Adlandırma: Şekli deliğe yerleştirmeden önce çocuğunuzun şekli adlandırmasına teşvik edin.
 • Sıra Bekleme: Çocuğunuzu sıralama oyuncağına şekiller yerleştirme konusunda sırayla yönlendirmeye ve kimin sırası olduğu hakkında konuşmaya teşvik edin, örneğin “Benim sıram”, “Senin sıran” gibi.
 • Yorumlama: Çocuğunuz oyuncağa yerleştirmek için bir şekil seçtiğinde neler olduğu veya olabileceği hakkında konuşun, yorumda bulunun ve kendisinden de durum ile ilgili yorumda bulunmasını isteyin.
 • Talep / İstek: Çocuğunuza şekil sıralayıcı küpü verin ve şekilleri önüne yerleştirin. Çocuğunuzun istediği şekli istemesini veya kendisinin seçmesini teşvik edin.
 • Problem çözme: Çocuğunuz bir şekli doğru deliğe yerleştirmekte güçlük çektiğinde onu tekrar denemeye teşvik edin ve onlara ipucu verin.
 • Sayma: Çocuğunuzdan blokları saymasını isteyerek sayı sayma becerilerini teşvik edin.
 • Talimatları Uygulama: Şekilleri sıralayıcının yanına yerleştirdikten sonra çocuğunuzdan ayırıcıya belirli şekiller yerleştirmesini isteyin. Bu talimatlar “Daireyi bul” veya “Daireyi ve kareyi bul” gibi 2 adımlı olabilir.

Şekil Sıralama Oyununun Çocuklara Öğrettiği Konseptler:

 • İçeride, Dışarıda, Üstünde: Çocuğunuzun sıralayıcıya belirli bir şekil yerleştirerek içeride, dışarıda ve üstünde gibi kavramları oyun ile beraber öğrenir. Örneğin vereceğiniz “Daireyi küpün içine / üstüne koy” veya “Daireyi küpün dışına çıkar” talimatları ile bu konseptleri hızlıca öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Aynı / Farklı: Oyun sırasında iki şekli karşılaştırırken kavramları “İki dairem var. Onlar aynı şekildedir” veya “Üçgen ve daire. Bunlar farklı şekillerdir” şeklinde aktarmanız çocuğunuzun aynı / farklı kavramını öğrenmesine yardımcı olacaktır.
 • Renkler: Çocuğunuzun renk anlayışını geliştirmek için aynı renkteki öğeleri (örneğin sarı / mavi şekiller) gruplamaya teşvik edin. Bu gibi aktiviteler de çocuğunuzun renk kavramını ve renkleri öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Şekil sıralama oyuncaklarının birincil amacı, çocukların oyun yoluyla şekiller hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmaktır. Hemen hemen tüm şekil sıralama ve ayırma oyuncağı, parlak renkli şekil parçalarıyla birlikte gelir. Bu sayede çocuklarınıza renkleri de öğretebilirsiniz.

Erken yaşta şekiller ve renkler hakkında bilgi edinmek çok önemlidir. Çevremizdeki her şey şekil ve renklerden oluşur. Ayrıca renkler ve şekiller okuryazarlık ve matematiğe yönelik önemli bir temel beceridir. Bir şeklin özelliklerini bilmek, çocuğun nesneleri sıralama ve kategorize etme becerisini geliştirir. Sıralama, matematiğin erken bir formu olarak kabul edilir.

Harfler ve rakamlar da şekillerden oluşur. Bir çocuk çemberin neye benzediğini bildiğinde, 0 harfini ve 0 rakamını belirleyecektir. Bir şekli tanımlamak için, onun kaç kenarı olduğunu bilmek gerekir. Bir şeklin kaç tarafı olduğunu bilmek saymayı içerir. Ayrıca geometri, şekillerin incelenmesini içeren bir matematik dalıdır.

Şekil sıralama oyuncakları, çocuklara bir sorunu kendi başlarına çözmeleri için bolca fırsat sağlar. Çocuğunuzu, başarısız olduğunda denemeye devam etmesi için cesaretlendirmek, güven oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda problem çözme becerilerini de geliştirir. Şekilleri doğru deliklere yerleştirene kadar onlara ipuçları verebilir ve sabırlı olmayı öğretebilirsiniz. Yaptıklarında ise onlara iltifat etmeyi unutmayın bu sayede kendilerine olan güvenleri artacak ve gelişecektir.

Şekil sıralama oyuncakları ile oynamak genellikle tekrarlanan bir eylemi içerir. Şekil parçalarını sıralayıcıdaki doğru deliklere yerleştirmek için şekilleri öğrenmeye devam etmeden önce birkaç deneme gerekebilir. Bu eylem, çocuğun ince motor becerilerini ve el-göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur.

Görsel ayrımcılık, görsel imgelerdeki ayrıntıları belirleme ve tanıma yeteneğidir. Bir şeklin özelliklerine aşinalık, çevresinden gereksiz bilgileri filtrelemeye yardımcı olur. Ayrıca, şekilleri etrafındaki nesnelerle ilişkilendirmesine de yardımcı olur.

Şekil sıralama oyuncakları basit oyuncaklardır. Ancak bir çocuğun erken gelişimi için oldukça önemlidirler. Küçük çocuklar için en popüler oyuncaklar arasında kalmalarının nedeni de budur.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0