Rol Oyunları ile Değerli Hissetmelerine Yardımcı Olun

Çocuğunuz hiç telefonunuzu eline alıp birisiyle görüşüyormuş gibi davrandı mı, hatta bir uzaktan kumandayı eline alıp araba gibi gezdirdi mi? Küçük zihinlerinden neler geçtiğini merak ettiniz mi?

Çocukların gelişiminde oyun ve oyuncakların yeri tartışılmaz. Özellikle evde oynanan oyunların çocukların gelişimlerine katkısı çok büyüktür. Çocukların ev içerisinde yardımcı oldukları faaliyetler kendilerini değerli hissetmelerini sağlar ve özgüvenleri ile yaratıcılıklarını arttırır.

Araştırmalar, oyun yoluyla öğrenmenin bir çocuğun gelişiminin önemli bir parçası olduğunu gösteriyor. Çocuğunuzun yeterli oyun süresine sahip olmasını sağlamak, biraz daha fazla enerjisini boşaltmasına izin vermek aileler için büyük bir fayda olsa da, bir çocuk kim olduğunu bebeklik döneminde bile oyun yoluyla öğrenmeye başlar.

Gelişimin erken dönemlerinde bile, bir çocuğun zihni yalnızca çevresine bakarak ve çevresini algılayarak genişler. Oyunlarda eğitici oyuncakların kullanılması, çocukların yaşamlarında ihtiyaç duyacakları birçok farklı beceriyi öğrenmelerine de yardımcı olabilir.

Eğitici oyuncaklar, problem çözme becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir, çatışma çözme ve neden ve sonucun nasıl işlediğini öğretebilir. Aynı zamanda çocuklara paylaşmayı da öğretir, ince ve kaba motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur ve yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini besler.

Çocukların rol oyunlarını oynamalarının faydaları, sağlıklı gelişim için gerekli becerilerin geliştirilmesinde çok önemlidir. Bu nedenle çocuk terapistlerinin, çocukların zor durumlardan geçmesine yardımcı olmak için rol yapma terapisini kullanması şaşırtıcı değildir.

Eğlenmenin yanı sıra, oyunlarında hayal gücünü kullanmak çocukların yaratıcılıklarını geliştirir ve okulda daha iyi performansı teşvik eder ve aynı zamanda sorunlarla başa çıkmada güçlü bir problem çözme yaklaşımı geliştirmelerine yardımcı olur. Bunun nedeni, gerçek hayattaki rolleri canlandıran karakterleri almalarına izin vermesidir.

Doktorlar, polisler, öğretmenler ve hatta inşaatçılar, çocuklar arasında empatiyi teşvik eden oyun rollerinden bazılarıdır.

Çocuklar süper güçleri nedeniyle tek boynuzlu atlar, dinozorlar, prenses masalları ve hatta süpermenler gibi süper kahraman ve fantastik karakterlerden büyülenirler. Pelerin veya prenses elbise önlüklerini taktıklarında, cesareti teşvik ederken iyiyi kötüden ayırt etmelerine yardımcı olur.

Kamp veya inşaat gibi gerçek yaşam durumlarını oynamak, çocukların gerçek çevrelerini öğrenmelerine olanak tanır ve bu onların fiziksel tavırlar ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Bu önemli gerçekleri belirledikten sonra, rol oynamanın gizli ve eğlenceli bir şekilde öğrenmek olduğu açıktır. İşte çocuğunuz için rol oyunları ile oynamanın ve bu sayede kendilerini değerli hissetmelerini sağlayan nedenleri sizler için sıraladık:

Yaratıcılığı ve Hayal Gücünü Teşvik Eder

Araştırmalara göre, bir çocuğun bilişsel esneklik ve yaratıcılık kapasitesi, rol oynama ve kendini değerli hissetme ile bağlantılıdır. BÇocuklar yap-inan oyuncaklar ve rol oyunları ile beyinlerini çalıştırırlar ve erken yaşta hayal gücünü kullanarak pratik yapmak için eğitirler.

Bu sadece problem çözmek için önemli değildir, aynı zamanda hayatın ilerleyen dönemlerinde bile iyi bir hayal gücü, iyi bir kitabın keyfini çıkarmanıza, hayatta hoş şeyler planlamanıza veya diğer insanların hayatın çeşitli yönlerine bakış açılarını anlamanıza yardımcı olur.

Dili Zenginleştirir ve İletişim Becerilerini Geliştirir

Çocuklar yeni kelimeleri genellikle çok çabuk kavrarlar, sevdikleri bir karakterle birleştirirler ve yepyeni bir kelime dağarcığı oluşturulur. Rol oynama ve taklit oyunları onlara bu kelimeleri deneme fırsatı sunar.

Bu yeni kelimelerin kullanımıyla, iletişimlerinde güven kazanırlar. Sözlerini dikkatlice seçerek bir mesaj iletmeyi öğrenirler. Sırayla dinlemeyi öğrenirler. Bu becerilerin faydaları daha sonra okumayı ve yazmayı öğrenmeye başladıklarında görülür.

Sosyal ve Duygusal Becerileri Geliştirir

Rol oynama ve taklit oyunları sırasında çocuklar kendilerini başkalarıyla etkileşim kurmanın bir yolunu bulmaları gereken yaratıcı bir sosyal düzene yerleştirirler ve çoğunlukla olmak istedikleri bir kişi veya karakter rolünü denerler.

Bu, bir çocuğun başka biriyle empati kurmasını mümkün kılar ve bu nedenle, karakterlerin sergiledikleri davranışları neden yaptıklarını anlayabilirler. Çocuğunuz duyguları ile ilişki kurabilir ve davranışları üzerinde kontrol sahibi olabilir.

Rol oynama aynı zamanda çocuğunuzun çatışma çözümünü öğrenmesine de yardımcı olur. Örneğin başkalarıyla oynarken kimin kötü adam ve kimin süper kahraman olacağını tartışabilir, birlikte olası çözüm için beyin fırtınası yapmaları gerekir ve bu şekilde takım çalışması hakkında bilgi edinir. Bu beceriler hayatın ilerleyen dönemlerinde bile değerlidir.

Son olarak ve çocuk terapistlerinin rol oynamayı kullanmalarının ana nedenlerinden biri, hem stres giderici hem de çocuk üzerinde yatıştırıcı etkilere sahip olmasıdır.

Fiziksel Gelişimi Geliştirir

Rol ve taklit oyunlarının yukarıdaki tüm faydalarının yanı sıra, çocuklara fiziksel olarak da çok şey kazandırır. Onları “günü kurtarmak” için koştururken veya bir yangını söndürmek için merdivenleri yükseltirken, hatta yüzünüze makyaj yaparken ayaklarının üzerinde olduklarını gördüğünüzde, motor becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını geliştirdiklerini bilin.

Rol Oynamayı Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

  • Çocukların içeride veya dışarıda oynayabileceği güvenli bir oyun alanı bulun ve onları peluş hayvanlar, kostümler ve aksesuarlar ile doldurun.
  • Kendiniz bir karakter olarak onları cesaretlendirin.
  • Onlara çocuk tonunda okuyun, yaratıcılıklarını teşvik etmek için açık uçlu sorular sorun, bunu özellikle yatmadan önce yapın.
  • Her zaman oyuna çocuklar liderlik etsinler ve talimatları takip etsinler.

Ancak evde bazı araçları tehlikeli oldukları için kullanmalarını istemeyiz. Örneğin, ahşap tamir masası tam da bu sebeple onlara evde yardımcı olduklarını hissettirecek oyuncaklardan biridir. Ahşap tamir masası, çocuklarımızın evde tamirat işlerine yardımcı olmalarını hissetmelerini sağlayacaktır.

Çevresini merakla inceleyen, sürekli keşfeden çocuklarımız için el becerisini güçlendirmek ve zihinsel gelişimini desteklemek için tasarlanmış ahşap tamir masası, evde anne ve babalarına yardımcı olmayı seven çocuklar için birebirdir.

Yardım eden, başardığını gören çocuk mutlu çocuktur.

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0