Rol Oyuncakları ile Çocuklara Sorumluluk Bilinci Nasıl Kazandırılır ?

İlkokul öncesi anne ve babaların sordukları ve düşündükleri genel bir konu ve soru var: Çocuğuma sorumluluk algısını nasıl kazandırabilirim? Bağımsız ve sorumluluk bilincine sahip bir çocuk nasıl yetiştirebilirim?

Ev, çocukların başarılı yetişkinler olabilmeleri için ihtiyaç duydukları becerileri öğrendikleri yerdir. Bu becerileri öğrenmek bir gecede gerçekleşmeyecek ancak ebeveynler çocukları büyürken küçük ve basit yollarla onların bağımsız, sorumluluk sahibi ve mutlu bir yetişkin olmalarına yardımcı olabilirler.

Bağımsız ve sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmek için ebeveynler çocukları yetişkin olduklarında ihtiyaçları olacak yetenekleri analiz etmeli ve bu doğrultuda onları desteklemeliler. Örneğin kendi alanlarını sahiplenip, kendi alanlarında yaşayabilen çocuklar yetiştirmek istiyorsak onlara kişisel bakım becerileri, yemek pişirme, temizlik ve problem çözme gibi becerileri öğretmeliyiz.

Benzer şekilde iradeli çocuklar yetiştirmek istiyorsak onlara zaman yönetimi, örgütlenme ve azim gibi konuları öğretmemiz gerekir.

Evimizde çocuklara basit sorumluluklar vererek bu hedeflere kolayca ulaşabiliriz. Çocuklar oyun oynayarak öğrenmekten keyif aldıklarından oyuncak bir mutfağı veya oyuncak mutfak setlerini kullanarak yemek pişirebilir ya da bir veteriner veya hayvan bakıcısı gibi giyinip oyuncak doktor veya veteriner seti ile hayvanlarla ilgilenebilirler.

Oyun oynamak çocuklara öğrendiklerini uygulama ve deneyimleme şansı verir. Çocuklar oyun oynayarak bu rolleri keşfedebilir ve gelecekte bu rolleri yerine getirmek için gereken özellikleri geliştirmeye başlayabilirler.

Başarılı birer yetişkin olmak için çocukların geliştirmesi gereken birkaç beceri alanı bulunmaktadır. Aşağıda üç temel beceri alanını bulabilirsiniz.

Kişisel Bakım Oyunları

Kişisel bakım çocuklar ve yetişkinler için oldukça önemlidir. Kişisel bakım zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığınıza dikkat etmeyi içerir. Çocuklar yap inan oyun senaryolarını keşfederken duş almayı, yıkanmayı, krem sürmeyi, dişlerini fırçalamayı, tırnaklarını kesmeyi vb. öğrenebilirler.

Peluş hayvanlarla veya veteriner ve doktor setleri ile oynarken hayvanları tıraş etmeyi, tırnaklarını kesmeyi, beslemeyi ve sularını doldurmayı becerebilirler. Yap inan oyunları bu basit becerileri çocuklara tanıtmak için büyük bir fırsattır.

Besleme Oyunları

Evcil hayvan sahibi olmak çocuklara rutinleri ve beslenme düzenini tanıtmanın en iyi yoludur. Çocuklar kendilerini nasıl besleyebileceklerini, kendi yemeklerini hazırlamayı ve kendileri temizlemeyi öğrenmelidirler.

Aynı zamanda bir ebeveyn veya bakıcı da olabilirler bu yüzden başkalarına da yardım etmeyi öğrenmeleri önemlidir. Oyuncak bebekler ve hayvan bakımı oyun setleri veya yap inan oyuncaklar kullanarak bu beceriler üzerinde pratik yapabilirler.

Problem Çözme Oyunları

İnsanlarla başarılı bir şekilde etkileşim kurabilmek yaşam boyu mutluluğu olumlu yönde etkileyecektir. Yap inan oyuncaklar ile çocuklar müzakere etmek, diğer insanların bakış açılarını dinlemek, planlar oluşturmak, diğer insanlarla fikirlerini paylaşmak ve dinlemek gibi şeyler yapmayı öğrenirler. Bu sayede daha yüksek derecede düşünme becerilerini geliştirebilirler.

Çocuklar oyuncak bebeklerle veya oyuncak mutfak seti ile oynarken mevcut senaryoyu analiz ederek bir bebeğin herhangi bir ihtiyacı olup olmadığına karar vermek gibi zorlu bir durumun nasıl üstesinden gelebileceğine karar vermeye çalışırlar.

Çoğunlukla kararlar vermek çocuklar için korkutucu olabilir ancak bu becerileri oyun gibi düşük stresli bir ortamda keşfetmek ve deneyimlemek için ne kadar çok fırsat elde ederse, bu baskı ile karşılaştığında o kadar başarılı olacaklardır.

Buradan Yap – İnan ve rol oyuncakları kategorimizi inceleyebilir, çocuğunuzun yeni beceriler kazanmasına yardımcı olacak oyuncak setlerinden seçim yaparak sipariş verebilirsiniz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0