Peluş Oyuncaklar Nasıl Yıkanır ve Temizlenir?

Günümüzde çoğumuz evimizdeki yüzeyleri ve eşyaları ne kadar iyi temizlediğimize daha fazla dikkat ediyoruz. Çocuklarımızın oyuncakları da istisna değildir. Çocuklarınızın bu konuda kaç kez parmaklarını ağzına ve oyuncaklarına soktuğunu düşünürseniz, bu sizi ürkütmeye yeter.

Oyuncak Temizliği Nasıl Yapılır?

Her şeyin temiz olmasını isterken, yüzeyleri çocuğunuz için tehlikeli olmayacak şekilde temizlediğinizden emin olmak istersiniz.

Peluş oyuncaklar hemen hemen her küçük çocuğun zevkidir. Çocuklar peluş oyuncaklarını yanlarından hiç ayırmazlar, her yere götürüyorlar ve neredeyse her şeyi onlarla yapıyorlar. Bazen, pelüş oyuncaklar yerlerde gezer veya sadece bir kenarda dururken bile bir süre boyunca toz biriktirir. Ancak çocukların güvenli bir şekilde eğlenmesi için peluş oyuncakların nasıl yıkanacağını ve temizleneceğini öğrenmek zor değil.

Ahşap Oyuncakların Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır

Çocuklar bazen kirli olup olmadıklarına bakmadan pelüş oyuncakları ağızlarına götürdükleri için bu oyuncakların temizlenmesi çok önemlidir. Çocuğunuzun peluş oyuncağını yıkamanın iki zahmetsiz ve kolay yolu vardır.

Peluş Oyuncakları Hangi Sıklıkta Temizlemeli veya Yıkamalısınız?

Toz ve yüzey kirlerini en az ayda bir kez temizleyin. Peluş oyuncaklar üzerindeki biriken tozun daha ağır kirlerin temeli olmasını önlemek için yumuşak kıllı bir fırça veya vakumlu süpürge kullanın.

Peluş Oyuncaklar Çamaşır Makinesinde Nasıl Yıkanır?

Peluş oyuncağın üzerinde bir etiket bulduysanız ve makinede yıkanabilir olduğunu söylüyorsa, şanslısınız demektir. Sadece birkaç basit adım ile pelüş oyuncağı yeni bir durumda geri getirebilirsiniz.

Başlamadan önce, yıkamayı düşündüğünüz oyuncakların üzerindeki yıkama talimatlarını okuduğunuzdan emin olun. Peluş oyuncaklar üzerinde temizleme talimatlarını belirten bir etiket olabilir veya olmayabilir.

Ancak en azından üretim sırasında kullanılan malzemeleri listelemelidir. Bu size nereden başlayacağınız konusunda bir ipucu verecektir. Bazı oyuncaklar makinede yıkanmaya uygun olsa da, bazılarını hiç yıkamamanız gerekir.

Öncelikle eğer pelüş oyuncak üzerinde gevşek kısımlar veya yırtıklar varsa dikerek başlayın. Başlamadan önce fiyonkları ve şeritleri ekstra dikişlerle sabitleyin. Yıkama sırasında takılmasını önlemek için oyuncağı bir file çamaşır torbasına veya bir yastık kılıfına yerleştirin.

Peluş oyuncakları çamaşır makinanızda yıkarken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Hassas yıkama döngüsüne sahip çamaşır makinesi
 • Yumuşak deterjan
 • Örgü çamaşır torbası veya yastık kılıfı kullanımı

Peluş oyuncağı çamaşır makinesinin içindeki çamaşır torbasına koyun, hafif deterjan ekleyin ve çamaşır makinesini çalıştırın. Peluş oyuncağı yıkamak için nazik ve hassas bir yıkama döngüsü kullanın. Yıkama tamamlandıktan sonra pelüş oyuncağı tamamen nemsiz hale gelene kadar dışarıda kurutun.

Peluş Oyuncaklar Elde Nasıl Yıkanır?

Bir çamaşır makinesine erişiminiz yoksa, peluş oyuncaklarınızı elde yıkayarak temiz bir hale getirebilirsiniz. Peluş oyuncak eskiyse veya hassas bir durumdaysa ve çamaşır makinesinde yıpranmasını istemiyorsanız, yumuşak bir deterjan ve soğuk suyla elde yıkayabilirsiniz. Tıpkı elde yastık yıkarken olduğu gibi, çok hafif çamaşır deterjanı kullandığınızdan emin olun.

 • Yıkama işlemine başlamadan önce tüm yırtıkların dikildiğinden emin olun.
 • Yumuşak deterjan kullanın.
 • Mutfak lavabosu veya geniş bir kova içerisinde yıkayabilirsiniz.

Bir kova veya mutfak lavabosunu soğuk suyla doldurun. Az miktarda yumuşak deterjan ekleyin ve pelüş oyuncağı sabunlu su karışımına batırın. Kir çıktıktan sonra, kalan sabun kalıntılarını yeterli su kullanarak durulayın.

Peluş oyuncağı eski giysiler veya havluların arasına bastırarak tüm fazla suyu sıkın. Sudan çıktıktan sonra oyuncağı orijinal şekline getirin ve havada kurumaya bırakın.

Pilli Peluş Oyuncaklar Nasıl Yıkanır ve Temizlenir?

Peluş oyuncağın üzerinde yıkanamaz olduğunu belirten bir etiket varsa veya etiketi yoksa ve oyuncağı çamaşır makinesine atarak riske atmamayı tercih ediyorsanız, oyuncak mekanik bir bileşen, bir müzik öğesi içerebilir veya suya dayanıklı olmayan yapıştırılmış süslemelere sahip olabilir.

Eğitici köpekçik gibi pilleri ile birlikte gelen peluş oyuncakların temizlenmesi, onları çamaşır makinesine atamayacağınız için özel prosedürler gerektirir. Müzikli ve pilli peluş oyuncakları yıkamaya başlamadan önce, oyuncağın zarar görmesini en aza indirmek için peluş oyuncaklardaki pilleri çıkarmanız önemlidir. Pil bölmesinin tamamının oyuncaktan çıkarılabildiği durumlarda, onu da çıkarmanız iyi olur.

Pilli pelüş oyuncakları yıkamak ve temizlemek için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • Yumuşak deterjan
 • Su
 • Elektrikli süpürge
 • Karbonat
 • Kova
 • Lif veya bez

Bir kaseyi temiz soğuk su, karbonat ve biraz yumuşak deterjanla doldurun. Oyuncaktaki lekelerden kurtulmak için, tıpkı döşemeyi temizlerken yaptığınız gibi, sabunlu karışıma batırıp oyuncağı ovalayarak temizleyin.

Soğuk, sade suya batırılmış temiz bir giysi parçası kullanarak fazla sabunu durulayın. Sabun kalıntısı kalmayana kadar sade suya batırılmış bezle temizlemeye devam edin. Tüm nemi gidermek için oyuncağı havayla kurutun.

Peluş Oyuncakta Oluşan Kokular Nasıl Giderilir?

Peluş oyuncaklar sıcak ve nemli ortamlarda saklandıklarında küf kokusu gelişebilir. Koku genellikle küften kaynaklanır, ancak tozdan da olabilir. Cildi tahriş edebilecek veya alerjiye yol açabilecek zararlı herhangi bir şeyi gidermek için bir küf kokusu giderilmelidir.

Peluş oyuncağı su ve sirke karışımıyla yıkayın. Oyuncağın her yerine bol miktarda karbonat tozu serpin. Birkaç gün beklemesine izin verin ve fazla karbonat tozunu daha sonra elektrikli süpürgeyle süpürün.

 • Peluş oyuncak üzerinde görünür küfleri çıkarın. Küf kokusu küfün bir sonucu olabilir. Sağlığınızı korumak için eldiven ve maske kullanın. Peluş oyuncağı dışarı çıkarın. Küf bölgelerine eski bir diş fırçası sürün.
 • Peluş oyuncağın üzerindeki etiketi okuyun. Etiket size oyuncağı nasıl yıkayacağınızı söyleyecektir. Etiketteki talimatları izleyin ve pelüş oyuncağı yıkayın.
 • Peluş oyuncağı temizledikten sonra kuruması için güneşte bekletin. Güneşten gelen ısı, kalan küfü öldürmeye yardımcı olacak ve oyuncağın hava almasına yardımcı olacaktır.
 • Hala küf kokusunu hissediyorsanız, eşit miktarda beyaz sirke ve suyu bir sprey şişesinde birleştirin. Çözeltiyi pelüş oyuncağın üzerine püskürtün. Sirke kokuyu etkisiz hale getirecektir.
 • Kalan küf kokularını gidermek için pelüş oyuncağın üzerine karbonat serpin. Karbonatın gece boyunca pelüş oyuncağın üzerine sinmesine izin verin ve ardından bir süpürge ile vakumlayın.

Peluş Oyuncakların Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Arada bir, özellikle grip veya başka bir hastalığı olduğunda çocuğunuzun pelüş oyuncaklarını dezenfekte etmek önemlidir. Bu, mikropların yeniden yayılmasını önleyecektir.

Peluş oyuncakların dezenfeksiyonu için gerekenler:

 • Ev tipi çamaşır suyu
 • Su
 • Kova
 • Fırça

Bir kaptaki suya birkaç damla ev tipi çamaşır suyu ekleyin. Çamaşır suyu karışımına bir bez veya fırça batırın ve peluş oyuncağın dışını fırçalamak için kullanın. Karışımdaki ağartıcı, oyuncaktaki mikropları öldürür. Oyuncağı soğuk su ile ovarak durulayın. Nemden kurtulmak için dışarıda havayla kurutun.

Peluş Oyuncakları Daha Uzun Süre Temiz Tutmanın İpuçları

 • Çocuğunuz pelüş oyuncağını çok seviyorsa ve yıkanabilir olmadığını biliyorsanız, bir yan dikişi dikkatlice ayırın ve dolguyu çıkarın. Dış cildi hassas bir deterjan ve soğuk suyla elde yıkayın ve havayla kuruması için düz bir şekilde yatırın. Orijinal dolguyu değiştirin veya tamamen yıkanabilir olan polyester elyaf dolguyu değiştirin.
 • Peluş oyuncakları, yırtıklar, sarkan düğmeler, gevşek gözler veya yapıştırılmamış süslemeler için periyodik olarak kontrol edin. İleride daha fazla sorun yaşamamak için onarımları hemen yapın.
 • Çocuğunuz hastayken kullanılan pelüş oyuncakları daima yıkayın veya temizleyin.
 • Peluş oyuncak renkli kumaşlara sahipse, temizliğin oyuncağı bozmadığından emin olmak için bir renk testi yapın. Küçük bir damla seyreltilmiş deterjanı pek görülmeyen bir noktaya sürün ve renk gelirse, oyuncağı temizlemek için yalnızca su kullanın.
 • Yıkanabilir bir oyuncağı çamaşır dezenfektanı kullanarak dezenfekte edin. Peluş oyuncağa dezenfektan püskürtmeyin çünkü sprey oyuncağın kürkünü mahvedebilir.
 • Normal sabun veya fazla miktarda deterjan kullanmayın. Oyuncağın yüzeyinde kalıntı bırakırsanız daha fazla kir çeker ve oyuncak daha çabuk kirlenir.

Peluş oyuncaklar için bu temizlik ipuçlarını faydalı bulduysanız, lütfen bu makaleyi arkadaşlarınız ve ailenizle sosyal medyada paylaşın.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0