Oyuncaklar Dil Gelişimine ve Konuşmaya Nasıl Yardım Eder?

Oyunun amacı gelişimsel anlamda öğrenmektir. Ahşap blokları dizerken ya da Lego parçalarından bir kule yaparken bu durum veya gelişim anlaşılamayabilir ancak çocuklar oyunlarını sürekli olarak öğrenerek geliştirirler.

Aynı zamanda çocuklar motor becerilerini, mantık ve akıl yürütme becerilerini ve dil bilgilerini geliştirmeyi de bu sayede becereceklerdir. Bir ebeveyn olarak onlara tüm bu yetenekleri teşvik eden eğitici oyuncaklar sağlamak onların gelişimine de katkı sağlayacaktır.

Eğitici Oyuncaklar – Bebeklerde Konuşma Gelişimi 

Çoğu bebek oyuncağı, bebeğinizin görsel ve işitsel duyularını denemek ve teşvik etmek için geliştirilmiştir. Bebekler henüz sözlü olarak iletişim kuramasalar da dikkatinizi çekecek sesler çıkarmayı öğrenmektedir ve bu yaşlarda dil ve iletişim ile ilgili faydalı olabilecek herhangi bir oyuncak bebeğinizin kendine güvenen bir çocuğa dönüşmesine yardımcı olacaktır.

Çok küçük yaştaki bir bebeğe oynamaktan keyif alabileceği parlak renkli kumaş kitaplarla oynamasını teşvik etmek ve onlara bu hikayeleri anlatmak oldukça eğlenceli ve öğretici olacaktır. Bu sayede kelimeleri okumak bebeğe dilin ritmini ve yansımasını öğretmeye yardımcı olacaktır.

Yüksek teknolojili oyuncaklar bu günlerde norm haline geldi. Oyuncak mağazaları, ışık veren, ses çıkaran ve şekilleri, renkleri, harfleri ve sayıları öğrettiğini iddia eden plastik oyuncaklarla doludur. Ancak bu oyuncaklar, çocuklara bir düğmeye bastığınızda bir şeyin yandığını veya ses çıkardığını öğretir.

Renkler ve harfler gibi kavramlar, basit oyuncaklar, kitaplar ve flash kartlar kullanılarak bire bir ebeveyn / çocuk etkileşimleriyle öğretilebilir. Konuşma ve dil gelişimini teşvik eden oyuncaklar, hayali oyunu teşvik eder, neden ve sonuç ilişkilerini öğretir ve yorumlama için birçok fırsat sunar.

Okul Öncesi Çocuklarda Konuşma ve Dil Gelişimi

Kesin olan bir şey var ki çocuklar her gün yeni bir şeyler öğreniyor, elbette bu öğrendiklerine kelimeler de dahil. Çocukların dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olan oyuncaklar temelde çocukların duyularından birden fazlasına hitap eden eğitici oyuncaklardır.

Harf blokları ve üzerinde alfabe olan basit bulmacalar bu gibi aktiviteler için harika birer örnek olabilirler. Çocuğunuza küpleri ve blokları nasıl bir araya getireceğini veya bir alfabe yapbozunun nasıl yapılacağını göstermeniz durumunda onlarda harfleri ve yaptıkları sesleri birleştirmeye başlayacaklardır.

Karmaşık elektronik oyuncaklar çocukların konuşma gelişimi veya çocukların okuma alışkanlığı söz konusu olduğunda gerekli değildir. Buna rağmen yürümeye yeni başlayan çocuğunun sesini kaydeden ve çalan bazı basit oyuncaklar eğlenceli olabilir ancak bu gibi farklı özelliklerde kullanılamayacak sabit yapılı oyuncaklar yerine açık uçlu ve yaratıcılığı ön plana çıkaracak oyuncaklar seçmek daha uygun olacaktır.

Daha büyük çocukların okuma becerilerini teşvik edebilecek eğitici oyuncaklar arasında yapbozları da sayabiliriz. Yapbozlar parçaları ve şekilleri bir araya getirerek çocukların farklı sözcükleri hecelemeyi öğrenebilecekleri bir oyuna dönüşebilir. Bu aynı zamanda çocukların yazılı kelimeleri ve şekilleri nesnelerle ilişkilendirmelerinde yardımcı olur.

Rol ve yap-inan oyuncaklar küçük çocuklar için de iyi bir alternatiftir. Çocuğunuza doktor veya itfaiyeci ya da en sevdikleri çizgi film karakteri rolünü oynaması için basit rol oynama oyuncakları temin ederek yaratıcı ve eğitici bir şekilde dil ve kelime gelişimini sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Büyük Çocuklarda Konuşma ve Dil Gelişimi

Çağımızda elektronik oyuncaklar dil öğretimi ve yazma becerileri için daha kullanışlı hale gelmeye başlamaktadır. Bu tarz elektronik eğitici oyuncaklar çocukların kelime hazinelerini, okumalarını ve hecelemelerini geliştirmeye yönelik olmalıdır.

Esasında dil gelişimine yardımcı olacak en iyi oyuncaklar etkileşimli oyuna imkan sağlayan oyuncaklardır.

Çocuğunuzu kendi dünyaları hakkında düşünmeye teşvik eden oyuncaklar yeni sözcükler keşfetmesine yardımcı olarak dil becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayacaktır. Elbette bu oyuncaklar diğer eğitici oyuncaklar gibi çocuğunuzla konuşmaya, onu dinlemeye, birçok soru sormaya ve onlara sizinle ve başkalarıyla iletişim kurmaya teşvik etmeye odaklanırsanız en iyi şekilde verimli olacaktır.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0