Oyuncak Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocuğunuzun peluş oyuncağı, banyo oyuncağı veya lego blokları üzerinde nelerin gizlendiğini hiç merak ettiniz mi? Ya da çocuğunuzun alerjisinin en sevdiği oyuncak ayı ile temasa geçtikten sonra tetiklendiğini mi düşünüyorsunuz?

Çocuklar özellikle bebeklik dönemlerinde etraflarında yer alan nesneleri ağızlarına götürerek keşfetmeye çalışırlar. Bu esnada oyuncakların üzerindeki mikroorganizmalar ve alerjen maddeler kolayca vücutlarına girip hastalıklara yol açabilmektedir.

Bir ebeveyn olarak oyuncak güvenliğinin ve hijyenin farkında olmak, mikrop ve kir transferini durdurmak; astım ve alerjik reaksiyonları azaltmak için evdeki toz akarlarına ve mikroplara karşı önlem almak oldukça büyük öneme sahiptir.

Oyuncak Güvenliği ve Hijyeni – Oyuncakları Temiz Tutmak İçin Ne Yapmalısınız?

Öncelikle çocuğunuza satın aldığınız oyuncakları oyuncak güvenliği ve bebek hijyenine dikkat ederek seçmeniz gerekmektedir. Temelde oyuncakları temizlemek için yapmanız gereken tek şey nemli bir bez ve hafif bir dezenfektanla hızlıca bir kez silmektir.

Oyuncaklar üzerinde yer alan yağı, kiri ve mikropların çoğunu sabun ve ılık su ile silip temizlemeniz yeterli olacaktır. Ancak bu tür kimyasallar çocuklarda alerjilere yol açabiliyor, oyuncakların renginin ve yapısının deforme olmasına neden olabiliyor. Bu nedenle oyuncakların temizliğinde sabun, karbonat gibi kolayca durulanabilen temizleyiciler, anti alerjik bebek deterjanları veya sirke gibi doğal antiseptikler kullanabilirsiniz.

Yıkanarak temizlenmesi mümkün olmayan oyuncakları ise buharlı temizleme gibi ısıl dezenfeksiyon yöntemleriyle temizleyebilirsiniz.

Peluş Oyuncak Temizliği

Günümüzde peluş oyuncakların çoğu yıkanabilir özelliklere sahiptir bu nedenle peluş oyuncakların yıkanması bebek ve çocuk hijyeni rutininizin bir parçası olmalıdır. Tekstil kaplamalı peluş oyuncaklarınızı çamaşır makinesinde kolayca yıkayabilirsiniz. Düğme, pul, boncuk gibi detayları olan pelüş oyuncaları yıkamak için ise yıkama topları kullanmanız durumunda yıkama sırasında zarar görmelerini de engellemiş olursunuz.

Peluş Oyuncaklar Nasıl Yıkanır ve Temizlenir?

Çamaşır makinesinde yıkanamayacağı belirtilen pelüş oyuncakları ise deterjanlı ılık su kullanılarak elde yıkamanız ve deterjan kalıntılarının birikmesini önlemek için bol su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Çocuğunuzun astım veya toz akarlarına karşı alerjisi var ise pelüş oyuncakları akarlardan arındırmak için gece boyunca dondurucuya koyarak dondurun. Bu işlem tüm toz akarlarını öldürecektir ve ardından oyuncağı dondurucudan çıkarıp pislikten kurtulmak için yıkayın.

Plastik Oyuncak Temizliği – Sirke ve Karbonat ile Oyuncak Temizliği

Isıya dayanıklı sert plastikten üretilmiş oyuncakları bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Deterjan olarak doğal içerikli bulaşık deterjanlarını veya sabun türevi temizleyicileri tercih etmeniz sağlık açısından faydalı olacaktır.  

Makineye sığamayacak kadar büyük oyuncakları karbonatlı suyla silinerek temizleyebilirsiniz. Emzik, çıngırak, diş kaşıyıcı gibi ağızla doğrudan temas halinde olan oyuncakları ise kaynar suda 8-10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Ahşap Oyuncak Temizliği

Ahşap oyuncaklar, suya dayanıklı boyalarla boyanmışsa tıpkı plastik oyuncaklar gibi yıkanarak temizlenebilir. Fakat işlenmemiş ahşaptan üretilmiş oyuncaklar suyla temas ettiklerinde formlarını kaybedebilir ve çok zor kuruduklarından dolayı küflerin gelişimine zemin hazırlayabilirler. Ahşap oyuncakları sirke veya boraks çözeltileriyle ıslatılmış bir bezle silerek temizliklerini sağlayabilirsiniz.

Ahşap Oyuncakların Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo Oyuncakları Temizliği

İçlerinde delik olan banyo oyuncaklarını çok mecbur kalmadıkça tercih etmeyin çünkü onları uygun şekilde temizleseniz bile küflenme için uygun bir üreme alanı olabilirler. Nemli ortamda kaldığı için mikrop barındırma ihtimali çok daha yüksek olan banyo oyuncaklarını mutlaka her banyo sonrası dezenfekte etmelisiniz. Dezenfekte işlemi sonrası kurutma işlemini banyo gibi nemli bir ortamda bırakarak yapmayın.

Oyun Hamurları Temizliği

Temizlenmesi mümkün olmayan oyun hamurlarını belirli periyodlarda yenilemeniz gerekmektedir. Özellikle hastalıklar sonrasında çocuğunuzun o sırada oynadığı hamurları evde tutmamanız faydalı olacaktır. Yeni açtığınız hamurların üzerlerine tarih yazarak, ne kadar kullandığınızı takip edebilirsiniz.

Elektronik oyuncaklar nasıl temizlenir?

Tıpkı televizyonunuzun uzaktan kumandası gibi, elektronik oyuncaklara genellikle sadece yüzey temizliği yapabilir. Temizlemeden önce oyuncağı kapatıp bağlantısını keserek veya pilleri çıkararak başlayın.

 • Ilık sabunlu suya batırılmış ve iyice sıkılmış temiz bir bezle kirleri çıkarmak için oyuncağı silin.
 • Elektrikli bileşenlerin içine sıvı sızmasına izin vermemeye dikkat ederek yapışkan noktaların üzerinden, düğmelerin etrafından ve varsa yarıklar üzerinden ekstra bir geçiş yapın.
 • Temiz, nemli, iyice sıkılmış bir bezle durulayın ve havayla kurutun.
 • Yüzeydeki bakteri ve virüsleri öldürmek için dezenfekte edici anti bakteriyel bir mendil veya alkollü mendil kullanın. Ayrıca temiz bir bezi bir litre su içerisine dört çay kaşığı kadar klorlu çamaşır suyu katılmış karışımına batırıp, bezi iyice sıktıktan sonra oyuncağı silebilirsiniz.
 • Oyuncağı yaklaşık beş dakika kadar kurumaya bırakın. Daha sonra nemli temiz bir bezle iyice silip durulayın ve tekrar kurumaya bırakın.

Yıkanamayan peluş oyuncaklar nasıl temizlenir?

Bazı oyuncaklar sadece elde yıkamaya uygundur. Peluş bir oyuncağı çamaşır makinesine atmadan önce oyuncağın üzerindeki tüm kumaşları biraz su ile kontrol edin. Suyu bir kağıt havluyla kumaş üzerine sürdüğünüzde renk akarsa, oyuncağı makinede yıkamayın.

Sadece yüzey temizliğini kaldırabilen hassas peluş oyuncakları elle yıkamanız gerekir. Peluş oyuncakların nasıl yıkanacağına dair talimatları aşağıda bulabilirsiniz.

 • Bir bezi ılık bir sabunlu köpük çözeltisine batırın ve tüm oyuncağın üzerinden geçin.
 • Temiz suya batırdığınız ve iyice sıktığınız bir bezle durulayın.
 • Oyuncağın hava ile kurumasına izin verin veya hızlı kuruma için saç kurutma makinesi kullanın.
 • Son olarak, peluş oyuncaklardan bakterileri, toz akarlarını ve diğer alerjenleri yıkamadan temizlemek ve ortadan kaldırmak için, giysiler için kullanılan buharlı temizleme vakumları ile üzerinden geçebilirsiniz.

Çamaşır Makinasında peluş oyuncaklar nasıl temizlenir ve yıkanır?

Solmayan, sade pelüş oyuncaklar ve kumaş kitaplar genellikle çamaşır makinenizde yıkanıp temizlenebilir. Sağlam peluş oyuncaklar makinelerinizde yıkanabilir ve kurutulabilir ancak birçok peluş oyuncak bakım etiketlerinde yazan ve üreticinin nasıl temizlenmesini belirttiği ve önerdiği açıklamaları kontrol ederek yıkma işlemine başlamak iyi bir fikirdir.

 • İlk olarak pelüş oyuncakları yıpranmadan korumak için bir yastık kılıf içerisine koyun.
 • Düşük hızlı çevrim ayarında, ılık su ile yıkama programını seçin.
 • Oyuncağı kurutma makinenizde düşük ısıda kurutun.
 • Daha narin bir kurutma için düşük ısı ve hız ayarlarında bir saç kurutma makinesi kullanın. Oyuncak sadece nemli aşamaya ulaştığında, tüyleri kabartmak için saç kurutma makinesinin orta ayarına geçin.

Plastik oyuncaklar ve Banyo oyuncakları nasıl temizlenir?

Kauçuk halkalar, hayvan figürleri ve yapı blokları gibi katı plastik oyuncaklar bulaşık makinenizin üst rafında kolayca temizlenebilir.

 • Büyük oyuncakları raftaki dişler arasına güvenli bir şekilde yerleştirin ve küçük oyuncak parçalarını güçlü su spreyi ile hareket etmelerini önlemek için bir örgü torbaya koyun.
 • Normal ısıda yıkama programını seçin ve yıkamaya başlayın.
 • Bulaşık makinesinden hala ıslak olabilecek oyuncakları iyice havalandırın, kurutun ve kurulayın.

Ayrıca tüm renksiz plastik bebek ve çocuk oyuncaklarını aşağıdaki şekilde dezenfekte edebilir veya sterilize edebilirsiniz:

 • Clorox veya Lysol bezleri.
 • % 3 hidrojen peroksit çözeltisi ile ıslatılmış bir bez.
 • 1/2 su bardağı klorlu ağartıcı çamaşır suyu ve bir dört litre su.

Mendil ile sterilize etmek (veya ürünün etiketinde tavsiye edilen süre boyunca) ve çamaşır suyu ve su çözeltisi ile dezenfekte etmek ve hava ile kurumasını sağlamak için beş dakika boyunca yüzeyini ıslak tuttuğunuzdan emin olun.

Her seferinde her zaman yeni bir çamaşır suyu çözeltisi hazırlayın. Bunların hepsi bebek ve çocuk oyuncaklarını temizlemenin, sterilize etmenin ve dezenfekte etmenin güvenli yolları olsa da, hava kurumasından sonra, her zaman ılık su ile durulamak ve tekrar kurumaya bırakmak gerekmektedir. Bu sayede son temizleme ile solüsyonundaki kalıntılar da temizlenecektir.

Unutmayın, altta delikleri olan banyo oyuncakları özellikle sorunludur. İçine su sıkıştığında küf oluşur ve büyür. Mümkün olduğunca çok su ile durulayın ve her işlemden sonra tamamen kurumasını bekleyin. Bir oyuncağın içinde küf görürseniz veya salladığınızda veya sıktığınızda kalıp çıkarsa hemen oyuncağı temizleyip, dezenfekte edin.

Oyuncakları sirke ile dezenfekte edebilir miyim?

Sirke, büyük bir yağ ve kireç çözücüdür. Ancak sirke bazı mikrop suşlarını öldürebilirken, EPA tarafından tanınması ve kaydedilmesi gereken sanitasyon ve dezenfeksiyon seviyelerine ulaşmak için yeterince güçlü değildir. Mikropları temizlemek için oyuncakları sıcak köpüklü suda yıkamak daha iyidir.

Kimyasal dezenfektanlara ve ürünlere daha doğal, bitki bazlı bir alternatif arıyorsanız, mikropları kekik yağının bir bileşeni olan timol ile öldürebilirsiniz. EPA tescilli olan timol, geleneksel dezenfekte edici mendillerden daha yavaş temizlediğini ve temizliğin etkili olabilmesi için oyuncağın 10 dakika boyunca görünür şekilde ıslak kalması gerektiğini unutmayın.

Oyuncakları hangi sıklıkta temizlemeliyim?

Oyuncakların ne sıklıkta temizliğe ihtiyacı olduğu, ne kadar oynandıklarına bağlıdır. Bunlar çocuğunuzun sağlıklı olduğu durumlar için genel yönergelerdir. Çocuğunuz hastalandığında veya grip olduğunda oyuncakları daha sık temizlemek ve sterilize etmek, iyileştikten sonra ise tekrar tekrar temizlemek her zaman önemlidir.

 • Sert plastik ve banyo oyuncakları bakımı en kolay olanıdır ve günlük olarak oynanırsa haftalık olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
 • Peluş oyuncaklar genellikle makinede yıkanabilir ve kurutulabilir, bu nedenle haftada bir kez (özellikle çocuklar onlarla uyuyorsa) temizlenebilir.
 • Elektronik oyuncaklar sadece yüzey temizliği için güvenlidir ve çocuk hastalandığında her zaman dezenfekte edici bir temizlik bezi ile temizlenmelidir.
 • Çocuğun ağzına sokması ve yere düşmesi en muhtemel olan bebek oyuncakları en sık dikkat edilmesi gereken oyuncaklardır. Bunları bir ila iki günde bir temizleyin. Diğerlerini haftalık olarak temizleyebilirsiniz.

Çocuklar oyuncaklarıyla oynamadan önce ellerini yıkarlarsa etrafa mikrop, kir ve bakteri yaymalarını önlenebilir. Bu nedenle çocuklara küçük yaşlardan itibaren el yıkama alışkanlığı ve bilinci aşılanmalıdır.

Ve son olarak unutmayın ki her şeyi temiz tutmak için delirmeye gerek yok – uzmanlar alerjilerin gelişmesini önlemek ve bağışıklık kazanmamak için çocukların ve bebeklerin kire ve mikroplara maruz kalmaları gerektiğine inanıyor!

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0