Kutu Oyunları Faydaları Nelerdir?

Çocuklar özellikle üç yaşını geçtikten sonra yeni ve zihinlerini daha da zorlayıcı oyunlara olan ilgilerini belirgin derecede artırırlar. Bu süreçte keyifle oynayabileceği, zihnini geliştiren, anne ve baba için de eğlenceli olan bireysel ve aile kutu oyunları çocukların gelişimi adına oldukça faydalı olmaktadır.

Kutu oyunlarının özellikle aile bireyleri ile birlikte oynanabilen özelliğe sahip olmaları hem birlikte eğlenmeye, hem de çocuğunuzun gelişimlerinde önemli bir rol üstlenirler. Çocukların yaş aldıkları her dönemde, dönemsel olarak sergiledikleri olumlu veya olumsuz davranışları kutu oyunları oynayarak değiştirip, olumlu yönde geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklar için oyunlarına anne ve babanın katılımı çok önemlidir. Bu sayede kutu oyunları çocuğun aile bireyleriyle veya arkadaşları ile olan iletişimi geliştirir.

Kutu oyunlarının çocukların gelişimine katkılarını belirtecek olursak;

 • Ailecek hep birlikte kaliteli zaman geçirmeye
 • Sırasını beklemeye
 • Sırasını takip etmeye
 • Sayıları, renkleri, hamleleri ve kuralları öğrenmek
 • Kazanma ve kaybetme duygusunu yaşamak
 • Analitik düşünmek
 • Hedef odaklı bir kutu oyunuysa strateji geliştirmek
 • Diğer bireylere saygılı olmak

Kutu oyunları oynamak eğlencelidir, ancak eğlenceli olmaları kutu oyunlarının yalnızca bir avantajıdır. Kutu oyunlarının pek çok faydasından birkaçı aşağıdaki gibidir.

 • Kutu oyunları oynamak insanları yakınlaştırır, ilişkileri güçlendirir ve yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olabilir. Kutu oyunları iki veya daha fazla oyuncu ile oynanabilir. Kutu oyunu oynamanın temeli işbirliğidir. Oyuncuların takım çalışmasıyla meşgul olmasını gerektirir. Bu nedenle güzel zaman geçirmenin ve diğer insanlarla bağları güçlendirmenin mükemmel bir yoludur.
 • Kutu oyunları oynamak beyin işlevini artırır. Oyun oynamak beyniniz için egzersizdir. Oyun oynamak, her yaş için hafıza oluşumundan ve karmaşık düşünce süreçlerinden sorumlu olan beyin bölgelerini uyarır. Oyuna dahil olmak, karar verme, üst düzey stratejik düşünme ve problem çözme gibi temel bilişsel becerilerin uygulanmasına yardımcı olur.
 • Kutu oyunları oynamak nasıl hedefler koyulacağını ve sabırlı olunması gerektiğini öğretir. Kazanmak strateji ve sabır ister. Mutlu bir ortamda bu rekabet stressiz ve zorlayıcı olacaktır ama bu sayede hedeflere ulaşmak için sabırlı olunması gerektiği eğlenceli bir şekilde öğrenilir.
 • Kutu oyunları oynamak stresi azaltmak için harikadır. Kutu oyunu oynamanın bir yan etkisi de eğlence ve kahkahadır. Eğlence keyifli bir öğrenme deneyimi ve artan yaratıcılık için hayati bileşenlerden biridir. Ayrıca genel olarak gülmek ve iyi vakit geçirmek stresi azaltmaya yardımcı olur.
 • Kutu oyunları oynamak daha fazla mutluluk yaratır. Kutu oyunları oynamak, vücudun doğal “iyi hissettiren” kimyasalları olan endorfin salgılanmasını tetikler. “Mutlu hormonlar” bilinçli ve bilinçsiz zihin işlevlerini geliştirme gücüne sahiptir ve çocuğu neşeli, şefkatli ve nihayetinde mutlu hissettirir.
 • Kutu oyunları oynamak yaratıcılığı ve kendine güveni artırır. Kutu oyunları oynamak, bağlanmak ve açılmak için mükemmel bir fırsattır; sessiz bireyler için faydalı olabilecek müdahaleci olmayan yollarla kişiliğin yaratıcı bir yanını sergilemeye de yardımcı olur. Kutu oyunları, utangaç çocuklar ve çekingen yetişkinler için harika bir araçtır. Oyun oynamak, onların daha güçlü bireysellik ve yaratıcılık hisleri geliştirmelerine yardımcı olur. Bu, daha fazla benlik saygısı ile dahil edilme ve fark edilme hissine yol açar.
 • İstediğiniz zaman istediğiniz yerde kutu oyunlarını oynayabilirsiniz. Kısıtlama yok, baskı yok! Kutu oyunları her yerde ve her zaman oynanabileceğiniz en harika şeylerden biridir. İmkanlar sonsuzdur! Çocuğunuz kendini heyecanlı, maceracı, cesur veya hatta yalnız ve üzgün hissedebilir, ancak her zaman benzer düşünen insanlarla oynama ve bağlantı kurma şansı vardır.

Kutu oyunlarında gördüğünü anlama ve karşısındakine anlatması en önemli faydaların başında gelir. Çoğu kutu oyunlarında paylaşmamız gereken malzemeleri ve çocuğun bölüp-dağıtması veya paylaştırması, çocuğun beceri gelişimine katkı sağlar. Kutu oyunları, eşleştirme, kelime bulma, parçaları birleştirme, ileri-geri kavramlarını öğrenme, şekilleri kavrama becerilerini geliştirir.

Kutu oyunlarında çeşitliliğin fazla olması çocuğunuzun ilgi duyduğu alana göre seçim yapmanıza olanak sağlar. Kutu oyunları, zeka geliştirici, el-göz koordinasyon gelişimi, dikkat gelişimi adına faydalı oyuncaklar arasında oyuncak seçiminde üst sıralarda yer almaktadır. Çocuklarınızın öğrenme ve gelişim sürecinde kutu oyuncaklarından faydalanmanız onların gelişimini hızlandıracaktır.

Zamana karşı oynanan kutu oyunları çocuğun analitik düşünerek, strateji geliştirmesine yardımcı olacaktır. Çocuklar ilk başlarda kurallara alışmakta biraz zorluk çekebilirler. Kendi koydukları kurallara göre büyümek onların öncelikli tercihleridir 🙂 Ancak zamanla oyun kurallarını kabul edip oyun hedeflerine odaklanacaklardır. Kutu oyunlarındaki kurallar da çocuğun kurallara uyum sürecine alışmasını kolaylaştıracaktır.

Okul öncesi dönemde keşfetme temalı eğitici oyunlarla fazla vakit geçiren ve bu oyunlarda başarılı olan çocuklar, ileri dönemlerde çevreleriyle daha uyumlu olup, daha yaratıcı çalışmalar gerçekleştiriyorlar.

Kutu oyunları genel olarak çocuklarda mantıksal düşünme becerisi sağlama, konsantrasyonu ve içsel motivasyonu arttırma, hafıza ile hayal gücünü güçlendirme ve inovatif düşünceyi geliştirme gibi pek çok fayda sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca oyun sırasında aldığı kararlar nedeni ile kendi kararlarının sorumluluğunu alma ve verdiği kararların sebep – sonuç ilişkisi görmesi adına oldukça faydalı ve öğreticidir.

Günümüzde çocuklar vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu ekran karşısında geçiriyor. Çocukların ekran ile olan ilişkisini düzenlemek adına onlara çeşitli alternatifler de sunmak durumundayız. Bu bilinçle hem çocukları ekrandan uzak tutacak hem de aile birlikteliğini oluşturacak aile kutu oyunlarını ve çeşitlerini oyuncakbizde.com oyunlar kategorinden inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0