İlk Yıllar İçin Açık Hava Öğreniminin Faydaları Nelerdir?

Çocuklar dışarıda neler öğrenebilir ve deneyimleyebilir? Çocuklar dış ortamda birçok şeyi öğrenip deneyimleyebilir ve dışarıda olmak, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı oluşturmalarına yardımcı olur. Hareket özgürlüğü ile hareket ederek çocuklar bedenlerini fiziksel olarak kullanma fırsatı bulur. Bu onların yeteneklerine güvenmelerine yardımcı olacak ve dışarıda veya aktivite ve hareket yoluyla en iyi öğrenen çocukları destekleyecektir.

Çocuklar koşmayı, tırmanmayı, pedal çevirmeyi, dengelemeyi, fırlatmayı, kazmayı, büyümeyi, beslemeyi, araştırmayı, keşfetmeyi, keşfetmeyi, icat etmeyi, deney yapmayı, konuşmayı, etkileşime girmeyi, arkadaş edinmeyi, yaratmayı, inşa etmeyi, müzik yapmayı, kendilerini ifade etmeyi, saklamayı, rahatlamayı öğrenecekler.

Hayal et, düşün, sorumluluk al, bağımsız ol, işbirliği yap, heyecanlı, enerjik, maceracı, gürültülü, hikayeler anlat, kalıplar bul, izler bırak ve risk al. Havada, doğada ve içinde yaşayanlar gibi mini canavarlar gibi değişiklikler yaşayacaklar. Meydana gelen mevsimsel değişiklikler ve doğanın çevreyi nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaklar.

  • Dış ortamın benzersiz özellikleri ve özellikleri vardır.
  • Açık havada öğrenme, kapalı alanda öğrenmeye eşit değere sahiptir.
  • Açık havada öğrenmenin çocukların refahı ve gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi vardır.
  • Çocukların, açık havada hevesli ve açık havada öğrenmenin önemini anlayan dikkatli ve ilgili yetişkinlerin desteğine ihtiyacı vardır.
  • Açık havada öğrenme, farklı şekillerde uyarlanabilen ve kullanılabilen oyun materyalleri ile zengin kaynaklara sahip bir ortam tarafından geliştirilmiştir.
  • Ekipmandan ziyade deneyimleri dikkate alan açık havada öğrenmeye yönelik bir yaklaşım, çocukları oyunun merkezine yerleştirir.
  • Açık alanlar kapalı alanlardan daha fazla aktivite ve alan özgürlüğü sunduğundan, dış dünyayı öğrenmeye daha uygundurlar.
  • Oyunlar dışarıda oynandığında çok daha büyük ölçekte keşfedilebilir.

Çocukların büyüdüğü her ortam veya yerleşim, farklı dış alanlara sahip olacaktır ve birçok şey dikkate alınmalıdır. Ortamın ne kadar güvenli olduğunu belirleyebilmek için dış alanın bir değerlendirmesini yapın. Çocuklar dış ortamdaki tüm öğrenim alanlarına erişebilirler bu nedenle faaliyetler ve deneyimler için planlama sürecinin merkezinde olmalıdır.

Açık havada oyun oynamayı planlarken, anne ve babaların çocukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaları ve bu ihtiyaçları karşılamak için yeterli yollar sunmaları gerekir. Çocuklar, mümkün olduğunda dış ortam içinde kendi deneyimleri için planlama yapma ve seçenekler sunma ve kendi çözümlerini keşfetme konusunda teşvik edilebilir.

Kendi hızlarında ve kendi yöntemleriyle oynamaları ve gelişmeleri için zaman tanınmalıdır. Bazı etkinliklerin yetişkinlerin ve bazılarının çocukların önderliğinde olması gerekebilir. Yetişkinler çocuğun ihtiyaçlarına duyarlı olmalı ve oyun güvenli ve kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu sürece asla kontrol etmeye çalışmamalıdır.

Her çocuğun, risk almayı ve bağımsızlığı teşvik eden aktiviteler ve fiziksel ifade yoluyla özsaygı oluşturmaya yardımcı olan bir oyun ortamı hakkı vardır. Tüm çocukların, yetenekleri veya engellilikleri ne olursa olsun dış ortama erişmeleri ve herkesin katılabileceği teşvik edilen faaliyetler sağlanmalıdır.

İlk Yıllarda Açık Hava Öğreniminin 5 Faydası

Kapalı alanlar dışında öğrenmenin faydaları sonsuzdur. Dışarıda olmak çocukların kendilerini özgürce ifade etmelerine olanak tanır ve kapalı bir sınıfın veya evin aksine, çocukların zıplayabileceği, bağırabileceği ve kalplerinin içeriğini keşfedebileceği herhangi bir alan kısıtlaması yoktur. Dışarıda oynamanın getirdiği özgürlük duygusu, bir çocuğun hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için harikadır.

İlk yıllarda dışarıda oyunun önemi küçümsenemez ve aşağıda çocuklara sunduğu pek çok avantajdan sadece birkaçını bulabilirsiniz:

Aktif Bir Yaşam Tarzını Teşvik Eder

Dışarıda oynamayı öğrenen çocuklar, yaşlandıkça yürüyüş, koşma ve bisiklete binme gibi açık hava etkinliklerinin tadını çıkarmaya çok daha fazla eğilimlidir. Hepimizin kullanabileceği alet sayısı ve yeni teknoloji göz önüne alındığında, açık havada oyun, gittikçe hareketsiz hale gelen yaşam tarzıyla mücadelede son derece önemli bir faktördür.

Doğaya ve Çevreye Değer Verme

Dış ortamda öğrenmek, çocukların çevremizdeki unsurlarla etkileşime geçmesine ve yaşadığımız dünyayı anlamalarına yardımcı olur. Hayvanları kendi çevrelerinde deneyimleyebilir ve yaşam alanları ve yaşam döngüleri hakkında bilgi edinebilirler.

Sosyal Becerileri Geliştirir

İç mekanlarda çocuklar genellikle aşırı kalabalık hissedebilir ve doğal olarak bu tür bir ortamda kendilerini ilgisiz hissedebilirler. Dışarıda daha fazla alan, çocukların aktivitelere katılmalarına ve kabuklarından çıkmalarına yardımcı olabilir.

Çocuklara açık havada öğrenme deneyimleri vermek, onlara arkadaşları, öğretmenleri ve ebeveynleri ile yaptıkları hakkında konuşma şansı verir.

Bağımsızlığı Teşvik Eder

Dışarıda olmanın sunduğu ekstra alan, çocuklara kendi kendilerine keşif yapma özgürlüğü verecektir. Doğrudan gözetim altında olduklarını hissetmeden kendi fikirlerini geliştirebilir veya arkadaşlarıyla birlikte yer alabilecekleri oyunlar ve etkinlikler oluşturabilirler.

Kendi başlarına neler yapabileceklerini anlamaya başlayacaklar ve gelecekteki öğrenim için sağlam bir temel oluşturacak bir “yapabilirim” tutumu geliştirecekler.

Riski Anlamak

Dışarıda olmak, çocuklara risk alma deneyimi için daha fazla fırsat sağlar. Görevlerde çok daha büyük ölçekte yer alma ve iç mekanda olmadıkları şekillerde tamamlama şansına sahip olurlar. “Bu kütükten atlamalı mıyım?” veya “Bu ağaca tırmanabilir miyim?” gibi hesaplanmış kararlar vermeyi öğrenebilirler.

Açık havada öğrenme kaynaklarının pahalı olması da gerekmez. Tomruklar, ağaç kütükleri ve çubuklar gibi dışarıda bulacağınız nesneleri kullanabilirsiniz. Biraz kumaş veya eski bir çarşaf ortama ekleyerek çocuklar için saatlerce oyun sağlayacak basit bir alan yaratabilirsiniz.

Çeşitli açık hava oyuncaklarını incelemek için aktivite oyuncakları ve Plaj & Deniz & Bahçe kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0