Her Yaş Çocuk İçin Akıllı Oyuncaklar

Bir deliğe kare bir blok yerleştirmeye veya havadan gelen bir topu yakalamaya çalışan bir çocuğun yüzündeki konsantrasyona şaşırdıysanız, oyun zamanının sadece eğlence ve oyundan ibaret olmadığını bilirsiniz.

Akıllı oyuncaklar güvenli midir? Satın almalı mısınız?

Yazımızda çocukların nasıl oynadığına ve çocukları eğlendiren ve dünyayı anlamalarına, sosyal ve duygusal becerileri öğrenmelerine ve gelişmekte olan bir beyni harekete geçirmelerine yardımcı olan akıllı oyuncaklara dair her yaş çocuğa uygun bir kılavuz bulabilirsiniz.

Bebekler Oyuncaklarla Nasıl Oynarlar?

Yaşamın ilk yılında oyun tamamen keşifle ilgilidir. Bebekler etraflarındaki ilginç yeni dünyayı öğrenmek için beş duyularını kullanırlar: Bir nesne sert mi yoksa yumuşak mı? Yapışkan mı, kaba mı? Düşürsem ne yapar? Yoksa ağzıma mı götüreyim? Bebeklikte çoğu oyun, bir nesneyi “tatmaktan” veya onu sallamaktan, vurmaktan veya düşürmekten oluşur.

Bebeğiniz yeni motor beceriler geliştirdiğinde, oyun daha koordineli ve karmaşık hale gelir. Örneğin:

 • Yaklaşık 4 aylıkken, bebekler çıngırak gibi nesnelere uzanmaya ve kavramaya başlar.
 • 6-7 aylıkken bu çıngırağı elleri arasında transfer edebilirler.
 • Yaklaşık 9 ayda, yeni geliştirilen bir kıskaç kavraması, bebeklerin bloklar ve yaşa uygun diğer küçük oyuncaklar gibi daha küçük nesneleri almasını kolaylaştırır.

Bu süre zarfında, oyun genellikle tek başına yapılan bir aktivitedir, ancak diğer bebeklerle yan yana oynamak ve faaliyetleri taklit etmek yıl sonuna kadar yaygındır.

Şimdilik bebeğinizin en sevdiği oyun arkadaşı sizsiniz. Hiçbir kuklayı bebeğinizin yüzünün önünde sadece onu tutup ağzına doğru çekmesini sağlamak için dans ettiniz mi? Ya da ona doğru sürünerek, “Seni yakalayacağım!” diyerek beklenti ve zevk içinde ciyakladı mı?

Bu etkileşimler bebeğinizin dil, sosyal ilişkiler ve sebep-sonuç hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur. Bebekler, çevredeki şeylerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu ve nasıl tat aldıklarını, kokladıklarını, hissettiklerini ve seslerini anlamaya başladıklarında, gelişimin bir sonraki aşamasına hazır olurlar. Gelişimin bir sonraki aşaması ise nasıl çalıştıklarını anlamaktır.

Bebekler için Akıllı Oyuncaklar

 • Dönenceler. Bir beşikte yatarken bebeğin başının üzerinde dans eden nesneler görüşü uyarır ve dikkat süresini geliştirir.
 • Ayna. İlk başta bebeğiniz aynadaki değişen yüz ve ifadelere hayran kalacak. Zamanla, bebeğiniz salyaları akan, gülümseyen ve aynada bakan bebeğin aslında bir yansıma olduğunu anlayacaktır. Bu gerçekleştiğinde, bebekler kendilerinin farkına varırlar, bu da vücut bölümlerini ve nerede olduklarını öğrendikçe kendilerini daha fazla keşfetmelerine yol açar.
 • Halkalar. Bu klasik oyuncak, farklı boyuttaki renkli halkalara uyan bir koniye sahiptir. İlk başta, bebekler halkaları tutmaktan ve ağızlarından çıkarmaktan zevk alırlar. Daha sonra halkaları koninin üzerine yerleştirerek ince motor becerileri uygularlar. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, çok renkli halkaları üst üste koyarken saydığınızda da renkleri ve sayıları öğrenirler.
 • İtmeli oyuncaklar. İtmeli oyuncaklar, küçük çocuğunuz yürüme antrenmanı yaparken denge ve büyük kas gelişimine yardımcı olur. Bebekler ne kadar çok itip çekerse, onları koşucu ve tırmanıcıya dönüştürmek için gerekli kasları o kadar çok çalıştırırlar. Daha sonra, yürümeye başlayan yıllarda, çocuklar artan hızlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için bunları kullanabilirler.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar Oyuncaklarla Nasıl Oynarlar?

Yeni yürümeye başlayan çocuklar nesnelerin işlevinin farkına varmaya başlarlar. Blokları üst üste koymayı, oyuncak telefonda gevezelik yapmayı veya “büyük çocuk” bardağından içecek içmeyi severler. Rol yapma oyunu kavramı bu yaşlarda başlar. Bebeğiniz geceleri yatağına bir oyuncak bebeği sokabilir veya bir oyuncak treni iterken “çuf çuf” sesleri çıkarabilir.

Bir oyun mutfağında fırın zamanlayıcısını kullanırken veya bir itfaiye aracında sireni çalmak, çocuğunuzun her öğenin bir amaca hizmet ettiğine dair artan anlayışını gösterirken, okul öncesi oyun için temel oluşturur.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz renkleri ve şekilleri ayırt etmeye başlayacaktır. Bu yüzden küçük ellerin tutması için parlak, renkli ve eğlenceli oyuncaklar seçin. 2 yaşına kadar, çoğu küçük çocuk topa vurabilir, pastel boya ile karalayabilir ve dört veya daha fazla blok yüksekliğinde kuleler inşa edebilir. 3 yaşına kadar basit yapbozlar yapabilir ve bir üç tekerlekli bisikletle pedal çevirebilirler.

Çocuklar bu yaşlarda çok fazla tekrar ederler, çünkü küçükler bu şekilde yeni becerilerde ustalaşır ve çevrelerindeki dünya üzerinde bir miktar kontrol sahibi olduklarını öğrenirler.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Akıllı Oyuncaklar

 • Toplar. Toplar kaba motor becerilerini, el-göz koordinasyonunu ve el becerisini teşvik eder.
 • Şekil ayırma oyuncakları. Bulmacalar, iç içe geçmeli bardaklar veya bloklar ve farklı şekilli bloklar için delikli kovalar, el-göz koordinasyonu ve problem çözme becerilerini zorlar.
 • Mekanik oyuncaklar. Topuzlu, düğmeli ve kollu açılır oyuncaklar ve kutular, ince motor becerilerini ve problem çözmeyi teşvik eder ve sebep-sonuç ilişkisini öğretir.
 • Rol yapma oyuncakları. Oyuncak mutfaklar, oyuncak doktor setleri ve oyuncak tamir setleri, çocukların sizin ve diğer yetişkinlerin eylemlerini taklit ederek dünyanın nasıl çalıştığını öğrenmelerine yardımcı olur. Bebekler ve pelüş hayvanlar, taklit oyunu teşvik eder ve çocuklara duygularını nasıl ifade edeceklerini ve sevdikleri bir şeye nasıl bakacaklarını öğreterek sosyal ve duygusal gelişime yardımcı olurlar.

Okul Öncesi Çocuklar Oyuncaklarla Nasıl Oynarlar?

Bebekler nesneleri beş duyu ile keşfederler. Yeni yürümeye başlayan çocuklar nasıl çalıştıklarını anlamaya başlar. Şimdi, okul öncesi çocuklar olarak, oyuncakları ve diğer nesneleri amaçlarına uygun olarak kullanacaklar ve aynı zamanda onlar için başka olasılıklar dünyasını da hayal edecekler.

Bir sehpanın üzerine atılan battaniye, gizli bir binaya dönüşür. Oyun hamuru, “tatmanız” istenen pizzaları yapmak için kullanılabilir.

Bir okul öncesi çocuk için dünya sınırsız büyülü bir yer haline gelir ve okul öncesi çocuklar her şeyin ustası ve yaratıcısıdır. Bu yaştaki birçok çocuk sihirli güçleri olduğunu ve “canavarlarla” savaşıp kazanabileceğini ya da bir prenses, peri ya da başka tuhaf yaratığa dönüşebileceğini düşünür.

Çoğu zaman, okul öncesi çocuğunuz sizi bir fanteziye çekecek ve birlikte oynamanızı bekleyecektir. Ayrıca bu süre zarfında hayali arkadaşlar ortaya çıkabilir. Bu tür fantezi oyunları çocukların gelişimi için çok önemlidir çünkü korkuları, endişeleri, umutları ve hayalleri üzerinde çalışmalarına yardımcı olur.

Okul öncesi çocuğunuz birbiri ardına yeni numaralar öğrenir ve yeni başarılar için onayınızı ve desteğinizi ister. Başkalarıyla bağlantı kurma arzusu, okul öncesi çocuklar için işbirlikçi oyun ve paylaşmanın alış-verişini öğrenmeye başladıkça arkadaşlara da uzanır.

Rol yapma oyunu daha ayrıntılı hale gelir. Çocukların dünya hakkındaki bilgileri daha ileri düzeydedir, bu nedenle okul öncesi çocuğunuz elektronik aletlerin nasıl çalışacağını veya elektrikli oyuncakların nasıl çalışacağını tam olarak biliyorsa şaşırmayın.

Oyunun kendisi daha fiziksel hale gelir. Zıplayabilir, atlayabilir ve elbette sürekli koşabilir.

Okul Öncesi Çocuklar için Akıllı Oyuncaklar

 • Sanat ve El işi. İnce motor beceriler geliştikçe, pastel boya tutmak, aile üyelerinin resimlerini çizmek ve kesip yapıştırmak için bir çift emniyet makası kullanmak gibi aktiviteler koordinasyonu güçlendirir, yaratıcılığı teşvik eder ve benlik saygısını geliştirir.
 • Bloklar ve inşaat setleri. Bir kule inşa etmek ve onun devrilmesini nasıl durduracağını bulmak, problem çözme becerilerini ve el-göz koordinasyonunu teşvik eder. Okul öncesi çocuklar hayal güçlerini basit inşaat setlerinden binalar, araçlar, hayvanlar ve daha fazlasını yaratmak için kullanırlar.
 • Bulmacalar. Yapboz bulmacalar koordinasyona ve el becerisine yardımcı olur ve uzamsal ilişkiler (işlerin başka şeylerle ilişkili olduğu yer) ve mantıksal düşünme hakkında bilgi verir.

Büyük Çocuklar Oyuncaklarla Nasıl Oynarlar?

İlkokul çağındaki çocuklar, oyunlarda daha önce hiç olmadıkları şekilde başarılı olurlar. Çevrelerindeki dünyayı kavradılar ve bir zamanlar onlara meydan okuyan, örneğin bir futbol topu yakalamak veya bir arkadaşlarının saçını örmek gibi becerilerde ustalaşmaya doğru ilerliyorlar.

Bu aynı zamanda yeteneklerin ve ilgi alanlarının ön plana çıktığı dönemdir. Hikaye zamanını seven 4 yaşındaki bir çocuk okumayı sevmeye başlayabilir; müzik dinleyen 5 yaşındaki bir çocuk piyano çalmak isteyebilir.

Büyük ve ince motor becerileri gibi fiziksel yetenekler daha da gelişmeye başlar. Çocuklar iki tekerlekli bisiklet sürmeyi ve kaykay kaymayı öğrenirler. Sanat ve el sanatları daha karmaşık hale gelir ve bir çocuk saatlerce arkadaşlık bilekliği örerek veya resim çizerek geçirebilir.

Akran ilişkileri daha fazla önem kazanır ve çocuğunuz sizden çok sınıf arkadaşlarıyla oynamaya ilgi duyabilir. Ancak, çocuğunuz olgunlaşsa bile, hala en önemli oyun arkadaşı olduğunuzu unutmayın ve bu yüzden bire bir zaman ayırmaya çalışın. Ailece oyun geceleri herkesi bir araya getirmenin güzel bir yoludur.

Çocukların daha küçükken yapamayacakları ve şimdi güvenli bir şekilde yapmak için sizin gözetiminize ihtiyaç duyacakları bisiklet gibi yeni maceralar denemenin zamanı geldi.

Büyük Çocuklar için Akıllı Oyuncaklar

 • İp Atlama. Arkadaşlarla ip atlayarak çocuklar sırayı ve akranlarıyla iyi geçinmeyi öğrenirler. Tüm bu zıplamalar ve gerektirdiği koordinasyon, büyük motor gelişimi ve problem çözme becerilerini teşvik eder.
 • Kart ve masa oyunları. “Savaş” veya “çılgın sekizler” gibi kart oyunları ve dama veya satranç gibi masa oyunları strateji, sırasını bekleme, müzakere kuralları ve adil oyun hakkında bilgi verir. İşbirliğini teşvik edin ve çocuğunuzun kaybetmenin yanı sıra kazanmanın getirdiği duyguları yönetmeyi öğrenmesine yardımcı olun.
 • Müzik Enstrümanları. Piyano, keman, gitar veya başka bir enstrüman çalmayı öğrenmek, dinleme ve ince motor becerilerini teşvik eder ve dikkat becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.
 • Bilim oyuncakları. Keşif ve problem çözmeyi teşvik eden kimya setleri, dürbünler, teleskoplar veya diğer oyuncaklar matematik ve fen becerilerini geliştirmeye ve hayal gücünü geliştirmeye yardımcı olur.

Esasında yaşı kaç olursa olsun çocuklar için en mükemmel oyuncak sizsiniz. Bu nedenle rolünüzü küçümsemeyin. Sonuçta, bebeğinize blokları nasıl yığacağını ilk gösteren sizsiniz. Ve çocuklarınızla yan yana oturduğunuzda ve bir sayfayı boyadığınızda, renklendirdiğinizde veya okuduğunuzda, onlara özgüvenlerini geliştirmeleri ve sevildiklerini ve güvende olduklarını hissetmeleri için ihtiyaç duydukları ilgiyi verirsiniz.

Oyuncaklar çocukların gelişmesine yardımcı olan araçlardır, ancak büyümeyi besleyen ebeveynlerdir.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0