Erkek ve Kız Çocuk Oyuncakları: Nasıl Sınıflanırlar ve Sınıflamayı Kim Yapar?

Ebeveynlerin çocukları için oyuncak alışverişi yaparken karşılaştıkları en büyük engellerden biri, “erkek çocuk oyuncakları” ve “kız çocuk oyuncakları” arasındaki farklılıklar ve bu iki kategorinin çocuklara çok farklı şeyler öğretme eğilimidir.

Elbette, oyuncak bebekler kız çocuklara nasıl daha merhametli olabileceğini ve oyuncak arabaların ise erkek çocuklara farklı mühendislik becerileri kazandıracağı kesinidir ve bu konulardaki gelişim için başlangıç öğrenimi iyi bir şeydir.

Ancak, küçük kızınıza mühendislik hakkında bir şeyler öğretmek istiyorsanız veya küçük oğlunuzun nasıl daha şefkatli olabileceğini öğrenmek istiyorsanız ne yapmalısınız?

Oyuncakbizde olarak en çok odaklanmaya çalıştığımız şeylerden biri, hem erkek hem de kız çocukları için eşit öğrenim fırsatları sağlamaktır. Doğal olarak, spektrumun uç noktalarında bolca oyuncak inceliyoruz ve satışına aracılık ediyoruz.

Örneğin sitemizde pembe elbiseler giymiş oyuncak bebekler ve diğer yandan korkunç görünümlü canavar oyuncak kamyonlar bulabilirsiniz. Çocuklar için geniş çeşitliliğe odaklanarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Hem erkek çocukların hem de kız çocukların öğrenebilecekleri ve keyif alabilecekleri oyuncaklar sayesinde anne ve babalar artık “erkek çocuk oyuncakları” ve “kız çocuk oyuncakları” ile ilgili endişelenmek zorunda kalmıyor.

Belki de sorulması gereken en önemli soru, erkek çocuk oyuncakları ve kız çocuk oyuncakları arasındaki o korkunç uyuşmazlığı yaratan algıyı ebeveynlerin kendileri mi oluşturuyorlar?

Genel olarak erkek çocuklarla en çok ilişkilendirilen oyuncaklar arabalar, askerler ve silahlar gibi rekabetçi türde olan oyuncaklardır. Kız çocuklarla en çok ilişkilendirilen oyuncaklar ise görünümle alakalı oyuncak bebekler, aksesuarlar, balerin kıyafetleri, makyaj ve oyuncak takılardır.

Yapılan araştırmalarda kız çocuk oyuncaklarının fiziksel çekicilik, yetiştirme, bakım ve ev içi becerilerle ilişkili olduğunu, erkek çocuk oyuncaklarının ise şiddetli, rekabetçi, heyecan verici ve biraz tehlikeli olduğu değerlendirilmektedir.

Eğitici olan ve çocukların fiziksel, bilişsel, sanatsal ve diğer becerilerini geliştirme olasılığı en yüksek olarak değerlendirilen oyuncaklar ise genellikle cinsiyet yönünden nötr olarak sınıflandırılmaktadır. Cinsiyet türü güçlü oyuncakların, nötr veya orta derecede cinsiyet tipli oyuncaklardan daha az optimal gelişimi desteklediği sonucuna varılmıştır.

Araştırma sonuçlarına göre çocukların fiziksel, bilişsel, akademik, müzikal ve sanatsal becerilerini geliştirmek istiyorsanız, güçlü cinsiyet tipine sahip olmayan oyuncakların bu gelişimi sağlaması daha olasıdır.

Cinsiyet türü güçlü oyuncaklar, çocuklar üzerinde aslında teşvik etmek istemediğiniz özellikleri teşvik edebilir. Bu durum kız çocuklar için çekiciliğe ve görünüme odaklanmayı içerecek ve belki de onlara bunun en önemli şey olduğu mesajına yol açacaktır. Erkek çocuklar için ise şiddet ve saldırganlığa vurgu, uzun vadede istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Evet, birçok oyuncak mağazasında “kız çocuk oyuncakları” ve “erkek çocuk oyuncakları” var ve satılıyor. Peki, cinsiyete özgü oyuncaklar yalnızca bir kültürel eğitim meselesi mi?

Oğulları ve kızları olan anne ve babalar, genellikle çocuklarının oynama biçiminde farklılıklar görürler.

Erkekler genellikle sert ve rekabetçi oyuncaklarla daha fazla zaman harcarlar. Çoğu kültürde bu model aynıdır. İnsanların erkek çocuklarını sert, güçlü, agresif ve rekabetçi olmaları için eğitme olasılığı daha yüksektir.

Ancak bu durum, davranışın tamamen sosyal faktörler tarafından belirlendiği anlamına da gelmez. Çocuğun oyunu aynı zamanda doğum öncesi gelişimden de etkilenir. Testosteron seviyeleri ne kadar yüksekse, çocuğun “erkeğe özgü” davranışlar sergileme olasılığı da o kadar yüksektir.

Öyleyse biyolojik olarak mı “kız çocuk oyuncakları” ve “erkek çocuk oyuncakları” tercihleri belirleniyor? Esasında durum bu kadar basit değil, biraz daha karmaşık.

Bir kız çocuğuna oyuncak dinozorlar vermeniz durumunda bir drama canlandırabilir, dinozorları “yiyecek aramaya” götürebilir veya oyuncaklara evcil hayvan muamelesi yapabilir. Bir erkek çocuğu ise daha çok dinozor savaşları düzenleyebilir. Belki de erkeklere özgü oyunu tanımlayan oyuncaklar değil, erkek çocukların oyuncaklarıyla yaptıklarıdır.

Elbette kültür ve sosyal baskılar, çocukların kabul edilebilir bir oyuncak olduğunu düşündükleri şeyler üzerinde büyük bir etki yapmaktadır.

Dolayısıyla, çocukları kalıplaşmış oyuncaklara iten kültürel baskılara karşı koymak ve çocukların fiziksel, bilişsel, sanatsal ve diğer becerilerini geliştirme olasılığı en yüksek olarak değerlendirilen cinsiyet yönünden nötr oyuncaklara yönelmek daha iyi bir seçenek olacaktır.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0