Eğitici Oyuncakların Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar oyun yoluyla öğrenmenin çocuğun gelişiminin önemli bir parçası olduğunu göstermektedir. Çocuğunuzun oynamak için yeterli zamana sahip olmasını sağlamak fazladan enerjilerini boşaltmaya teşvik etmek için büyük yarar sağlarken, çocuk bebeklik döneminde bile oyun yoluyla kim olduğunu ve benliğini bulmaya başlar. Gelişimin başlarında bile, bir çocuğun zihni sadece çevrelerine bakarak ve çevresini alarak genişliyor.

Eğitici oyuncakların kullanımı çocukların hayatlarında ihtiyaç duyacakları birçok farklı beceriyi öğrenmelerine yardımcı olur:

  • Problem çözme ve öğrenme, sebep-sonuç ilişkisi
  • Uzlaşma, çatışma çözümü ve paylaşım yoluyla başkalarıyla nasıl oynayacağınızı öğrenme
  • İnce ve kaba motor becerilerin geliştirilmesi
  • Yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini beslemek
  • Bağımsızlıklarını ve olumlu özgüvenlerini keşfetmek

Çocuklar eğitici oyuncaklardan erken yaşlarından itibaren yararlanabilirler. İşte yaş aralığına göre eğitici oyuncaklar için bazı harika fikirler ve faydaları:

1 – 12 Aylık Bebekler: Erken yaşlarda duyusal oyun çocuğunuzun duyularını harekete geçirmeye yardımcı olur. İnteraktif oyuncaklar, emzikler ve bebek oyun aktivite merkezleri; ses, görme ve dokunma yoluyla duyusal oyuna odaklandıkları için çocuklar için harika ilk oyuncaklardır.

Çocuğunuz büyüdükçe ve el-göz koordinasyonunu geliştirdikçe, yanıp sönen ışıklar ve farklı seslerle görsel ve işitme duyularına ilham vermeye devam edecek portatif oyuncaklar gibi daha fazla etkileşimi teşvik eden oyuncaklar ile oynamaya başlayabilirler.

Çocuğunuz daha aktif hale geldikçe sıralama, dizme veya yapı blokları gibi problem çözme oyuncakları ile oynamasını öneririz. Bu oyuncaklar çocukların problemleri çözmelerine yardımcı olacak ve “Bunu yaparsam bundan daha fazla olacaksa” gibi neden ve sonuçlara aşina olacaklardır.

Ayrıca, bir oyuncağın deneme, yanılma ve hatalardan sonra nasıl çalıştığını anlayarak güvenlerini de artıracaklar. Diğer etkili oyuncaklar ise öğrenme merkezleri ya da oyun halıları gibi hareketi teşvik eden oyuncaklardır. Bu tür oyuncaklar çocukları heyecanlandırır ve ışık ve ses efektleri kullanarak harekete teşvik ederler.

12 – 24 Aylık Bebekler: Çocuğunuz bir yaşından sonra çok hareketli bir hale gelecektir. İtme – çekme arabaları, adım atma ve oyuncaklara binme ve yürüme yardımcıları; denge ve koordinasyonu öğretmek için mükemmeldir ve hareketi teşvik etmeleri nedeniyle çocuğunuzun ilgisini çekerek merakını artıracaktır.

Çocuğunuz yürümeyi öğrenmeye başladığında, bu yaşta tam olarak anlamamış olsalar bile oyun ve oyuncaklar terimleri ve anlamı daha iyi tanımasına yardımcı olacaktır. Temalı oyun setleri çocuğunuzun tanıma ve algılama becerilerini geliştirmeye yardımcı olacağı için 12-18 aylık bebekler için harika eğitici oyuncaklardır.

Örneğin, hayvanları içeren bir tema oyunu her hayvanın hangi sesi çıkardığını öğretmek için oldukça idealdir. Ayrıca bu sayede tema oyun setleri renklerin ve şekillerin adlarını pekiştirerek dil gelişimine de yardımcı olacaktır.

Binilebilen oyuncaklar yaratıcılık ve hayal gücünü arttırarak, koordinasyon becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Problemleri çözmek ve talimatları takip etmek için onları yönlendiren yollar oluşturarak oyunu daha da eğitici ve keyifli yapabilirsiniz.

2 Yaş Üstü Çocuklar: Çocuklarınız biraz daha büyüyüp daha aktif hale geldikçe, bisikletler veya dış mekan oyuncakları gibi daha fiziksel oyunları teşvik eden oyuncaklar da edinebilirsiniz. Onlara bu oyuncakları nasıl kullanacaklarını gösterirken her zaman kask takma gibi güvenlik önlemlerinin farkında olduklarından emin olun, böylece üç tekerlekli bisikletlerini sürdüklerinde kasklarını da kullanmaları gerektiğini bilirler.

Bu yaşlar aynı zamanda bilişsel beceri geliştirmeyi içeren oyuncakları tanıtmak için de uygundur. Kinetik kum, çocukların kumda şekiller veya harfler oluşturarak yazma pratiği yapmalarına yardımcı olan harika bir duyusal aktivitedir. İsimlerini çizme veya yazma alıştırmaları yapabilirler. Ayrıca bu tür aktiviteler çocuğunuzun küçük motor kontrollerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

“Gör ve Söyle” oyunları ve kitapları, çocuğunuzun isim tanıma ve ortaya çıkan okuma yazma becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır. Bu tür oyuncaklar çocuğunuza duyduklarının görsel bir versiyonunu gösterecektir.

Örneğin, çocuğunuzun bir köpeğin resmini bir köpeğin sesi ile ilişkilendirmeye başlamasına izin verecektir. Çocuğunuza her sayfada renkli resimler ve birkaç kelime olan kitaplar okumak duydukları kelimelerin sayfalarda nasıl göründüğünü öğrenmelerini sağlar.

Yapı blokları ve manyetikli olanlar gibi daha karmaşık yapı setleri ile çocuklar kutuda resmedilen aynı yapıyı oluşturmaya veya kendi başyapıtlarını oluşturmaya çalışarak yaratıcılıklarını ve problem çözmeyi öğrenirler. Oyun seti içerisinde farklı renkli bloklar bulunuyorsa her bir rengin sayılması ve sıralanması üzerinde de pratik yapabilirsiniz.

Sayma ve dizme oyuncakları da çocuğunuzun sayıları öğrenmeye devam etmesine yardımcı olmak için mükemmeldir. Bu oyuncaklar basit dizme setlerinden daha karmaşık yapı setlerine kadar değişebilir. Ayrıca çocukları başkalarıyla oynamaya teşvik eden oyuncaklar da sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0