Çocuklar İçin Fiziksel Aktivitenin Önemi

Zıpla, atla ve takla at… Çocukları harekete geçirme zamanı! Çocuğunuz fiziksel olarak ne kadar aktif?

Çocukların ekranlara giderek daha fazla zaman ayırdığı ve dışarıda oyun oynamaya daha az zaman ayırdığı dijital bir dünyada, çocukluk dönemi obezitesi sorunu dünyada büyüyen bir endişe haline geliyor. Bu nedenle, çocuklarda hareketsizliği azaltmak için küçük yaşlardan itibaren sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını teşvik etmek son derece önemlidir.

Çocuklarınız yeterince fiziksel aktivite yapıyor mu?

Genel sağlık yönergeleri, 5-18 yaş arası çocukların her gün en az 60 dakika fiziksel olarak aktif olmaları gerektiğini önermektedir. Bu, bisiklet sürmekten havuzda yüzme turlarına kadar orta şiddetli fiziksel aktiviteyi ifade eder. Esasında okullar çocukları günlük egzersizlere dahil etmek ve onlara sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını nasıl benimseyip sürdüreceklerini öğretmek için ideal bir ortamdır.

Çocuklar ne kadar fiziksel aktivite yapmalı?

Çocukların günde en az 30 dakika orta ila şiddetli ve normal tempoda en az 30 dakika aktivite yapmaları önerilir. Haftalarının çoğunu okulda geçiren çocuklar için, okulların ve öğretmenlerin sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmede aktif bir rol oynaması ve öğrencilere okul sırasında fiziksel olarak aktif olmaları için birçok fırsat vermesi çok önemlidir.

Tüm çocukları okulda ve evde fiziksel olarak aktif hale getirmek için, ortamınızda herkese hitap edecek bir dizi farklı aktivite ve spor sunmak önemlidir. Çocuklar genellikle enerji doludur ve yapılacak o kadar çok aktivite vardır ki, onları fiziksel aktiviteye nasıl dahil edeceğiniz konusunda fikirleriniz neredeyse hiç eksik kalmaz!

Peki çocuklar için fiziksel aktivite neden bu kadar önemli?

Fiziksel aktivitenin çocuklar için sağlık açısından sayısız faydası vardır! Egzersiz bir çocuğun genel sağlığını ve zindeliğini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda zihinsel sağlığını ve bilişsel gelişimini iyileştirmeye de yardımcı olabilir. İşte çocuklar için fiziksel aktivitenin temel faydalarından bazıları:

 • Güven oluşturur ve sosyal becerileri geliştirir
 • Çocuklara yeni beceriler öğrenme fırsatı verir ve onlara önemli yaşam becerileri öğretir
 • Kasları ve kemikleri güçlendirir
 • Koordinasyon geliştirmeye yardımcı olur
 • Konsantrasyonu ve öğrenmeyi geliştirerek üretkenliği ve başarıyı artırır
 • Çocukları iyi hissettirir ve ruh hallerini yükseltir
 • Pozitifliğe ilham verir ve hoşgörüyü teşvik eder
 • Stresi azaltmaya ve zihinsel ve duygusal iyiliği korumaya yardımcı olur
 • Uyku ve enerji seviyelerini iyileştirir
 • Kronik bulaşıcı olmayan hastalıklardan etkilenme riskini azaltır
 • Genel sağlığı ve zindeliği iyileştirir
 • Çocukluk çağı obezitesini önlemek için çocukların sağlıklı bir kiloda kalmasına yardımcı olur

Çocuklar İçin En İyi 10 Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivite bir çocuğun sağlığı ve zindeliği için hayati önem taşır, bu nedenle ortamınızda çeşitli farklı fiziksel aktiviteleri teşvik etmek son derece önemlidir. Fiziksel aktiviteyi nasıl geliştireceğinizden emin değil misiniz? Çocukların fiziksel gelişimini zenginleştirmek için çocuklar için aşağıdaki 10 farklı fiziksel aktiviteyi deneyin.

Organize Spor

Çocukları düzenli spor faaliyetlerine dahil ederek, genel sağlık ve zindeliklerini iyileştirir ve sosyal becerilerini ve başarı duygusunu artırır. Çocukları futbol, tenis, basketbol, voleybol gibi organize sporlara katılmaya teşvik etmek için gayret edin.

Yarış

Koşmak, çocukların kaslarını ve kemiklerini güçlendiren eğlenceli ve basit bir aktivitedir. Klasik yumurta ve kaşık yarışı, eğlenceli bir çuval yarışı veya eğlenceli bir kıyafet yarışması gibi çeşitli benzersiz yarış oyunlarını entegre ederek çocukları koşmaya teşvik edin!

Engel Kursu

Denge, koordinasyon, uyanıklık, vücut farkındalığı, güç ve dayanıklılık için çeşitli alanlarda çocukların gelişimini artırmak için heyecan verici bir engel kursu oluşturun. Çocuklara yönelik en iyi engel parkurunu inşa etmek için denge kirişleri, engeller, koniler, merdivenler, çemberler, huniler, tüneller, toplar ve tırmanma çerçeveleri gibi engelleri kullanmayı deneyin!

Fırlatma

Fırlatma etkinlikleri bir çocuğun el-göz koordinasyonunu, motor becerilerini ve zamanlamasını geliştirmeye yardımcı olur. Çemberlerden top atma, basketbol ve voleybol oyunlarında atış yapma, fırlatma oyununda fasulye torbaları ile hedefe vurma veya büyük bir hedef tahtasına veya teneke kutu setine bir nesneyi hedefleme gibi çocuklarla deneyebileceğiniz sayısız fırlatma oyunu vardır.

Dans

Bir çocuğun en sevdiği şarkıyı çalarsanız, bu vücudunun hareket etmesini garantiler! Dans, işbirliğini teşvik eder, esnekliği ve dayanıklılığı artırır. Çocukları kendi danslarını icat etmeye teşvik edin ve onlara yaratıcılıklarına daha da fazla ilham vermeleri için renkli dans yüzükleri, eşarplar, ponponlar veya asalar gibi aksesuarlar verin!

Atlama

Atlama, bir çocuğun kalp atış hızını, koordinasyonunu ve çevikliğini artıran eğlenceli bir aktivitedir. Çocukları bir partnerle atlama, ipte koşma veya yükseklik için atlama gibi farklı atlama oyunlarını denemeye teşvik edin!

Paraşüt Oyunu

Paraşütler, kaba motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olan ve ekip çalışmasına ilham veren büyük çocuk grupları için popüler bir kaynaktır. Paraşütler için alt ve üst geçme, okyanus dalgaları, kedi ve fare, top sörfü ve çok daha fazlası gibi oyunlar dahil olmak üzere çok sayıda farklı kullanımı var!

Tramplen

Tramplen, bir çocuğun kalp atış hızını artıran, güç oluşturan ve kasları sıkılaştıran eğlenceli bir kardiyovasküler aktivitedir. Çoğu çocuk bir trambolin üzerinde atlamayı ve zıplamayı sever, öyleyse neden onları mini bir trambolinle tanıştırıp zıplama, tek ayak üzerinde atlama veya her zıplamada sayma gibi oyunlara dahil etmiyorsunuz.

Halat Çekme

Halat çekme, bir çocuğun gücünü ve direncini artıran eğlenceli ve rekabetçi bir aktivitedir. Çocukları takımlara ayırın, ipi verin, hedefi belirleyin ve savaş başlasın!

Yürüme

Yürümek, sadece fiziksel gelişimi değil, aynı zamanda çocuğun zihinsel sağlığını da iyileştiren basit bir aktivitedir. İster okula yürümek, ister okul yarışında güçle yürümek veya okul gezisinde doğada yürümek olsun, çocukları dışarı çıkarıp fiziksel aktiviteyi teşvik etmek üzere olduğunuzdan emin olun.

Aktivite oyuncakları kategorimizden çeşitli fiziksel aktivite oyuncaklarını inceleyebilirsiniz.

Haydi, çocuklarla beraber harekete geçelim!

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0