Çocuklar İçin Bahçe Oyunlarının Faydaları Nelerdir?

Dışarıda zaman geçirmek çocukların sağlığına ve gelişimine birçok fayda sağlar. Çocukları akıllı telefonlarını bırakıp dışarıda vakit geçirmeye teşvik etmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Yapılan araştırmalar göre çocuklar ortalama olarak günde yalnızca 16 dakika dışarıda zaman geçiriyor ve çocukların yüzde 24’ünden daha azı önerilen günlük fiziksel aktivite seviyelerini karşılıyor.

Dışarıda vakit geçirmek çocukların sağlığını ve refahını önemli ölçüde etkileyebilir. Dışarıda fiziksel aktivite yaptıktan sonra, çocukların daha sağlıklı yiyecekler yemeleri 28 kat daha olasıdır.

Ayrıca çocuklar dışarıda kendilerini daha rahat hissedecekler, egzersiz yapacaklar ve hatta daha iyi uyuyacaklardır. Araştırmalar, bahçeciliğin ve bahçe oyunlarının aynı zamanda hafızayı, odaklanmayı ve güveni artırdığını göstermiştir.

Evde Deneyebileceğiniz Açık Hava Aktiviteleri Nelerdir?

Bahçe işleri, çocuklarla dışarıda vakit geçirmenin harika bir yoludur. Bir bitki kutusu oluşturabilir ve çocuğunuzun ekeceği meyve veya sebzeleri seçmesine izin verebilirsiniz. Tohumlar toprağa girdikten sonra, eski kıyafetleri kullanarak bir korkuluk inşa ederek bahçeyi hazırlamalarına yardımcı olun.

Bahçelerini her gün kontrol etmeye ve çıkan yabani otları temizlemeye teşvik etmelisiniz. Seçtikleri meyve veya sebzeyi tamamen geliştirdikten sonra, emeklerinin meyvesini tadabilmeleri için bir yemek hazırlamalarına yardımcı olun.

Çocuklarla Bahçecilik ve Bahçe Oyunları

Çoğu duyusal deneyim gibi, çocuklarla bahçecilik de telaşlı, dağınık ve genellikle düzensiz bir olay olabilir! Toprakla oynayan, bitkileri toplayan ve her yere tohum eken çocuklar için bu harika bir öğrenme deneyimidir ve bir dizi yeni becerinin geliştirilmesine izin verir.

Bahçe işleri, saatlerce süren bir eğlence sağlayabilir ve çocuklara keyifli ve şaşkınlık dolu anlar yaşatabilir. Tohumlardan büyüyen bitkileri izleyebilir ve onları nasıl besleyeceklerini ve yetiştireceklerini öğrenirken oluşan meyve ve sebzelere hayran kalabilirler. Çocuklar, yediğimiz yemeğin çevremizdeki toprakta yaşamına başlamasıyla bağlantı kurmaya başlayacaklardır.

Böylesine mütevazı başlangıçlardan doğan yaşam harikasını tam olarak deneyimlemek için çocukların etraflarındaki bitki ve yiyecekleri ele almak, tatmak ve keşfetmek için zaman harcayabilmesi gerekir.

Çocuklar bitkilere nasıl bakacaklarının farkında değillerdir, hatta onlara ihtiyaç duyduklarının bile farkında değillerdir, ancak zamanla ve bahçedeki deneyimleri sayesinde bu yeni becerileri öğrenmeye ve geliştirmeye başlayacaklardır.

Erken Yıllarda Bahçeciliğin Faydaları

Ekip çalışması becerilerini teşvik etmekten kendine güveni geliştirmeye, kelime bilgisi becerilerini geliştirmeye kadar çocukları bahçecilik faaliyetlerine dahil etmenin birçok faydalı nedeni vardır. İşte bahçeciliğin çocuklara sağlayabileceği faydalardan sadece birkaçı:

  • Etkileşimi ve İletişimi Teşvik Eder. Büyüme ve dikim deneyimi, çocukların bahçede öğrendikleri ve uyguladıkları hakkında arkadaşları, aileleri ve öğretmenleri ile konuşmaları için birçok fırsat sağlar. Faaliyetlerini anlatmaktan ve keşfettikleri yeni kelimeleri kullanmaktan keyif alacaklardır.
  • Öğrenme Motivasyonu. Ekim, yetiştirme ve ayıklama hakkında bilgi edinmek çocuklar için heyecan verici konulardır. Bahçedeki deneyimleri geliştikçe daha fazla yeni beceriler öğrenmeye hevesli hissedeceklerdir.
  • Kıyafet ve Hijyen Bakımı. Bahçecilik faaliyetlerine katılmak toprak, tohumlar ve su ile çalışmayı içerir. Çocuklar, tulum ve pabuç giyerek giysilerini nasıl koruyacaklarını öğrenirler. Görevlerini bitirdikten sonra ellerini yıkamanın ve hijyenin önemini de anlayacaklardır.

Çocuklarla Bahçecilik İpuçları ve Aktiviteler

Günümüzde çocuklar iç mekanlarda her zamankinden daha fazla vakit geçiriyorlar, bu nedenle erken yaşlarında çocuklara bir bahçe oluşturmayı teşvik etmemiz hayati önem taşıyor. Bahçıvanlıkla ilgili harika olan şey, işlerin nasıl yapılacağına dair belirli bir fikrin olmamasıdır.

Bahçeler çocuklar ile doğal bir uyuma sahip olduklarından, çocuklar için anlamlı ve eğlenceli bir öğrenme deneyimi geliştirmek için harika bir yerdir. Bahçecilik, çocuklara bitkilerin yetiştirildiği yaşam döngüsü sürecini ve sorumluluk, bakım, bağımsızlık ve çevre bilincini öğrenme fırsatı sunabilir. Çocukları bahçeyle tanıştırmak, yiyeceklerin nereden geldiği ve çevrenin günlük yaşamdaki önemi konusundaki farkındalıklarını artırmanın harika bir yoludur.

Çocukları bahçeye alıştırırken belirlenecek en önemli şeylerden biri konumdur. İdeal olarak bahçe, maksimum güneş ışığı alacağı bir alana yerleştirilmelidir. Büyüme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için bölgenin toprak kalitesini belirlemek ve toprak kimyasına neyin eklenmesi gerektiğini değerlendirmek de önemlidir.

Bir bahçe planı hazırlamak, bahçenin potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmaya yardımcı olmanın başka bir yoludur. En uzun bitkiler bahçenin kuzey ucunda, kalıcı bitkiler ise yanlarda olmalıdır.

Bahçe için fazla alanı olmayanlar için, bitki yetiştirme kapları başka bir seçenektir. Kaplar plastik veya kil gibi malzemelerden yapılabilir ve kök çürümesini önlemek için yeterli drenaja sahip olmalıdır. Kaplarda yetiştirilen bitkiler, kullanıma hazır saksı toprağına dikilmeli ve sık sık sulanmalıdır. Kullanışlı olması gereken bazı temel bahçe aletleri tırmıklar, çapalar, kürekler, malalar ve sulama kutularıdır.

Küçük bahçıvanının güvenliğini sağlamak için satın alınması gereken çocuk dostu bahçe aletleri de bulunmaktadır. Çocuklar ayrıca keşfetmekten de keyif alır. Bahçeyi küçük bir macera yerine dönüştürmek, çocukları bahçeyle ilgilenmenin bir başka harika yoludur.

Çocuk dostu bir bahçe uygularken hatırlanması gereken bir numaralı ipucu, onu eğlenceli kılmaktır. Talimat verirken tavsiyeleri hafif, eğlenceli ve anlaşılması kolay tutun.

Çocuklarla birlikte büyüyecek bitkileri seçerken, çocukların büyütmekten en çok keyif alacakları bitkileri dahil etmek önemlidir. Çocuklar, güçlü kokulara sahip, çabuk büyüyen ve kolayca tanınan bitkilerden hoşlanırlar.

Çoğu durumda, daha büyük tohumları olan bitkileri seçmek, küçük eller için daha kolaydır. Ayçiçeği, bezelye, balkabağı ve kabak bitkilerinin hepsi bu kriterleri karşılar. Atıştırılabilen bitkiler de çocuklar için eğlencelidir. Yiyecek büyüdükçe bezelye gibi kolayca toplanabilir.

Marul, turp ve çeri domates çabuk büyür, bu da sabırla daha zor zamanlar geçiren çocuklar için harikadır. Havuç, patates ve balkabağı da çocukların büyütmesi için eğlenceli bitkilerdir çünkü kolayca tanınabilirler.

Çocuklarla bahçe yapmak, bahçenin çok yaratıcı bir yer olmasını sağlar. Çocuklar rengi sever ve bahçeler çok renkli bir yer olabilir. Gökkuşağı bahçeleri, çocukların katılabileceği eğlenceli bir temadır. Gökkuşağının renklerini (kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor) temsil eden bitkiler, çocukların ekmesi için heyecan verici harika öğretim araçlarıdır.

Çocuklar için bir başka eğlenceli ve popüler temalı bahçe aktivitesi de pizza bahçesi oluşturmaktır. Ekinleri bir daire şeklinde düzenleyin ve bir pizzanın farklı malzemelerini temsil etmek için farklı dilimler atayın.

Her dilimde domates, soğan, biber, sarımsak, buğday, yulaf gibi gerçek bir pizzanın üzerinde bulunan bitkiler renkleri ile temsil edilir. Ekinler yetiştirildiğinde, çocuğun başarısının eğlenceli ve lezzetli bir temsili olarak pizza yapmak için kullanılabilirler.

Bahçeler dönümlük araziden ufak bir alanda ekimine kadar farklı boyutlara sahip olabilir ancak sonuç aynı olacak, hayranlık ve şaşkınlık dolu zenginleştirici bir deneyim sunacaktır.

Oyuncakbizde bahçe oyuncakları kategorisinden bahçecilik ile ilgili oyuncak ve aksesuar çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0