Çocuklar Blok Oyunları ile Nasıl Öğrenir?

Çocuklar erken yaşlarda blok oyunları ve yapı bloklarıyla nasıl öğrenirler?

Çocuklar blok kulelerini yıkarken inanılmaz bir sevinç yaşarlar. Kuleler inşa edilir edilmez, neşeyle yıkılır.

Blok oyunları ve yapı blokları küçük çocuklar için en değerli öğrenme deneyimlerinden birini sağlar, yapı blokları gerçekten de açık uçlu oyunların özüdür. Yapı blokları bir çocuğun tasarlarken ve inşa ederken kendi yaratıcılığını ifade etmesine izin verir. Denge, istikrar ve simetri kavramlarını deneme yanılma yoluyla keşfederken bir çocuğun yaratıcı düşünmesini, problem çözmesini, müzakere etmesini ve icat etmesini sağlarlar.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bloklarla ilk tanıştıklarında oyuncak ile çeşitli varyasyonlar deneyerek neden ve sonucu çabucak keşfederler. Çünkü çocuklar yapı bloklarını doldurup döker, istifler ve yıkarlar veya yollar yapmayı deneyerek oyuncak ile farklı şekillerde etkileşime geçerler.

Erken yaşta çocuklar oyunu geliştirme ve yeni beceriler edinme fırsatlarıyla birlikte kendilerini de geliştirmektedir.

Üç yaşında çocuklar blok oyunları ve yapı blokları oyun türüne geçerken ince motor becerilerinde de gelişmeler gösterecektir. Tek başlarına veya diğer çocukların yanında oynayabilir ve taklit oyununa başlayabilirler. Tanıdık yerlere benzeyen tasarımlar inşa etmeye başlayabilir ve sıralama, sayma, bire bir yazışma, boyut ve şekil gibi kavramların farkına varabilirler.

Dört ve beş yaşlarında çocukların blok oyunu daha deneyimli, gelişmiş, dengeli, koordine edilmiş ve organize edilmiştir. Bu nedenle yapıcı oyun daha açık uçlu ve keşfedici hale gelir. Çocuklar daha karmaşık binalar yapmak için yapıları birleştirmeye başlar. Sosyal olarak, dört ve beş yaşındaki çocuklar fikirlerini paylaşmaya ve başkalarıyla işbirliği yapmaya ve inşa etmeye başlar.

Hayali oyun oynamak için insanlar, araçlar ve hayvanlar gibi blok aksesuarları kullanabilirler. Daha karmaşık örüntüleri, sınıflandırmayı, sıralamayı, saymayı, kesirleri ve problem çözmeyi öğrenirler ve mekansal farkındalık ve kelime dağarcığı hakkında anlayış geliştirmeye başlarlar.

Her çocuk yapı blokları ile benzersiz şekilde oynar ve bu nedenle blokların nasıl çalıştığına dair kendi benzersiz anlayışlarını geliştirirler. Çocuğunuz bir dahaki sefere bloklarla oynarken ne yaptığını gözlemleyin.

Tek bir kuleye mi yapıyor? Bir hat mı inşa ediyor? Bir koruma alanı mı oluşturuyor yoksa köprü mü kuruyor? Duvarları olan 3 boyutlu bir bina mı inşa ediyor? Bu size çocuğunuzun oynadığı seviye hakkında değerli bir fikir verecektir ve oyununu geliştirmeniz için iyileştirmeler sağlamanıza izin verecektir.

Çocuğunuz Neden Blok Oyuncaklarıyla Oynamalı?

Bloklar belki de en temel oyuncak türüdür, ancak sıkıcı olmaktan da çok uzaktırlar. Bloklar genel olarak eğlencelidir, ancak çocuklar inşa etmenin ve sıralamanın zevkini keşfederken, aynı zamanda çok şey de öğreneceklerdir.

Blok oyuncakları ile oynamak çocukların motor becerilerini geliştirmenin yanı sıra problem çözme becerilerini de geliştirir. En basit bloklar bile hayal gücünün, yaratmanın ve yıkımın detaylarını içerir.

Yürümeye başlayan çocuğunuz, bir kule bloku olabildiğince yükseğe sıralamaktan ve sonra onları yıktığında ne olacağını izlemekten keyif alacaktır.

Bu, yeni yürümeye başlayan çocukların ince motor becerileri geliştirmelerinin ve erken dönem matematik, geometri, problem çözme ve neden ve sonuç gibi kavramları keşfetmelerinin bir etkili bir yoludur. Boyut, ağırlık ve şekil gibi blokların özelliklerini anladıktan sonra yollar ve köprülerle dolu şehirler inşa etmeleri çok uzun sürmeyecektir.

Yapı Bloklarından En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Blok oyuncakları ile inşa etmek heyecan verici ve şüphesiz çocukların zihinleri için oldukça faydalıdır. Yapı blokları yaratıcılığı teşvik eder, çocuğun fiziksel becerilerini geliştirir, bilişsel ve duygusal gelişimi destekler ve çocuğun sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Çocuklarınıza basitçe yapı taşları verip oynamalarına izin verebilirsiniz, ancak bu basit ama çok çeşitli oyuncaktan en iyi şekilde yararlanmanın en az 5 yolu var!

  1. Çocuğunuzla beraber oynayın. Çocuğunuzla beraber oynamak onlarla sadece daha fazla zaman geçirmenizin harika bir yolu değil, aynı zamanda onlara nasıl inşaat yapılacağını göstererek çocukların blok oyunundan gerçekten daha fazlasını elde etmelerini sağlar. Çocuklar kendi blok yapılarına değer verdiğinden, bir çocuğa “Ne yaptın?” “Bana ne yaptığını anlat” gibi sorular sormanız onları teşvik edecek ve çocuğa keşfetmesi için yeni fırsatlar sunacaktır.
  2. Çocuklara özel yapım görevleri ile meydan okuyun. Çoğu oyunda çocuğunuzun özgürce inşa etmesine ve doğaçlama yapmasına izin vermeniz gerekir. Ancak, bazı durumlarda bir yapıyı bir şablonla eşleştirmeye çalışmak da faydalı olabilir. Bu nedenle, zaman zaman inşa edilecek bir yapı türü önerisiyle bu etkinliği çeşitlendirmenizi öneririz. Ayrıca, bir inşaat projesine ilham vermek veya rehberlik etmek için resimleri de kullanabilirsiniz.
  3. Karakter oyuncakları ve diğer aksesuarlarla rol yapma oyunlarını dahil edin. İnsanlar ve arabalar gibi uygun şekilde ölçeklendirilmiş aksesuar oyuncakları kullanarak, çocuğunuzu kendisi için yeni rol oyunlarına katılmaya teşvik edebilirsiniz. Daha önce denediyseniz ve işe yaramadıysa pes etmeyin. Oyuncakları, karakterleri değiştirin ve tekrar deneyin. Çocuğunuza belirli türden veya hikayeden oyuncaklar sağlayarak, rol yapma isteğini arttırabilirsiniz. En sevdikleri karakterlerden bazılarını oyuna dahil etmek için seçebilirsiniz. Bu sayede kendilerini güvensiz veya rahat bölgelerinin dışında hissettiklerinde tanıdık ve güvenli bir şeye sahip olacaklarıdır. Onlara hikaye sırasında hayal ettikleri tüm bu yaratıkları bina veya karakterleri inşa etme şansı verin.
  4. Kooperatif inşasını teşvik edin. Blok oyunun sosyal faydaları işbirliğine dayalı olduğundan çocukların daha iyi sosyal beceriler geliştirmelerine de yardımcı olacaktır. Çocuklar ayrıntılar ve yeni fikirler hakkındaki tartışmalarla iletişim kurmayı ve paylaşmanın sevincini öğrenirler.
  5. Aksesuarlarla blok oyununu bir üst seviyeye taşıyın! Blok oyunun değerini en üst düzeye çıkarmak için aksesuarlar çocukların deneyimlerini de genişletebilir. Oyun sürecini çeşitlendirmek ve fikir üretme sürecini desteklemek için evde bulabileceğiniz şeyleri çocukların hayal güçlerini kullanmaya daha da teşvik etmek için kullanabilirsiniz. Örnek olarak, ahşap parçalar, figür oyuncaklar, kumaş veya bez parçalar gibi aksesuarları da oyuna dahil ederek oyunun boyutunu daha da genişletebilirsiniz.

Bir çocuğun blok oyununu nasıl geliştirebilirsiniz? Çocuklara çeşitli inşaat oyuncakları ve kaynakları sunun! Oyuncakbizde.com’da bir çocuğun gelişimini ve öğrenmesini iyileştirmek için geniş bir Yapı Oyuncakları yelpazesi sunuyoruz, yapı oyuncakları kategorimizi inceleyerek çocuğunuz için uygun olacak birçok oyuncağı seçebilirsiniz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0