Çocuğunuza İlk Piyanosunu Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çocuğunuz için ilk defa bir piyano satın almak, özellikle kendiniz bir piyanist veya müzisyen değilseniz, göz korkutucu bir iş olabilir. Çocuklar için uygun hangi piyanoyu satın alacağınızı veya bir piyano satın almak için yatırım yapıp yapmayacağınızı belirlemek zor olabilir.

Piyano Öğrenmeye Başlayan Çocuklar İçin Ebeveyn Rehberi

Genellikle ebeveynler tarafından çocuk piyanoları ile ilgili en çok sorulan sorulardan bazıları şunlardır:

  • Çocuğumun piyano öğretmeni “Ağırlıklı, tam boy piyano alın” dedi. Ne anlama geliyor?
  • Çocuğuma akustik piyano mu yoksa dijital piyano mu almalıyım? Farkları nedir?
  • Çocuğumun piyano çalmaya devam edip etmeyeceğini bilmiyorum. 6 ayda vazgeçebilir. Önce küçük bir klavye almalı mıyım?

Yukarıdaki sorular makul ve geçerli sorulardır. Bu yüzden çocuğunuzun ilk piyanosunu satın almadan önce aklınıza gelebilecek bazı soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuğumun piyano öğretmeni “Ağırlıklı tuşlarla tam boy bir piyano alın” dedi. Bunlar ne anlama geliyor?

Tam boyutlu bir piyano veya tam tuş takımı, 88 notalı bir piyanoyu (akustik veya dijital) ifade eder. Pek çok piyano öğretmeni, tam ağırlıklı 88 nota piyanolarını önerecektir, çünkü müzik sınav kurullarının çoğu, bu özellikleri sınavlarına girmek için minimum gereksinimler olarak belirleyecektir.

Çocuğunuz İçin En İyi Piyanoyu Seçme Rehberi

Daha küçük klavyelerde genellikle ağırlıklı tuşlar olmaksızın 61 nota veya 76 nota bulunur. Yeni başlayanlar, piyano veya klavye öğrenmeye başladıklarında başlamak için sadece birkaç nota kullanmaya başlarlar, ancak çocuğunuz ilerledikçe, kullandıkları nota aralığı kaçınılmaz olarak genişleyecektir.

Daha az tuşa sahip olmak, çocuğunuzun sonunda çalacak tuşların biteceği ve üst veya alt notalar içeren müzikleri çalamayacağı anlamına gelir çünkü tuşlar piyanoda değildir!

Hiç taşınabilir, hafif ağırlıklı bir klavyede çaldınız ve ardından hemen bir piyano çaldınız mı? Denediyseniz tuşların ağırlığında ve tepkisinde önemli bir fark hissetmeniz gerekir.

Akustik piyanolardaki tuşların çalınması, taşınabilir klavyelere kıyasla daha ağırdır. Bunun nedeni, bir piyano tuşuna basıldığında, sesi oluşturmak için tellere vurmak için çekiç hareketini tetiklemesidir.

Tersine, taşınabilir (ağırlıksız eylem) klavyelerde genellikle sesleri tetiklemek için tuşların altında açma- kapama sensörleri bulunur. Ayrıca tuşların uzunluğunun akustik veya dijital piyanolara kıyasla çok daha kısa olduğunu da görebilirsiniz.

Anahtarların ağırlığı, çekiçler, hareketli parçalar ve bunların nasıl monte edildikleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Ağırlıklı tuşlara sahip çoğu dijital piyano, bu çekiç hareketini çok iyi simüle eder ve tuşların ağırlığı asla değişmez.

Ağırlıklı hareket, çocuğunuzun parmak gücünü geliştirmesine yardımcı olur. Ağırlıksız bir klavye yerine ağırlıklı bir hareketle dijital piyanoda pratik yapan bir çocuk için akustik piyanoya geçiş çok yumuşaktır. Çocuğunuz evde ağırlıksız tuşlarla piyano çalmaya alıştıysa, ağırlıklı tuşları çalmayı çok daha ağır bulacak ve daha ağır tuşlara alışana kadar mücadele edecektir.

Çocuğuma akustik piyano mu yoksa dijital piyano mu almalıyım? Aralarındaki farklar nelerdir?

Bazı piyano öğretmenleri, öğrencilerinin akustik piyano alıp çalmaları konusunda kararlıdır. Bu, 10-15 yıl önce dijital teknolojinin o kadar gelişmiş olmadığı ve piyanonun tonunu ve dokunuşunu dijital olarak yeniden yaratma yeteneğinin o kadar iyi olmadığı zamanlar için böyle olabilirdi.

Ancak teknoloji o zamandan bu yana çok yol kat etti ve günümüzde akustik ve yüksek kaliteli dijital piyanolar arasındaki fark neredeyse hiç belli olmuyor. Hangi enstrümanı çalarsanız çalın, kulağa hoş gelen ve hoş hissettiren bir enstrüman çalmanız önemlidir.

İyi çalarsanız, doğal olarak daha fazla piyano çalmak istersiniz ve ne kadar çok piyano çalarsanız o kadar iyi olursunuz! Piyano akustik olduğu için, mutlaka daha iyi ses çıkardığı veya daha iyi hissettirdiği anlamına gelmez.

Akustik piyanolar çalmak ve dokunmak için çok güzel olabilir, ancak dijital piyanolardan farklı olarak, çalınabilirliklerini sağlamak için düzenli bakıma ihtiyaçları vardır. Bu nedenle akustik piyano satın almadan önce yatırımınızı ve devam eden bakım maliyetlerini düşünmeniz gerekir.

Akustik piyanolar eskidikçe, düzenli bakım yapılmaması durumunda ses kalitesi bozulacaktır. Akustik bir piyanoyu ilk satın aldığınızda, keçe genellikle oldukça yumuşaktır. Ancak zamanla, iplere tekrar tekrar vurmaktan keçe sertleşir. Her tuştaki her keçeyi değiştirmek çok fazla iş gerektirir, bu nedenle bu oldukça pahalı ve zaman alıcı bir süreç olabilir.

Dijital piyanolar ise asla akort gerektirmez ve tonu zamanla bozulmaz. Dijital bir piyano, hava ve iklim dalgalanmaları, hareket etme veya aşırı çalmadan bağımsız olarak akordunu koruyacaktır.

Çocuğumun piyano çalmaya devam edip etmeyeceğini bilmiyorum. 6 ayda vazgeçebilir. Önce küçük, ucuz bir klavye mi almalı mıyım?

Yukarıda parmak gücünü geliştirme konusunda bahsettiğimiz gibi, piyano çalmaya yeni başlayan çocukların tam ağırlıklı 88 notalı bir piyano ile başlaması en iyi seçim olacaktır. Çocuğunuzun ilgi eksikliği nedeniyle piyanoya devam edemeyeceğinden endişeleniyorsanız, test etmek için önce bir piyano kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz.

Uygun fiyatlı enstrümanları satın almayı seçmek, genellikle kalitelerinin düşük olduğu anlamına gelebilir ve bunları öğrenmenin çocuğun müzikal gelişimi üzerinde kötü etkileri olabilir.

Ancak dijital piyanolar çok daha pratiktir. Dijital bir piyanoya sahip olmak, komşular hakkında endişelenmeden günün veya gecenin herhangi bir saatinde çocuğunuzun piyano çalabileceği anlamına gelir.

İlgilenip ilgilenmediklerini veya herhangi bir potansiyele sahip olup olmadıklarını bile bilmeden önce tam boy bir piyano satın almak zorunda değilsiniz. Çocuğunuz ilk aydan sonra hala piyanoya hevesi olup olmadığına karar verene kadar küçültülmüş bir versiyon veya dijital bir piyano ile başlamak daha iyi olabilir.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0