Çocuğunuza Harfleri Eğlenerek Öğretmek İçin Tavsiyeler

Çocuğunuzun harfleri öğrenmesine yardımcı olmak göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Nereden başlamanız gerekir? Sırayla mı gitmelisiniz? Öğrenmelerine en iyi nasıl yardımcı olabilirsiniz? Öncelikle ilk tavsiyemiz öğrenmeyi EĞLENCELİ bir hale getirmeniz olacaktır!

Çocuklar oyun, keşif, okuma ve gözlem yoluyla öğrenirler. Alfabeyi ve harfleri öğrenmek, flash kartları veya sonsuz çalışma kitabı sayfalarını ezberlemek anlamına gelmek zorunda değildir. Çocukların harfleri öğrenmeleri için pek çok eğlenceli ve uygulamalı yol var.

Harfleri öğrenmek çocuklar için uzun ancak hayati bir öğrenme yolculuğudur. Çocukların eğlenerek öğrenmesi daha kolay öğrenmelerini sağlayarak bu eylemi bir oyun olarak görmelerine de neden olacak ve bu da öğrenimi olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuklar harfleri öğrenmeye başladıklarında bebekliklerinden beri duymaya alıştıkları isimleri yani en çok kendi isimlerini ve sonrasında anne ve babalarının isimlerini yazmak veya okumak isterler ve bu etkinlik onları çok mutlu eder.

Harfleri öğrenme konusunda çocuğunuz zorluk yaşıyorsa bu durumu kolaylaştırmak ve eğlenceli bir etkinliğe dönüştürmek için tavsiyelerimizi aşağıda bulabilirsiniz:

 • Aynı harfle başlayan öğeleri bulmaya çalışın. Örneğin sayfanın ortasına “K” çizin ve sonra “K” ile başlayan resimleri bulun veya çizin.
 • Okurken sesler ve harfler hakkında konuşun. “Ah bak, bir kaplumbağa. Bu bir ‘K’ harfiyle başlar! Ve “K” harfini çizdiklerini görebiliyorum”.
 • Üzerinde harfler olan kartlar oluşturun ve çocuğunuzdan size kartlarda yazan harfleri söylemesini isteyin. Bu egzersizi çocuğunuzun harfleri ezberlemesine yardımcı olması için gün içinde birkaç sefer tekrarlayabilirsiniz.
 • Üzerinde harfler olan kartları çocuğunuzun düzenli olarak geçtiği yerlere yapıştırın. Çocuğunuzun harfleri hatırlamasına yardımcı olmak için kartların önünden her geçtiğinde harf kartına “merhaba” demesini sağlayın.
 • Çocuğunuzdan belirli bir harfle başlayan bir öğe bulmasını veya söylemesini isteyin. Bu oyunu o harfle başlayan mümkün olduğunca çok şey bulabilecek şekilde genişletebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz harfi dergi ya da gazetelerden bularak, kesme – yapıştırma oyunları oynayabilirsiniz.
 • Tombala şeklinde kart hazırlayıp öğrenilen hece ve harfleri pekiştirebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun sırt bölgesine parmağınızla bastırarak bir harf çizip çocuğunuzdan o harfin ne olduğunu bulmasını isteyebilirsiniz.

Harfleri Doğru Şekilde Öğrenmek Neden Önemlidir?

Montessori açısından bakıldığında da yazma becerisi okuma becerisinden önce oluşur. Bu nedenle çocuklar harflerin isimlerini sırayla öğrenmeden önce harflerin sesleri veya söyleyişlerini öğrenirler çünkü bunlar ileride okuyabilmeleri için gerekli olan kelimelerin sesleridir.

Montessori yönteminde, konuşulan dilde sözel ifade geliştirici etkinlikler, yazmaya yönelik çizgi etkinlikleri, küçük cisimlerle yapılan ses etkinlikleri, yazmaya yönelik kalem ve kâğıtsız etkinlikler, okumaya yönelik materyaller ve alıştırmalar dil geliştirici etkinliklerin temeli olarak ele alınır.

 • Harf ve ses bilgisi okuma ve hecelemeyi öğrenmek için temel bir beceridir ve çocuk bu beceriyi okul ve tüm hayatında pekiştirerek kullanacaktır.
 • Kelimelerin bütün olarak ezberlenmesi durumunda çocuklar sadece kendilerine aşina olan kelimeleri tanıyabileceklerdir.
 • Akıcı bir okuma becerisi kazanabilmeleri ve harfleri hecelere ve kelimelere dönüştürebilmeleri için sağlam bir temel oluşturması açısından önemlidir.

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0