Çocuğunuz İçin En İyi Piyanoyu Seçme Rehberi

Müzik hayata önemli bir katkı sağlar ve aynı şey bebekler ve çocuklar için de geçerlidir. Bir enstrüman çalmayı öğrenmek, çocukları büyümeye teşvik eder ve beyinlerini güçlendirir. Çocuğunuz piyano tuşlarına vurup aynı düğmeye defalarca basarken zihninizi kaybedebilirsiniz, ancak çocuklarınızın piyano öğrenmesine yardımcı olmak için yapacağınız küçük bir fedakarlık onların gelişimi için oldukça önemli bir ilerleme olabilir.

Piyano Öğrenmeye Başlayan Çocuklar İçin Ebeveyn Rehberi

Küçük çocuklar için en iyi çocuk piyanolarının listesiyle hayatınızı biraz daha kolaylaştırmak için sizin adınıza kapsamlı bir araştırma yaptık.

Çocuklar için Piyano Seçme Rehberi

Sadece çocuk piyanoları için geçerli olmamakla birlikte öncelikle her oyuncağın veya müzik aletinin çocuğun yaşına uygun olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Müzik aletleri hem eğlenceli hem de eğiticidir.

Çocuğunuza İlk Piyanosunu Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çocuğunuzun beynini, ses duyusunu harekete geçiren ve saatlerce eğlenmesini sağlayan bir çocuk piyanosu bulmaya odaklanın. Her iki durumda da çocuğunuz bir enstrüman çalıyorlarsa ekrana bakma ihtiyacı hissetmeyecektir.

 • Ses: Bir çocuk müzikle ilk tanışmasında müzik aleti ile korkunç sesler üretirse, bu onları müzikle uğraşmaktan caydırabilir. Çoğunlukla çocuklar sadece tuşlara basmak isterler, ancak sesi akılda tutmak ve onları harika sesler şekilde kullanmak için her fırsatı değerlendirirler.
 • Çok Fonksiyonluluk: Çocuğunuzu birçok enstrümanla tanıştıracak çocuk klavyeleri satın alma fırsatını değerlendirin. Çocuk klavyeleri, yıllarca müzikle ilgilenmelerine yardımcı olmak için kişisel tercihlerine enstrümanla karar vermelerine yardımcı olabilir.
 • Emniyet: Satın aldığınız herhangi bir enstrümanın, piyanonun veya oyuncağın malzemelerini ve sağlamlığını kontrol edin. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz tam olarak ayakta durmuyorsa ya da yürümüyorsa, yaşamındaki aşamalarına uygun veya onlarla birlikte büyüyecek bir çocuk piyanosu bulmaya dikkat edin.
 • Müziğe İlgiyi Teşvik Edin: Küçük çocuğunuzun hayatında müziğin olmasına teşvik edecek bir piyano oyuncağı seçin. Ne kadar gerçekçi olursa o kadar iyidir. Ancak aynı zamanda çocuklar parlak renkleri ve çok sayıda düğmeye sahip oyuncakları veya müzik aletlerini daha çok sever. Ayrıca müzik öğrenmek çocuğunuzun zekasını artırabilir.

Çocuk Piyanoları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kuyruklu bir çocuk piyanosu almalı mıyım?

İlk aşamalarda kuyruklu bir çocuk piyanosu gerçekten önemli değildir. Çocuklar için olan piyano oyuncaklarının çoğu, çocukların yere oturabileceği veya oynamak için rahatça ayakta kalabileceği kadar küçüktür. Yeni yürümeye başlayan çocuklar genellikle ayağa kalkmak için çok yeni oldukları için ayakta durmayı severler.

Çocuk piyanosunu akort etmem gerekiyor mu?

Küçük çocuk piyanoları genellikle pille çalışır ve ayarlanamaz. Çocuk piyanoları ve dijital orglar oyuncaktırlar ve ayarlama gerektirmezler.

Bir piyano çocuğumun üzerine düşüp onu incitebilir mi?

Oyuncak piyanolar genellikle plastik veya hafif ahşaptan yapıldıkları için çok sağlam değildir. Bu oyuncaklardan biri çocuğunuzun üzerine düşerse, daha kötü senaryolar muhtemelen bir çürük olacaktır. Ancak çocuk piyanosunu çocuğunuzun üzerine düşebilecek yüksek yerlere koymaktan kaçınmalısınız.

Oyuncak piyanolardaki müziği değiştirebilir miyim?

Bazı çocuk piyanolarındaki çocuk ezgilerini değiştirebilmek mümkündür. Bazı çocuk piyona modelleri diğer cihazlara bağlanabilme özelliğine sahiptir ve farklı notaları veya ezgileri yükleyebilirsiniz, aksi takdirde, dahil olan müziğe bağlı kalırsınız.

Çocuğum parmak yerleştirmeyi oyuncak piyanodan öğrenebilir mi?

Hayır. Yürümeye yeni başlayan çocuk piyano enstrümanları çocuğunuzu seslerle tanıştırır ancak onu gerçek müzik çalmaya hazırlamaz veya gerçek bir piyanoya geçip ne yaptığını bilmesine izin vermez. Çocuğunuz büyüdüğünde ve oyuncak versiyonunu bitirdikten sonra onu gerçek bir piyano ile tanıştırın.

Çocuklar İçin En İyi Piyano Seçenekleri Nelerdir?

Müzik geçmişiniz yoksa çocuğunuza piyano satın almak göz korkutucu olabilir. Ne kadar harcamalıyım? Hangi boyutta piyano satın almalıyım? Yeni başlayanlar için en iyi piyano türü hangisidir? Bunların hepsi ebeveynlerin sahip olduğu yaygın sorulardır. Neyse ki, biraz bilgiyle, çocuğunuz için en iyi piyanoyu seçme konusunda kendinize güvenebileceğiniz bilinçli bir seçim yapabileceksiniz.

Unutmayın, çocuğunuza piyano alırken ona sadece fiziksel bir nesne almıyorsunuz. Bir piyano, müzik ve yaratıcılıkla dolu bir hayatın başlangıcı olabilir. Bu piyano, ömür boyu sürecek bir müzik tutkusunun ilk adımı olabilir. O halde çocuğunuz için en iyi piyanoyu seçerken, doğrusunu yapmaya çalışalım!

Çocuğunuza piyano alırken dikkat etmeniz gereken birkaç konu vardır:

Piyano Boyutu

Dijital piyanolar farklı şekil ve boyutlarda gelir. 25’ten geleneksel 88’e kadar numaralandırılmış tuşlara sahip bir piyano satın alma seçeneğiniz olacak.

88’den az tuşa sahip bir piyano satın almanın nedenleri iki yönlüdür: boyut ve fiyat. Daha az tuşa sahip piyanolar genellikle daha düşük bir fiyat etiketi ile gelir. Ek olarak, tam boyutlu bir akustik piyanoya kıyasla çok daha az yer kaplayacaklardır.

Ancak, oynanabilirlikten ödün vermiş olacaksınız. Çocuğunuzun tam boyutlu bir klavyeden tam olarak yararlanacak kol açıklığına sahip olmayabileceği doğru olsa da, büyüdükçe çalabilecekleri parçalar sınırlı olacaktır.

Orta seviye parçalar, klasik 88 tuşlu piyanonun tüm yelpazesini gerektirir. Daha azına razı olursanız, belirli bir süre sonra yükseltme yapmak zorunda kalacaksınız.

Ağırlıklı Tuşlar

Akustik piyano tuşlarının ağırlık hissi, tuşlar çalındığında ipe vurmak için kullanılan çekiç mekanizmasından kaynaklanır. Tuşlara verilen bu ağırlık, piyanistin üslup ve tekniğinde önemli bir rol

Ağırlıksız tuşlardan kaçınmak en iyisidir. Ağırlıksız tuşlar başlangıçta çocuğunuzun kullanması için çok daha kolay olacak olsa da, doğal tuşlar için el gücünü veya hissini geliştirmeyecektir. Bu durum çocuğunuz hazır olduğunda akustik piyanoya geçişi zorlaştırabilir. Ağırlıklı tuşları olmayan bir piyano almanın tek nedeni sınırlı bir bütçedir.

Dijital ve Akustik Piyanolar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu soru giderek yaygınlaşıyor. Çocuğuma “gerçek” bir piyano mu yoksa dijital bir piyano mu almalıyım? Öncelikle dijital ve akustik piyanolar arasındaki farklara bakalım.

Dijital Piyanolar

Dijital klavye veya piyano, gerçek bir piyanonun sesini yeniden yaratan bir klavyedir. Genellikle taşınabilirdirler, kulaklıklarla kullanılabilirler ve fiyatları akustik piyanolara göre daha ucuzdur.

Dijital piyanoda dikkat edilmesi gereken en önemli şey tuşlardır. Yarı ağırlıklı (çok hafif) veya ağırlıklı (gerçek bir piyano hareketini taklit eden) olabilirler. Yarı ağırlıklı tuşlar çok küçük çocuklar için genellikle daha kolaydır, ancak daha sonra akustik bir piyanoya geçmekte zorlandıklarını görebilirsiniz.

Ağırlıklı tuşlara sahip bir dijital piyano, iyi bir seçim olacaktır. Ses kalitesi akustik piyanoya oldukça benzer olabilir. Genellikle akustik piyanolardan daha küçüktürler bu nedenle evde yer sorunu varsa faydalıdırlar.

Dijital Piyano Avantajları:

 • Ucuz
 • Kulaklık girişi
 • Taşıması kolay
 • Daha az yer kaplar
 • Çoklu sesler
 • Ayar gerektirmez
 • Yerleşik ders özellikleri

Dijital Piyano Dezavantajları:

 • Ağırlıklı tuşlar pahalı olabilir
 • Ses kalitesi düşük olma eğilimindedir
 • Güç gerektirir

Akustik Piyanolar

Akustik piyano, çoğu piyanist tarafından tercih edilen klasik piyano stilidir. Tam boy, ağırlıklı tuşlara sahip ve konserler için kullanılan tiptir. Akustik piyanolar en iyi tonu ve sesi üretir, güzel mobilya parçalarıdır.

Yaptıkları güzel sesi en üst düzeyde deneyimlemek için, piyanoyu yılda bir kez servis ve akort etmeniz gerekecektir.

Akustik Piyano Avantajları:

 • Kulağa güzel geliyor
 • Doğal çekiç aksiyon tuşları
 • Tam 88 tuş
 • Harika bir dekorasyon parçası

Akustik Piyano Dezavantajları:

 • Hareket etmek zor
 • Kulaklık girişi yok
 • Bakım ve ayar gerektirir
 • Çok yer kaplar

Günümüzün dijital piyanoları, muhtemelen aşina olduğunuz oyuncak dijital piyanolardan çok daha gelişmiştir. Kullandıkları piyano kayıtları, gerçek akustik piyanolardan alınan yüksek çözünürlüklü kayıtlardır.

Ebeveynlerin diğer en yaygın sorusu ise “Çocuğumun ilk piyanosuna ne kadar harcamalıyım?” sorusudur.

Çoğu ebeveyn, çocuklarının piyano öğrenmeye gerçekten sadık kalıp kalmayacağından veya bunun sadece bir aşama olup olmadığından emin değildir. Bu durum bir piyanoya yüksek ücretler harcamayı biraz daha zor bir hale getiriyor. İyi haber şu ki, bu sorunu çözen dijital piyanolar var.

Unutmayın, çocuğunuz için herhangi bir piyano hiç yoktan iyidir. Kısıtlı bir bütçeniz varsa ve yalnızca küçük bir 61 tuşlu yaylı klavye alabiliyorsanız, bu başlamak için yeterince iyi olacaktır. Sonuç olarak, en önemli şey çocuğunuzun müzikal ilgisini beslemenizdir.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0