Çıngırakların Bebekler İçin En İyi Oyuncaklar Olmasının 10 Nedeni!

Çıngıraklar Bebekler İçin Neden En İyi Oyuncaklardır?

Bebekler doğdukları andan itibaren her şeyi öğrenmek zorundadırlar. Ağlamayı, konuşmayı, emeklemeyi ve yürümeyi öğrenirler. Çevrelerindeki dünyanın görüntülerini ve seslerini alarak fiziksel ve bilişsel olarak gelişebilirler. Küçük çocuğunuzun yapacağı öğrenmenin çoğu oyun ve keşif yoluyla olacaktır.

Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve 64 Eğitici Oyuncak Önerisi

Çıngıraklar bebeklerin bilişsel gelişimleri için çok önemlidir ve bebeğinizin öğrenmesi üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Çıngıraklar bebekler için bir uyarım kaynağı sağlar. Bebekler çıngırağın çıkardıkları sesleri severler ve gözleriyle çıngırağın yolunu takip ederler.

Ayrıca bebekler çıngırağı tutmaya çalıştıklarında ve başardıklarında onlara bir keşif hissi verir. Birçok çıngırak, bebekler büyüdükçe diş kaşıyıcı olarak ikiye katlanan ikili bir işleve sahiptir.

1. Sebep ve sonucu öğretirler

Bir çıngırağı hafifçe hareket ettirmek genellikle anında işitsel geri bildirim sağlayan bir sesi etkinleştirir. Anlık geribildirim, çıngırakları hareket ettirme gibi bebeklere hareketlerinin bir tepkiye yani sese neden olduğunu öğretir. Çıngırakların harekete geçirilmesi son derece kolay olduğundan, bebeklere çevrelerini manipüle edebileceklerini gösteren ilk oyuncaklardır.

Bebekler muhtemelen 4 ila 7 aylıkken bir çıngırağı tutabilir. Çıngırağı çocuğun eline koyun ve kendine özgü sesini çıkarması için sallamasına yardımcı olun. Bilişsel bir kavram olan neden-sonuç fikrini algılayarak çıngırağı salladıklarında ses çıkardığını hatırlayacaklardır.

2. Bebeklerin dikkatini çekerler

Bebeğinizle etkileşime geçmek için öncelikle onun dikkatini çekmeniz gerekir. Harika, benzersiz bir sese sahip bir bebek çıngırağı, bunu yapmanın mükemmel bir yoludur. Çeşitli vuruşlar ve ritimler kullanarak bir çıngırak sallayın ve bebeğinizin heyecan ve merakla size dönmesini izleyin.

3. Kavrama becerilerini teşvik ederler

Kavrama, bebek büyüdükçe yavaş yavaş değişir. Bebekler başlangıçta nesneleri bütün ellerini kullanarak kavrarlar. Bir yıl sonra, baş ve işaret parmaklarını kullanarak boncuklar gibi küçük nesneleri alabilirler. Bebek çıngırakları, tüm el ile tutulduğu için kavraması en rahat oyuncaklardır. Bu ilk kavrama girişimleri, daha olgun kavrama kalıpları için eli ve parmakları güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

İlk başta bebekler güçlü bir kavrama refleksi ile çıngıraklarını sıkıca tutacaktır. İnce motor becerileri geliştikçe, çıngıraklarını havada tutmayı ve sallamayı öğreneceklerdir. Çıngıraklarını ağızlarına götürerek oynayacaklar ve bu bebek oyuncaklarını sadece elleriyle değil, dilleri ve ağızlarıyla güvenle keşfedecekler.

4. Kaba motor becerilerini desteklemek için kullanılabilirler

Çıngırak ve çıngırak sesleri bebekler için çok motive edici olabilir. Onları biraz erişilemeyecek bir yere koymak ve bir bebeği onları almaya teşvik etmek, emekleme, uzanma ve hatta ayağa kalkma gibi motor becerilerinin desteklenmesine yardımcı olabilir.

Pek çok çıngırak, bebeğin dikkat süresini ve ince motor becerilerini daha da geliştirmeye yardımcı olabilecek bükülebilen, döndürülebilen ve döndürülebilen hareketli parçalara da sahiptir.

5. El göz koordinasyonunu geliştirirler

Bebekler el-göz koordinasyonunu, önce esneme yaparak ve sonunda daha hassas hareketlerle istenen nesnelere ulaşarak uygularlar. Motive edici ve ilgi çekici sesler, bir bebeği bunu doğru bir şekilde yapana kadar uzanma pratiği yapmaya teşvik edecektir.

Çıngırağı çocuğun görüş alanı boyunca yavaşça hareket ettirin, çıngırağı görüş alanı boyunca hareket ederken gözleriyle takip etmeye teşvik edin. Bu teknik aynı zamanda odaklanmayı ve dikkati teşvik eder.

6. Bilişsel gelişimi teşvik ederler

Çıngıraklar, nesne kalıcılığı gibi bilişsel kilometre taşlarını destekleyebilir. Bir çıngırağı gözden uzak tutun ve bir bebeği onu aramaya teşvik edin. Çıngıraklar ayrıca tek adımlık talimatları ve taklit etmeyi öğretebilir. Örneğin, bebeğinize “bana çıngırağı ver” deyin veya bir çıngırak sallayın, sonra da bir bebekten aynısını yapmasını isteyin.

Bebeğinizin yaşamının ilk üç ayında, sesi deneyimlemelerine ve algılamalarına yardımcı olmak için çıngırak oyuncaklarından yardım alabilirsiniz. Yumuşak bir çıngırağı bebeğin yanaklarında veya bacaklarından aşağı doğru hafifçe sürükleyerek dokusal algıyı teşvik edin, böylece dokunmaya alışsınlar ve dokunuşlar ile dokular arasındaki farkları anlamaya başlasınlar.

7. Bağımsız oyun geliştirmeye yardımcı olurlar

Çıngıraklar, bir bebeğin bağımsız olarak kullanabileceği ilk oyuncaklardan biridir. Bebekler çıngırakları sallayabilir, ağızlarına götürebilir veya fırlatıp atabilirler. Bir bebek ilk doğum gününe yaklaşırken, sizi ve belirli nesneleri kullanma şeklinizi taklit etmeye başladığını fark edeceksiniz.

Çıngıraklarını sallamak veya çiğnemek yerine, sizin de aynı şeyi yaptığınızı gördükleri için telefonmuş gibi yaparak kulağına tutmaya başlayabilirler. Bu yaşta, telefon, anahtar veya oyuncak çekiç gibi gerçek hayattaki nesnelere benzeyen çıngırakları deneyebilirsiniz. Etraflarında gördükleri eylemleri taklit etmek, hayali oyundaki ilk girişimleri olacaktır.

8. Dokunsal uyarım sağlarlar

Çıngıraklar, bebeklerin hissetmesi için çeşitli doku ve şekillerde gelir. Birçoğu, ağza dokunma uyarısı sağlayan diş çıkarma oyuncakları olarak da kullanılabilir. Diş çıkarma oyuncakları, bebeklere dokunarak ve görerek yumuşak, sert, engebeli, sıcak veya soğuk gibi durumları sonunda ayırt etmeyi öğrenecekleri dokunsal özellikleri öğretir.

9. İşitsel uyarım sağlarlar

Çıngıraklar, bebekleri çeşitli seslerle tanıştırabilir. Farklı yüzeylerdeki çıngırakları sallamak ve çarpmak, bebeklerin farklı tonları, hacimleri ve ritimleri deneyimlemesine izin verir. Birçok çıngırak, sallandıklarında ses çıkarır.

Bu sesler, tipik ahşap çıngırak seslerinden, metal çıngıraklardan gelen çınlama veya çan tipi seslere kadar değişebilir. Müzik dinlerken veya şarkı söylerken, müzik zamanının bir parçası olarak çıngırakları kullanabilirsiniz.

10. Keşfi teşvik ederler

Çıngıraklar merak, gözlem ve manipülasyonu teşvik eder ve bu da öğrenmeyle sonuçlanır. Bebeğinizle birlikte oturun ve çıngırağı önünüzdeki yere koyun. Çıngırağı battaniyenin altına şakacı bir şekilde gizleyin ve birkaç saniye sonra altındaki çıngırağı ortaya çıkarmak için battaniyeyi kaldırın. Ayrıca çocukların bulması için battaniyenin altındayken çıngırağı da sallayabilirsiniz.

Aşağıda sizler için seçtiğimiz en sevilen çıngıraklı oyuncaklara göz atabilirsiniz:

Çıngıraklar Bebekler için Neden Önemlidir?

Çıngıraklar, birçok faydası nedeniyle yüzyıllardır bebeklerin oynadığı ilk oyuncaklardan biri olmuştur. Esasında sallandığında ses çıkaran tohum kabuklarını da düşündüğümüzde yüzyıllardır çıngıraklar kullanıyoruz. Çıngıraklar, tipik olarak sallandığında ses çıkarma özelliği ile ahşap, plastik ve kumaştan yapılmıştır.

  • Parlak renkler: Çıngıraklar genellikle, bebeğin ilgisini çekmek ve teşvik etmeyi öğrenmesine yardımcı olmak için parlak renkler kullanılarak yapılır. Ayrıca çıngıraklar genellikle, görsel gelişime yardımcı olmak için zıt desenlere sahiptir. Bebekler çıngırağı sallarken gözleriyle nesneyi takip etmeye başlarlar, ardından bir gürültü ile ödüllendirilirler. Bu duyusal bir zevktir ve onları daha fazla oynamaya teşvik eder.
  • Sesler: Çıngıraklar, ses uyarımı için çeşitli seslere sahiptir. Farklı çıngırak oyuncakları farklı sesler çıkarır, böylece küçük çocuğunuz sebep-sonuç ilişkisini denemeyi öğrenecektir.
  • Tutma ve Kavrama Alıştırmaları: Çıngırak oyuncakları küçük eller düşünülerek tasarlanmıştır. Bu, hareketleri bebeğe doğal hissettirir ve ince motor becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olur. Bebekler duyularını geliştirerek eğlence ve oyun yoluyla öğrenirler.
  • Dokunsal uyarım: Çıngıraklar bebeği daha fazlasını keşfetmeye teşvik eder. Bu uyarı, bebeğinizi bilişsel gelişime yol açan bir keşif duygusuna sahip olmaya teşvik eder. Çıngırak oyuncakları farklı kumaşlar ve dokular kullanılarak yapılır. Çocuğunuz dokunmaya ve hissetmeye teşvik edilir ve yumuşak kumaş ile sert plastik arasındaki farkı keşfetmesine yardımcı olur. Bazı oyuncakların hareket eden parçaları vardır ve bazılarının sallanan parçaları vardır. Tüm bu unsurlar, oyun yoluyla gelişime yardımcı olmak için uzmanlar tarafından tasarlanmıştır. Bebekler keşfetmeyi severler ve çıngıraklar onlara bu konuda yardımcı olacak mükemmel bir oyuncaktır.
  • Diş Çıkarma: Birçok çıngırağın ikili işlevi vardır ve çıngıraklar oyuncak ile diş kaşıyıcı olarak ikiye ayrılır. Dokulu plastik yüzeyler diş etlerini yatıştırmak ve bebeklerin büyürken ihtiyaç duyduğu uyarımı sağlamak için tasarlanmıştır.

Bebekler ses çıkaran oyuncaklara bayılır ve çıngıraklı oyuncaklar nispeten basittir. Bebeğiniz salladığında veya vurduğunda ses çıkarır ve her ne sebeple olursa olsun, bu ses onları tamamen büyüler. Bebek çıngırakları, el ve göz koordinasyonunu geliştirmenin, duyularını harekete geçirmenin ve küçük çocuğunuz için kolay ve eğlenceli eğlence sağlamanın harika bir yoludur.

Bilime Göre Bebeğinizin Ne Kadar Oyuncağı Olmalı?

10 haftadan kısa bir süre sonra bebekler çıngırak seslerinin tadını çıkarabilirler. Yaklaşık 6 aylık bebekler motor becerilerini geliştirmeye başlar ve çıngırakları kendileri yakalayıp sallayabilirler.

0-3 aylık bebekler farklı tonları ayırt etmeye başlar, bu nedenle çıngıraklar bu kontrastları sağlamanın harika bir yoludur. Biraz sonra, 3-6 aylıkken bebekler kafalarını duyduklarına çevirerek sesleri ayırt etmeyi etmeyi öğrenirler.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0