Oyuncaklarla Şekil ve Renk Tanıma Geliştirmenin Dört Yolu – Oyuncakbizde
Sepet 0
  • Sepetiniz Boş.
Oyuncaklarla Şekil ve Renk Tanıma Geliştirmenin Dört Yolu

Oyuncaklarla Şekil ve Renk Tanıma Geliştirmenin Dört Yolu

Çocuklara okul öncesi yıllarında renkleri ve şekilleri öğretmeye neden bu kadar önem verildiğini hiç merak ettiniz mi? Neden harf ve rakamlardan çok renklere ve şekillere odaklanılıyor?

Okulöncesi gelişiminin önemli bir parçası, çocukların etraflarındaki dünyayı tanıması ve anlamasıdır. Çocuklar her ne kadar bunlara anlam veremeseler de erken yaşlardan itibaren her yerde farklı şekiller ve renkler olduğunu öğrenirler; ancak şekiller ve renkler soyut kavramlar olduklarından, küçük çocuklar için bunları anlamlandırmak zor olabilir.

Hepimiz çocukların eğitimi eğlenceli ve heyecanlı hale getirdiğimiz zaman en iyi şekilde öğrendiklerini biliyoruz, bu nedenle aşağıda şekil ve renk tanıma konusunda yardımcı olmak için oluşturduğumuz listemize göz atabilirsiniz.

Eğitici oyuncaklar çocuğun gelişiminde oldukça önemli bir rol oynarlar ve çocukları şekil ve renkleri tanıması için teşvik ederken çok kullanışlı bir araç haline dönüşürler.

Şekil sıralama oyunları muhtemelen bu konuda yardımcı olacak en iyi oyuncaklardan biridir. Anahtar kısım ebeveyn tarafından ihtiyaç duyulan etkileşimdir. Çocuklar oynadıkça, “Çemberi bulabilir misin?”, “Nereye gittiğini düşünüyorsunuz?” Gibi sorular sormak önemlidir. Çocuk geliştikçe, renkleri birleştirmek için soruları daha zor hale getirin, örneğin, “Kırmızı daireyi, yeşil üçgeni bulabilir misin?”

Renkler ve şekiller her yerdedir, bu yüzden günlük rutinin bir parçası olarak da eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Markette yapılacak bir gezi, çocukları renkleri ve şekilleri tanımaya teşvik edebilir, örneğin, 5 yeşil elma ve 2 sarı muz alalım gibi faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Bu öğrenme, evde çocuk odasında oluşturacağınız oyuncak mutfak veya market alanları ile de geliştirilebilir.

Bahçe, renk ve şekil tanıma geliştirmek için güzel bir yerdir ve hepimiz çocukların dışarıda özgürce oynamasının önemini biliyoruz. İlkbaharda, sarı nergisleri veya beyaz kardelenleri seçin. Bahçede zaman geçirmek renk tanıma için mükemmeldir ve esas harika olan şey çocukların fark etmeden öğrenmeleridir!

Havalar ısındıkça, kum havuzunda ya da çocuk havuzunda bir hazine avı kurabilirsiniz. İçerisine çocukların bulması için birkaç farklı şekil veya renk koymanız yeterlidir ve bu oyunla saatlerce meşgul olabilirler! Bu oyunu sevdikleri için öğeleri tekrar gizlemenizi istemeye devam ettiklerini göreceksiniz!

El becerileri faaliyetleri de şekil ve renk tanıma geliştirmek için harika bir yoldur. Boya ve el işi malzemeleri ile farklı renklerde şekiller oluşturarak eğlenceli ve öğretici faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

Renkler ve Şekiller: Küçük Çocuklar İçin Temel Beceriler

Öncelikle dünyamızın kelimenin tam anlamıyla renklerden ve şekillerden oluştuğunu belirterek başlayalım. Çevremizde gördüğümüz şey esasında bu! Bir ev, bir insan ya da muz birbirlerinden farklı bir şekle sahip sahiptir. Çevremizdeki arabalar, çiçekler ve binalar birçok farklı renktedir.

Görünüşe göre, renkler ve şekiller dünyamızı tanımlamamızın ve kategorize etmemizin önemli bir yoludur. Çocuklar kırmızı bir çiçeğin sarı olandan farklı olduğunu ve yuvarlak bir ekmek rulosunun kare bir dilim ekmekten farklı bir şekle sahip olduğunu fark ederler.

  • Sözlü iletişim: Çocuklara renkleri ve şekilleri öğretmek, onlara çevrelerindeki dünyayı tanımlamaları için biraz kelime haznesi sağlamanın harika bir yoludur. Edinecekleri yeni kelimeler sözlü iletişim için yeni ve heyecan verici yollar açar.
  • Sıralama ve sınıflandırma: Çocuklar renkleri ve şekilleri tanımlamayı öğrendikçe, çevrelerindeki nesneleri özelliklerine göre sıralayabilir ve sınıflandırabilirler.
  • Sağlık ve güvenlik: Renkler bazen bize sağlık ve güvenlik hakkında da çeşitli bilgiler verir. Örneğin, kültürümüzde kırmızı stop lambaları ve kırmızı stop işaretleri tehlike olduğunu veya durmamız gerektiğini belirtir. Renkler bize sağlığımız hakkında da bilgiler verebilir. Bir kişinin cildinde mavi lekeler varsa, bu onun çürük olduğu anlamına gelebilir. Bir kişinin cildi kırmızıya dönerse, güneşte çok fazla zaman geçirmiş olabilir. Ve duvardaki siyah işaretler bir böceğin, örümceğin ve hatta küfün varlığını gösterebilir.
  • Harfler ve sayılar: Harfler için kullandığımız yazılı semboller sayılardır. Çocuklar kare ve çember gibi şekilleri öğrenmede yeterlilik kazandıkça, "k" ile "b" veya "p" ile "g" arasında ayrım yapmak için sınıflandırma ve görsel ayrımcılık becerilerini geliştirirler.

Renkleri öğrenme

Çoğu çocuk, en az 18 aylık olana kadar farklı renkler arasında ayrım yapamaz, bu da çocukların dokular, boyutlar ve şekiller arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri fark etmeye başladıkları zamanla aynıdır. Bununla birlikte, çocuklar yaklaşık 18 aylıkken renkleri ayırt etmeye başlayabilirken, çocukların renkler arasındaki farkı tam olarak anlayıp isimlendirmeleri 3 yaşına kadar sürebilir.

Renkleri adlandırmak çoğu yetişkin için kolay gibi gözükse de aslında küçük çocuklar için bilişsel olarak karmaşık bir görevdir. Bunun nedeni kısmen, belirli bir renk olarak sayılan renk tonlarının doğuştan gelmemesi ve tüm kültürler arasında evrensel olmamasıdır.

Renkleri öğretmenin en iyi yolu, eğlenceli günlük yaşam deneyimleriyle yapılmasıdır. Gelişimsel olarak hazır olduğunda, ebeveynler çocukların ortamındaki nesnelerin renk özelliklerini belirttikleri için pek çok çocuk renklerini kolayca öğrenir.

Çocuklarınızdan nesneleri renklerine göre eşleştirmelerini de isteyebilirsiniz. Veya resim yaparken, çocuğun kullanmayı seçtiği renkleri not edin veya çocuktan çizimlerinde renkleri adlandırmasını isteyin.

Şekilleri öğretmek

Çoğu çocuğun şekil kavramını kavraması renk kavramını kavramaktan birkaç ay daha uzun sürer. Bununla birlikte, 3 yaşına kadar çoğu çocuk şekil anlayışı geliştirir ve en yaygın geometrik şekillerin birkaçını adlandırabilir.

Şekilleri öğretirken, eşkenar dörtgenler, altıgenler ve yıldızlar gibi aldatıcı şekilleri tanıtmadan önce kareler, üçgenler, daireler ve dikdörtgenler gibi en yaygın şekillerle başlayın.

Şekilleri organik yollarla öğretebilmeniz en iyisidir. Bir lastiğin daire gibi yuvarlak olduğunu, televizyonun dikdörtgen şeklinde olduğunu ve çocuğunuzun yediği peynir diliminin kare şeklinde olduğunu belirtin.

Çocuğunuza, eğlenceli yollarla şekilleri öğreten oyuncaklar sağlamayı düşünün.

Gördüğünüz gibi, çocuklara şekil ve renkleri öğretme yolları sonsuzdur ve bu listede yer almayan pek çok yol vardır! Keşfetmeye başladığınızda, çocuklara şekiller ve renkler hakkında bilgi vermek için bir sürü eğlenceli oyuncak ve çok sayıda aktivite olduğunu göreceksiniz.

Birçok alternatif için sitemiz üzerinden şekil dizme oyuncaklarını inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.