Şekil Sıralama ile Eğlenceyi Şekillendirin – Oyuncakbizde
Sepet 0
  • Sepetiniz Boş.
Şekil Sıralama ile Eğlenceyi Şekillendirin

Şekil Sıralama ile Eğlenceyi Şekillendirin

Şekil sıralama oyunlarının neden faydalı olduğunu hiç düşündünüz mü? Aslında cevabı oldukça basit: Tek bir kutuda sundukları şekiller, renkler ile fiziksel ve görsel becerilerin gelişimine sunduğu çeşitlilikte yatmaktadır.

Çocuklar basit görünen şekil sıralama oyuncakları ile aşağıdaki aktiviteleri yapabilir:

  • Şekli küp üzerindeki doğru delikle eşleştirip, her bir parçayı bu şekilde deliğe düşürebilir.
  • Tüm şekiller tamamlandıktan sonra kapağı açıp oyuna baştan başlayabilir.
  • Şekline bakmaksızın tüm aynı renkteki blokları birlikte sıralayabilir.
  • Renkten bağımsız olarak tüm yuvarlak blokları birlikte sıralayabilir.

Bu sayede şekil sıralama oyunu çocuğunuzun el-göz koordinasyonunu, ince motor ve problem çözme becerilerini güçlendirmesini ve şekilleri tanıyıp adlandırabilme noktasında kelime bilgisini geliştirmesini sağlar.

Şekil sıralama oyuncaklarından en iyi şekilde yararlanmaya yönelik ipuçları:

Şekilleri Anlama / tanıma: Odanın etrafındaki şekilleri gizleyin ve çocuğunuzdan belirli bir şekil bulmasını isteyin.
Şekilleri Adlandırma: Şekli deliğe yerleştirmeden önce çocuğunuzun şekli adlandırmasına teşvik edin.
Sıra Bekleme: Çocuğunuzu sıralama oyuncağına şekiller yerleştirme konusunda sırayla yönlendirmeye ve kimin sırası olduğu hakkında konuşmaya teşvik edin, örneğin “Benim sıram”, “Senin sıran” gibi.
Yorumlama: Çocuğunuz oyuncağa yerleştirmek için bir şekil seçtiğinde neler olduğu veya olabileceği hakkında konuşun, yorumda bulunun ve kendisinden de durum ile ilgili yorumda bulunmasını isteyin.
Talep / İstek: Çocuğunuza şekil sıralayıcı küpü verin ve şekilleri önüne yerleştirin. Çocuğunuzun istediği şekli istemesini veya kendisinin seçmesini teşvik edin.
Problem çözme: Çocuğunuz bir şekli doğru deliğe yerleştirmekte güçlük çektiğinde onu tekrar denemeye teşvik edin ve onlara ipucu verin.
Sayma: Çocuğunuzdan blokları saymasını isteyerek sayı sayma becerilerini teşvik edin.
Talimatları Uygulama: Şekilleri sıralayıcının yanına yerleştirdikten sonra çocuğunuzdan ayırıcıya belirli şekiller yerleştirmesini isteyin. Bu talimatlar “Daireyi bul” veya “Daireyi ve kareyi bul” gibi 2 adımlı olabilir.

Şekil Sıralama Oyununun Çocuklara Öğrettiği Konseptler:

İçeride, Dışarıda, Üstünde: Çocuğunuzun sıralayıcıya belirli bir şekil yerleştirerek içeride, dışarıda ve üstünde gibi kavramları oyun ile beraber öğrenir. Örneğin vereceğiniz “Daireyi küpün içine / üstüne koy” veya “Daireyi küpün dışına çıkar” talimatları ile bu konseptleri hızlıca öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
Aynı / Farklı: Oyun sırasında iki şekli karşılaştırırken kavramları “İki dairem var. Onlar aynı şekildedir” veya “Üçgen ve daire. Bunlar farklı şekillerdir” şeklinde aktarmanız çocuğunuzun aynı / farklı kavramını öğrenmesine yardımcı olacaktır.
Renkler: Çocuğunuzun renk anlayışını geliştirmek için aynı renkteki öğeleri (örneğin sarı / mavi şekiller) gruplamaya teşvik edin. Bu gibi aktiviteler de çocuğunuzun renk kavramını ve renkleri öğrenmesine yardımcı olacaktır.

 

Aşağıda sizin için seçtiğimiz şekil sıralama oyuncaklarını inceleyebilirsiniz:

Melissa & Doug Ahşap Kamyon - Hayvan Kurtarıcıları - Şekil Bulmaca

Melissa & Doug Ahşap Kamyon - Hayvan Kurtarıcıları - Şekil Bulmaca

Bu özel kamyonla, iki neşeli insan hayvan arkadaşlarına yardım için hazır. Timsah, zebra, gergedan, fil, zürafa, su aygırı, ve aslan kamyonun iki tarafında açılmış boşluklardan kamyona doldurularak kurtarılıyor.

Melissa & Doug Döndür Eşleştir Şekil BulmacaMelissa & Doug Döndür Eşleştir Şekil Bulmaca

Üçgen, sekizgen, yıldız, dikdörtgen, kare, yamuk, altıgen vb. 12 farklı ahşap şekil, renklerine göre uygun boşluklara eşleştirip kutu içerisine atılacak, döndürerek bütün şekiller tamamlanacak ve kutu açılıp tekrar tekrar yapılacak!

Geometrik Büyükten Küçüğe Sıralama Oyunu

Geometrik Büyükten Küçüğe Sıralama Oyunu

Geometrik Büyükten Küçüğe Sıralama Oyununda çocuklara geometrik şekilleri öğretmek, el becerilerini ve hafızalarını geliştirmek amaçlanmıştır. Çocukların geometrik şekil ve boyut kavramlarını algılaması ve nesnelerin renk, şekil ve boyut ayrımını yapabilmesine yardımcı olur.

Fisher Price Eğitici Sevimli Kamyon

Fisher Price Eğitici Sevimli Kamyon

Bul ve tak kamyon sayesinde de bebeğiniz şekil sıralama, şekil ayırma ve doldurma gibi kavramları oyunlar oynayarak öğrenebilecekler. Bebeğiniz set içerisinde bulunan renkli geometrik şekiller sayesinde hem şekilleri hem de renkleri tanıyacak.

Fisher Price Şekil Eşleştirme Arkadaşı KelebekFisher Price Şekil Eşleştirme Arkadaşı Kelebek

Şekil Eşleştirme Arkadaşı Kelebek ile bebek, koyup alma oyunu oynar ve 6 renkli geometrik şekil ile bebeğin ince motor becerileri, el-göz koordinasyonu ve düşünme ile problem çözme becerileri gelişir.

Melissa & Doug Ahşap Küp Şekil Bulmaca OyunuMelissa & Doug Ahşap Küp Şekil Bulmaca Oyunu

12 farklı şekilli ahşap parçayı küpün üzerindeki boşluklarla eşleştirip içine atılır, çıkarılır, tekrar tekrar atılır.

Şekilli Yumurtalar 12'liŞekilli Yumurtalar 12'li

Çocukların ince motor gelişimini destekler. Renk ve şekil kavramlarını öğrenilmesine yardımcı olur. Dikkat ve konsantrasyon becerisi gelişir. El göz koordinasyonunu destekler.

Yorum Yazın

Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.