Oyuncak Temizliği Nasıl Yapılır? – Oyuncakbizde
Sepet 0
  • Sepetiniz Boş.
Oyuncak Temizliği Nasıl Yapılır?

Oyuncak Temizliği Nasıl Yapılır?

Çocuğunuzun peluş oyuncağı, banyo oyuncağı veya lego blokları üzerinde nelerin gizlendiğini hiç merak ettiniz mi? Ya da çocuğunuzun alerjisinin en sevdiği oyuncak ayı ile temasa geçtikten sonra tetiklendiğini mi düşünüyorsunuz?

Çocuklar özellikle bebeklik dönemlerinde etraflarında yer alan nesneleri ağızlarına götürerek keşfetmeye çalışırlar. Bu esnada oyuncakların üzerindeki mikroorganizmalar ve alerjen maddeler kolayca vücutlarına girip hastalıklara yol açabilmektedir. Bir ebeveyn olarak oyuncak güvenliğinin ve hijyenin farkında olmak, mikrop ve kir transferini durdurmak; astım ve alerjik reaksiyonları azaltmak için evdeki toz akarlarına ve mikroplara karşı önlem almak oldukça büyük öneme sahiptir.

 

Oyuncak Güvenliği ve Hijyeni - Oyuncakları Temiz Tutmak İçin Ne Yapmalısınız?

Öncelikle çocuğunuza satın aldığınız oyuncakları oyuncak güvenliği ve bebek hijyenine dikkat ederek seçmeniz gerekmektedir. Temelde oyuncakları temizlemek için yapmanız gereken tek şey nemli bir bez ve hafif bir dezenfektanla hızlıca bir kez silmektir. Oyuncaklar üzerinde yer alan yağı, kiri ve mikropların çoğunu sabun ve ılık su ile silip temizlemeniz yeterli olacaktır. Ancak bu tür kimyasallar çocuklarda alerjilere yol açabiliyor, oyuncakların renginin ve yapısının deforme olmasına neden olabiliyor. Bu nedenle oyuncakların temizliğinde sabun, karbonat gibi kolayca durulanabilen temizleyiciler, anti alerjik bebek deterjanları veya sirke gibi doğal antiseptikler kullanabilirsiniz. Yıkanarak temizlenmesi mümkün olmayan oyuncakları ise buharlı temizleme gibi ısıl dezenfeksiyon yöntemleriyle temizleyebilirsiniz.

 

Peluş Oyuncak Temizliği

Günümüzde peluş oyuncakların çoğu yıkanabilir özelliklere sahiptir bu nedenle peluş oyuncakların yıkanması bebek ve çocuk hijyeni rutininizin bir parçası olmalıdır. Tekstil kaplamalı peluş oyuncaklarınızı çamaşır makinesinde kolayca yıkayabilirsiniz. Düğme, pul, boncuk gibi detayları olan pelüş oyuncaları yıkamak için ise yıkama topları kullanmanız durumunda yıkama sırasında zarar görmelerini de engellemiş olursunuz. Çamaşır makinesinde yıkanamayacağı belirtilen pelüş oyuncakları ise deterjanlı ılık su kullanılarak elde yıkamanız ve deterjan kalıntılarının birikmesini önlemek için bol su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Çocuğunuzun astım veya toz akarlarına karşı alerjisi var ise pelüş oyuncakları akarlardan arındırmak için gece boyunca dondurucuya koyarak dondurun. Bu işlem tüm toz akarlarını öldürecektir ve ardından oyuncağı dondurucudan çıkarıp pislikten kurtulmak için yıkayın.

 

Plastik Oyuncak Temizliği – Sirke ve Karbonat ile Oyuncak Temizliği

Isıya dayanıklı sert plastikten üretilmiş oyuncakları bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Deterjan olarak doğal içerikli bulaşık deterjanlarını veya sabun türevi temizleyicileri tercih etmeniz sağlık açısından faydalı olacaktır.  Makineye sığamayacak kadar büyük oyuncakları karbonatlı suyla silinerek temizleyebilirsiniz. Emzik, çıngırak, diş kaşıyıcı gibi ağızla doğrudan temas halinde olan oyuncakları ise kaynar suda 8-10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

 

Ahşap Oyuncak Temizliği

Ahşap oyuncaklar, suya dayanıklı boyalarla boyanmışsa tıpkı plastik oyuncaklar gibi yıkanarak temizlenebilir. Fakat işlenmemiş ahşaptan üretilmiş oyuncaklar suyla temas ettiklerinde formlarını kaybedebilir ve çok zor kuruduklarından dolayı küflerin gelişimine zemin hazırlayabilirler. Bu tür oyuncakları sirke veya boraks çözeltileriyle ıslatılmış bir bezle silerek temizliklerini sağlayabilirsiniz.

 

Banyo Oyuncakları Temizliği

İçlerinde delik olan banyo oyuncaklarını çok mecbur kalmadıkça tercih etmeyin çünkü onları uygun şekilde temizleseniz bile küflenme için uygun bir üreme alanı olabilirler. Nemli ortamda kaldığı için mikrop barındırma ihtimali çok daha yüksek olan banyo oyuncaklarını mutlaka her banyo sonrası dezenfekte etmelisiniz. Dezenfekte işlemi sonrası kurutma işlemini banyo gibi nemli bir ortamda bırakarak yapmayın.

 

Oyun Hamurları Temizliği

Temizlenmesi mümkün olmayan oyun hamurlarını belirli periyodlarda yenilemeniz gerekmektedir. Özellikle hastalıklar sonrasında çocuğunuzun o sırada oynadığı hamurları evde tutmamanız faydalı olacaktır. Yeni açtığınız hamurların üzerlerine tarih yazarak, ne kadar kullandığınızı takip edebilirsiniz.

 

Çocuklar oyuncaklarıyla oynamadan önce ellerini yıkarlarsa etrafa mikrop, kir ve bakteri yaymalarını önlenebilir. Bu nedenle çocuklara küçük yaşlardan itibaren el yıkama alışkanlığı ve bilinci aşılanmalıdır.

Ve son olarak unutmayın ki her şeyi temiz tutmak için delirmeye gerek yok - uzmanlar alerjilerin gelişmesini önlemek ve bağışıklık kazanmamak için çocukların ve bebeklerin kire ve mikroplara maruz kalmaları gerektiğine inanıyor!

Yorum Yazın

Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.