Kutu Oyunları Faydaları Nelerdir? – Oyuncakbizde
Sepet 0
  • Sepetiniz Boş.
Kutu Oyunları Faydaları Nelerdir?

Kutu Oyunları Faydaları Nelerdir?

Çocuklar özellikle üç yaşını geçtikten sonra yeni ve zihinlerini daha da zorlayıcı oyunlara olan ilgilerini belirgin derecede artırırlar. Bu süreçte keyifle oynayabileceği, zihnini geliştiren, anne ve baba için de eğlenceli olan bireysel ve aile kutu oyunları çocukların gelişimi adına oldukça faydalı olmaktadır.

Kutu oyunlarının özellikle aile bireyleri ile birlikte oynanabilen özelliğe sahip olmaları hem birlikte eğlenmeye, hem de çocuğunuzun gelişimlerinde önemli bir rol üstlenirler. Çocukların yaş aldıkları her dönemde, dönemsel olarak sergiledikleri olumlu veya olumsuz davranışları kutu oyunları oynayarak değiştirip, olumlu yönde geliştirmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar için oyunlarına anne ve babanın katılımı çok önemlidir. Bu sayede kutu oyunları çocuğun aile bireyleriyle veya arkadaşları ile olan iletişimi geliştirir.

Kutu oyunlarının çocukların gelişimine katkılarını belirtecek olursak;

  • Ailecek hep birlikte kaliteli zaman geçirmeye
  • Sırasını beklemeye
  • Sırasını takip etmeye
  • Sayıları, renkleri, hamleleri ve kuralları öğrenmek
  • Kazanma ve kaybetme duygusunu yaşamak
  • Analitik düşünmek
  • Hedef odaklı bir kutu oyunuysa strateji geliştirmek
  • Diğer bireylere saygılı olmak

Kutu oyunlarında gördüğünü anlama ve karşısındakine anlatması en önemli faydaların başında gelir. Çoğu kutu oyunlarında paylaşmamız gereken malzemeleri ve çocuğun bölüp-dağıtması veya paylaştırması, çocuğun beceri gelişimine katkı sağlar. Kutu oyunları, eşleştirme, kelime bulma, parçaları birleştirme, ileri-geri kavramlarını öğrenme, şekilleri kavrama becerilerini geliştirir.

Kutu oyunlarında çeşitliliğin fazla olması çocuğunuzun ilgi duyduğu alana göre seçim yapmanıza olanak sağlar. Kutu oyunları, zeka geliştirici, el-göz koordinasyon gelişimi, dikkat gelişimi adına faydalı oyuncaklar arasında oyuncak seçiminde üst sıralarda yer almaktadır. Çocuklarınızın öğrenme ve gelişim sürecinde kutu oyuncaklarından faydalanmanız onların gelişimini hızlandıracaktır.

Zamana karşı oynanan kutu oyunları çocuğun analitik düşünerek, strateji geliştirmesine yardımcı olacaktır. Çocuklar ilk başlarda kurallara alışmakta biraz zorluk çekebilirler. Kendi koydukları kurallara göre büyümek onların öncelikli tercihleridir :) Ancak zamanla oyun kurallarını kabul edip oyun hedeflerine odaklanacaklardır. Kutu oyunlarındaki kurallar da çocuğun kurallara uyum sürecine alışmasını kolaylaştıracaktır.

Okul öncesi dönemde keşfetme temalı eğitici oyunlarla fazla vakit geçiren ve bu oyunlarda başarılı olan çocuklar, ileri dönemlerde çevreleriyle daha uyumlu olup, daha yaratıcı çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Kutu oyunları genel olarak çocuklarda mantıksal düşünme becerisi sağlama, konsantrasyonu ve içsel motivasyonu arttırma, hafıza ile hayal gücünü güçlendirme ve inovatif düşünceyi geliştirme gibi pek çok fayda sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca oyun sırasında aldığı kararlar nedeni ile kendi kararlarının sorumluluğunu alma ve verdiği kararların sebep – sonuç ilişkisi görmesi adına oldukça faydalı ve öğreticidir.

Günümüzde çocuklar vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu ekran karşısında geçiriyor. Çocukların ekran ile olan ilişkisini düzenlemek adına onlara çeşitli alternatifler de sunmak durumundayız. Bu bilinçle hem çocukları ekrandan uzak tutacak hem de aile birlikteliğini oluşturacak aile kutu oyunlarını ve çeşitlerini oyuncakbizde.com oyunlar kategorinden inceleyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.