Harfleri Eğlenerek Öğretmek İçin Tavsiyeler – Oyuncakbizde
Sepet 0
 • Sepetiniz Boş.
Harfleri Eğlenerek Öğretmek İçin Tavsiyeler

Harfleri Eğlenerek Öğretmek İçin Tavsiyeler

Harfleri öğrenmek çocuklar için uzun ancak hayati bir öğrenme yolculuğudur. Çocukların eğlenerek öğrenmesi daha kolay öğrenmelerini sağlayarak bu eylemi bir oyun olarak görmelerine de neden olacak ve bu da öğrenimi olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuklar harfleri öğrenmeye başladıklarında bebekliklerinden beri duymaya alıştıkları isimleri yani en çok kendi isimlerini ve sonrasında anne ve babalarının isimlerini yazmak veya okumak isterler ve bu etkinlik onları çok mutlu eder.

Harfleri öğrenme konusunda çocuğunuz zorluk yaşıyorsa bu durumu kolaylaştırmak ve eğlenceli bir etkinliğe dönüştürmek için tavsiyelerimizi aşağıda bulabilirsiniz:

 • Aynı harfle başlayan öğeleri bulmaya çalışın. Örneğin sayfanın ortasına “K” çizin ve sonra “K” ile başlayan resimleri bulun veya çizin.
 • Okurken sesler ve harfler hakkında konuşun. “Ah bak, bir kaplumbağa. Bu bir 'K' harfiyle başlar! Ve “K” harfini çizdiklerini görebiliyorum”.
 • Üzerinde harfler olan kartlar oluşturun ve çocuğunuzdan size kartlarda yazan harfleri söylemesini isteyin. Bu egzersizi çocuğunuzun harfleri ezberlemesine yardımcı olması için gün içinde birkaç sefer tekrarlayabilirsiniz.
 • Üzerinde harfler olan kartları çocuğunuzun düzenli olarak geçtiği yerlere yapıştırın. Çocuğunuzun harfleri hatırlamasına yardımcı olmak için kartların önünden her geçtiğinde harf kartına "merhaba" demesini sağlayın.
 • Çocuğunuzdan belirli bir harfle başlayan bir öğe bulmasını veya söylemesini isteyin. Bu oyunu o harfle başlayan mümkün olduğunca çok şey bulabilecek şekilde genişletebilirsiniz.
 • Seçtiğiniz harfi dergi ya da gazetelerden bularak, kesme - yapıştırma oyunları oynayabilirsiniz.
 • Tombala şeklinde kart hazırlayıp öğrenilen hece ve harfleri pekiştirebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun sırt bölgesine parmağınızla bastırarak bir harf çizip çocuğunuzdan o harfin ne olduğunu bulmasını isteyebilirsiniz.

Harfleri Doğru Şekilde Öğrenmek Neden Önemlidir?

 • Harf ve ses bilgisi okuma ve hecelemeyi öğrenmek için temel bir beceridir ve çocuk bu beceriyi okul ve tüm hayatında pekiştirerek kullanacaktır.
 • Kelimelerin bütün olarak ezberlenmesi durumunda çocuklar sadece kendilerine aşina olan kelimeleri tanıyabileceklerdir.
 • Akıcı bir okuma becerisi kazanabilmeleri ve harfleri hecelere ve kelimelere dönüştürebilmeleri için sağlam bir temel oluşturması açısından önemlidir.

Montessori açısından bakıldığında da yazma becerisi okuma becerisinden önce oluşur. Bu nedenle çocuklar harflerin isimlerini sırayla öğrenmeden önce harflerin sesleri veya söyleyişlerini öğrenirler çünkü bunlar ileride okuyabilmeleri için gerekli olan kelimelerin sesleridir.

Montessori yönteminde, konuşulan dilde sözel ifade geliştirici etkinlikler, yazmaya yönelik çizgi etkinlikleri, küçük cisimlerle yapılan ses etkinlikleri, yazmaya yönelik kalem ve kâğıtsız etkinlikler, okumaya yönelik materyaller ve alıştırmalar dil geliştirici etkinliklerin temeli olarak ele alınır.

Sizler için harf öğrenimine yardımcı olacak oyuncakları aşağıda listeledik:

Melissa & Doug Ahşap Bloklar Sayılar ve Harfler

Melissa & Doug Ahşap Bloklar Sayılar ve Harfler

Renkli resim, harf ve rakam koleksiyonuna sahip masif ahşap bloklar eşleştirme, dizme ve sıralama oyunlarını teşvik eder. Çocukların motor becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirir.

Classic World Ahşap Türkçe Alfabe Yapboz

clasic world ahşap türkçe harfler yapboz

Çocuğunuz hem sesleri nesnelerle eşleştirerek, hem de şekilleri eşleştirerek yapbozu yapabilir. Her 2 şekilde de oynanabilir. Çocuğunuza nesneleri, hayvanları ve harfleri öğretmek için kullanışlı bir yardımcı oyuncaktır.

Play Doh Harfleri ve Kelimeleri Öğreniyorum

Play Doh Harfleri ve Kelimeleri Öğreniyorum

Harfleri ve Kelimeleri Öğreniyorum seti, minik ellerin kolayca kullanabilecekleri büyük harf damgaları ve şekillendirme araçları ile çocukların harfleri ve ilk kelimelerini öğrenmesine yardımcı oluyor, duyusal motor gelişimlerini destekliyor ve hayal güçlerini geliştirmelerini teşvik ediyor.

Ahşap Kart Oyunu

Ahşap Kart Oyunu

Her bir ahşap harf farklı bir hayvanı temsil eder ve ilgili harfin yapboz olarak yerleştirilmesi ve eşleştirilmesi gerekmektedir.

Melissa & Doug Ahşap Mıknatıslı Harfler

Melissa & Doug Ahşap Mıknatıslı Harfler

52 adet canlı renklerle boyalı İngiliz alfabesinde büyük ve küçük harfler ahşap kutusuyla birlikte sunulmaktadır. Harfleri öğrenme, eşleştirme, yazma ve daha birçok aktivite için olmazsa olmaz bir set!

Rossie Mıknatıslı Ahşap Büyük Harfler

Rossie Mıknatıslı Ahşap Büyük Harfler

Çocukların çevreyi algılaması başladığı anda yazılar dikkatini çekmeye başlar. Hemen okumak ve öğrenmek isterler. İşte onların bu isteğini oyunla buluşturacak ve eğlenceli hale getirecek bir alfabe seti. Üstelik tamamının arkası mıknatıslı ve doğal ahşaptan yapılmış. İster mıknatıslı tahtada, ister mutfakta buzdolabının üzerinde oynayabilir.

Yorum Yazın

Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.