Erkek ve Kız Çocuk Oyuncakları: Nasıl Sınıflanırlar ve Sınıflamayı Kim – Oyuncakbizde
Sepet 0
  • Sepetiniz Boş.
Erkek ve Kız Çocuk Oyuncakları: Nasıl Sınıflanırlar ve Sınıflamayı Kim Yapar?

Erkek ve Kız Çocuk Oyuncakları: Nasıl Sınıflanırlar ve Sınıflamayı Kim Yapar?

Ebeveynlerin oyuncaklar için alışveriş yaparken karşılaştıkları en büyük engellerden biri, “erkek oyuncakları” ve “kızların oyuncakları” arasındaki farklılıklar ve bu iki kategorinin çok farklı şeyler öğretme eğilimidir.

Elbette, oyuncak bebeklerin kızlara nasıl daha merhametli olabileceğini ve oyuncak arabaların erkeklere mühendislik becerileri konusunda bir başlangıç verebileceğini öğretmek iyi bir şeydir. Ancak, ya küçük kızınıza mühendislik hakkında bir şeyler öğretmek istiyorsanız veya küçük oğlunuzun nasıl daha şefkatli olabileceğini öğrenmek istiyorsanız ne yapmalısınız?

Oyuncakbizde olarak en çok odaklanmaya çalıştığımız şeylerden biri, hem erkek hem de kız çocukları için eşit öğrenim fırsatları sağlamaktır. Doğal olarak, spektrumun uç noktalarında bolca oyuncak satıyoruz.

Örneğin sitemizde pembe elbiseler giymiş bebekler ve diğer yandan korkunç görünümlü canavar kamyonlar bulabilirsiniz. Çocuklar için geniş çeşitliliğe odaklanarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Hem erkeklerin hem de kızların öğrenebilecekleri ve keyif alabilecekleri oyuncaklar sayesinde ebeveynler artık “erkeklerin oyuncakları” ve “kızların oyuncakları” ile ilgili endişelenmek zorunda kalmıyor.

Belki de sorulması gereken en önemli soru, erkek çocuk oyuncakları ve kız çocuk oyuncakları arasındaki o korkunç uyuşmazlığı yaratan ebeveynlerin kendileri mi?

Genel olarak erkek çocuklarla en çok ilişkilendirilen oyuncaklar arabalar, askerler ve silahlar gibi rekabetçi türde olan oyuncaklardır. Kız çocuklarla en çok ilişkilendirilen oyuncaklar ise görünümle alakalı oyuncak bebekler ve aksesuarlar, balerin kıyafetleri, makyaj ve oyuncak mücevherlerdir.

Yapılan araştırmalarda kız çocuk oyuncaklarının fiziksel çekicilik, yetiştirme ve ev içi becerilerle ilişkili olduğunu, erkek çocuk oyuncaklarının ise şiddetli, rekabetçi, heyecan verici ve biraz tehlikeli olarak değerlendirilmektedir.

Eğitici olma ve çocukların fiziksel, bilişsel, sanatsal ve diğer becerilerini geliştirme olasılığı en yüksek olarak değerlendirilen oyuncaklar ise genellikle nötr olarak sınıflandırılmaktadır. Cinsiyet türü güçlü oyuncakların, nötr veya orta derecede cinsiyet tipli oyuncaklardan daha az optimal gelişimi desteklediği sonucuna varılmıştır.

Araştırma sonuçlarına göre çocukların fiziksel, bilişsel, akademik, müzikal ve sanatsal becerilerini geliştirmek istiyorsanız, güçlü cinsiyet tipine sahip olmayan oyuncakların bunu yapması daha olasıdır.

Cinsiyet türü güçlü oyuncaklar, çocuklar üzerinde aslında teşvik etmek istemediğiniz özellikleri teşvik edebilir. Bu durum kız çocuklar için çekiciliğe ve görünüme odaklanmayı içerecek ve belki de bunun en önemli şey olduğu mesajına yol açacaktır. Erkek çocuklar için ise şiddet ve saldırganlığa vurgu, uzun vadede istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Evet, "kız oyuncakları" ve "erkek oyuncakları" var. Peki cinsiyete özgü oyuncaklar yalnızca bir kültürel eğitim meselesi mi?

Oğulları ve kızları olan ebeveynler, genellikle çocuklarının oynama biçiminde farklılıklar görürler ve yapılan araştırmalarda bu durumu doğruluyor.

Erkekler genellikle sert ve rekabetçi oyuncaklarla daha fazla zaman harcarlar. Çoğu kültürde model aynıdır. İnsanların erkek çocuklarını sert, güçlü, agresif ve rekabetçi olmaları için eğitme olasılığı daha yüksektir.

Ancak bu durum, davranışın tamamen sosyal faktörler tarafından belirlendiği anlamına gelmez. Çocuğun oyunu aynı zamanda doğum öncesi gelişimden de etkilenir. Testosteron seviyeleri ne kadar yüksekse, çocuğun “erkeğe özgü” davranışlar sergileme olasılığı o kadar yüksektir.

Öyleyse biyolojik olarak mı "kız oyuncakları" ve "erkek oyuncakları" tercihleri belirleniyor? Esasında durum bu kadar basit değil, biraz daha karmaşık. Bir kız çocuğuna oyuncak dinozorlar vermeniz durumunda bir drama canlandırabilir, dinozorları “yiyecek aramaya” götürebilir veya oyuncaklara evcil hayvan muamelesi yapabilir. Bir erkek çocuğu ise daha çok dinozor savaşları düzenleyebilir. Belki de erkeklere özgü oyunu tanımlayan oyuncaklar değil, erkek çocukların oyuncaklarıyla yaptıklarıdır.

Elbette kültür ve sosyal baskılar, çocukların kabul edilebilir bir oyuncak olduğunu düşündükleri şeyler üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Dolayısıyla, çocukları kalıplaşmış oyuncaklara iten kültürel baskılara karşı koymak ve çocukların fiziksel, bilişsel, sanatsal ve diğer becerilerini geliştirme olasılığı en yüksek olarak değerlendirilen nötr oyuncaklara yönelmek için birçok iyi neden bulunmaktadır.

Yorum Yazın

Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.