Çocuğunuzun Hayatında Peluş Oyuncakların Önemi – Oyuncakbizde
Sepet 0
  • Sepetiniz Boş.
Çocuğunuzun Hayatında Peluş Oyuncakların Önemi

Çocuğunuzun Hayatında Peluş Oyuncakların Önemi

Çocukların peluş oyuncaklarını sevdiği oldukça belli. Ama neden?

Parents.com'un “İlk Arkadaşlar: Bebekler ve Peluş Hayvanlar” adlı makalesine göre, “çünkü çocuklar pelüş bir köpek yavrusu ya da bir prenses bebeğin canlı bir şeyi temsil ettiklerini biliyorlar, bununla ilgili duyguları ilişkilendirebilir ve bağlayabilirler. Bu “arkadaşlar” ile oynamak, çocukların karmaşık duygularını keşfetmelerini sağlıyor. ”

Peluş oyuncaklar ve bebeklerle oynamak, çocukların duygularını daha kolay keşfetmesine ve ifade etmesine yardımcı olabilir. Fakat, bu gerçekten ne anlama geliyor? Bir oyuncak ayı ya da peluş bir köpek, çocukların kendilerini ve çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamalarını nasıl kolaylaştırır?

Neyse ki, aynı makale hızlı bir liste veriyor. Özet olarak;

Peluş oyuncaklar çocukların bağımsızlığa ilk adımı atmasına yardımcı olabilir. Küçüklere göre, dünya büyük, korkutucu ve ezici görünebilir. Peluş bir arkadaşla, çocuklar her zaman onlarla birlikte bir koruyucu varmış gibi hissedebilir, onlara dünyayı daha çok keşfetme konusunda güven verir.

Peluş oyuncaklar çocukların daha karmaşık duygularla uğraşmalarına ve anlamalarına yardımcı olabilir. New York Scarsdale'deki bir çocuk psikoloğu olan Dr. Paul Donahue'ye göre, “Bu çağdaki çocuklar, bebeklerle oynayarak duygularını yönetmeyi öğrenebilirler. Onlara, kendi deneyimlerini eğlenceli ve saldırgan olmayan bir biçimde iletmenin bir yolunu sunar. Bu nedenle, anlaması çok zor olan duyguları daha da karmaşık hale getirmek yerine, çocuklar onlara bu duyguları anlamlandıracak şekilde peluş oyuncaklarını kullanabilirler.

Peluş oyuncaklar çocukların dillerini ve konuşma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Çocuklar peluş hayvanlarla ve diğer pelüş arkadaşlarıyla konuştukça, kendi seslerinin sesini de dinleyerek, söylemek istedikleri şeyi en iyi şekilde söyleyerek ve telaffuz becerilerini pratik yaparak kendi seslerini dinlerler. Her şeyden öte, daha fazla konuşur - ister size veya ister peluş hayvanlarla olsun – daha fazla pratik yapacaklar ve iletişim kurmada daha iyi olacaklardır.

Peluş oyuncaklar çocukların başkalarıyla daha iyi anlaşmasına yardımcı olabilir. Sosyal kurallar ve normlar öğrenilmesi en zor derslerden bazılarıdır. Bazı yetişkinlerimiz bile zaman zaman bu kurallar ve normlarla mücadele ediyorlar. Peluş arkadaşlar ve bebeklerle çocuklar, senaryoları harekete geçirerek ve farklı olasılıkları deneyerek bu engelleri güvenli bir şekilde aşabilirler.

Peluş oyuncaklar çocukların dünyaları üzerinde bir kontrol duygusu kazanmalarına yardımcı olabilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, çocuklar için dünya, kaos içerisinde, büyük, korkutucu ve ezici bir yer gibi görünebilir. Ancak, çocuklar ebeveynlerinin veya bakıcılarının rolünü pelüş arkadaşlarının üzerinde üstlendiklerinde, aniden bu dünya mükemmel bir şekilde yönetilebilir, anlaşılabilir ve güvenli bir hale gelir.

Elbette tüm bu faydalar harika, ancak çocuklar sadece peluş oyuncaklarla ilgilenmiyorlar. Çocuklar, muazzam hayal güçleriyle, tüm bu avantajları, plastik bir bebek, bir aksiyon figürü, hatta gözleri olan tahta bir çubuk gibi, peluş dışındaki bir şeyden de çok iyi bir şekilde kazanabilirler. Peki bu pelüş oyuncakları farklı kılan şey nedir?

Cevap, esasında oldukça basit: samimiyet, rahatlık, yumuşaklık ve kucaklama hissi. Peluş oyuncakların gerçek faydası sadece, çocukların iletişim kurmalarına, duygularını paylaşmalarına ve dünyalarını anlamalarına yardımcı olmaları değildir. Peluş oyuncaklar harikadır çünkü çocuklara nasıl kucaklanacağını, nasıl sarılacağını ve nasıl daha iyi beslenip sevileceğini öğretirler.

Yorum Yazın

Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.