Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve 64 Eğitici Oyuncak Önerisi – Oyuncakbizde
Sepet 0
 • Sepetiniz Boş.
Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve 64 Eğitici Oyuncak Önerisi

Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve 64 Eğitici Oyuncak Önerisi

Oyuncaklar bebeklere muazzam eğlence ve keyif sunar ancak elbette sunabildikleri şeyler sadece bunlarla sınırlı değil. Oyuncaklar bebekler için harika bir öğrenme kaynağı ve becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilen araçlardır. Bebekler için doğru eğitici oyuncağı bulmak; bebeklerin henüz becerilerinin ve algılarının erken aşamalarında olması nedeniyle zor olabilir. Ancak oyuncakbizde.com olarak bu zorluğu bir nebze hafifletmek ve kolaylaştırmak için oluşturduğumuz bu oyuncak seçimi rehberinden faydalanabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki bebekler kendilerine özgü bir hızla gelişirler ve gelişim aşamalarını farklı zamanlarda ve sürelerde tamamlarlar. Bu nedenle yazımızda belirtilen olaylar sadece genel nitelik taşımaktadır. Eğer çocuğunuzun gelişimiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışmanızı öneririz.

Bebeğinizin oyuncaklarla oynadığı sırada oluşan duyusal uyarılar bebeğin beyninin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğinizle oyun oynamak bebeğiniz ile aranızda güçlü bir bağ kurmanın da harika bir yoludur. Bebekler için eğitici oyuncaklar bebeklerin yaşlarına göre sınıflandırılmıştır. Bebeğinizin yaşına ve yeteneklerine uygun oyuncaklar gelişimlerini ve oyuncaklardan aldıkları keyfi en üst seviyede yaşamalarına imkan sağlar.

Peki, nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Endişelenmeyin, her yaş ve aşamadaki bebekler için en iyi eğitici oyuncaklar hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. Bebeğinize en uygun olan eğitici bebek oyuncaklarını ve incelemelerini yaş gruplarına göre aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşmak istediğiniz oyuncak grubuna hızlıca ulaşabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Oyuncakları

İlk aylarda yeni doğan bebeklerin kasları gevşek ve yumuşaktır, vücutlarını kıpırdattıkça kasları güçlenir ve gelişir. Yeni doğan bebek ileriye bakmak için henüz başını kaldıramaz ancak başını yana doğru çevirebilir. Bu yeni doğan bir bebek için normal ve faydalı bir harekettir. Ayrıca henüz hareketli nesneleri takip edemese de yüzünüzü veya yakına yerleştirilmiş yüksek kontrasta sahip bir nesneyi bulmak için başını çevirebilir. Ek olarak tanıdık bir ses veya titreyen bir çınlama sesi bu hareketi yapmalarına sebep olabilir.

Bebekler doğdukları andan itibaren bulundukları ortamı ve dış dünyayı duyu organları yardımı ile tanımaya ve keşfetmeye başlarlar. Çevrelerindeki nesneler onlar için uyarıcı ve öğreticidir.

0 - 6 Ay Arası Bebek Gelişimi

1 aya kadar yeni doğan bebekler;

 • Fiziksel olarak 25 cm uzaklıktaki nesnelerin detaylarını veya renklerini tam olarak ayırt edemeseler de görebilirler ve gözleri ile yavaşça takip edebilirler.
 • Zihinsel olarak basit yüz ifadelerini taklit edebilirler, ses duyduklarında veya birisi onlarla konuştuklarında dikkatlice bakabilirler.
 • Sosyal ve duygusal anlamda hafifçe sallandıklarında kendilerini mutlu ve huzurlu hissederler. Yüksek ve ani sesler ürkmelerine neden olur.

2 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak sevinçlerini ve heyecanlarını kollarını ve bacaklarını hareket ettirerek, sallayarak gösterebilirler. Yanından gelen seslere doğru dönebilir ancak sadece ön tarafından gelen seslerin yerini belirleyebilirler.
 • Zihinsel olarak bir olayın diğerini veya başka bir olayı takip ettiğini öğrenebilirler. Bir şeyleri nasıl yapacağını keşfetmeye başlayabilirler.
 • Sosyal ve duygusal olarak insanlara gülümseyebilir ve ses çıkartabilirler. Konuşmalar duyduklarında bir şeyler mırıldanabilirler.

3 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak dirsekleri ile kendini destekleyebilir ve karnı üzerinde yatarken göğsünü kaldırabilir ve yükseltebilir. Başını sesin geldiği yöne doğru çevirebilir ve sesi dinleyebilir, izleyebilir. Eline herhangi bir nesne veya oyuncak verildiğinde tutabilir ve sallayabilir ancak uzanamaz.
 • Zihinsel olarak bir şeyin ona tanıdık olup olmadığını anlayabilirler.
 • Sosyal ve duygusal olarak anneyi ve ebeveynleri tanıyabilir ve diğer yüzlere ilgi gösterebilirler.

4 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak herhangi bir kişinin yardımı ile nesnelere uzanabilirler. Ellerinin hareketleri ile ilgilenebilir ve oynayabilir. Oyuncaklarını kavrayıp tutabilirler.
 • Zihinsel olarak tanıdık yüzleri ayırt edebilir ve etrafındaki kişilere ilgi gösterebilirler.
 • Sosyal ve duygusal olarak kıkırdayabilir, neşeyle keyifle gülebilir ve çığlık atabilirler.

5 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak uzanıp oyuncakları tutabilirler. Elinin pozisyonunu ayarlayıp dengeleyebilir. Yuvarlanabilir.
 • Zihinsel olarak aynı anda birden çok iş yapabilirler. Örneğin aynı anda ses çıkartıp bir oyuncağa uzanabilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak diğer bebeklere, kişilere ve kendi yansımasına veya aynada gördüğü görüntüye gülümseyebilir. Dünyasını ve çevresini keşfetmek için nesneleri ağzına sokar.

6 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak birisinin yardımı ile veya tek başına oturabilir.
 • Zihinsel olarak düşen bir nesneye bakabilir, takip edebilir. Oyuncağını düşürdüğünde onu arayabilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak basit ve temel oyunlarla eğlenebilir. (cee-eee oyunu gibi.) Çevresinde olan aktivitelere ilgi göstermeye başlar ve katılım sağlar.

0 – 6 Aylık Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar:

Bebek Dönenceleri ve Projektörler

Bebek beşiklerinde bir aksesuar veya süs olarak da kullanılabilen bebek dönenceleri bebeğinizin tüm dikkatini üzerine toplayarak gelişimini desteklemeye yardımcı olur. Canlı renklere sahip, ışıklı ve müzikli dönenceler bebeğin ilgisini daha çok çekeceğinden hem de interaktif yapıları sayesinde daha çok tercih edilmektedir. Dönenceler bebeklerin motor ve vücut kas gelişimlerine verdikleri katkılar sebebi ile eğitici bebek oyuncakları kategorisinde değerlendirilmektedir.

Bebek dönenceleri, bebeklerin 6 aylık dönemlerine kadar, beşiğin üst kısmında olacak şekilde 20 cm uzağına asılmalıdır. Bebekler 6. ayın sonrasında tutunarak oturabildiği için dönenceye erişip tutarak çekmeye çalışabilirler. Bu sayede dönencenin küçük parçalarını koparabilir ve bunları ağızlarına atabilirler. Ayrıca sarkan ip parçaları da bebeğinize dolanma tehlikesi içermektedir. Bu tarz kazaları önlemek için bu dönemlerde bebek dönenceleri kaldırılmalıdır.

Müzikli dönenceler bebeklerin sakinleşmesini sağlayarak uykuya daha rahat dalmalarını sağlar ayrıca bebeklerin işitme duyularını da geliştirir. Bunların yanında hareketli dönenceler ile bebekler dönencenin hareketlerini takip ederek kollarını ve bacaklarını sürekli hareket ettirir. Bebeklerin yaptıkları bu vücut hareketleri kaslarını çalıştırdığı için gelişimlerine yardımcı olur. Ayrıca bebeğin yaptığı bu hareketler gaz sancılarının da giderilmesine yardımcı olacaktır.

Uzaktan kumandalı ve sensörlü bebek dönenceleri bebek ağladığında harekete geçerek müzikler çalmaya başlar ve ışıklı hareket özellikleri sayesinde siz başka oda da olsanız bile sakinleştirici melodileri ve ışıklarıyla bebeğinizi rahatlatmaya veya ilgisini çekmeye yardımcı olur.

Sesli, melodili bir bebek projektörü bebeğinizi sakinleştirir ve dinlendirir. Bebeğiniz için seçeceğiniz hafif sesli ninni melodili ve ışıklı bir bebek projektörü bebeğinizin işitmesini geliştirir, görme yeteneğinin gelişmesini sağlar. Ayrıca bebeğinizin odaklanmasına yardım ederek bebeğin ne zaman sakinleşip uyuyacağını anlamasına yardımcı olur.

Bebeğiniz projektörün oluşturduğu şekilleri izleyerek gözü ile takip eder bu sayede göz kaslarını geliştirir. Bebek projektörlerinde dikkat etmeniz gereken nokta, projektör ışığının şiddeti ve bebeğinizin gözüne direkt olarak gelmemesidir. Bebek projektörlerini bu şekilde kullanmayanız çünkü yüksek ve göze direkt gelen ışıklar bebeğinizin gözüne zarar verebilirler.

Kanz Dönence Tatlı Rüyalar

Kanz Dönence

 • 13 farklı rahatlatıcı müzik ile bebeğinizi rahatlatır, uykuya geçmesini kolaylaştırır.
 • Tutma mekanizması ışık efektine sahiptir.
 • Mekanizması dönebilme özelliğine sahiptir.
 • 3 adet figür dönenceden çıkarılıp da kullanılabilir.

Fisher Price Denizatı 3’ü 1 Arada Dönence

Fisher Price Denizatı 3’ü 1 Arada Dönence

 • Dönence üzerindeki figürler çıkarılıp kullanabilir.
 • Dönence ve müzik 15 dakika boyunca aralıksız çalışabilir.
 • 3’ü bir arada özelliği sayesinde farklı oyun şekillerinde kullanılabilir.

Fisher Price Mini Dönence

Fisher Price Mini Dönence

 • Uygun boyutları sayesinde bebek arabasına da takılabilir.
 • 5 adet farklı oyuncak hayvan figürü bulunmaktadır.
 • 2 adet hayvan figürü çıngırak özelliğine sahiptir.

Fisher Price Yağmur Ormanı Müzikli Dönence

Fisher price yağmur ormanı dönence

 • Dönence 20 dakikaya kadar çalışma imkanı sunar.
 • 3 adet oyuncağa sahip olan bar çıkartılıp bebek arabasına da takılabilir.
 • Tek olarak müzikli kuş oyuncağı çıkarılarak ayrıca oynanabilir.

Kanz Uyku Arkadaşım Minik Bulut Projektör

Kanz Uyku Arkadaşım Projektör

 • Müziği ve ışığı sayesinde bebeğinizi rahatlatır, uykuya dalmasını kolaylaştırır.
 • Gece lambası olarak da kullanılabilir. Yıldızlı bir gece efekti sunar.

Bebek Jimnastik Merkezleri ve Oyun Halıları

Bebeğinizin doğumundan itibaren kullanmaya başlayabileceğiniz bebek jimnastik merkezleri ve oyun halıları sadece bebeğinizin keyifli ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlamakla kalmaz bunların yanında motor, duyu, zihinsel ve temel beceri gelişimini de destekler.

Oyun halıları ve jimnastik merkezleri emeklemeyi ve hareketi destekleyerek bebeğin kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Hikaye anlatan, müzik ve titreşim özellikli oyun halıları bebeklerin dinlenme becerilerini arttırarak sakinleşmelerine yardımcı olur. Işık, ses ve ayna özellikli aktivite ve jimnastik merkezleri ise görsel iletişimi destekleyerek bebeklerin odaklanma becerisi kazanmalarına yardımcı olur.

Bohcha Oyun Matı & Oyuncak Torbası

Bohcha oyun matı

 • Hem oyun alanı hem de oyuncak torbası olarak kullanılabilir.
 • 140 cm çapında yeterli bir oyun alanını kapsar.
 • Çamaşır makinasında yıkanabilir.

Fisher Price Oyuncak Dünyası Jimnastik Merkezi

fisher price oyun dünyası jimnastik merkezi

 • Bebeğinizin gelişimine göre 3 farklı seviyeye sahiptir.
 • Müziği 20 dakikaya kadar çalabilir.
 • Kısa müzik modunu bebeğiniz etkinleştirebilir.
 • Müziğin ritmine göre yanıp sönen ışık fonksiyonuna sahiptir.
 • Toplam 10’dan fazla aktivite ve oyuncağa sahiptir.
 • Mat çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Kanz Piyanolu Neşeli Orman Jimnastik Merkezi

Kanz piyanolu jimnastik merkezi

 • Bebeğiniz yatarken piyanoyu çalabilir.
 • 4 farklı oyuncak hayvan figürüne sahiptir.

Fisher Price Köpekçik ve Arkadaşları Jimnastik Merkezi

fisher price köpecik jimnastik merkezi

 • 20 dakikaya kadar müzik ve şarkı çalabilir.
 • Farklı fonksiyonları sayesinde bebeğiniz hem emekleme zamanında hem de büyüdüğünde kullanabilir.
 • Bak – dinle ve keşfet – öğren temalı iki farklı oyun modu bulunur.
 • Çıkarılıp takılabilen 6 adet aktivite oyuncağı bulunmaktadır.
 • Oyun matı çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Fisher Price Jimnastik Merkezi Yağmur Ormanı

fisher price yağmur ormanı jimnastik merkezi

 • Kısa ve uzun olmak üzere iki ayrı müzik modu bulunmaktadır.
 • Uzun müzik modunda 10 dakikaya kadar müzik çalabilir.
 • Müzik mekanizması çıkarılabilir, istenildiğinde bebek arabasına takılabilir.
 • Takılıp çıkarılabilen 5 farklı aktivite oyuncağına sahiptir.
 • Oyun matı çamaşır makinasında yıkanabilir.

Çıngıraklar ve Diş Kaşıyıcılar

Yeni kavrama becerisi kazanmış bebekler çıngırağı tutma, sallama ve düşürme ile keyifli vakit geçirerek koordinasyon ve motor yeteneklerini geliştirebilirler. Çıngıraklar sese karşı duyarlı olan bebeklerin ilgisini çekerek onlara hareket etme ve tepki verme şansı tanıyarak kas gelişimlerini destekler.

Bebeğiniz ilk dişilerini çıkarmaya başladığında bu zorlu periyodu daha rahat geçirmek adına bebek diş kaşıyıcıları kullanabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz diş kaşıyıcıyı ısırıp çiğneyerek rahatlayabilir. Ayrıca bu sayede yabancı cisimleri ısırmasının da önüne geçmiş olursunuz. Diş kaşıyıcılar ayrıca bebeğinizin nesnelerle iletişime geçmesini ve bu sayede motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Classic World Ahşap Palyaço Oyuncak Çıngırak

classic world ahşap palyaço çıngırak

 • Ahşap malzemeden üretilmiştir.
 • Sallandığında klik-kilk sesi çıkarır.
 • Kullanılan ahşap malzeme ve boya oyuncak güvenliği standartlarına uygundur.

Gund Brynlee Aktivite Oyuncağı Çıngırak

gund aktivite oyuncağı

 • Üst kısmındaki halka sayesinde bebek arabasına takılabilir.
 • Yıkanabilir özelliktedir.

Hape Üçgen Dişlik

hape üçgen dişlik

 • Silikon kısmındaki yapısıyla diş etlerine masaj yapar, bebeğinizin ağrısını dindirir.
 • BPA içermeyen silikondan üretilmiştir.
 • Kullanılan bütün malzemeler Avrupa oyuncak standartları (EN71) ile uyumludur.

Fisher Price İlk Arkadaşım Boncuklar

fisher price ilk arkadaşım boncuklar

 • Bebek arabası veya başka bir oyun alanına bağlanabilir.
 • Dişlik, ayna ve çıngırak özellikleri bulunmaktadır.

Baby Clementoni Sevimli Köpek Çıngırak

baby clementoni köpek çıngırak

 • Köpeciğin kulak kısmı yumuşak plastikten imal edilmiştir, diş kaşıma görevi görür.
 • Işık ve müzik fonksiyonu bulunmaktadır.
 • Üst kısmındaki halka sayesinde bebek arabasına veya bebek yatağına takılabilir.

Dizme ve Kule Oyuncakları

Dizilebilen oyuncakları büyükten küçüğe doğru üst üste dizerek çocuğunuza büyük ve küçük ile alt ve üst gibi kavramları öğretebilirsiniz. Çocuğunuz da bu dizme işlemini gerçekleştirirken hem kasları gelişir hem de dikkat ve koordinasyon becerileri gelişir. Ayrıca dengesi bozulan bir kule ile sebep – sonuç kavramını pratik olarak öğrenebilir. Dizilebilen oyuncakların ve kule küplerinin farklı renk ve şekillerde olması çocuğunuzun renkler, şekiller ve kavramlar arasında bağ kurmasını ve öğrenmesini kolaylaştırır.

Djeco Cubanimo

djeco cubanimo

 • Farklı ve yaratıcı oyunlar yaratabilmeniz için 14 adet resimli küp, köprüler ve 3 adet hayvan figürü barındırmaktadır.
 • Yaratıcı ve eğlenceli hikaye oyunları oluşturabilirsiniz.

Melissa & Doug Diz Oyna Kule - Garajlar & Arabalar

melissa doug diz oyna kule araçlar

 • Farklı renk ve büyüklükte 7 garaj ve 7 tekerlekleri dönebilen ahşap araba ile yaratıcı oyunlar oynanabilir.

Fisher Price Dönen Eğlence Kulesi

fisher price dönen eğlence kulesi

 • Bebeğinizin oyun boyunca üst üste dizip döndürmesi için beş adet renkli, dönen parça bulunmaktadır.
 • Bebeğiniz beş adet renkli oyuncağı üst üste dizebilir ve ardından dönmeleri için onlara vurabilir.

Viga Ahşap Geometrik Kule Dizme Oyunu

viga ahşap şekil dizme oyunu

 • Şekilleri ve renkleri kavramada etkili bir oyuncaktır.
 • Hem dizme hem de eşleştirme oyunu olarak kullanılabilir.

Baby Clementoni Renkli Halkalar

baby clementoni renkli halkalar

 • Sallanan taban üzerine sıralanabilen, farklı ebatlarda 5 adet renkli halka ile dizme ve sıralama oyunları oynanabilir.

Tanny Eğitici Küpler Kule Oyunu

tanny eğitici küpler

 • İç içe geçen toplam 10 adet kaptan oluşmaktadır.
 • Üst üste koyunca 95 cm'lik kule yapabilirsiniz.
 • Her birinin üzerinde sevimli hayvan görselleri ve Türkçe - İngilizce isimleri bulunmaktadır.
 • Küp olarak toplanıp saklanabilir.
 • Sert mukavvadan üretilmiştir.

Müzikli ve ışıklı Bebek Oyuncakları

Farklı ışık ve sesleri bebeğinizin tepkilerine ve davranışlarına göre çıkaran interaktif oyuncaklar ile bebeğiniz sebep – sonuç ilişkisini güçlendirerek farklı hareketlerin farklı sonuçlar doğurabileceğini öğrenebilir. Bebeğinizin sevdiği bir şarkıyı çalan oyuncak ile beraber bebeğinizi cesaretlendirerek sizde bebeğinizle beraber şarkı söyleyebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz de siz yanında olmasanız da oyuncağın müziğini ve ışığını başlatarak kendi kendine oynayabilir.

Fisher Price Eğitici Köpekçik Türkçe Peluş

fisher price eğitici köpecik peluş

 • Bebeğinize 100'den fazla ilk kelimeyi, vücudun bölümlerini, renkleri, şekilleri ve daha fazlasını tanıtır.
 • Çeşitli müzikler barındıran etkileşimli bir pelüş oyuncaktır.
 • Toplam 3 seviyeden oluşmaktadır. Çocuğunuz için en uygun seviyeyi seçebilirsiniz.

Clementoni Çiftlik Korosu

clementoni çiftlik korosu

 • Renkli interaktif tablet çiftlik hayvanları hakkında 4 adet oyun aktivitesi içermektedir.
 • Bebeğiniz eğlenceli müzikler ile birlikte hayvan seslerini tanıyabilir, yeni kelimeler ve sayıları öğrenebilir.

Baby Clementoni Aktivite Davulu

clementoni aktivite davulu

 • İnteraktif davul sesler ve melodiler ile zenginleştirilmiştir.
 • Müziğin ritmini takip eden ışık efektlerine sahiptir.
 • Bebeğiniz düğmeye basarak davulunun ellerini hareket ettirebilir, müzik çalabilir.

Fisher Price Eğitici Hikaye Kitabı

Fisher Price Eğitici Hikaye Kitabı

 • Hikaye kitabı bebeğe harfleri, sayıları, şekilleri, nesneleri öğretir.
 • Her sayfasında farklı şarkılar ve bu şarkılar ile ilgili görseller bulunmaktadır.
 • Hikaye kitabının sağ tarafındaki alfabe, sayı ve şekil butonları ışıklıdır.

Fisher Price Eğitici Köpekçiğin Otobüsü

Fisher Price Eğitici Köpekçiğin Otobüsü

 • Eğitici Otobüs bebeğinize renkleri, sayıları ve şekilleri öğretir.
 • Şarkıların ve seslerin duyulabilmesi için otobüsün ilerletilmesi gerekmektedir. Bu sayede bebeğinizi emeklemeye ve hareket etmeye teşvik eder.

Aktivite oyuncakları

Aktivite oyuncakları ile bebeğiniz farklı dokuları hissederek farklı ses ve hareket özelliklerini çalışabilir. Bu sayede gerçekleştirdiği duyu uyarıları ve deneyimleri ile gelişimini ve eğitimini destekler. Ayrıca farklı doku ve şekillerde olan aktivite oyuncakları bebeğinizin el-göz koordinasyonu ile ince motor becerilerinin gelişimini de destekleyecektir.

Fisher Price Sevimli Hayvanlar Aktivite Küpü

Fisher Price Sevimli Hayvanlar Aktivite Küpü

 • 5 farklı fonksiyonda aktivite içerir.
 • Bebeğinizin kolayca kavrayabileceği ve tutabileceği boyutta tasarlanmıştır.
 • Bebeğinizin duyu gelişimini ve ince motor becerilerini destekler.

Kanz Ahşap Eğitici Üçgen Aktivite Merkezi

Kanz Ahşap Eğitici Üçgen Aktivite Merkezi

 • Renkli ahşap boncuklar ve şekiller sayesinde; sayı sayma, basit matematik işlemlerinin ve renklerin öğretilmesinde kolaylık sağlar.
 • Çocukların matematik zekasını ve düşünce yeteneklerini geliştirir.

Clementoni Müzisyen Fil

Clementoni Müzisyen Fil

 • İki büyük davul şeklinde kulağa, renkli bir piyanoya, bir zile, mekanik bir marakasa ve ışıklı bir papyona sahiptir.
 • Bebeğiniz öğrenim, İngilizce ve müzik olmak üzere 3 farklı oyun modunda oynayabilir.
 • Toplam 16 farklı müzik enstrümanın sesini çıkartabilir.

7 - 12 Ay Arası Bebek Gelişimi

7 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak karınları üzerinde sürünebilirler, elleri ve dizleri üzerinde sallanabilirler. Renk görüşleri gelişmiştir, detayları ayırt edebilirler.
 • Zihinsel olarak iç – dış ve içeride – dışarıda kavramlarını anlayabilirler.
 • Sosyal ve duygusal olarak insanların ve nesnelerin isimlerini anlayabilir, tanıyabilirler. Ayrıca kendi isimlerine tepki verebilir, sesleri ve renkleri ayırt ederek tanıyabilirler.

8 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak her iki yöne de emeklemeye başlayabilir. İnce motor becerileri geliştiğinden yerden küçük nesneleri alabilir.
 • Zihinsel olarak iki farklı davranışı birleştirebilir ve ardı ardına yapabilir. Yakın dönemde olan anıları ve olayları hatırlayabilir. Nesneleri göremediğinde kaybolmadığını ve nesnelerin kalıcılığını anlamaya başlar.
 • Sosyal ve duygusal olarak başkalarına gülümseyebilir. Telaffuza sesli harflerle başlar.

9 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak kendilerine yuvarlanan bir topu tutabilirler. Hareketleri çeşitlenir ve bu hareketleri bir kasıt ile yapar. Duruşunu ayarlayabilir, dengede durmak için eşyalardan yardım alabilir.
 • Zihinsel olarak sevgisini belirten ellerini kollarını kaldırma ve sarılma gibi hareketleri yapabilirler. Basit talimatlara tepki veya yanıt verebilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak tanıdık yüzleri hatırlayabilirler. Jestlerle kendini ifade edebilir, el sallayabilir.

10 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak yardım ile yürümeye çalışabilir.
 • Zihinsel olarak sevdiği şarkılardaki nakaratları veya ani ifadeleri bekler. Art arda gerçekleşen olayların sırasını basit şekilde öğrenebilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak cee-eee gibi basit ikili oyunlardan keyif alır. Mimikleri gelişmiştir, taklit yapabilir.

11 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak yardım almadan ayağa kalkabilir ve etrafta gezinebilir. Güvenli bir şekilde oturabilir, doğrulabilir.
 • Zihinsel olarak büyük – küçük kavramını anlayabilir. Hayır ne demek anlayabilir. Basit komutlara tepki verebilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak kelimelere ve normal konuşmaya yakın sesler çıkarabilir.

12 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak ulaşmak istediği nesneleri dizebilir, yol açmak için çekebilir.
 • Zihinsel olarak kelimeleri ve söylenenlerin çoğunu anlayabilir. Hareketlerin anlamını tahmin edebilir ve buna göre tepki verebilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak diğer insanların hareketlerini taklit edebilir. Sarılma, gülümseme ve öpme gibi sevgi gösteren hareketler yapabilir.

7 – 12 Aylık Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar

El-göz Koordinasyonunu ve Fiziksel Becerileri Destekleyici Oyuncaklar

Oyuncaklar sayesinde zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal anlamda gelişen bebekler erken çocukluk dönemlerinde normal yaşantısı için gereken becerilere daha kolay alışır ve adapte olur. Etkili ve bilinçli bir şekilde kullanılan oyuncaklar bebeklerin ince ve kaba motor becerilerini geliştirerek kaslarının gelişmesini ve kaslarını daha rahat kullanarak hareketlerini doğru yapmasını, nesneleri daha iyi kavramasını, denge ve koordinasyon becerilerinin gelişmesini destekler.

Kanz Ahşap Minik Orman Labirent

kanz ahşap minik orman labirent

 • Minik Orman Labirent üzerindeki sevimli ahşap hayvanlar yol boyunca kayarak hareket eder.
 • Zihinsel gelişimi destekler.
 • Çocuklar renk, şekil kavramlarını öğrenirken el-göz koordinasyonlarını, ince motor becerilerini ve konsantrasyonları gelişir.

Tomy Toomies Saklambaçlı Renkli Yumurtalar

tomy tommies saklambaçlı renkli yumurtalar

 • Yumurtaların kafalarına basıldığında ses çıkar.
 • Yumurta tabanları farklı şekillere sahiptir, eşleştirme oyunu olarak kullanılır.
 • Her yumurta farklı ifadeye ve renklere sahiptir, uygun yumurta bulunarak eşleştirilir.
 • Toplam 6 adet yumurta bulunmaktadır.

Kanz Ahşap Sevimli Gemi

kanz ahşap sevimli gemi

 • Ahşap hayvan figürlerini gemi üzerindeki uygun alanlarla eşleştirip gemi tamamlanabilir.
 • Hem yapboz ve eşleştirme oyunu hem de oyun seti olarak kullanılabilir.

Melissa & Doug Ahşap Tırtıl - Dişli Çevirmece

melissa doug ahşap tırtıl dişli çevirme

 • Altı adet parlak renkte değiştirilebilir dişli bulunmaktadır.
 • Sağlam ve renkli mandallar dişlilerin yerleştirilmesini ve döndürülmesini kolaylaştırır.
 • Beceri geliştirme aktivitesi olarak renk tanıma, el-göz koordinasyonu ve ince motor becerilerini teşvik eder.

Lego Duplo İlk Hayvan Yapım Parçalarım

lego duplo ilk hayvan yapım parçalarım

 • Hayvanlardan oluşan eğlenceli bir tren yapmanıza olanak verir.
 • Parçalar küçük eller için güvenli olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır.
 • Kullanışlı bir saklama kutusuna sahiptir, dağınıklık yaratmaz.

Yürüme Arkadaşları ve Yürüteçler

Bebeğinizin yürümeye başlaması hem ebeveynler hem de bebeğin kendisi için oldukça heyecanlı ve önemli kilometre taşlarından biridir. Bu dönemlerde bebeğin kaba motor ve koordinasyon becerilerini desteklemek adına kullanılan yürüme arkadaşları ve yürüteçler bebekleri teşvik ederek ayakta durma ve yürüme cesareti verir.

Bu noktada değinilmesi gereken önemli bir konu ise bazı uzmanların bebeğin serbest hareketlerini kısıtlaması nedeni ile yürüteçlere pek sıcak bakmamasıdır ancak farklı bir kısım uzman ise yürüteçleri yürümeye yardımcı ve alıştırıcı bir ürün olarak görüp zararlı ve sakıncalı görmemektedir. Bu konuyu netleştirmek ve sakıncaları ve faydaları ile ilgili detaylı bilgi almak için doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

Viga Aktiviteli Yürüteç

viga aktiviteli yürüteç

 • Birçok farklı beceri aktivitesini barındırmasının yanında yürüteç olarak da kullanılabilir.
 • Tekerlekler şeffaf kaymaz halkalara sahiptir.

Playgro Işıklı Müzikli Köpek Yürüteç

playgro ışıklı müzikli köpek yürüteç

 • Müzik ve ses fonksiyonları sayesinde eğlenceli yürüyüşler sunar.
 • Köpeğin ağzından topu soktuğunuzda yanaklarındaki ışıklar yanar ve top dönerek aşağı doğru iner.
 • 4 adet top içerir.
 • Tekerleklerinde fren mekanizması ve dönüş hızı ayarı bulunur.

Fisher Price Eğlenceli Aktivite Yürüteci

fisher price aktivite yürüteci

 • Oturan bebekler üç adet şekilli bloğu alıp yerleştirebilir, fırıldağı döndürebilir, makarayı kaydırabilir ve minik ellere uygun olan kitabın sayfalarını çevirebilir.
 • Yürütece ek olarak da set içerisinde 3 farklı şekilli bloklar yer almaktadır.

Fisher Price Yürüme Arkadaşı Sevimli Canavar

fisher price yürüme arkadaşı canavar

 • Canavar ipinden çekildiğinde veya elle itildiğinde tekerlekleri dönerek ilerler.
 • İlerledikçe de kafası ve etekleri döner ve aşağı-yukarı hareket etmektedir.
 • Kafası döndüğünde farklı yüz ifadeleri ortaya çıkmaktadır.

Dizme, Sınıflandırma ve İnşa Etme Oyuncakları

Fiziksel ve zihinsel becerileri gelişen bebekler zamanla bütünlük ve tamamla kavramlarını da geliştireceklerdir. Dizme ve sıralama oyunları bebeğinizin alt – üst, büyük – küçük gibi kavramları öğrenmesini sağlar ayrıca tek tek farklı parçalardan oluşturulacak bir kule ve bu kulenin dağıtılması bebeğinize bütünlük kavramını da öğretecektir.

Ek olarak farklı renk ve şekillere sahip oyuncak parçaları bebeğinizin şekilleri ayırt edebilmesine ve renkleri öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Mega Bloks Safari Hayvanat Bahçesi Oyun Seti

mega bloks safari hayvanat bahçesi

 • Hayvanat bahçesi temalı oyun seti, 45 blok ve 3 hayvan karakterinden oluşur.
 • Bloklar üst üste dizildiğinde 56 cm. uzunluğuna ulaşmaktadır.
 • Oyun seti çocuklarınızın hayal güçlerini geliştirmesine yardımcı olur.

Melissa & Doug Ahşap Sallanan Kule – Fil

melissa doug ahşap sallanan kule fil

 • 6 adet parlak renkli ahşap parçayı sırala, diz ve salla.
 • İnce motor becerileri ve el-göz koordinasyonunu geliştirirken yaratıcı oyunları destekler.

Viga Ahşap Hayvan Şekiller Puzzle

viga ahşap hayvan şekiller puzzle

 • Çocuğunuz geometrik şekilleri, hayvanları ve renklerin kavramını eğlenerek öğrensin.
 • Çocuğunuzun hayal gücünün gelişimine faydalıdır.

Fisher Price Şekil Eşleştirme Arkadaşı Kelebek

fisher price şekil eşleştirme arkadaşı kelebek

 • 6 adet renkli geometrik şekle sahiptir.
 • Bebeğin ince motor becerileri, el-göz koordinasyonu ve düşünme ile problem çözme becerilerini geliştirir.

Woodoy Ahşap Bultak Küp

woodoy ahşap bultak küp

 • Üçgen, daire, kare, yıldız gibi geometrik şekilleri uygun alanlardan geçirerek küpün içine sokmaya çalışırken sebep-sonuç ilişkisi kurmasına katkı sağlar.
 • Miniklerin ince motor ve kaba motor gelişimine katkı sağlar, zeka gelişimine yardımcı olur.

Dil Gelişimini Teşvik Eden Oyuncaklar

Esasında dil gelişiminde oyuncaktan çok oynanan oyunlarda gerçekleşen iletişim önemlidir. Dil gelişimine oyuncakların etkisi ise bebeğiniz ile iletişim kurarken kullandığınız araçlar olmasıdır. Bu süreçte bebeğiniz her şeyin bir isme sahip olduğunu anlamaya başlar. Bebek kitapları kullanarak bebeğinize hayvanları, eşyaları ve etrafında günlük olarak gördüğü nesneleri tanıtabilir, temel konuşma kalıpları ve ritimlerine alışmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda dil gelişimi ve oyuncakların etkisi ile alakalı detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fisher Price Minik Hayvancıklar Yumuşak Aktivite Kitabı

fisher price bez kitap

 • Her sayfada 1’den 5’e kadar sayılar, hayvanlar, aynalı bir aslan, hışırtılı yaprak ‘cik’ sesi çıkaran bir sayfa ve kitap ayracı olarak da dişlenebilir bir maymun bulunmaktadır.
 • Halkası sayesinde bebek arabasına ve pusete kolayca takabilirsiniz.

Tomy Lamaze Kaptan Horace İlk Kitabım

tomy lamaze bez kitap korsan

 • Her sayfasında korsan hikayeleri yer alan eğlenceli bir yumuşak kitap.
 • Halkası sayesinde bebek arabasına ve pusete kolayca takabilirsiniz.

Fisher Price Mini Yumuşak Kitap

fisher price mini yumuşak kitap

 • Bebeklerin keşfedeceği parlak renklere, değişik dokulara ve yumuşak bir yapıya sahiptir.
 • Bir tarafı renkli bir tarafı siyah-beyaz, hışırtılı sayfalardan oluşur.

Fisher Price Eğlenceli Kitap Çiftlik Arkadaşları Türkçe

fisher price eğlenceli kitap çiftlik hayvanları

 • Bebeğinize sevimli hayvanları, sayı saymayı ve daha birçok eğlenceli faaliyeti şarkılar ve seslerle öğretir.
 • Sevimli çiftlik hayvanları ve sayıların bulunduğu, çevirmesi kolay 2 sayfası bulunmaktadır.

Classic World Ahşap Hayvan Ailesi Kitabım

classic world ahşap hayvan ailesi kitabım

 • 8 sayfalı ahşap malzemeden yapılmış kitap ile bebeğinize doğayı ve hayvanları tanıtabilirsiniz.

Erken Taklit Oyunu Oyuncakları

Taklit oyunları ve hayali oyunlar çocuğun büyüklerin dünyasına adım atmak adına yaşam çevresindeki insanları ve olayları taklit ederek ve hayal kurarak oynadıkları oyunlardır. Bu sayede çocuklar duygu düşünce ve isteklerini dışa vururlar. Soyut düşünme becerileri henüz gelişmemiş çocukların deneyim kazanması ve etrafındaki günlük hayatı deneyimleyebilmesi açısından oldukça önemlidir. Taklit oyunu oyuncaklarıyla çocuklar duygularını kelimelerle ifade etmeyi ve düşünceleriyle ilişkilendirmeyi öğrenirler.

Melissa & Doug El Kukla Seti - Hayvanat Bahçesi

melissa doug el kukla seti hayvanat bahçesi

 • Dört farklı hayvan karakteri barındıran el kuklası ile çocuğunuzun iletişim becerileri ve kendilerine güvenleri gelişir.

Melissa & Doug El Kukla Seti - Yardım Personeli

melissa doug el kukla seti yardım personeli

 • Dört farklı yardım personeli karakteri barındıran el kuklası ile çocuğunuzun iletişim becerileri ve kendilerine güvenleri gelişir.

Hayvanlar Kukla Seti

hayvanlar kukla seti

 • Toplam 10 adet hayvan karakteri barındıran el kuklası seti çocuklara hayvanları tanıtarak iletişim becerilerinin gelişmesini sağlar.

12 - 18 Ay Arası Bebek Gelişimi

12 – 18 Aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak kendine güvenerek gururla yürüyebilir.
 • Zihinsel olarak yeni şeyler keşfederek bilinçli olarak kendini eğlendirebilir. Düşüncelerini bir araya getirerek basit planlar yapabilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak çevresinde gördüklerini ve ev işlerini taklit edebilir. Nesnelere bilinçli olarak uygun bir şekilde davranır.

12 – 18 Aylık Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar

Oyuncak Bebek Araçları ve Oyuncak Bebekler

Klasik oyuncaklar grubunda yer alan oyuncak arabalar; bebeklerin farklı hareketler yapmasına ve bu sayede kaba motor becerilerinin gelişimine katkıda bulunur. Oyuncak bebekler ise bebeklerin günlük hayatı taklit etmelerine olanak sağlayarak sosyal ve duygusal becerilerinin gelişimini destekler.

Melissa & Doug Ahşap Arabalar – Hayvanlar

melissa doug ahşap arabalar hayvanlar

 • Ahşap arabaların şekli üst üste dizmeye imkan vermektedir, kule ve denge oyunları olarak da oynanabilir.
 • Hayvan figürlü araç boyutu 10 cm’dir.
 • Kolay dönen tekerlekleri ile bebekler ve küçük çocukların da kullanabilmesi için tasarlanmıştır.

Clementoni Arazi Aracı

clementoni arazi aracı

 • Ses ve ışık efektine sahiptir.
 • Klasik çek-bırak mekanizması sayesinde eğlenceli oyunlar kurulabilir.
 • Görsel ve işitsel algıyı, el becerilerini uyarırken neden-sonuç ilişkisinin anlaşılmasına yardımcı olur.

Fisher Price BeatBo'nun Arabası

fisher price beatbo'nun arabası

 • Ses ve ışık efektlerini keşfetmek için BeatBo'nun yüzüne basmanız yeterli.
 • Arkasından emeklemek de bebeklerin kaba motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Fisher Price Sevimli Canavarlar Kamyonu

fisher price sevimli canavarlar kamyonu

 • Sevimli Canavarlar’ın başına basıldığında tekerlekleri dönerek ilerlemeye başlar. Böylece bebeğinizi peşinden emeklemeye teşvik eder.

Baby Alive Bebeğimle Mama Zamanı

baby alive bebeğimle mama zamanı

 • Oyuncak toz mamayı set içerisinde bulunan özel mikserde suyla karıştırarak mama hazırlayabilirsiniz.
 • Set içerinde bulunan 2 adet yedek bezle altını değiştirebilirsiniz.
 • Bebeğinizin set içerisinde bulunan tarakla saçlarını tarayabilirsiniz.

Temalı Oyun Setleri

Temalı oyun setleri bebeklere hayat tecrübesi kazandırmaya yardımcı olarak gündelik hayatı deneyimleyebilecekleri bir ortam sunar. Tamir seti, doktor seti gibi gündelik hayatta kullanılan oyuncaklar bebeklerin taklit ve empati yeteneklerini geliştirerek çevresine uyum sağlamasını kolaylaştırır.

Mentari Ahşap Tamir Arabası

mentari ahşap tamir arabası

 • Tekerlekleri sayesinde alet kutusu herhangi bir yere kolayca taşınabilir.
 • Doğal kauçuk ağacından üretilmiştir. Zararlı kimyasallar içermez.

Mentari Ahşap Tamir Seti Arabası

mentari ahşap tamir seti arabası

 • Çekiç, testere, tornavida, ölçü, anahtar, somun ve cıvata içerir.
 • Ahşap aletleri saklamak için arabanın arkasında depolama alanı bulunmaktadır.
 • Arabanın yan tarafında farklı aktivite kısımları vardır.
 • Doğal kauçuk ağacından üretilmiştir. Zararlı kimyasallar içermez.

Mentari Ahşap Doktor Seti

mentari ahşap doktor seti

 • Problem çözme, hayal gücü ve keşif, sosyal beceriler, ince motor gelişimini destekler.
 • Toksik olmayan boyar maddeler kullanılmıştır.

Aktivite Merkezleri

Birden çok fonksiyonu bulunan aktivite merkezleri bir arada sunduğu farklı özellikler ile bebeklerin çoklu görevleri gerçekleştirmesine ve el-göz koordinasyonunu geliştirmesine yardımcı olur.

Fisher Price Melodili Zürafa Aktivite Masası

fisher price melodili zürafa aktivite masası

 • Ayak kısımları çıkarılarak yerde oynamaya da imkan sunar.
 • Masa üzerinde bebeği eğlendiren birçok aktivite bulunur.
 • Ses ve ışık efektine sahiptir.

18 - 24 Ay Arası Bebek Gelişimi

18 – 24 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak yürüyebilir, koşabilir, hareket halindedir.
 • Zihinsel olarak 200 kelimeye kadar dağarcığa sahiptir. Basit talimatlara uyabilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak neşe, kıskançlık gibi duyguları hareketleri ile ifade edebilir.

18 – 24 Aylık Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar

İnşa Edilebilir Yapı Blokları

Çocukların yaratıcılıklarını geliştirebilmeleri için oldukça elverişli olan yapı blokları el-göz koordinasyonunu geliştirmenin yanında el ve kol kaslarını da güçlendirmektedir. Yapı bloklarının parçalarıyla farklı kombinasyonlar yapılabilmesi çocukların analitik düşünme ve sorunlara çözüm bulma becerilerini geliştirir.

Viga 3D Manyetik Şehir Blok Puzzle

viga manyetik şehir puzzle

 • Mıknatıslar güvenli bir şekilde bloğun içinde gizlidir.
 • Çocukların algılama, karar verme, deneme-yanıma ve başarma duygularının gelişimine katkı sağlar.

Lego Duplo İlk Hayvan Yapım Parçalarım

lego duplo ilk hayvan yapım parçalarım

 • Lego parçaları ile hayvan figürlerinden tren oluşturulabilir.
 • Lego parçaları küçük eller için güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Mega Bloks İtfaiye Kamyonu

mega bloks itfaiye kamyonu

 • Çocuklar blokları ve özel parçaları kullanarak bu rengarenk itfaiye istasyonunu kurmaya bayılacaklar.
 • Oyun bittiğinde blokları toplamak için kamyonun arkasında özel bir bölüm bulunmaktadır.
 • Minik ellerin oynayabilmesi için idealdir ve diğer Mega Bloks setleri ve blokları ile birleştirilebilir.

Eğitici Oyuncaklardan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır?

İşte küçük çocuğunuzun ve bebeğinizin eğitici bebek oyuncaklarından en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak için bazı ipuçları:

Bebeğinize bir oyuncağı tanıtırken oyuncağı bebeğinizin önüne koyup hemen oynamasını beklemeyin, aksine bebeğinizin oyuncağı keşfetmesi için teşvik edici cümleler kurarak oyuncağa alışmasını sağlayın. Teşvik edici cümlelere örnek olarak “Bu şey nedir?”, “Bu nereden geldi?” gibi sorular sorarak bebeğinizin oyuncağa daha çabuk ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin bir oyuncağın işlevini hızlı bir şekilde anlamaması ve onunla hemen oynamaması oldukça normaldir çünkü bebeklerin yeni şeyleri keşfetmesi ve anlaması biraz zaman alır. Bu nedenle oyuncağa dokunup incelemesi için ona yeterli zamanı vermeniz önemlidir. Bu süre içerisinde bebeğinizin ilgi duyması için oyuncağı döndürüp tanıtmaya devam etmeniz bebeğinizin hatırlama ve keşif becerilerini görsel olarak canlandırarak iletişime geçmesi için faydalı olacaktır. Ek olarak bebekler kısa zaman içinde aynı oyuncaktan sıkılma eğilimindedir. Dönen oyuncaklar ilgiyi canlı tutmaya da yardımcı olacaktır.

Her bebeğin oyuncaklarla oynamak için farklı yöntemleri vardır ve bu da gayet normaldir. Bu noktada onlara her zaman rehberlik edebilirsiniz ancak sizin gösterdiğinizden daha farklı şekilde oynamak istiyorsa bırakın istediği şekilde keşfederek oynayarak öğrensin. Bu sayede belirli şablonlara takılmadan keyif alabileceği şekilde oyuncağı tanıyarak farklı ve yaratıcı oyunlar oynayabilir.

Bir başka önemli nokta da oyuncakların temiz tutulmasıdır. Üreticinin temizlik ve bakım ile ilgili talimatlarını yerine getirmeniz bebeğinizin sağlığı ve oyuncağın kullanım ömrü açısından önemlidir. Yıkanabilen oyuncakları ılık sabunlu su ile yıkayabilir, yıkanamayan oyuncakları ise periyodik olarak dezenfektanlarla silebilirsiniz. Ayrıca bebeğinize zarar verebilecek kırık veya hasar görmüş oyuncak parçalarını incelemeniz ve bu oyuncakları elemeniz veya tamir etmeniz de faydalı olacaktır. Detaylı bilgi için Oyuncak Temizliği ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Oyuncakların bir bebeğin büyümesinde ve temel yeteneklerini geliştirmesinde etkili bir uyarıcı oldukları kanıtlanmıştır. Bu nedenle oyuncaklardan bebeğinizin eğitimi ve gelişimi için en iyi şekilde yararlanmak ileride faydalarını göreceğiniz en temel ve keyifli aktivitelerdendir.

Oyuncakların çocukların gelişimine olan etkileri konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Listeye eklenecek başka oyuncağınız varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bilgi verebilirsiniz. Ek olarak tüm eğitici bebek oyuncak modellerimizi Bebek Oyuncakları ve Eğitici Oyuncak kategorilerimizden inceleyebilirsiniz. Keyifli oyunlar dileriz!

Yorum Yazın

Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.