Bir Bebeğin Nasıl Oynanacağını Öğrenmesi Gerekir Mi?

Bir bebeği izlemek için zaman ayırırsak, kendilerini nasıl meşgul ettiklerini görebiliriz. Etrafa gözlerini kocaman açarak bakarlar, belki de belirli bir nesneye odaklanmak için sadece oldukları yerde dururlar.

Başka birini görürlerse, o kişinin yüzüne bakar ve yüz ifadesini taklit ederler. Büyüdüklerinde, keşfetmek ve hissetmek için etraflarındaki şeyleri minik elleriyle yakalarlar. Bir noktada yiyeceklerini ağızlarına doğru yönlendirecekler, dokunacaklar, koklayacaklar ve tadacaklar. Bunların hepsi ve daha fazlası bebekler için oynamaktır.

Bebeklerin İlk Altı Ayda Oyuncağa İhtiyacı Var Mı?

Oyun, bebeklerin meşgul oldukları tek şeydir, çünkü dünyayı oyun oynayarak tanırlar. Becerilerini test ederler ve oynayarak yavaş yavaş geliştirirler. Bir bebeğin oynamayı öğrenmek zorunda kalmamasının nedeni de esasında budur.

Dünyaya geldiklerinde onlarla oyun, merak ve macera arzusu getirir. Çocuklar mizaçlarına bağlı olarak farklı şekillerde oynarlar ve bir çocuğun çıkarları çevresel faktörlerden etkilenirken, aynı zamanda kişisel olarak ilgi çekici bulduğu şeyler tarafından da yönetilirler.

Bu nedenle ebeveynler olarak çocuklarımıza nasıl oynanacağını öğretmek zorunda değiliz. Ana görevimiz, oyun oynarken bebeğimizi veya çocuğumuzu rahatsız etmekten veya izlemekten kaçınmak ve incelemelerine izin vermektir.

Çocukların oyuncaklarını kendileri için keşfetmelerine ve oyuncakların işlevlerini denemelerine izin verilmelidir. Bunu oyuncaklara elleri ve ağızlarıyla dokunarak ve özelliklerini kontrol ederek yaparlar. Çocuğumuza bir oyuncağın işlevlerini göstermemize veya iyi tasarlanmış bir oyuncağı açıklamamıza gerek yoktur; oyuncakları kendileri için keşfetmeleri için onlara güvenebiliriz.

Bebekler dünyayı kendileri keşfetmek ister

Bir çocuğa oyuncağı kendi başına keşfetme şansı verilirse, bu süreçte tüm duyularını kullanabilir ve böylece bütünsel olarak öğrenebilirler. Ayrıca bağımsız hareket ederek çok önemli deneyimler kazanırlar; işleri kendileri için yönetebilmekten ve halletmekten memnundurlar ve pozitif deneyimler yaşadıklarında endorfinler vücuda salınır.

Endorfinler, yeni öğrenilen bilgileri pekiştirir ve çocukların yeni zorluklara olumlu bir şekilde yaklaşmalarını sağlar. Çocuklar başlangıçtan itibaren kendilerini yeni görevlere uygulamaya açık olurlar ve bebekliklerinden itibaren kendi ihtiyaçlarına göre oyun oynamalarına ve keşfetmelerine izin verilirse uzun vadede bundan faydalanacaklardır.

Biz yetişkinler, oyunun kapsamını, yani malzeme ve oyuncak seçimini başlangıçta tanımlayabilir ve böylece bebeklere oyun materyallerinden çok çeşitli duyusal izlenimler kazanma fırsatı verebiliriz.

İlk Yıllarda Bebeğiniz Oynamayı Nasıl Öğrenir?

Bebekler öğrenmeye hazır doğarlar ve beyinleri kullanım yoluyla gelişir. Bu nedenle çocuğunuzun, oynaması ve öğrenmesi için birçok farklı yolu olan teşvik edici bir ortama ihtiyacı vardır. Ayrıca öğrendiklerini uygulamak için bolca şansa ihtiyacı var.

Bilime Göre Bebeğinizin Ne Kadar Oyuncağı Olmalı?

Bebekler ve küçük çocuklar en iyi, ebeveynleriyle sıcak, ilgili ve duyarlı ilişkiler kurduklarında öğrenirler. Bu nedenle, çocuğunuzun bu ilk yıllarda öğrenmesine yardımcı olmak için oynayacağınız hayati bir rolünüz var. Çocuğunuzun ilk öğretmeni sizsiniz ve çocuğunuz büyüdükçe sizden öğrenmeye devam edecek.

Küçük çocuğunuz, güvenli ve teşvik edici bir ortamda günlük oyun ve keşif yoluyla öğrenir. Çocuğunuzun sizinle, diğer aile üyeleriyle olan ilişkileri, çocuğunuzun sağlıklı öğrenmesi ve gelişmesi için temel oluşturur. Sizinle ve başkalarıyla oyun oynamak ve etkileşim kurmak için çok zaman harcamak, çocuğunuzun iletişim kurma, düşünme, problem çözme, hareket etme ve diğer insanlarla birlikte olma gibi yaşam için ihtiyaç duyduğu becerileri öğrenmesine yardımcı olur.

Çocuğunuz en iyi, çevresiyle aktif olarak ilgilenerek öğrenir:

 • Etrafını gözlemleyerek, yüzleri izleyerek ve seslere cevap vererek
 • Sesleri dinleyerek, ses çıkararak ve şarkı söyleyerek
 • Keşfederek – örneğin, ağzına bir şeyler koyarak, bir şeyleri sallayarak ve bir şeyleri tersine çevirerek
 • Sorular sorarak – örneğin, ‘Ama neden?’
 • Su, kum veya kir gibi dokular, nesneler ve malzemelerle denemeler yaparak
 • Dokunma, tatma, koklama, görme ve duyma gibi tüm duyularını harekete geçiren şeyler yaparak

Ayrıca çocuğunuz da öğrenmesine katılarak öğrenir. Aşağıdaki aktiviteler çocuğunuz için öğretici olacaktır:

 • Okumak için kitap seçmek
 • Kitaplardaki resimleri işaret etmek
 • Oynamak için nesneleri ve oyuncakları seçmek
 • Akşam yemeği için sebze seçmek
 • Yemek için un ölçüsünü ayarlamak

Çocuğunuzun birçok farklı aktiviteyi deneme fırsatı varsa, bu ona öğrenmesi için birçok yol ve öğrendiklerini uygulama şansı verir. Örneğin, çocuğunuzun içeride ve dışarıda, fiziksel olarak aktif veya sessiz, serbest oyun veya daha yapılandırılmış aktivitelere sahip olması önemlidir.

Küçük Çocuklar Neler öğrenir?

Çocuğunuzun öğrenmesi için desteğinize ihtiyacı var. Çocuğunuzun bu ilk yıllarda öğrendiklerinde sizin ve ailenizin hayati bir rolü vardır. Örneğin, bazen ona ne yapacağını göstermenize ihtiyaç duyabilir. Ama ona tüm cevapları vermenize ihtiyacı yok. Çocuğunuzun hata yapmasına ve dünyanın nasıl çalıştığını kendi başına keşfetmesine izin vermek, öğrenmenin büyük bir parçasıdır.

Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve 64 Eğitici Oyuncak Önerisi

Çocuğunuz çok çalıştığında övgü ve cesaretlendirme, onun ilgisini çekecek ve kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

 • Benlik ve ilişkiler: Çocuğunuz sevildiğini ve önemli olduğunu sizden ve ailenizden öğrenir. Güveni öğrenir, örneğin, ‘Düşersem orada olacağını biliyorum’ diyecektir. Kendi ihtiyaçlarını, düşüncelerini, duygularını, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyleri anlamayı öğrenmeye başlar. Sonunda, aile ilişkileri ona diğer çocuklarla ve yetişkinlerle geçinmeyi öğretir.
 • Dil ve iletişim: Çocuğunuzla konuşup dinlediğinizde ve birlikte okuyup şarkı söylediğinizde, onun dil, yazılı ve sözlü iletişim ve sırayla dinleme ve dinleme gibi konuşma becerilerini öğrenmesine yardımcı oluyorsunuz.
 • Uzay, yer ve çevre: Sizinle evdeyken çocuğunuz kendi bedenini ve şeklini öğrenir. Örneğin, “Ben taburemizden iriyim ama masamız kadar büyük değilim” gibi farkların farkına varacaktır. Ayrıca toplumdaki yerini ve etrafındaki dünya üzerindeki etkisini öğrenir. Örneğin, ‘Evim bu sokakta, park yolun aşağısında ve arkadaşım farklı bir sokakta yaşıyor’ veya ‘Bitkiler büyüdü çünkü onları sulamaya yardım ettim’ gibi çevresi ile ilgili bilgileri öğrenecektir.
 • Sağlık ve fiziksel uygunluk: Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite söz konusu olduğunda, çocuğunuz için önemli bir rol modelisiniz. Atıştırmalık için abur cubur yerine elma yemeyi seçerseniz, çocuğunuzun da aynı şeyi yapması daha olasıdır. Televizyon izlemek yerine yürüyüşe çıkarsanız, çocuğunuz egzersizin birlikte vakit geçirmenin iyi ve eğlenceli bir yolu olduğunu öğrenir.
 • Aritmetik: Çocuğunuzun günlük sayma ile erken matematik becerilerini geliştirmesine yardımcı olursunuz. Örneğin, ‘Yatakta kaç tane ayı var?’ veya ‘Bütün kırmızı mandalları bu sepete koyabilir misiniz?’ Veya çocuğunuzla birlikte aşağıdakileri içeren tekerlemeler söyleyebilirsiniz.
 • Okuryazarlık: Çocuğunuz sizinle birlikte okuyarak ve hikaye anlatarak, aynı sesle başlayan kelimeleri dinlemek gibi basit ses ve harf oyunları oynayarak ve çevredeki resimlere, harflere ve kelimelere bakarak okuryazarlığını geliştirir.
 • El yazısı: Çocuğunuzun el yazısı becerileri, onu çizmeye, karalamaya ve yazmaya teşvik ettiğinizde gelişir. Örneğin, bir kart veya alışveriş listesi yazıyorsanız, katılması için çocuğunuza biraz kağıt ve kalem verebilirsiniz. Yazmak ayrıca çocuğunuzun harfler ve konuşulan sesler arasındaki bağlantıyı anlamasına yardımcı olur.
 • Müzik: Çocuğunuzla birlikte şarkı söylemek, dans etmesi için müzik dinlemek, çalması için müzik aletlerini vermek ve kullanması için giydirecek kıyafetler bulmak, onun drama, dans ve müzik öğrenmeye başlamasının harika yollarıdır.

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0