Bilime Göre Bebeğinizin Ne Kadar Oyuncağı Olmalı?

Çocuğunuz elbette en iyi oyuncakları hak ediyor, ancak bu onun sayısız oyuncakla çevrili olması gerektiği anlamına da gelmiyor. Elbette bebeğiniz için en iyisini istiyorsunuz. Ancak, oyuncak satın almak ve sevgi dolu akrabalardan hiç bitmeyen hediyeler almak söz konusu olduğunda, bebeğinizin gerçekten kaç oyuncağa ihtiyacı var?

Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve 64 Eğitici Oyuncak Önerisi

Aklınıza gelebilecek her tür oyuncakla çevrili olmak, onun öğrenmesi ve mutlu olması için en iyi yol mu? Yoksa daha az mı daha iyi? Görünüşe göre gelişim psikologlarının bu soruya aslında bilimsel bir cevabı var.

İşte bilime göre bebeğinizin gerçekten sahip olması gereken oyuncak sayısı.

Öncelikle bilim insanları size sihirli bir nedenle bağlı kalmanız gereken oyuncak sayısını vermeyecekler. Ancak bebeğinizin kaç tane oyuncağa sahip olması gerektiği sorusunun cevabı oldukça basittir ve sadece birkaç önemli temeli kapsayacak kadar oyuncak yeterlidir.

Bebeklerin İlk Altı Ayda Oyuncağa İhtiyacı Var Mı?

Doğru oyuncaklardan sadece üç ila beşi bile bebeğinize geliştirmesi ve öğrenmesi için ihtiyaç duyduğu tüm uyarımı sağlayabilir. Bebeğinizin oyuncaklarının sahip olduğundan emin olmak istediğiniz özellikler aşağıdaki gibidir.

Parlak Renklere Sahip Oyuncaklar

Birçok bebek oyuncağı hoş, yumuşak pastel renklerde gelir. Bu renkler, yumuşak, zararsız ve masum oldukları için ebeveynlere de hitap eder. Renkler oyuncakları tatlı ve ilgi çekici görünmesini sağlarlar.

Ancak bu renkler bebeğinizi çok fazla ilgilendirmeyecek veya uyarmayacaktır. Bunun yerine, parlak ve canlı renklere sahip oyuncaklardan daha çok yararlanacak ve ilgileneceklerdir. Özellikle parlak kırmızılar, sarılar ve maviler gibi ana renkleri seçebilirsiniz.

Bir Bebeğin Nasıl Oynanacağını Öğrenmesi Gerekir Mi?

Ayrıca bebek oyuncakları hakkında hatırlanması gereken şey, onların herhangi bir şey olabileceğidir çünkü bebeklerin neyin oyuncak olup neyin olmadığı konusunda bir kavramı yoktur. Parlak renkli bir plastik yemek seti onlar için oyuncak mağazasından alınan pahalı bir oyuncak seti kadar ilgi çekici olabilir.

Yüzlere Sahip Oyuncaklar

Bebeğinizin hayatında olmasını istediğiniz bir diğer şey ise yüzlü oyuncaklardır. Kısmen, bunun nedeni, bu tür oyuncakları tercih etme eğiliminde olmalarıdır; bu, duygu temsilini çok erken yaşlardan itibaren tanıdıklarını ve yüzleri olan oyuncaklarla daha yakın bağ kurmalarına yol açan bir anlayışa işaret eder.

Yüzlü oyuncaklar, oyuncak bebekler, pelüş hayvanlar ve hatta figür karakterler bile olabilir. İlk aylarda bu tercih zayıf olsa da çocuk gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, bebeklerin ilk yıl içinde büyüdükçe yüzlere daha fazla odaklanma eğiliminde olduklarını gösteriyor.

Farklı Dokulara Sahip Oyuncaklar

Bebekler dünyayı birçok farklı yoldan öğrenirler, ancak her ebeveynin bildiği gibi, en sevdikleri yol her şeyi ağızlarına almaktır. Bu şekilde nesneleri araştırırlar ve farklı nesne ve malzemelerin kullanımlarını ve kimliklerini anlamaya başlarlar.

Bu nedenle bebeğinizin birçok farklı dokuya erişimi olması çok önemlidir. Bu, elli farklı dokuya sahip elli farklı oyuncak almak anlamına gelmiyor elbette. Evde sahip olduğunuz birçok eşya, çocuğunuzu oyuncak mağazasından satın aldığını oyuncak kadar eğlendirecektir.

Bebekler çok sayıda dokuyu deneyimler. Ayrıca, tek bir nesnede birçok farklı doku ve uyarıcı sağlamak üzere tasarlanmış bunun gibi birçok oyuncak var, böylece çocuğunuza normal ve mutlu bir şekilde gelişmesi için ihtiyaç duyduğu her şeyi, oyuncak kutusu taşmadan vermiş olursunuz.

Farklı Seslere Sahip Oyuncaklar

Biraz can sıkıcı olabilir, ancak bebekler çıngırakları sever. Çıngıraklar uyarıcı, dikkat dağıtıcı ve eğlencelidirler. Ayrıca, kavrama gibi temel işlevleri öğrenmeleri için harika bir yoldur. Gürültüden hoşlanacaklar ve bir çıngırağı veya pirinç, boncuk veya diğer sallanabilir maddelerle dolu herhangi bir bebek için güvenli kabı sallayarak bu sesin nasıl yapıldığını öğrenecekler. Gürültünün nasıl yapıldığını anladıktan sonra, o sesi elde etmek için çıngırağı kendileri kapmaya ve sallamaya başlamak isteyeceklerdir.

Bu, hem sebep-sonucu anlama yeteneklerine hem de nesneleri kavramak için ellerini kullanma yeteneklerine yardımcı olur. Ve yine, bebeğiniz oyuncağının bir oyuncakçıdan gelip gelmediği ile ilgilenmez; mesele bebeğinizin kaç oyuncağa sahip olması gerektiği değil, hangi özelliklere sahip oldukları ile ilgilidir.

Ev yapımı oyuncaklar ve bebek için güvenli ev eşyaları, mağazadan satın alınan oyuncaklar kadar iyidir. Küçük çocuklar için sizi rahatsız etmeyecek eğlenceli ve sessiz oyuncaklardan biri olarak kabul edilmese de çıngıraklar hala kullanışlı ve klasik bir oyuncaktır.

Aynalar ve Oyun Halıları

Küçük bebeğinize kırılabilir bir ayna vermek istemezsiniz ama birçok özel yapım bebek oyuncağında çocuğunuzun gelişimi için önemli olan güvenli aynalar bulunmaktadır ve onun gelişimine faydalı olmasının yanı sıra, aynalar bebeği inanılmaz bir süre eğlendirebilir.

Aynalar da dahil olmak üzere bebeğinizin ihtiyaç duyduğu birçok özelliği dahil etmenin en iyi yollarından biri bebek jimnastiğidir setleridir. Parlak renkler, manipüle edilecek hareketli parçalar, farklı dokular ve bir bebek spor salonu ile çocuğunuz eğlenirken onu yatırabilir ve dinlenebilirsiniz.

Bebeğinizin kaç oyuncağı olması gerektiği, her oyuncağın kaç tane özelliği içerdiğine bağlı olacaktır Geliştirmesi gereken birçok şeyi içeren bir bebek jimnastiği seti gibi karmaşık bir sisteminiz varsa dev bir oyuncak kutusuna da ihtiyacınız yoktur.

Diş Kaşıyıcılar

Hem ebeveyn hem de çocuk için çocuk gelişiminin en kötü aşamalarından biri diş çıkarma aşamasıdır. Bu nedenle, bebeğinizin gelişimindeki bu acı verici adımı atmasına yardımcı olacak oyuncaklara sahip olmak önemlidir.

Diş çıkarırken, bebekler biraz rahatlamak için hemen hemen her şeyi çiğnerler, bu nedenle onlara bu sürece yardımcı olacak, ağrılarını hafifletecek ve aynı anda dikkatlerini dağıtacak malzemeler sağlamak istersiniz.

Ayrıca, bulaşık makinesinde veya çamaşır makinesinde kolayca yıkayabileceğiniz oyuncaklara sahip olmak büyük bir avantajdır. Aksi takdirde, bebeğin ağzında kalan her şey oldukça hızlı bir şekilde bakteri üretebilir. Diş çıkarma ve kaşıma oyuncakları, basit ahşap veya kauçuk halkalardan parlak renkli, sevimli peluş hayvanlara kadar her şey olabilir.

Bunu herhangi bir karakter kombinasyonuyla yapabilirsiniz, ancak en azından bebeğinizle veya bebeğiniz için bir şeyleri canlandırmaya yetecek kadar çeşitli oyuncağınız olduğundan emin olmalısınız.

Bu, neredeyse doğdukları andan itibaren yapmaya başladıkları bir şey olan konuşmaların ve etkileşimlerin yapısını öğrenmelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Bunu yapmak için bir dizi kukla veya karakter gibi abartılı bir şey satın almak zorunda değilsiniz, elbette bebeğiniz, peluş hayvanlar ve bir oyuncak ayı karışımı olan sahneleri canlandırmanıza kesinlikle aldırmayacaktır.

Sadece sosyal etkileşimin nasıl çalıştığını göstermenize izin vermek için en azından yüzleri olan yeterince oyuncağı olduğundan emin olun. Açıkçası, bu onlara oyuncaklarıyla görgü kuralları dersleri vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Çocuğunuzun kıkırdamasını sağlayan komik, aptalca senaryolar, konuşma ve etkileşimin yapısını öğrenmelerine yardımcı olmak için yeterlidir.

Ahşap ve Kumaş Kitaplar

Bebeğiniz kitapları anlamayacak, ancak onları kendisi okumaya çalışacaktır. Ama aslında birkaç nedenden dolayı çocuğunuza erken yaşta ahşap veya kumaş kitap vermeye başlamak hiç de kötü bir fikir değildir.

İlk olarak, ahşap kitaplar sağlamdır ve nispeten su geçirmezdir, bu nedenle bebeğinizin çiğnemesi için harika oyuncaklardır. Ama ikinci olarak, onlara gelecek birkaç yıl boyunca okuyacağınız okuma zamanını taklit etmeyi öğretmeye başlayabilir, daha eylemlerinin ne anlama geldiğini bilmeden çok önce onları başarıya hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, birçok ahşap ve kumaş kitap, bebeğinizin öğrenmesine ve ilgisini çekmesine yardımcı olan yeni ve ilginç dokular ve materyaller içerir.

Manipüle Edilecek Şeyler

Bebeklerin nesneleri manipüle etmeyi ve fizik ile geometrinin temellerini anlamayı öğreten oyuncaklara sahip olması önemlidir. Tabii ki matematiksel düzeyde bunu anlamaları yıllar alacaktır, ancak çocuk gelişiminin ilk yılında, yapı taşlarını sıralama ve dizme, bardaklarını yerleştirme gibi temel şeyleri yapmayı öğrenmeleri gerekir.

İlk aylarda, bu tür şeylerde pek başarılı olamayacaklardır, ancak bir dizi yumuşak, kırışık yapı taşı veya diğer geometrik şekiller, bebeğinizi eğlendirmenin güvenli bir yoludur. Bu becerileri zaman içinde geliştirme fırsatı olacaktır.

Bebeğinizin kaç tane oyuncağı olması gerektiğine dair kesin bir kural olmasa da oyuncaklarına dahil ettiğinizden emin olmak istediğiniz son bir şey oturma odasının etrafında gezinmeye ve yürümeyi öğrenmeye başlayabilmeleri için tekerlekli bir şeye sahip olmak isteyebilirsiniz.

Daha iyi motor becerileri geliştirmelerine ve bileklerini ve ellerini daha etkili bir şekilde manipüle etmelerine yardımcı olmak için, oynadıkları en az bir oyuncağın doğrudan önlerinde olması, çocuk gelişimi için de faydalıdır.

Yukarıda listelediğimiz oyuncak özellikleri, bebeğinizin on veya daha fazla oyuncağa ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Bu özelliklerin çoğu birleştirilebilir ve kullanımları sadece birkaç iyi seçilmiş oyuncakla sağlanabilir.

Elbette, bunların çoğu bebeğinize bağlıdır. Bu yüzden onlara bazı seçenekler sunun ve en çok istedikleri oyuncakları seçmelerine izin verin. Bebeğinizin kaç oyuncağı olması gerektiği konusunda, onların söz sahibi olması en iyisi olabilir. Sadece bu yönergeleri, bu dönemde büyürken temel motor ve bilişsel işlevlerini geliştirmeleri için ihtiyaç duydukları tüm araçları vermek için kullandığınızdan emin olun.

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0