Bebeklerin İlk Altı Ayda Oyuncağa İhtiyacı Var Mı?

Bebeğiniz için beklentiyle dolu bir alışverişe gitmekten daha iyi ne olabilir? Ancak bazı bebek odaları daha bebek dünyaya gelmeden önce bir oyuncak deposu gibi görünür. Doğumdan sonra ise arkadaşlar ve aile bireyleri çıngıraklardan oyuncak ayılara kadar her boyutta ve malzemede oyuncak hediye ederler.

Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve 64 Eğitici Oyuncak Önerisi

Peki bebeklerin ilk aylarında gerçekten neyle oynamaya ihtiyacı var? Hangi bebek oyuncakları aynı zamanda gelişimi teşvik eder?

Doğumdan 3 aya kadar: Az daha çoktur

İlk birkaç ayda yeni doğan bebekler, kavrama ve görme gibi birçok yeni beceriler kazanırlar. İnsanları ve çevrelerindeki tüm nesnelerin özelliklerini araştırırlar. Ağızlarını, gözlerini ve ellerini kullanarak onlara göre bilinmeyen şeylere meraklanırlar.

Başlangıçta kendi vücutlarını ve neler yapabileceğini keşfetmekle o kadar meşguller ki, sadece birkaç seçilmiş bebek oyuncağına ihtiyaç duyulmaktadır. Küçük, renkli kapma oyuncakları, bebek arabası zincirleri ve çeşitli ahşap figürlü emzik zincirleri ve hatta küçük çanlar bu aşamada idealdir çünkü bunlar tüm duyular için bir macera oluştururlar.

Bilime Göre Bebeğinizin Ne Kadar Oyuncağı Olmalı?

Bebekler şekilleri, renkleri ve sesleri onlarla oynayarak öğrenebilirler. Renkli oyuncak cep telefonları da harika bir eğlence sağlayabilir. Yavaşça hareket eden ve karyolanın üzerine asılabilen oyuncaklar da idealdir.

Ancak burada önemli nokta, bebek karyolasına asılan oyuncaklar güvenli bir şekilde ve küçük ellerin erişemeyeceği kadar yükseğe, aynı zamanda bebeğin onları kolayca izlemesine izin verecek kadar alçak bir şekilde monte edilmelidir.

Üç ila altı ay arası: İyi bebek oyuncakları duyuları ve motor becerileri harekete geçirir

Yaklaşık üçüncü veya dördüncü aya gelindiğinde, bebekler her zamankinden daha fazla güven ve amaç ile işleri kavramaya başlarlar. Bu noktadan itibaren bebeklere küçük toplar, kulplu çıngıraklar veya sevimli oyuncaklar ve kapma oyuncakları sunmaya değer.

Bebeğinize mümkün olduğunca farklı yapılar ve dokular sağlamalısınız çünkü ilginç bir his, aktif dokunuşu teşvik eder.

Bir Bebeğin Nasıl Oynanacağını Öğrenmesi Gerekir Mi?

Yaklaşık dört aylıkken, karın üstü yatan bebekler, baş ve omuzlarını yerden kaldırmak için kollarıyla destekleyerek mini şınavlar yapabilirler. Ayrıca artan bir güvenle midelerinden sırtlarına ve tekrar sırtlarına doğru dönebilirler.

Çocuğunuzu bu egzersizleri bebek oyuncaklarıyla ideal olarak çıngıraklar gibi seslerle veya zillerle, aktif olarak çevirebilecekleri ve top kapma gibi yuvarlanması kolay olan seslerle yapması için motive edin.

Beşinci aydan itibaren bebekler neden ve sonuç ilkesini keşfetmeye başlar. Bir şeyleri düşürmeyi ve ne olduğunu izlemeyi severler. İşitme duyuları da giderek daha keskin hale geliyor. Bu, çıngırak veya gıcırdayan sesli bebek oyuncaklarının özellikle ilgi çekici olduğu anlamına gelir.

Ayrıca çocuğunuz artık adını anlamaya başlamıştır. Görüş alanlarının dışında olduğunuzda ismiyle seslenerek kontrol edin. Anında size döneceklerdir.

Bebekler oyuncaklarla ne zaman oynamaya başlar?

Hayatının ilk birkaç ayında bebeğinizin gerçekten ihtiyaç duyduğu tek oyuncak sizsiniz. Ama çok geçmeden, küçük çocuğunuz etrafındaki dünya hakkında meraklanmaya başlayacak ve sonra her şey bir oyuncak haline gelecek.

Küçük bebekler çıngırak sallamak gibi yaşa uygun oyuncaklarla etkileşime girebilse de, bebekler kelimenin daha geleneksel anlamıyla oyuncaklarla gerçekten oynamaya 6 aydan sonra başlamazlar.

9 aylıkken bebeğinizin en sevdiği oyuncaklar olabilir ve eşyaları bir elinden diğerine taşıyarak veya sakladığınızı gördüğü bir oyuncağı arayarak onlarla etkileşime geçebilir.

Bebeğiniz oyuncaklarla daha çok ilgilenmeye başladığında fark edeceğiniz farklı aşamaların yanı sıra, onu yeni doğan aylardan bebeklik dönemine kadar eğlendirecek farklı oyuncak türlerini aşağıda bulabilirsiniz.

0-6 Aylık Bebekler İçin En İyi Oyuncaklar

Yeni doğan bebeğinizin yaşamının ilk birkaç ayı, tamamen çocuk bezi, beslenme ve uyku (veya bunların eksikliği) ile geçecektir.

Ama oyun zamanını da küçük çocuğunuzun gelişiminin önemli bir parçasıdır. Bilişsel ve fiziksel gelişimden duygusal ve sosyal büyümeye kadar oyunun önemi tartışılmaz.

Oyun yoluyla, her yaştan çocuk, hatta bebekler bile, kendileri ve çevrelerindeki dünya hakkında bilgi edinebilirler. Ayrıca siz de eğlenceye katılabilirsiniz. Bebeğinizle oynamak, onun önemli fiziksel dönüm noktalarına ulaşmasına, beyinlerini geliştirmesine, onlara duyguları ve sosyal becerileri öğretmesine ve dil gelişimini teşvik etmesine yardımcı olabilir.

Ve oyun karmaşık olmak zorunda değil. Özellikle bu ilk aylarda, her gün küçük çocuğunuzla oynamak ve okumak için yere inmek için biraz zaman ayırmak büyük bir etki yaratabilir.

Bebeklerin İlk Altı Aydaki Gelişim Aşamaları

Bebeğinizin ilk altı ayda atmaya başlayacağı bazı temel dönüm noktaları vardır. Ancak her bebeğin kendi bireysel hızında geliştiğini unutmayın; bunlar genel bir rehberdir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa çocuk doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin.

0-2 aylık bebekler:

 • Başlarını kendi başlarına tutabilir
 • Gülümseyebilir
 • Göz teması kurabilir ve nesneleri gözleriyle takip edebilir
 • Kafalarını seslere çevirebilir

Yeni doğan bebekler bu yaşta yalnızca 25 cm uzaktaki nesneleri görebilirler, bu nedenle bebeğinizin baktığı en ilginç şeylerden biri onu tutarken gülen yüzünüz olacaktır. Yeni doğan döneminde, oyun süresi ve kaliteli zaman bir aradadır ve siz onu tutarken, dokunurken ve onunla konuşurken bebeğiniz ihtiyaç duyduğu tüm eğlenceyi alır.

Bebekler ayrıca duyuları (dokunma, görme, işitme) yoluyla dünyayı öğrenirler, bu nedenle 1 aylık bir bebek için en iyi oyuncaklardan bazıları zıt renklere, yumuşak seslere ve farklı dokulara sahip oyuncakları içerebilir. Cesur desenlerde cep telefonları, bakmak için asılı oyuncaklara ve çok dokulu çıngıraklara sahip oyun paspasları düşünebilirsiniz.

2 aylık bebeğinizin önünde yumuşak bir oyuncak koymak baş, boyun, göbek ve görme gelişimine yardımcı olmanın harika bir yoludur. Sesi arayıp aramadığını görmek için yanında bir çıngırağı hafifçe sallayarak yeni doğan bebeğinizle oynayabilirsiniz. Veya parlak renkli bir oyuncağı yüzünden 20 cm uzakta tutun ve yeni doğan bebeğinizin gözleriyle onu takip etmesine izin verin.

2-4 aylık bebekler:

 • Sosyal bir şekilde gülümseyebilir
 • Yüz ifadelerini kopyalayabilir
 • Gevezelik edebilir
 • Tek elle oyuncaklara uzanabilir
 • Karından arkaya doğru yuvarlanabilir
 • Bir oyuncağı tutabilir ve sallayabilir

Bebeğiniz yeni doğmuşken oynadığı oyuncakların çoğuna sahip olmaya devam edecek, böylece mobil ve parlak kontrast renklere sahip oyun matı çekiciliğini korumaya devam edecek. Ancak 4. aya ulaştığında, oyuncakları çıngırak gibi tutup sallamaktan ve oyun matından sarkan oyuncakları sallamaktan büyük olasılıkla zevk alacaktır.

Bu yaşlarda seveceği diğer oyuncaklar arasında yumuşak, çok dokulu çıngıraklar; bez veya ahşap kitaplar ve kırılmaz, bebek dostu aynalar bulunacaktır. Aynalar ile kendi yansımasına baktığını bilmeyecek, ama yine de gülümseyecek.

Bu aşamada bebeğinizle oynamanın başka bir yolu ise çıngırağı sallamasını sağlamanızdır. Bu ona sebep ve sonucu öğretmeye başlayacak ve çıngırağı hareket ettirerek ve bir ses çıkaracaktır. Çok yakında, çıngırağı kendi başına da sallayacaktır.

4 aylık bebeğinize yumuşak bir top yuvarlamak ve 30 cm önlerine yaklaşık oyuncaklar yerleştirmek, yeni doğan o ilk günlerden “uyandıklarında” uzanma ve el-göz koordinasyonu gibi becerileri teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

4-6 aylık bebekler:

 • Aynada kendilerine bakabilir
 • İsimlerine cevap verebilir
 • Oyuncaklara ve nesnelere merak gösterebilir
 • Oyuncakları bir elden diğerine geçirebilir
 • Her iki yönde yuvarlanabilir
 • Desteksiz oturmaya başlayabilir

Bebeğiniz artık başı, elleri ve bacakları üzerinde daha fazla kontrole sahip. Yuvarlanabiliyor, kendini kollarına atabiliyor ve hatta bir nesneye tekme atabiliyor. Yeni doğan bebeklere kıyasla 4 ila 6 aylık bebekler de el-göz koordinasyonu daha iyidir; 6. aya kadar oyuncakları elden ele geçirebilecektir.

Aktivite minderleri 4 ve 5 aylık çocuklara hitap etmeye devam edecek, ancak bebeğiniz onlara bastığında, sıktığında veya salladığında ses çıkaran çok dokulu kitaplar ve oyuncaklar da sunabilirsiniz. Sağlam ahşap kitaplar, yumuşak toplar ve diş çıkarma oyuncakları gibi kavraması ve tutması kolay olan oyuncakları özellikle sevecektir.

Ayrıca, neden-sonuç ilişkisini öğretmeye yardımcı olacak, doldurulmuş hayvanlardan, bir aktivite merkezinden veya kolları ve sesleri olan meşgul bir kutudan yeni şeyler öğrenecek ve ona yeni keşfedilmiş bir bağımsızlık duygusu verecektir. Sadece ona ne yapacağını göstermeniz ve izlemeniz yeterli.

Ancak dikkat edin, bu dönemde bebeklerin ağızlarıyla çok fazla keşif yaptığı zamandır, bu nedenle küçük oyuncaklar, bilyeler, mıknatıslar veya diğer küçük nesneler gibi boğulma tehlikelerini onun ulaşamayacağı bir yerde tutmanız gerekir.

5 aylık bebeğinizle hızlı, basit bir cee eee oyunu, nesne kalıcılığı ve sosyal gelişim gibi karmaşık kavramları öğretmeye başlayabilir.

Bebeğiniz için oyuncak seçerken, keşfetmeyi ve açık uçlu oyunu teşvik eden güvenli, basit nesneleri tercih edin. Çıngıraklar ve diğer kapma oyuncakları, toplar, aktivite spor salonları ve tahta kitaplar gibi şeyler bebeğinizin ilk altı ayında gelişimsel kilometre taşlarını teşvik etmek için harikadır.

Paranızın karşılığını biraz daha almak istiyorsanız, yaşa göre özel olarak hazırlanmış kilometre taşı abonelik kutularını da deneyebilirsiniz. Aylık abonelik kutuları özellikle gelişimsel oyunlar için uygundur.

Sizin ve bebeğinizin önemli beceriler ve harika bir oyuncak koleksiyonu oluşturmaya başlamanıza yardımcı olmak için, yeni doğanlar, altı aylık ve daha fazlası için en sevilen oyuncakların bir listesini topladık.

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0