Bebekler İçin Sesli Oyuncaklar Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Bir yetişkin olarak, günlük hayatın gürültüsünde sık sık huzur anları yaşanır. Aynısı, anne rahmindeyken sadece boğuk bir ses algısına sahip olduktan sonra akut duyusal aşırı yüklenmeye maruz kalan bebekler için de geçerlidir. Kulakları bir yetişkinden çok daha hassastır.

Okul Çağındaki Çocuklar İçin Güvenli Oyuncaklar Nasıl Seçilir?

Peki ses üreten oyuncaklar bebekler için gerçekten iyi bir şey mi? Detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Küçük çocuklar gürültü yapmayı sever. Bu yüzden ses veya müzik üreten her şeye özel bir coşkuyla tepki veriyorlar. Ancak sürekli gürültü insanları ve hepsinden önemlisi bebekleri büyük bir stres altına sokar.

Özellikle elektronik oyuncaklar hızlı bir şekilde 95 desibellik bir ses hacmine ulaşabilir ki bu, yakından geçen bir tren kadar gürültülüdür ve yasal sınırın üzerine çıkar.

Uzmanlar, özellikle dürtü sesi çıkaran oyuncakların yani aniden ortaya çıkan ve çarpma veya takırdama gibi zirveye ulaşan bir sesin bebeklerde ve küçük çocuklarda iç kulağa zarar verebileceği konusunda uyarıyorlar.

Bebekler İçin Güvenli Oyuncaklar Nasıl Seçilir?

100 desibellik sese maruz kaldığında işitme kaybı meydana gelebilir. Bu nedenle, ıslık ve sesli çıngırakların yanı sıra çarpma sesleri çıkaran oyuncaklara özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Ses çıkaran bir oyuncağın orta seviyede olup olmadığını kolayca test edebilirsiniz. Oyuncağı kulağınıza yakın tutun. Size çok gürültülü geliyorsa kesinlikle çocuğunuz için uygun değildir. Ayrıca desibel seviyelerini ölçebilen ses seviyesi ölçerler içeren akıllı telefon uygulamaları da vardır. Ancak bu ölçüm yöntemleri kesin değildir ve sonuçlar oyuncağı nasıl kullandığınıza bağlıdır.

Bir bebeğin işitmesi özellikle keskindir. Bunun konuşmanın oluşumu için gerekli olduğu varsayılmaktadır. Bununla birlikte, çocuklar gürültüyü engellemekte iyidir ve hatta yüksek derecede gürültülü bir ortamda uyuyabilirler.

Onları olası tehlikelere karşı uyaracak doğal savunma mekanizmaları yoktur. Gürültülü bir ortamda büyüyen bir çocuk belli bir süre sonra gürültüye alışır ve sessizlikle baş etmekte zorlanır.

Bu nedenle, çocuğunuzu gürültüden korumak veya daha spesifik olarak gürültüyle nasıl başa çıkacaklarını göstermek size kalmıştır. En başından itibaren çocuğunuz için sessizlik anları oluşturmanız önemlidir.

Sessizlik alanları bebeğinizin her hissi yansıtması, işlemesi ve depolaması için önemlidir. Ayrıca çocuğunuza dinlenme dönemlerinin rahatlatıcı olduğunu ve bir ceza olmadığını gösterin. Bebeğinizi sesinizle yatıştırın, bir çıngırağın yumuşak sesleriyle onu uyarın veya sessiz bir şarkı söyleyin.

Bebeğiniz için sesli oyuncakları seçerken bebeğinizin kulakları için tamamen zararsız olanları arayın. Ayrıca düzenli olarak bağımsız enstitüler tarafından test edilen oyuncak markalarına bakmanız güvenli sesli oyuncaklar seçmenize yardımcı olacaktır.

Müzikli oyuncaklar sadece oyun zamanına başka bir eğlence düzeyi eklemekle kalmaz, aynı zamanda bebekler için gelişimsel faydaları da vardır. Merakı ve kendini ifade etmeyi teşvik eder, sebep-sonuç ilişkisini öğretir, ince motor becerileri geliştirir ve ömür boyu sürecek bir müzik sevgisini teşvik eder.

Müzikli Oyuncaklar, beceriksiz küçük ellerde üretebilecekleri tekrarlayan ve bazen kulakları sağır eden sesler nedeniyle ebeveynlerde sabır ve seçici işitme gelişimine de yardımcı olur. Kendi çocuklarınız veya sevdiğiniz bir çocuk için satın alıyorsanız, ses ayarlayıcılı oyuncaklar aramanızı öneririz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0