Bebekler İçin Güvenli Oyuncaklar Nasıl Seçilir?

Oyun ve oyuncaklar, çocuklarımızın ellerinde bulunan en harika öğrenme aracıdır. Bebekler sadece birkaç aylıkken bile oyun sırasında pratik yaparak çevrelerindeki dünyayı ve burada nasıl gezineceklerini öğrenirler.

Okul Çağındaki Çocuklar İçin Güvenli Oyuncaklar Nasıl Seçilir?

Gelişmekte olan bir bebek nesneleri kavrar ve dokuyu keşfetmek için onları ağzına götürür. Bir kez oturduktan sonra, inşa ettiğiniz bloklardan oluşan kuleyi devirirler ya da sebep ve sonucu keşfetmek için topu yuvarlarlar.

Topu geri getirecekler mi yoksa yeni bir kule mi inşa edecekler? Her an çalışıyorlar ve öğreniyorlar!

Oyuncaklarda Her Zaman Önce Güvenliği Seçin

12 aylıktan küçük çocuklar için gelişimsel olarak uygun ve güvenli oyuncakları seçmek önemlidir. Peki bu kadar çok seçenek varken neyi arayacağınızı nasıl biliyorsunuz?

Öncelikle, oyuncak üreticilerinin yaş önerilerini kontrol ettiğinizden emin olun. Çocuk ürünleri ve oyuncaklar bir dizi güvenlik kuralına tabidir ve oyuncak güvenliği, bir ürünün veya oyuncağın karşılaması gereken minimum güvenlik standartlarını ve nasıl pazarlanabileceğini belirler.

Bebekler için güvenlik testini geçemeyebilecekleri için 1 yaşın üzerinde derecelendirilmiş oyuncaklardan kaçınmanız gerekir.

Bebeğinize hangi oyuncakları satın alacağınızı seçerken aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

 • Oyuncak, keskin küçük dişlere dayanacak kadar güçlü olmalıdır ve çiğnemeye uygun olmalıdır.
 • Çocuğunuz oyuncağı ağzından çıkarırken ve araştırırken hiçbir parça veya kaplama çıkmamalıdır.
 • Oyuncağın üzerinde keskin veya sivri uçlar olmamalıdır. Bebeğiniz oturmayı, emeklemeyi ve ayakta durmayı öğrendikçe muhtemelen yuvarlanabilir ve bu tür oyuncaklar yaralanmaya neden olabilir.
 • Düğmeler, tekerlekler ve gözler gibi potansiyel olarak gevşeyebilecek küçük parçalara sahip oyuncaklardan kaçının.
 • Meraklı küçük parmakları incitebilecek kıstırma noktalarına sahip oyuncaklara dikkat edin.
 • Oyuncakların bebeğinizin vücudunun herhangi bir yerine dolanabilecek sarkan ipleri olmamalıdır.
 • Boğulma tehlikelerini önlemek için herhangi bir küçük oyuncak en az  5 cm çapında olmalıdır. Bazen boğucu tüp olarak adlandırılan küçük parça test cihazı, bebeğiniz için bir şeyin çok küçük olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.
 • El yapımı veya eski oyuncaklar güvenlik testlerinden geçmemiş olabileceklerinden, dikkatlice kontrol edilmeleri gerekir.
 • Özellikle 1978’den önce yapılmış oyuncaklar, kurşun boya içerebileceğinden bebekler için güvenli değildir.

Artık dikkat etmemiz gereken sağlam bir tehlikeler listesine sahip olduğumuza göre, bebek oyuncakları için alışveriş yaparken aramak isteyeceğiniz özelliklere odaklanabiliriz. Oyuncakbizde olarak, çevre dostu ve herkes için güvenli organik malzemelerden yapılmış en iyi oyuncakları seçmeyi önemsiyoruz.

Güvenli Bebek Oyuncakları Nasıl Seçilir?

Bebeğiniz veya yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için seçtiğiniz tüm oyuncaklar güvenlik standartlarını karşılamalıdır. Aşağıdaki ipuçları, küçük çocuğunuz için güvenli oyuncaklar bulmanıza yardımcı olabilir. Evde, gevşek veya kırık parçalar olup olmadığını sık sık kontrol etmelisiniz.

Bebekler İçin Sesli Oyuncaklar Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Daima tüm üreticilerin yaş tavsiyelerine uyun. Bazı oyuncakların boğulmaya neden olabilecek küçük parçaları vardır, bu nedenle oyuncağın ambalajındaki tüm uyarıları dikkate alın.

Oyuncaklar yeterince büyük olmalıdır böylece yutulmaları veya nefes borusuna takılmamaları gerekir. En az 3 santimetre çapında ve 6 santimetre uzunluğunda olan oyuncaklar seçmeniz gerekir. Küçük parça test cihazı veya şok tüpü, bir oyuncağın çok küçük olup olmadığını belirleyebilir.

Bu tüpler, bir çocuğun nefes borusuyla yaklaşık aynı çapta olacak şekilde tasarlanmıştır. Tüpün içine bir nesne sığarsa, küçük bir çocuk için çok küçüktür. Bu ürünlerden herhangi birini bulamazsanız aynı amaçla küçük parça testi için tuvalet kağıdı rulosu da kullanılabilir.

Misketlerden, madeni paralardan, toplardan ve çapı 4,4 santimetre veya daha az olan toplarla oynanan oyunlardan kaçının çünkü bunlar nefes borusunun üzerindeki boğaza takılıp nefes almada sorun yaratabilir.

Pille çalışan oyuncaklarda, çocukların açamayacağı şekilde vidalarla sabitlenen pil kutuları olmalıdır. Piller ve pil sıvısı boğulma, iç kanama ve kimyasal yanıklar gibi ciddi riskler taşır.

Bir oyuncağı güvenlik açısından kontrol ederken, kırılmaz ve çiğnemeye dayanacak kadar güçlü olduğundan emin olun. Ayrıca, şunlara sahip olmadığından emin olun:

 • Keskin uçlar veya gözler, tekerlekler veya gevşetilebilen düğmeler gibi küçük parçalar
 • Bebeğin ağzının arkasına uzanabilen küçük uçlar
 • 18 santimetreden daha uzun teller
 • Küçük parmaklar için sıkışma noktası olabilecek parçalar

Çoğu binicilik oyuncağı, bir çocuk desteksizken iyi oturabildiğinde kullanılabilir ancak yine de üreticinin tavsiyelerini kontrol edin. Sallanan atlar ve vagonlar gibi binicilik oyuncakları, emniyet kemerleri veya kayışları ile birlikte gelmeli ve devrilmeyi önleyecek kadar sağlam ve güvenli olmalıdır.

El yapımı ve ev yapımı oyuncaklar dikkatlice kontrol edilmelidir çünkü güvenlik için testten geçmemiş olabilirler. Kurşun içeren boyaları olabileceğinden, bebeğinize veya yürümeye başlayan çocuğa çok eski oyuncakları vermeyin.

Festival ve fuarlarda satılan veya verilen peluş hayvanlar ve diğer oyuncakların güvenlik standartlarını karşılaması zorunlu değildir çünkü farklı yaş grupları için üretilmiş olabilirler. Festival oyuncaklarını çocuğunuza vermeden önce gevşek parçalar ve keskin kenarlar için dikkatlice kontrol edin.

Sanayi ve ticaret bakanlığı geri çağırma sayfasında bir oyuncağın Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu tarafından geri çağrılmış olup olmadığını kontrol edin.

Ek Oyuncak Güvenliği Notları:

 • 8 yaşından küçük çocuklara asla balon, lateks veya vinil eldiven vermeyin. Balonu ya da eldivenleri şişiren ya da çiğneyen bir çocuk onları soluyarak boğulabilir. Şişirilmiş balonlar, uyarı vermeden patlayabildikleri ve solunabildikleri için risk oluşturur.
 • Bebeğinize veya yürümeye başlayan çocuğunuza genellikle küçük parçalar içeren otomat oyuncaklarını asla vermeyin.
 • Büyük kardeşlerin oyuncaklarını bebeklerin erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Yaşa ve Aşamaya Göre Küçük Çocuklar İçin İyi Oyuncaklar

Küçük çocuklar için iyi oyuncakların, güvenli olmalarına ek olarak onların gelişim aşamalarına ve ortaya çıkan yeteneklerine uygun olması gerekir. Birçok güvenli ve uygun oyuncak, genellikle evde bulunan ücretsiz öğelerdir. Karton kutular, plastik kaseler ve kapaklar, plastik şişe kapakları koleksiyonları ve diğer “hazineler” farklı yaşlardaki çocuklar tarafından birden fazla şekilde kullanılabilir.

Küçük bebekler için uygun oyuncaklar – Doğumdan 6 aya kadar

Bebekler insanlara bakmayı severler ve onları gözleriyle takip ederler. Tipik olarak, yüzleri ve parlak renkleri tercih ederler. Bebekler uzanabilir, ellerinin ve ayaklarının yapabileceklerine hayran kalabilir, başlarını kaldırabilir, seslere doğru başlarını çevirebilir, bir şeyleri ağızlarına götürebilir ve çok daha fazlasını yapabilirler!

Ulaşabilecekleri, tutabilecekleri, emebilecekleri, sallayabilecekleri, gürültü çıkarabilecekleri oyuncaklar iyi birer seçim olacaktır. Çıngıraklar, büyük halkalar, sıkılabilen oyuncaklar, diş çıkarma oyuncakları, yumuşak bebekler, dokulu toplar ve karton kitaplar bebekler için iyi ve uygun oyuncaklar arasında sayılabilir.

Daha büyük bebekler için uygun oyuncaklar – 7 ila 12 ay

Daha büyük bebekler hareket eder ve tipik olarak yuvarlanıp oturmaktan, kaymaya, zıplamaya, sürünmeye, kendilerini yukarı çekmeye ve ayakta durmaya geçerler. Kendi adlarını ve diğer yaygın kelimeleri anlarlar, vücut kısımlarını tanımlayabilir, gizli nesneleri bulabilir ve kapların içine ve dışına bir şeyler koyabilirler.

Rol yapma oyunları, oyuncak bebekler, kuklalar, tekerlekli plastik ve ahşap araçlar ve su oyuncakları gelişimleri için iyi birer örnektir. Ayrıca büyük yumuşak bloklar ve tahta küpler, plastik kaseler, büyük boncuklar, toplar ve yuvalama oyuncakları ile de oynamaktan keyif alacaklardır.

Aynı şekilde büyük kaslarını kullanacakları büyük toplar, itme ve çekme oyuncakları ve üzerinde sürünecek alçak, yumuşak şeyler de uygun oyuncaklardır.

1 yaşındaki çocuklar için uygun oyuncaklar

Bir yaşındaki çocuklar tipik olarak istikrarlı bir şekilde yürüyebilirler ve hatta merdivenleri tırmanabilirler. Hikayelerden hoşlanırlar, ilk sözlerini söylerler ve diğer çocukların yanında oynayabilirler. Deney yapmayı severler ama onları güvende tutacak yetişkinlere ihtiyaçları vardır.

1 yaşındaki çocuklar için basit çizimleri veya gerçek nesnelerin fotoğraflarını içeren tahta kitaplar, şarkılar, tekerlemeler, basit hikayeler ve resimler içeren kayıtlar ve boya kalemleri ve büyük kağıtlarla oluşturulacak şeyler iyi birer oyuncak seçimi olacaktır.

Ayrıca oyuncak telefonlar, bebekler ve bebek yatakları, bebek arabaları, giydirme aksesuarları, kuklalar, doldurulmuş oyuncaklar, plastik hayvanlar ve plastik ve ahşap “gerçekçi” araçlar gibi taklit edilecek oyuncaklar da bir yaşındaki çocuklar için uygun olacaktır.

İşte bebeğiniz için en sevdiğimiz oyuncaklardan bazıları ve onları neden sevdiğimiz:

Kavrama ve Diş Çıkarma Oyuncakları

Bu oyuncaklar, bebeğinizin nesneleri toplamaya ve tutmaya çalıştığı, nasıl hareket ettiklerini, tattıklarını ve hissettiklerini keşfetmeye çalıştığı ilk aylar için harika seçeneklerdir! Doğal, su bazlı boyaları veya organik kumaşları olan seçenekleri seçmeniz önemlidir.

Peluş Hayvanlar ve Oyuncaklar

Yumuşak organik malzemeler bebeğin ilk sevimli arkadaşı için mükemmeldir. Bebeğiniz muhtemelen peluş hayvanlarını ara sıra ısırarak tatlarına bakacaktır, bu yüzden gevşeyebilecek plastik parçalar yerine işlemeli özelliklere sahip pelüş oyuncakları seçmeniz önemlidir.

Gürültü Yapıcılar ve Sesli Oyuncaklar

Kimse bebek sahibi olmanın sessiz olacağını söylemedi! Sesli oyuncaklar, bilişsel becerileri ve duyusal gelişimi artırmaya yardımcı olur. Çıngıraklar ve gıcırdayan oyuncaklar bebeğin biraz gürültü yapma arzusunu kesinlikle tatmin edecektir. Bebeğin ses çıkaran bir oyuncağı keşfetmesine izin vermeden önce gevşek parça olmadığından emin olun.

Bloklar ve Bina İnşa Oyuncakları

Yapı blokları ve inşa oyuncakları klasik bir erken çocukluk oyuncağıdır. İnce motor ve uzamsal beceriler dahil olmak üzere sayısız yolla gelişime yardımcı olurlar. 1 yaşın altındaki bebekler etkileyici yapılar inşa etmeye tam olarak hazır değiller, ancak iki bloğu bir araya getirmekten, onları ellerinde manipüle etmekten ve bir yetişkinin veya kardeşin onlar için inşa ettiği küçük kuleleri devirmekten keyif alacaklardır.

Arabalar ve Yuvarlanan Oyuncaklar

Başka bir klasik oyuncak kategorisi, oyuncak araçlar ve dönen oyuncakladır ve bebeğinizin motor becerilerini geliştirmenin harika yollarıdır. Bunlar küçüğünüzle birlikte büyür ve hayali oyunlar için harika araçlar haline gelir. Bebeğinize yuvarlanan bir oyuncak araba verirken tekerleklerin sağlam olduğundan emin olun ve boğulma tehlikesi oluşturacak kadar küçük tekerlekli oyuncaklardan kaçının.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0