Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar ve 64 Eğitici Oyuncak Önerisi

Oyuncaklar bebeklere muazzam eğlence ve keyif sunar ancak elbette sunabildikleri şeyler sadece bunlarla sınırlı değil. Oyuncaklar bebekler için harika bir öğrenme kaynağı ve becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilen araçlardır.

Bebekler için doğru eğitici oyuncağı bulmak; bebeklerin henüz becerilerinin ve algılarının erken aşamalarında olması nedeniyle zor olabilir. Ancak oyuncakbizde.com olarak bu zorluğu bir nebze hafifletmek ve kolaylaştırmak için oluşturduğumuz bu oyuncak seçimi rehberinden faydalanabilirsiniz.

Bilime Göre Bebeğinizin Ne Kadar Oyuncağı Olmalı?

Unutulmamalıdır ki bebekler kendilerine özgü bir hızla gelişirler ve gelişim aşamalarını farklı zamanlarda ve sürelerde tamamlarlar. Bu nedenle yazımızda belirtilen olaylar sadece genel nitelik taşımaktadır. Eğer çocuğunuzun gelişimiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışmanızı öneririz.

Bebeğinizin oyuncaklarla oynadığı sırada oluşan duyusal uyarılar bebeğin beyninin gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğinizle oyun oynamak bebeğiniz ile aranızda güçlü bir bağ kurmanın da harika bir yoludur. Bebekler için eğitici oyuncaklar bebeklerin yaşlarına göre sınıflandırılmıştır. Bebeğinizin yaşına ve yeteneklerine uygun oyuncaklar gelişimlerini ve oyuncaklardan aldıkları keyfi en üst seviyede yaşamalarına imkan sağlar.

Bebeklerin İlk Altı Ayda Oyuncağa İhtiyacı Var Mı?

Peki, nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Endişelenmeyin, her yaş ve aşamadaki bebekler için en iyi eğitici oyuncaklar hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. Bebeğinize en uygun olan eğitici bebek oyuncaklarını ve incelemelerini yaş gruplarına göre aşağıda bulabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Oyuncakları

İlk aylarda yeni doğan bebeklerin kasları gevşek ve yumuşaktır, vücutlarını kıpırdattıkça kasları güçlenir ve gelişir. Yeni doğan bebek ileriye bakmak için henüz başını kaldıramaz ancak başını yana doğru çevirebilir. Bu yeni doğan bir bebek için normal ve faydalı bir harekettir. Ayrıca henüz hareketli nesneleri takip edemese de yüzünüzü veya yakına yerleştirilmiş yüksek kontrasta sahip bir nesneyi bulmak için başını çevirebilir. Ek olarak tanıdık bir ses veya titreyen bir çınlama sesi bu hareketi yapmalarına sebep olabilir.

Bebekler doğdukları andan itibaren bulundukları ortamı ve dış dünyayı duyu organları yardımı ile tanımaya ve keşfetmeye başlarlar. Çevrelerindeki nesneler onlar için uyarıcı ve öğreticidir.

0 – 6 Ay Arası Bebek Gelişimi

1 aya kadar yeni doğan bebekler;

 • Fiziksel olarak 25 cm uzaklıktaki nesnelerin detaylarını veya renklerini tam olarak ayırt edemeseler de görebilirler ve gözleri ile yavaşça takip edebilirler.
 • Zihinsel olarak basit yüz ifadelerini taklit edebilirler, ses duyduklarında veya birisi onlarla konuştuklarında dikkatlice bakabilirler.
 • Sosyal ve duygusal anlamda hafifçe sallandıklarında kendilerini mutlu ve huzurlu hissederler. Yüksek ve ani sesler ürkmelerine neden olur.

2 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak sevinçlerini ve heyecanlarını kollarını ve bacaklarını hareket ettirerek, sallayarak gösterebilirler. Yanından gelen seslere doğru dönebilir ancak sadece ön tarafından gelen seslerin yerini belirleyebilirler.
 • Zihinsel olarak bir olayın diğerini veya başka bir olayı takip ettiğini öğrenebilirler. Bir şeyleri nasıl yapacağını keşfetmeye başlayabilirler.
 • Sosyal ve duygusal olarak insanlara gülümseyebilir ve ses çıkartabilirler. Konuşmalar duyduklarında bir şeyler mırıldanabilirler.

3 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak dirsekleri ile kendini destekleyebilir ve karnı üzerinde yatarken göğsünü kaldırabilir ve yükseltebilir. Başını sesin geldiği yöne doğru çevirebilir ve sesi dinleyebilir, izleyebilir. Eline herhangi bir nesne veya oyuncak verildiğinde tutabilir ve sallayabilir ancak uzanamaz.
 • Zihinsel olarak bir şeyin ona tanıdık olup olmadığını anlayabilirler.
 • Sosyal ve duygusal olarak anneyi ve ebeveynleri tanıyabilir ve diğer yüzlere ilgi gösterebilirler.

4 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak herhangi bir kişinin yardımı ile nesnelere uzanabilirler. Ellerinin hareketleri ile ilgilenebilir ve oynayabilir. Oyuncaklarını kavrayıp tutabilirler.
 • Zihinsel olarak tanıdık yüzleri ayırt edebilir ve etrafındaki kişilere ilgi gösterebilirler.
 • Sosyal ve duygusal olarak kıkırdayabilir, neşeyle keyifle gülebilir ve çığlık atabilirler.

5 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak uzanıp oyuncakları tutabilirler. Elinin pozisyonunu ayarlayıp dengeleyebilir. Yuvarlanabilir.
 • Zihinsel olarak aynı anda birden çok iş yapabilirler. Örneğin aynı anda ses çıkartıp bir oyuncağa uzanabilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak diğer bebeklere, kişilere ve kendi yansımasına veya aynada gördüğü görüntüye gülümseyebilir. Dünyasını ve çevresini keşfetmek için nesneleri ağzına sokar.

6 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak birisinin yardımı ile veya tek başına oturabilir.
 • Zihinsel olarak düşen bir nesneye bakabilir, takip edebilir. Oyuncağını düşürdüğünde onu arayabilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak basit ve temel oyunlarla eğlenebilir. (cee-eee oyunu gibi.) Çevresinde olan aktivitelere ilgi göstermeye başlar ve katılım sağlar.

0 – 6 Aylık Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar:

Bebek Dönenceleri ve Projektörler

Bebek beşiklerinde bir aksesuar veya süs olarak da kullanılabilen bebek dönenceleri bebeğinizin tüm dikkatini üzerine toplayarak gelişimini desteklemeye yardımcı olur. Canlı renklere sahip, ışıklı ve müzikli dönenceler bebeğin ilgisini daha çok çekeceğinden hem de interaktif yapıları sayesinde daha çok tercih edilmektedir. Dönenceler bebeklerin motor ve vücut kas gelişimlerine verdikleri katkılar sebebi ile eğitici bebek oyuncakları kategorisinde değerlendirilmektedir.

Bebek dönenceleri, bebeklerin 6 aylık dönemlerine kadar, beşiğin üst kısmında olacak şekilde 20 cm uzağına asılmalıdır. Bebekler 6. ayın sonrasında tutunarak oturabildiği için dönenceye erişip tutarak çekmeye çalışabilirler. Bu sayede dönencenin küçük parçalarını koparabilir ve bunları ağızlarına atabilirler. Ayrıca sarkan ip parçaları da bebeğinize dolanma tehlikesi içermektedir. Bu tarz kazaları önlemek için bu dönemlerde bebek dönenceleri kaldırılmalıdır.

Müzikli dönenceler bebeklerin sakinleşmesini sağlayarak uykuya daha rahat dalmalarını sağlar ayrıca bebeklerin işitme duyularını da geliştirir. Bunların yanında hareketli dönenceler ile bebekler dönencenin hareketlerini takip ederek kollarını ve bacaklarını sürekli hareket ettirir. Bebeklerin yaptıkları bu vücut hareketleri kaslarını çalıştırdığı için gelişimlerine yardımcı olur. Ayrıca bebeğin yaptığı bu hareketler gaz sancılarının da giderilmesine yardımcı olacaktır.

Uzaktan kumandalı ve sensörlü bebek dönenceleri bebek ağladığında harekete geçerek müzikler çalmaya başlar ve ışıklı hareket özellikleri sayesinde siz başka oda da olsanız bile sakinleştirici melodileri ve ışıklarıyla bebeğinizi rahatlatmaya veya ilgisini çekmeye yardımcı olur.

Sesli, melodili bir bebek projektörü bebeğinizi sakinleştirir ve dinlendirir. Bebeğiniz için seçeceğiniz hafif sesli ninni melodili ve ışıklı bir bebek projektörü bebeğinizin işitmesini geliştirir, görme yeteneğinin gelişmesini sağlar. Ayrıca bebeğinizin odaklanmasına yardım ederek bebeğin ne zaman sakinleşip uyuyacağını anlamasına yardımcı olur.

Bebeğiniz projektörün oluşturduğu şekilleri izleyerek gözü ile takip eder bu sayede göz kaslarını geliştirir. Bebek projektörlerinde dikkat etmeniz gereken nokta, projektör ışığının şiddeti ve bebeğinizin gözüne direkt olarak gelmemesidir. Bebek projektörlerini bu şekilde kullanmayanız çünkü yüksek ve göze direkt gelen ışıklar bebeğinizin gözüne zarar verebilirler.

BabyLondy Uzaktan Kumandalı Melodili Hayvan Figürlü Beşik Dönencesi

269.90 TL
Trendyol
Uzaktan kumandası sayesinde kolayca sesi ayarlanabilen bebek beşik dönencesinde bebeğinizin gözle takip yeteneğini geliştirmeye yardımcı olan hayvan figürleri bulunmaktadır.

Fisher-Price Baykuş Dönence Müzikli Beşik Dönencesi

272 TL 302
Hepsiburada
Dört sevimli hayvan arkadaşı içerir, üç orman arkadaşı ve bir müzikli baykuş! 3’ü 1 arada müzikli beşik dönencesi, bebeğinizi uyku saatinde 20 dakikalık sakinleştirici ninni eşliğinde rahatlatır. Bebeğiniz büyüdüğünde ise dönenceyi beşikten çıkarıp bebek arabasında yanınızda taşıyabilirsiniz.

Baby Clementoni – Projektör Uğur Böceği

176 TL 235
Hepsiburada
Dağınık ışıklandırmayı ve hassas bir kromatik ışık projeksiyonunu kullanarak çocuğunuzu rahatlatmak için tasarlanmış yumuşak hatlara ve rahatlatıcı renklere sahip güzel bir projektör. Çocuğunuza, hassas bir süre olan uyku zamanında, sakin ve huzurlu bir atmosferde eşlik etmek için hoş melodileri ve rahatlatıcı sesleri vardır.

Bebek Jimnastik Merkezleri ve Oyun Halıları

Bebeğinizin doğumundan itibaren kullanmaya başlayabileceğiniz bebek jimnastik merkezleri ve oyun halıları sadece bebeğinizin keyifli ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlamakla kalmaz bunların yanında motor, duyu, zihinsel ve temel beceri gelişimini de destekler.

Oyun halıları ve jimnastik merkezleri emeklemeyi ve hareketi destekleyerek bebeğin kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Hikaye anlatan, müzik ve titreşim özellikli oyun halıları bebeklerin dinlenme becerilerini arttırarak sakinleşmelerine yardımcı olur. Işık, ses ve ayna özellikli aktivite ve jimnastik merkezleri ise görsel iletişimi destekleyerek bebeklerin odaklanma becerisi kazanmalarına yardımcı olur.

Fisher Price Jimnastik Merkezi Yağmur Ormanı

269.99 TL
Toyzzshop
Taşınabilir aktivite matı bebeğinizi oyuncaklar, sesler ve müzikler ile eğlendirir ve meşgul eder. Rahat ve yumuşak dolguya sahip, iki kemerli bu jimnastik merkezi kolayca taşınabilir. Kemerlere bağlanabilen beş oyuncak ve yanınızda taşıyabileceğiniz eğlenceli sesler çıkaran müzikli aslan oyuncak bebeğinizi eğlendirir.

Elele Toys Casa Ev Tipi Bebek Oyun Halısı ve Oyun Çadırı

200 TL 233
Hepsiburada
İster oyun halısı, ister oyun minderi ve oyun evi olarak kullanarak bebeğinizin en güzel şekilde vakit geçirmenizi sağlayabilirsiniz. Bebekler yuvarlanabilir, kendilerini kaldırabilir ve keşif yapabilirler. Böylece motor hareket becerileri gelişir ve fiziksel olarak güçlendirebilirler.

Çıngıraklar ve Diş Kaşıyıcılar

Yeni kavrama becerisi kazanmış bebekler çıngırağı tutma, sallama ve düşürme ile keyifli vakit geçirerek koordinasyon ve motor yeteneklerini geliştirebilirler. Çıngıraklar sese karşı duyarlı olan bebeklerin ilgisini çekerek onlara hareket etme ve tepki verme şansı tanıyarak kas gelişimlerini destekler.

Çıngırakların Bebekler İçin En İyi Oyuncaklar Olmasının 10 Nedeni!

Bebeğiniz ilk dişilerini çıkarmaya başladığında bu zorlu periyodu daha rahat geçirmek adına bebek diş kaşıyıcıları kullanabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz diş kaşıyıcıyı ısırıp çiğneyerek rahatlayabilir. Ayrıca bu sayede yabancı cisimleri ısırmasının da önüne geçmiş olursunuz. Diş kaşıyıcılar ayrıca bebeğinizin nesnelerle iletişime geçmesini ve bu sayede motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Fisher Price Eğlenceli Arkadaşlar Dişlik ve Çıngıraklar

49.99 TL
Toyzzshop
Hayvan temalı bu sevimli çıngırak oyuncaklar bebeğinizi çevirme, sallama, tıkırdatma ve daha fazla duyusal oyunla meşgul eder! Tıkırtı seslerini duymak için Sevimli Lama’nın başını çevirin ya da halkaların sesini duymak için sallayın.

Bondigo Piyanolu Balık – Diş Kaşıyıcı & Çıngırak

89.90 TL 129.90
Hepsiburada
5 farklı nota ile minikler kendi melodilerini yaratabilirler. Yumuşak kısımlar diş kaşıyıcı özelliğine sahiptir. Canlı renkler ve kontrast ile görme duyusu desteklenir. Minik parmaklar için kolay tutuş imkanı sağlar

Chicco Poky Diş Kaşıyıcı Çıngırak

74.90 TL 89.90
Trendyol
Hafif ve kolay tutulabilen özelliğe sahip çıngırak, bebeğinizin diş çıkarma döneminde rahatlık sağlar. Her karakterde ayrı bir manuel koordinasyon özelliği vardır.

Dizme ve Kule Oyuncakları

Dizilebilen oyuncakları büyükten küçüğe doğru üst üste dizerek çocuğunuza büyük ve küçük ile alt ve üst gibi kavramları öğretebilirsiniz. Çocuğunuz da bu dizme işlemini gerçekleştirirken hem kasları gelişir hem de dikkat ve koordinasyon becerileri gelişir.

Ayrıca dengesi bozulan bir kule ile sebep – sonuç kavramını pratik olarak öğrenebilir. Dizilebilen oyuncakların ve kule küplerinin farklı renk ve şekillerde olması çocuğunuzun renkler, şekiller ve kavramlar arasında bağ kurmasını ve öğrenmesini kolaylaştırır.

Kanz Eğitici Denge Kule Oyunu

139.99 TL
Toyzzshop
İç içe geçen 8 adet kaptan oluşan bu oyuncak ile 70 cm. uzunluğunda bir kule yapabilirsiniz. Eğitici kule dizme oyunu çocuğunuzun hayvanları, sayıları, renkleri ve şekilleri tanımasına yardımcı olur, onların el-göz koordinasyonlarının ve algı yeteneklerinin gelişmesini destekler.

Playwood Ahşap Renkli Kule

47 TL 52
Hepsiburada
10 adet ahşap renkli halkadan oluşan kule oyunu çocukların erken şekil, renk ve boyut algılama becerilerinin oluşturmasına yardımcı olur.

Rossie Kule Oyunu

114.99 TL 129.99
Trendyol
İç İçe geçe 10 kaptan oluşan oyuncak parçalarla üst Üste koyunca 95 cm’lik kule yapabilirsiniz. Bebeğinizin kaba motor becerilerini kule yapma aktivitesi ile çalıştırabilir, denge becerisini geliştirebilirsiniz. Herbirinin üzerinde sevimli hayvan görselleri ve Türkçe – İngilizce isimleri bulunuyor.

Müzikli ve ışıklı Bebek Oyuncakları

Farklı ışık ve sesleri bebeğinizin tepkilerine ve davranışlarına göre çıkaran interaktif oyuncaklar ile bebeğiniz sebep – sonuç ilişkisini güçlendirerek farklı hareketlerin farklı sonuçlar doğurabileceğini öğrenebilir.

Bebeğinizin sevdiği bir şarkıyı çalan oyuncak ile beraber bebeğinizi cesaretlendirerek sizde bebeğinizle beraber şarkı söyleyebilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz de siz yanında olmasanız da oyuncağın müziğini ve ışığını başlatarak kendi kendine oynayabilir.

Aktivite oyuncakları

Aktivite oyuncakları ile bebeğiniz farklı dokuları hissederek farklı ses ve hareket özelliklerini çalışabilir. Bu sayede gerçekleştirdiği duyu uyarıları ve deneyimleri ile gelişimini ve eğitimini destekler. Ayrıca farklı doku ve şekillerde olan aktivite oyuncakları bebeğinizin el-göz koordinasyonu ile ince motor becerilerinin gelişimini de destekleyecektir.

7 – 12 Ay Arası Bebek Gelişimi

7 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak karınları üzerinde sürünebilirler, elleri ve dizleri üzerinde sallanabilirler. Renk görüşleri gelişmiştir, detayları ayırt edebilirler.
 • Zihinsel olarak iç – dış ve içeride – dışarıda kavramlarını anlayabilirler.
 • Sosyal ve duygusal olarak insanların ve nesnelerin isimlerini anlayabilir, tanıyabilirler. Ayrıca kendi isimlerine tepki verebilir, sesleri ve renkleri ayırt ederek tanıyabilirler.

8 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak her iki yöne de emeklemeye başlayabilir. İnce motor becerileri geliştiğinden yerden küçük nesneleri alabilir.
 • Zihinsel olarak iki farklı davranışı birleştirebilir ve ardı ardına yapabilir. Yakın dönemde olan anıları ve olayları hatırlayabilir. Nesneleri göremediğinde kaybolmadığını ve nesnelerin kalıcılığını anlamaya başlar.
 • Sosyal ve duygusal olarak başkalarına gülümseyebilir. Telaffuza sesli harflerle başlar.

9 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak kendilerine yuvarlanan bir topu tutabilirler. Hareketleri çeşitlenir ve bu hareketleri bir kasıt ile yapar. Duruşunu ayarlayabilir, dengede durmak için eşyalardan yardım alabilir.
 • Zihinsel olarak sevgisini belirten ellerini kollarını kaldırma ve sarılma gibi hareketleri yapabilirler. Basit talimatlara tepki veya yanıt verebilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak tanıdık yüzleri hatırlayabilirler. Jestlerle kendini ifade edebilir, el sallayabilir.

10 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak yardım ile yürümeye çalışabilir.
 • Zihinsel olarak sevdiği şarkılardaki nakaratları veya ani ifadeleri bekler. Art arda gerçekleşen olayların sırasını basit şekilde öğrenebilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak cee-eee gibi basit ikili oyunlardan keyif alır. Mimikleri gelişmiştir, taklit yapabilir.

11 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak yardım almadan ayağa kalkabilir ve etrafta gezinebilir. Güvenli bir şekilde oturabilir, doğrulabilir.
 • Zihinsel olarak büyük – küçük kavramını anlayabilir. Hayır ne demek anlayabilir. Basit komutlara tepki verebilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak kelimelere ve normal konuşmaya yakın sesler çıkarabilir.

12 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak ulaşmak istediği nesneleri dizebilir, yol açmak için çekebilir.
 • Zihinsel olarak kelimeleri ve söylenenlerin çoğunu anlayabilir. Hareketlerin anlamını tahmin edebilir ve buna göre tepki verebilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak diğer insanların hareketlerini taklit edebilir. Sarılma, gülümseme ve öpme gibi sevgi gösteren hareketler yapabilir.

7 – 12 Aylık Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar

El-göz Koordinasyonunu ve Fiziksel Becerileri Destekleyici Oyuncaklar

Oyuncaklar sayesinde zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal anlamda gelişen bebekler erken çocukluk dönemlerinde normal yaşantısı için gereken becerilere daha kolay alışır ve adapte olur. Etkili ve bilinçli bir şekilde kullanılan oyuncaklar bebeklerin ince ve kaba motor becerilerini geliştirerek kaslarının gelişmesini ve kaslarını daha rahat kullanarak hareketlerini doğru yapmasını, nesneleri daha iyi kavramasını, denge ve koordinasyon becerilerinin gelişmesini destekler.

Yürüme Arkadaşları ve Yürüteçler

Bebeğinizin yürümeye başlaması hem ebeveynler hem de bebeğin kendisi için oldukça heyecanlı ve önemli kilometre taşlarından biridir. Bu dönemlerde bebeğin kaba motor ve koordinasyon becerilerini desteklemek adına kullanılan yürüme arkadaşları ve yürüteçler bebekleri teşvik ederek ayakta durma ve yürüme cesareti verir.

Bu noktada değinilmesi gereken önemli bir konu ise bazı uzmanların bebeğin serbest hareketlerini kısıtlaması nedeni ile yürüteçlere pek sıcak bakmamasıdır ancak farklı bir kısım uzman ise yürüteçleri yürümeye yardımcı ve alıştırıcı bir ürün olarak görüp zararlı ve sakıncalı görmemektedir. Bu konuyu netleştirmek ve sakıncaları ve faydaları ile ilgili detaylı bilgi almak için doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

Dizme, Sınıflandırma ve İnşa Etme Oyuncakları

Fiziksel ve zihinsel becerileri gelişen bebekler zamanla bütünlük ve tamamla kavramlarını da geliştireceklerdir. Dizme ve sıralama oyunları bebeğinizin alt – üst, büyük – küçük gibi kavramları öğrenmesini sağlar ayrıca tek tek farklı parçalardan oluşturulacak bir kule ve bu kulenin dağıtılması bebeğinize bütünlük kavramını da öğretecektir.

Ek olarak farklı renk ve şekillere sahip oyuncak parçaları bebeğinizin şekilleri ayırt edebilmesine ve renkleri öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Dil Gelişimini Teşvik Eden Oyuncaklar

Esasında dil gelişiminde oyuncaktan çok oynanan oyunlarda gerçekleşen iletişim önemlidir. Dil gelişimine oyuncakların etkisi ise bebeğiniz ile iletişim kurarken kullandığınız araçlar olmasıdır. Bu süreçte bebeğiniz her şeyin bir isme sahip olduğunu anlamaya başlar.

Bebek kitapları kullanarak bebeğinize hayvanları, eşyaları ve etrafında günlük olarak gördüğü nesneleri tanıtabilir, temel konuşma kalıpları ve ritimlerine alışmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda dil gelişimi ve oyuncakların etkisi ile alakalı detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Erken Taklit Oyunu Oyuncakları

Taklit oyunları ve hayali oyunlar çocuğun büyüklerin dünyasına adım atmak adına yaşam çevresindeki insanları ve olayları taklit ederek ve hayal kurarak oynadıkları oyunlardır. Bu sayede çocuklar duygu düşünce ve isteklerini dışa vururlar.

Soyut düşünme becerileri henüz gelişmemiş çocukların deneyim kazanması ve etrafındaki günlük hayatı deneyimleyebilmesi açısından oldukça önemlidir. Taklit oyunu oyuncaklarıyla çocuklar duygularını kelimelerle ifade etmeyi ve düşünceleriyle ilişkilendirmeyi öğrenirler.

12 – 18 Ay Arası Bebek Gelişimi

12 – 18 Aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak kendine güvenerek gururla yürüyebilir.
 • Zihinsel olarak yeni şeyler keşfederek bilinçli olarak kendini eğlendirebilir. Düşüncelerini bir araya getirerek basit planlar yapabilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak çevresinde gördüklerini ve ev işlerini taklit edebilir. Nesnelere bilinçli olarak uygun bir şekilde davranır.

12 – 18 Aylık Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar

Oyuncak Bebek Araçları ve Oyuncak Bebekler

Klasik oyuncaklar grubunda yer alan oyuncak arabalar; bebeklerin farklı hareketler yapmasına ve bu sayede kaba motor becerilerinin gelişimine katkıda bulunur. Oyuncak bebekler ise bebeklerin günlük hayatı taklit etmelerine olanak sağlayarak sosyal ve duygusal becerilerinin gelişimini destekler.

Temalı Oyun Setleri

Temalı oyun setleri bebeklere hayat tecrübesi kazandırmaya yardımcı olarak gündelik hayatı deneyimleyebilecekleri bir ortam sunar. Tamir seti, doktor seti gibi gündelik hayatta kullanılan oyuncaklar bebeklerin taklit ve empati yeteneklerini geliştirerek çevresine uyum sağlamasını kolaylaştırır.

18 – 24 Ay Arası Bebek Gelişimi

18 – 24 aylık bebekler;

 • Fiziksel olarak yürüyebilir, koşabilir, hareket halindedir.
 • Zihinsel olarak 200 kelimeye kadar dağarcığa sahiptir. Basit talimatlara uyabilir.
 • Sosyal ve duygusal olarak neşe, kıskançlık gibi duyguları hareketleri ile ifade edebilir.

18 – 24 Aylık Bebekler İçin Eğitici Oyuncaklar

İnşa Edilebilir Yapı Blokları

Çocukların yaratıcılıklarını geliştirebilmeleri için oldukça elverişli olan yapı blokları el-göz koordinasyonunu geliştirmenin yanında el ve kol kaslarını da güçlendirmektedir. Yapı bloklarının parçalarıyla farklı kombinasyonlar yapılabilmesi çocukların analitik düşünme ve sorunlara çözüm bulma becerilerini geliştirir.

Eğitici Oyuncaklardan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır?

İşte küçük çocuğunuzun ve bebeğinizin eğitici bebek oyuncaklarından en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak için bazı ipuçları:

Bebeğinize bir oyuncağı tanıtırken oyuncağı bebeğinizin önüne koyup hemen oynamasını beklemeyin, aksine bebeğinizin oyuncağı keşfetmesi için teşvik edici cümleler kurarak oyuncağa alışmasını sağlayın. Teşvik edici cümlelere örnek olarak “Bu şey nedir?”, “Bu nereden geldi?” gibi sorular sorarak bebeğinizin oyuncağa daha çabuk ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin bir oyuncağın işlevini hızlı bir şekilde anlamaması ve onunla hemen oynamaması oldukça normaldir çünkü bebeklerin yeni şeyleri keşfetmesi ve anlaması biraz zaman alır. Bu nedenle oyuncağa dokunup incelemesi için ona yeterli zamanı vermeniz önemlidir.

Bu süre içerisinde bebeğinizin ilgi duyması için oyuncağı döndürüp tanıtmaya devam etmeniz bebeğinizin hatırlama ve keşif becerilerini görsel olarak canlandırarak iletişime geçmesi için faydalı olacaktır. Ek olarak bebekler kısa zaman içinde aynı oyuncaktan sıkılma eğilimindedir. Dönen oyuncaklar ilgiyi canlı tutmaya da yardımcı olacaktır.

Her bebeğin oyuncaklarla oynamak için farklı yöntemleri vardır ve bu da gayet normaldir. Bu noktada onlara her zaman rehberlik edebilirsiniz ancak sizin gösterdiğinizden daha farklı şekilde oynamak istiyorsa bırakın istediği şekilde keşfederek oynayarak öğrensin. Bu sayede belirli şablonlara takılmadan keyif alabileceği şekilde oyuncağı tanıyarak farklı ve yaratıcı oyunlar oynayabilir.

Bir başka önemli nokta da oyuncakların temiz tutulmasıdır. Üreticinin temizlik ve bakım ile ilgili talimatlarını yerine getirmeniz bebeğinizin sağlığı ve oyuncağın kullanım ömrü açısından önemlidir. Yıkanabilen oyuncakları ılık sabunlu su ile yıkayabilir, yıkanamayan oyuncakları ise periyodik olarak dezenfektanlarla silebilirsiniz.

Ayrıca bebeğinize zarar verebilecek kırık veya hasar görmüş oyuncak parçalarını incelemeniz ve bu oyuncakları elemeniz veya tamir etmeniz de faydalı olacaktır. Detaylı bilgi için Oyuncak Temizliği ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Oyuncakların bir bebeğin büyümesinde ve temel yeteneklerini geliştirmesinde etkili bir uyarıcı oldukları kanıtlanmıştır. Bu nedenle oyuncaklardan bebeğinizin eğitimi ve gelişimi için en iyi şekilde yararlanmak ileride faydalarını göreceğiniz en temel ve keyifli aktivitelerdendir.

Oyuncakların çocukların gelişimine olan etkileri konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Listeye eklenecek başka oyuncağınız varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bilgi verebilirsiniz. Ek olarak tüm eğitici bebek oyuncak modellerimizi Bebek Oyuncakları ve Eğitici Oyuncak kategorilerimizden inceleyebilirsiniz. Keyifli oyunlar dileriz!

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0