Başarısızlık Neden İyi Bir Şeydir ?

Hayatımızda yaptığımız her şeyde %100 mükemmelliğe ulaşmaya çalışmanın iyi yanları olduğu kadar sürdürülemez ve sağlıksız bir yol da oluğu kaçınılmaz bir gerçektir. Yıllar içinde, gerçekten başarılı olmak için risk almamız, aldığımız bazı risklerde başarısız olmamız ve bu deneyimlerden öğrenmemiz ve olumlu sonuçlar çıkarmamız gerektiğini öğreniyoruz sürekli.

Doğduğumuz andan itibaren, risk almak, başarısız olmak ve tekrar denemek sıradan bir durum esasında. Yürümeyi, düşmeyi ve tekrar ayağa kalkmayı öğrenen bebekleri düşünün. Aslında çocukluk; denemek, bazen başarılı olmak, çoğu zaman başarısız olmak ve her zaman öğrenmek demek.

İşte buna bir bakıma da oyun denebilir. Oyunun tanımı, risk almak, sayısız aktiviteyi ve kişiyi test etmek, gözlemlemek, doğru olmayanları reddetmek ve özünde neyin bizi aydınlattığını keşfetmektir.

Fakat bir noktada, çoğumuz başarısızlık düşüncesiyle karşılaşıp rahatsız oluyoruz. Sonuçta performansın öne çıktığı, sonucu olan, yargılanan, derecelendirilen ve sıralanan yetişkinlerin yönlendirdiği faaliyetlere katılmaya odaklanıyoruz. Keşfedilen her şeyden doğan değerli öğrenmeyi görmezden geliyoruz.

Başarıya giden yolun doğal bir parçası olan başarısızlığa nasıl yardımcı olabileceğimize dair birkaç ipucu:

Geri Çekilin ve Daha Az Koruyucu Olun

Koruyucu ebeveynler için çocukların rahatsız olduğu şeyleri deneyimlemesi, hayal kırıklıkları yaşaması ve üzüntülerini izlemek oldukça zor bir durum. Koruyucu ebeveynler genellikle çocuklarının yaşadığı zor durumlara hızlıca müdahale ederek zor durumu çocuğu için kolaya çevirmeye meyillidirler.

Ancak bu durum çocukların bağımsız olmasını engellemektedir. Bilinçli bir çaba göstermeye çalışarak çocukların arkadaşlarıyla kendi çatışmalarını çözmesine ve hayat onları zorlarken ihtiyaç duyacakları dayanıklılığı geliştirmelerine izin vermeliyiz.

Paylaşın

Çocuklarımızın başarısızlıkla daha rahat başa çıkmalarının bir yolu da kendi yaşadığımız problemleri, bunları nasıl ele aldığımızı ve onlardan öğrendiklerimizi çocuklarımızla paylaşmaktır. Çocuklar hep bizi ebeveyn olarak izliyor ve bizden ipuçları alıyorlar. İş hayatınızdan ya da sosyal hayatınızdan bir hata olarak görebileceğiniz bir hikayeyi çocuklarınızla paylaşın.

Gelecekte benzer bir durumla karşı karşıya kaldığınızda nasıl hissettiğinizi, öğrendiklerinizi ve sorunu nasıl ele alacağınız hakkında konuşun. Çocuğunuzun önünde bir hata yaparsanız, kendinizi suçlamadan bir dahaki sefere nasıl sorunsuz yapacağınıza dair düşüncenizi paylaşın.

Başarısızlıkları Problem Çözmede Alıştırmaya Dönüştürün

Çocuklarınız kaçınılmaz olarak bir başarısızlık yaşadıklarında, onlarla empati kurun ve bunu bir öğretilebilir an olarak kullanın. Durumun bir dahaki sefere nasıl farklı ele alınabileceğine dair fikirler üzerine beyin fırtınası yapın. Fikirlerine açık olun ve onları birçok olasılıkla ortaya çıkarma konusunda teşvik edin.

Bu yaratıcı düşüncenin geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Farklı durumlara çeşitli çözüm yolları getirme konusunda pratiği olan çocuklar, gelecekteki durumlarda da ellerinde kullanabilecekleri daha fazla araç olacağından sorunlarla daha kolay başa çıkabileceklerdir.

Zekayı Değil Çabayı Övün

Sabit fikirlere sahip insanlar yeteneklerini doğuştan ve değişmez olarak görürler. Ya akıllı ya da akıllı değillerdir. Gelişim odaklı zihniyete sahip insanlar ise zekalarının tecrübe ile zamanla gelişebileceğine inanırlar.

Çabalarının başarılarını etkilediğine inanırlar. Çocuklarımıza başarısızlıkla başa çıkmanın bir yolunun da daha sıkı çalışmak olduğunu söyleyebiliriz!

Yeni Şeyler Deneyin ve Makul Riskler Alın

Bazı çocuklar iyi veya yeterli olamayacaklarını düşündükleri yeni şeyleri denemekten kaçınırlar. Bu durumda düşüncelerini ve odaklarını performans ve ortaya çıkacak sonuç yerine verdikleri çabaya ve eğlenmelerine yöneltmek çocukları daha girişimci ve cesur kılacaktır.

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0