Akıllı oyuncaklar güvenli midir? Satın almalı mısınız?

Akıllı çocuk oyuncakları güvenli midir? Çocuğunuza akıllı veya internet bağlantısı olan bir oyuncak satın almayı düşünüyorsanız karar vermeden önce gizlilik ve güvenlikle ilgili bir takım araştırmalar yapmanız gerekiyor.

Okul Çağındaki Çocuklar İçin Güvenli Oyuncaklar Nasıl Seçilir?

Akıllı oyuncaklar nedir?

İnternete bağlı oyuncaklar olarak da bilinen akıllı oyuncaklar, farklı şekil ve boyutlarda üretilmektedir. Akıllı oyuncakların sizin ve çocuğunuzun bir cihaz aracılığıyla oyuncakla bir dereceye kadar etkileşime girmesine izin veren bağlantısı bulunmaktadır. Bazı akıllı oyuncakların üç yaşından küçük çocuklara yönelik olması nedeniyle gizlilik, güvenlik ve emniyet gibi riskleri bulunmaktadır.

Akıllı oyuncaklardaki riskler nedir?

Akıllı ve internete bağlı oyuncaklar hakkında internet üzerinden hızlı bir araştırma yapmanız durumunda veri ihlalleri hakkında korkutucu bir dizi haber hikayesine kolayca ulaşabilirsiniz.

Her Yaş Çocuk İçin Akıllı Oyuncaklar

Örneğin akıllı bir oyuncak ile bir çocuğa mesaj göndermenin ne kadar kolay olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Ancak bu kolaylık, bağlantı güvenli olmadığında çocuklar ile oyuncak üzerinden “konuşmak” için aynı yöntemi kullanan kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Örnek olarak, 2015 yılında önde gelen oyuncak üreticisi VTech, beş milyondan fazla ebeveyn ve çocuğun kişisel bilgilerinin yanı sıra fotoğraf ve sohbet günlüklerinin sızdırılmasıyla sonuçlanan büyük bir veri ihlali yaşadı.

Bilgisayar korsanları ve eviniz: Ailenizi nasıl koruyabilirsiniz?

Özellikle üç yaşından küçük çocuklara yönelik akıllı oyuncakların güvenlik açıkları endişe vericidir. Avrupa Komisyonu ve diğer yetkili merciler şu anda bu tür oyuncakların veri koruma ile ilgili AB ve ilgili yasalarını ihlal edip etmediğini araştırmaktadır.

Ayrıca sadece güvenli olmayan internete bağlı oyuncaklar hakkında endişelenmemelisiniz. Araştırmalar, kahve makinelerinden kameralara veya robot elektrik süpürgelerine kadar çok çeşitli internete bağlı ev araçlardaki kusurları ortaya çıkarmaktadır.

Peki, akıllı oyuncakları nasıl seçmelisiniz? Aşağıda akıllı oyuncaklar ile ilgili gizliliğinizi ve güvenliğinizi koruyacak 10 temel güvenlik kontrol maddesini sizler için derledik.

Akıllı ve internete bağlı oyuncaklar: Çocuğunuzu güvende tutmak için 10 kontrol

Bluetooth, wi-fi bağlantısı veya güvenli olmayan bir mobil uygulamaya sahip herhangi bir oyuncak çocuğunuzun gizliliği veya güvenliği için risk oluşturabilir.

Çocuğunuz için akıllı ve internete bağlı bir oyuncak satın almak istiyorsanız, aşağıda yer alan kontrolleri yaptığınızdan emin olun:

Akıllı oyuncak satın almadan önce

 1. İnternet veya oyuncak kutusunun üzerinden oyuncağın açıklamasını dikkatlice okuyun. Oyuncağın gerçekte ne yaptığını ve çocuğunuzun onunla nasıl etkileşime gireceğini öğrenin.
 2. Oyuncağın hangi teknolojiyi kullandığını kontrol edin. Wi-fi internet veya Bluetooth bağlantısı gerektiriyor mu? Çocuğunuza internet bağlantılı bir akıllı oyuncak vermeden önce hangi bağlantıları nasıl kullandığını anlamalı ve karar vermeden önce iki kez düşünmelisiniz.
 3. Oyuncağın mobil uygulaması var mı? Varsa, ne işe yarar ve şirket kullanıcı adları ve şifreler gibi güvenlik özellikleri hakkında bilgilendirme yapıyor mu?
 4. Güvenliği konusunda herhangi bir endişe olup olmadığını veya çocuğunuzun kişisel verilerinin gizliliğini nasıl koruduğunu görmek için oyuncağın adını internet üzerinden arayın. Ayrıca, öncesinde müşteri verileri sızıntısı gibi herhangi bir tartışmaya konu olup olmadığını görmek için üreticinin adını internet üzerinden arayın.
 5. Çocuğunuzun gerçekten internete bağlı akıllı bir oyuncağa ihtiyacı olup olmadığını düşünün. Eğlenceli bir şekilde farklı oyuncaklarla da oynamasını sağlayabilirsiniz. Beklide büyüyene kadar internet tehditlerinden kaçınmanın en iyi yolu internete bağlı akıllı oyuncaklardan kaçınmak olabilir.

Akıllı oyuncak kurulumu sırasında

 1. Çocuğunuz için bir hesap oluştururken gereken minimum miktarda kişisel veri gönderin. Bu sayede işler ters giderse çok fazla verinin açığa çıkmasını engellemiş olursunuz.
 2. Sıkıcı olsa da, üreticinin Şart ve Koşullar ile gizlilik politikalarını okuyun. Verilerinizin nasıl saklanacağı ve kimin erişeceği gibi konuları aramalısınız. Şirket bir siber saldırıdan etkilenirse ne olur? Oyuncakla ilgili bir güvenlik açığı bulunursa, sizi uyarırlar mı?
 3. En son güvenlik tehditleri ve gelişmeleri tarafından korunduğunuzdan emin olmak için uygulama veya oyuncağınız için mevcut güvenlik güncellemelerini indirip kurun.
 4. Oyuncağın ayarları içerisinde mevcut güvenlik özelliklerini arayın. Herhangi bir hesapta parola ayarlayabilmeniz gerekir, ancak küçük ve büyük harfler, sayılar ve özel karakterler içeren güçlü parolalar kullandığınızdan emin olun.
 5. Oyuncakla oynarken çocuğunuza izleyin, özellikle de oyuncak mesaj gönderebiliyor veya alabiliyorsa daha da dikkat etmeniz gerekir. Çocuğunuz oyuncak ile oynamadığında oyuncağı kapattığınızdan emin olun.

Geçmişe baktığımızda oyuncaklarda kurşunsuz boya kullanımını teşvik etmek için başarılı bir şekilde kampanya yürütüldüğünü görüyoruz. Yaklaşık 50 yıl sonra güvenli olmayan internete bağlı akıllı oyuncaklar da eşit derecede önemli bir risk oluşturabilir.

Bir başka örnek olarak bebek kameranızın saldırıya uğraması aklınıza gelebilecek son şey olabilir ancak gerçekleştirilen araştırmalar ve yaşanan olaylar bazı modeller hakkında geçerli endişeler olduğunu ortaya koymuştur.

Üreticiler akıllı aygıtlar ve oyuncaklar tasarlarken daha fazla dikkat etmeli ve kullanıcının güvenliği ve gizliliği gibi konular öncelikli olmalıdır.

Akıllı oyuncak seçeneklerimizi eğitici oyuncak kategorimizden inceleyebilirsiniz.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0