Ahşap Oyuncakların Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır

Ahşap oyuncakların yaşamı çok zordur. Onlar değerlidirler ancak etrafa fırlatılırlar, yere serpilirler ve oyun alanına veya anaokuluna götürülürler. Bebekler ayrıca ahşap oyuncakların özelliklerini ağızlarıyla yoğun bir şekilde incelemeyi severler.

Ancak mikroplardan ve bakterilerden korkmanıza gerek yok, ahşap oyuncakları evinizde temizlemeniz çok kolaydır.

Ahşap Oyuncakların Güvenliği Nasıl Kontrol Edilir?

Hepimiz ahşap oyuncakları seviyoruz! Ahşap oyuncaklar güvenli, doğal ve dayanıklıdır. Yaratıcılığı ve çocukların duyularını harekete geçirirler. Ama ahşap oyuncakları temizlemenin en iyi yolu nedir diye soruyorsanız eğer tüm cevapları yazımızda bulabilirsiniz.

Ahşap oyuncakların nasıl temizleneceğine dair adımlara geçmeden önce, bir oyuncağı temizlemenin neden önemli olduğunu inceleyelim.

Peluş Oyuncaklar Nasıl Yıkanır ve Temizlenir?

Çocuklar erken yaşlardan itibaren her şeyi ağızlarına götürmek için doğal bir ihtiyaç duyarlar. Bu ‘lezzetli’ oyuncaklar da genellikle yerden ellerine sonra da ağızlarına gider. Bu doğal bir davranıştır ve hepimiz bunu yaşadık, çünkü bebekler dünyayı bu şekilde keşfederler.

Aslında küçük çocuklar neyin kirli neyin temiz olduğunu tam olarak bilemezler, hijyen kavramı büyüyerek ve günlük ev işlerine katılarak öğrenilecektir. Çocuklarımızı mikrop ve kirden korumak istediğimiz için oyuncaklarını temizlememiz önemlidir.

Ahşap Oyuncakları Temizleme Kılavuzu

Ahşap oyuncaklar güvenli, doğal ve dayanıklıdır, ancak aynı zamanda gözeneklidirler. Bu nedenle yıkama işlemi kağıt, plastik veya metal oyuncakları temizleme işleminden tamamen farklı olmalıdır.

Ahşap Oyuncaklar Nasıl Saklanır?

Ancak ahşap, doğal antibakteriyel özelliğinden dolayı mikroplardan plastik oyuncaklar kadar etkilenmez.

Ahşap Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

Ahşap oyuncaklar iyi korunurlarsa çok uzun ömürlü olabilirler. Ahşap oyuncaklarınızı güvenle temizlemenin ve dezenfekte etmenin en iyi yolu, suda seyreltilmiş %100 ekolojik sirke kullanmaktır.

Ahşap oyuncakları temizlerken dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda bulabilirsiniz:

 • Tahta bir oyuncağı asla suya batırmayın. Çünkü su ahşap oyuncakları şişirebilir, şeklini değiştirebilir ve renklerinin kaybolmasına yol açabilir.
 • Ahşap oyuncaklarınızı silmek için bir bez ve ılık su kullanın, ardından havayla kurutun veya temel temizlik için kuru bir bezle silin.
 • Boyalı veya vernikli ahşap oyuncakları temizlemek için yumuşak bir sabun kullanabilir ve süngerle iyice durulayabilirsiniz.
 • Ahşap oyuncaklarınızı dezenfekte etmek için suyla seyreltilmiş beyaz sirke veya elma suyu kullanın, ardından havayla kurutun veya bir bezle iyice silin.
 • Ahşap oyuncaklarınızı nemlendirmek için ahşabın cinsine göre zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Son olarak, herhangi bir enfeksiyondan kaçınmak için asla ahşap mobilyalar için olan temizlik ürünü veya dezenfektan mendillerini kullanmayın. Bu ürünler çocuğunuz için toksik olabilir.

Ahşap Bloklar Nasıl Temizlenir?

Ahşap bloklar, dayanıklı ve oynaması kolay oldukları için çocuklar için popüler bir oyuncaktır. Ahşap oyuncak blokları, onlara uygun şekilde baktığınız sürece yıllarca oynanacak şekilde kalabilir. Bakteri ve mikropları yok etmek için tahta blokları nasıl temizleyebileceğinizi merak edebilirsiniz. Tahta blokları temizlemek için beyaz damıtılmış sirke, sabun veya ticari bir temizleyici kullanmayı deneyebilirsiniz.

Sirke ile Ahşap Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

Sirke harika bir doğal dezenfektandır ve toksik değildir. Bu temizleme yöntemi için beyaz distile sirke veya elma sirkesi kullanabilirsiniz.

 1. Bir ölçek sirke ve iki ölçek suyu birleştirin.
 2. Sirke ve suyu bir sprey şişesinde veya bir kapta karıştırın.
 3. Güçlü sirke kokusundan hoşlanmıyorsanız, temizleyiciye beş ila on damla lavanta veya limon esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.
 4. Temizleyiciyi ahşap bloklara uygulayın. Sirke temizleyiciyi blokların üzerine püskürtün. Kuru bir bezi de temizleyiciyle birlikte karışıma batırıp silebilirsiniz.
 5. Bakterileri, mikropları ve kiri temizlemek için mendil veya peçete ile oyuncağı silin.
 6. Ahşaba zarar verebileceğinden blokları asla suya veya temizleyiciye tam olarak batırmayın.
 7. Ahşap blokları kurumaya bırakın. Bloklar kurudukça sirke kokusu dağılmalıdır.
 8. Oyuncakları kuruması için doğrudan güneş ışığına çıkarmayın, bu onların çatlamasına neden olabilir. Bunun yerine, dolaylı güneş ışığı alan bir odada ve iç mekanlarda kurumaya bırakın.
 9. Oyuncak ahşap bloklar kuruduktan sonra güvenle kullanılabilirler.

Sabunla Ahşap Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

Antibakteriyel içerikli sıvı sabun, oyuncak ahşap bloklar için iyi bir temizleme seçeneğidir.

Çeyrek su bardağı sıvı sabun ve dört su bardağı suyu birleştirin.

 1. Sıvı sabun ve suyu birlikte karıştırın.
 2. Temizleme solüsyonunu bir sprey şişesine veya geniş bir kaba dökün.
 3. Temizleme solüsyonuna hoş bir koku eklemek isterseniz, on damla lavanta veya limon esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.
 4. Temizleme solüsyonunu blokların üzerine püskürtün veya temiz bir bezi temizleme solüsyonuyla nemlendirin.
 5. Oyuncak blokları temizlemek için bir bez kullanın. Ardından blokları iyice temizleyerek silin.
 6. Oyuncak ahşap blokları fazla ıslatmayın veya blokları temizleme solüsyonuna batırmayın, bu onlara zarar verebilir.
 7. Kalan sabunu çıkarmak için blokları silin. Oyuncakları silmeyi bitirdikten sonra, sabun kalıntılarını temizlemek için temiz ve nemli bir bez kullanın. Blokları nemli bezle iyice silin, böylece oyuncak bloklarda sabun kalmayacaktır.
 8. Blokların hava ile kurumasına izin verin. Blokları kuruması için yarı güneş ışığında ve iç mekanlara yerleştirin.
 9. Oyuncak ahşap bloklar kuruduktan sonra güvenle kullanılabilirler.

Kimyasal bir Temizleyici Kullanarak Ahşap Oyuncaklar Nasıl Temizlenir?

Çamaşır suyu, ahşaptaki mikropları ve bakterileri öldürmede etkilidir. Ancak çamaşır suyu temizleyicilerini dikkatli kullanmanız gerekir. Çamaşır suyu temizleyicileri yutulduğunda toksik olabilir ve ahşaba zarar verebilir. Çamaşır suyu içeren bir temizleyici kullanıyorsanız tahta bloklara dikkatli bir şekilde uygulayın.

Çamaşır suyu temizleyiciyi uyguladıktan sonra blokları her zaman nemli bir bezle iyice silin. Bloklarda ağartıcı kalmadığından emin olmak için blokların kurumasını bekleyin.

Önerimiz tamamen doğal bir ahşap temizleyici kullanarak temizleme işlemini gerçekleştirmenizdir. Toksik olmayan, tamamen doğal ticari ahşap temizleyicileri marketlerde veya internet sitelerinde bulabilirsiniz. Çoğu ahşap temizleyici oyuncak bloklara uygulayabildiğiniz bir sprey şişesinde gelir.

Temizleyiciyi uyguladıktan sonra blokları temiz nemli bir bezle sildiğinizden emin olun. Sonrasında ise oyuncak blokları kurumaya bırakın.

Ahşap oyuncaklarda mobilya cilası kullanmayınız. Mobilya cilası, oyuncak tahta bloklara zarar verebilecek ve yutulduğunda toksik olabilecek sert kimyasallar içerir. Özellikle çocuklar tarafından oyuncak olarak kullanılacaksa, ahşap bloklara asla mobilya cilası uygulamayın.

Ahşap oyuncakları temizlemek için özel temizlik ürünlerine gerek yoktur. Genellikle yüksek kaliteli ahşaplar, doğal antibakteriyel özellikler geliştirmiştir. Bu, ahşabı hafif nemli bir bezle silmenin yeterli olduğu anlamına gelir.

Ahşap oyuncakları temizlerken kimyasal temizleyiciler, dezenfektanlar veya ticari olarak satın alınmış ıslak mendiller asla kullanmamalısınız. Bunlar genellikle çocuğunuzun ağzındaki mukozadan emebileceği toksik maddeler içerir. Kimyasal maddelerden kaçınmak hem çevre hem de cüzdanınız için iyi bir seçim olacaktır.

Oyuncağın uzun süre iyi durumda kalması için asla sıcak veya akan su altında temizlenmemesi gerekir çünkü bu, ahşabın şişmesine ve suda çözünen boyaların yoğunluğunu kaybetmesine neden olur. Bu nedenle ahşap oyuncaklara bulaşık makinesinde veya çamaşır makinesinde yıkama da yapılmamalıdır.

Sıvı bulaşık sabunu, sirke veya suyla seyreltilmiş diğer toksik olmayan çok amaçlı temizleyiciler ile ahşap oyuncakları temizleyebilirsiniz ayrıca bu sayede temizleme işlemini de ağır kimyasallar kullanmadan doğal tutmuş olursunuz.

Ahşabın doğal antibakteriyel özelliği vardır, bu nedenle mikroplardan plastik oyuncaklar kadar etkilenmezler.

Ahşap oyuncakları asla suya batırmayın veya su içerisine daldırmayın. Suyu sadece püskürtmeniz yeterli olacaktır. Ardından bir bezle ve ılık suyla ahşap oyuncağı silin ve sonrasında havayla kurutun. Ahşap gözeneklidir, bu nedenle ıslatma onların şişmesine ve şekil değiştirmesine neden olabilir.

Güneşte kurutma, kurutma sürecini hızlandırdığı ve güneş daha fazla mikrop öldürmenin doğal bir yolu olduğu için harikadır. Bununla birlikte, güçlü güneş ışığı veya ahşap oyuncağın uzun süreli güneşe maruz kalması, renk solmasına ve çatlamasına neden olabilir bu yüzden ahşap oyuncak kuruduktan sonra çok fazla güneş altında bekletmeden gölgeye alın.

Oyuncakta kullanılan ahşap malzemeye bağlı olarak, ara sıra nemlendirme de faydalı olabilir. Zeytinyağı özellikle nemlendirme konusunda işe yarar veya toksik olmayan başka bir seçenek ise balmumu cilasıdır.

Ayrıca ahşap oyuncaklarınızı temizlemeyi düşünürken, oyuncakla ilgili özel bilgiler için üreticinin bakım talimatlarına bakmayı unutmayın.

Ahşap oyuncaklar neden plastik oyuncaklardan daha hijyeniktir?

Plastik oyuncakların aksine, ahşap oyuncaklar ilk kullanımlarından önce herhangi bir özel temizliğe ihtiyaç duymazlar. Bakteri izleri, bir konak hücre olmadan plastik üzerinde 24 saate kadar hayatta kalabilir ve bu da hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırabilir.

Ahşabın aksine plastiğin mikrop azaltıcı özelliği yoktur. Her iki yüzeyin de temizlenmesi aynı derecede kolay olsa da, plastik yüzeyinde kısa bir süre sonra düzensizlikler ve çatlaklar oluşur ve bunlar bakteriler için uygun bir ortam sunar.

Ahşap, virüslerin ve bakterilerin daha hızlı ölmesine neden olan anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Ahşabın gözenekli yüzeyi, bakterileri hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları nemden yoksun bırakır. Böylece ahşap oyuncakların tamamen doğal bir kendi kendini temizleme süreci vardır.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0