Ahşap Oyuncaklar Neden En İyi Oyuncaklardır?

Mükemmel oyuncak diye bir şey var mı? Eğer öyleyse, ilk olarak aklınıza ahşap oyuncaklar gelebilir. Maria Montessori, sağlıklı, güvenli ve çocuklar için ilham verici oldukları için ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmış “gerçek” oyuncakları tercih eder. Ayrıca ahşap oyuncaklar güzel ve dayanıklıdırlar; şimdiye kadar keşfedilen en eski oyuncaklardan bazıları tahtadan yapılmıştır.

Basit, güzel hazırlanmış bir ahşap oyuncak, bir çocuğun ilgisini çekmeden onları yakalayabilir ve yönlendirmeden hayal güçlerine ilham verebilir.

Ahşap Oyuncaklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Peki ahşap oyuncakları neden tercih etmelisiniz? İşte ahşap oyuncakları tercih etmeniz için 8 neden:

Ahşap Oyuncaklar çocukların odaklanmasına yardımcı olurlar

Araştırmalar, ahşap gibi doğal unsurlara sahip oyun ve öğrenme materyallerinin çocukların diğer oyuncak türlerinden daha fazla konsantre olmasına, odaklanmasına ve hatta sakinleşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Daha spesifik olarak, ahşaba dokunmak çocukları fiziksel olarak sakinleştirir, yani ahşap oyuncaklarla oynamanın çocuğun beyninde nörolojik bir etkisi olabilir.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma sonucunda ahşapla temasın fizyolojik rahatlamaya neden olduğu bulundu. Aşırı uyarılma çağında, daha sessiz ve daha sürdürülebilir bir oyun ortamını teşvik eden ahşap oyuncaklar, küçük çocuklar ve onların bilişsel gelişimi için son derece faydalı olabilir.

Daha fazla kullanım eşittir daha az oyuncak

Çok fazla seçenek arasında bunalabilen bebekler ve küçük çocuklar için oyuncaklar söz konusu olduğunda daha az genellikle daha fazladır. Montessori ve Waldorf evlerinin ve sınıflarının minimalist alanları bu felsefeyi eylem halinde gösterir. Çok yönlü ve açık uçlu ahşap oyuncaklar daha dar bir seçenek sunacak ve kullanımı arttıracaktır.

2018 yılında yapılan bir araştırma, bir grup küçük çocuğa biri 16 oyuncak ve diğeri sadece 4 oyuncak olmak üzere iki farklı oyun ortamı sundu ve sürekli oyun ve çeşitli oyun biçimleriyle ölçüldüğünde, küçük çocukların dört oyuncak ile daha yüksek kalitede oyun oynadığı sonucuna vardı.

Çocuklar doğal olarak oyuncaklarla daha yakın bağlar kurarlar ve aralarında seçim yapabilecekleri daha az şey olduğunda oyunlarında daha derine inerler. Ahşap oyuncakların açık uçlu yapısı, çocukların kendi oyun şekillerini oluşturmalarına ve tek bir oyuncakla daha fazla zaman geçirmelerine olanak tanır.

Ahşap oyuncaklar yaratıcı oyunu teşvik ederler ve sebep-sonuç ilişkisini öğretirler

Oyuncak pazarı yanıp sönen ışıklar, canlı renkler, ekranlar ve yüksek seslerle doludur. Bunun gibi özellikler küçük çocuklar için anında tatmin sağlar, ancak aynı zamanda problem çözme ve yaratıcı oyun fırsatlarını da kapatma eğilimindedirler.

Ahşap oyuncaklar daha basit olma eğiliminde olduklarından, gösterişli olanların yapamayacağı şekilde bilişsel kilometre taşlarını da desteklerler. Örneğin 9 ay civarında bebekler neden ve sonucu daha net bir şekilde anlamaya başlarlar.

Örneğin, yerdeki bir bloğa vurmak ses çıkarır, oyuncağı düşürmek onu gözden kaybolmasına neden olur. Bir blok seti veya basit bir yapboz gibi tahta bir oyuncak, bu kavramı özüne indirgemektedir. Çocuk, bir şey yaptığımda, sonuç olarak başka bir şeyin olmasını sağladığını anlayacaktır.

Ahşap oyuncaklar ayrıca bir çocuğun kendi hızında ve kendi şartlarında keşfetmesi için güzel, dokunsal, açık uçlu bir “boş tuval” sunar. Diğer oyuncakları anında daha çekici hale getirebilen ekstra ziller ve ıslıklar, çocukların onlarla oynama şeklini kısıtlama ve yönlendirme eğilimindedir.

Ahşap oyuncaklar gerçek dünyaya sessiz bir giriş niteliğindedir

Oyuncaklar birçok yönden fiziksel dünyanın nasıl çalıştığına dair bir giriş niteliğindedir. Oyuncaklar çocukların dokunduğu, ağzını açtığı ve oynadığı ilk nesneler arasındadır. Basit ahşap oyuncaklar, fizik, neden-sonuç, nesne kalıcılığı, yaratıcılık, problem çözme ve diğer birçok temel konuda sessiz, sakin ancak kalıcı dersler verir.

Evet, kararlı bir bebek veya yürümeye başlayan çocuk her şeyden ses çıkarabilir ancak ahşap oyuncaklar genellikle daha sessizdir ve birçok plastik oyuncağın gürültüsünden, ışık ve hareketinden uzak daha sakin bir oyun ortamını destekler.

Ahşap oyuncaklar ilham verir

Ahşap oyuncaklar sıfırdan yeni dünyalar yaratmak için mükemmeldir. Ahşap bloklar ve diğer ahşap oyuncaklar, bir çocuğun olmasını istediği her şeye dönüştürülebilir ve bir çocuğun gelişimini basit sembolik oyundan karmaşık hayali oyuna kadar takip edebilir.

Montessori uygulayıcıları ve diğer pek çok eğitimci gibi, basit, doğal materyallerin genellikle daha anlamlı ve sürekli katılıma yol açtığına inanırlar.

Çocuklar ister bir şehir inşa ediyor, ister tahta bir arabayı yakınlaştırıyor ya da odadan odaya uzanan bir tren yolu yapıyor olsun, inşa etmek, icat etmek, tamir etmek, inandırmak ve yaratmak için kendi gelişen hayal güçlerini kullanabilirler.

Ahşap oyuncaklar çocukları matematik ve fizikle tanıştırır

Orijinal STEM oyuncağı olan ahşap bloklar, el becerisi, el-göz koordinasyonu ve sıralamak ve dengelemek için tonlarca ince motor hassasiyeti gerektirir. Oyuncak ahşap bloklar ayrıca örüntü, eşleştirme ve tanıma gibi matematik öğrenmek için önemli becerileri de desteklerler.

Ahşap blokları bir arada tutmak için mıknatıslar veya bağlantı sistemleri olmadığından, çocuklar farklı öğeleri oluşturmak ve dengelemek için ellerini ve gözlerini koordine etmeye odaklanmalıdır. Ahşap bloklar üstüne yerleştirildikten sonra bir kule devrildiğinde veya bir top rampadan aşağı yuvarlandığında çocuklar erken fizik derslerini öğrenirler.

Ahşap oyuncaklar kalıcıdır

Ahşap oyuncakların en çok bağışlanan, devredilen ve miras olarak bırakılan oyuncaklar olma eğiliminde olmasının bir nedeni var. Elbette ahşap oyuncaklar yok edilemez değiller, ancak onlara iyi baktığınız sürece dayanıklıdırlar.

Montessori, küçük çocukları, oyuncakları kendi yöntemleriyle keşfetmeye teşvik eder. Bebekler ve küçük çocuklar için keşfetme; tekrarlanan ağız hareketleri, fırlatma ve yuvarlanmayı içerebilir. Bu, oyuncak seçerken güvenliğin önemli bir husus olduğu anlamına gelir. Ahşap oyuncaklar uzun süre dayanır ve eskidikçe güvende kalır. Ahşap, doğanın bebekler ve çocuklar için sağladığı en güvenli malzemelerden biridir.

Ahşap oyuncaklar güzeldir

Estetik, herkesin oyuncak seçimindeki kriterler listesinde üst sıralarda yer alabilir veya herhangi bir anlam ifade etmeyebilir, ancak güzellik önemlidir. Özellikle de uzun ömürlü oyuncaklar seçerken.

Boyalı, lekeli veya doğal bırakılmış ahşap oyuncaklar, mobilyalar, sanat eserleri ve diğer nesneler görsel olarak çekici olma eğilimindedir. Montessori felsefesi fiziksel güzelliğe büyük önem verir. Temiz çizgiler, çekici ama aşırı parlak olmayan renkler ve kesin düzen sakin bir öğrenme ortamını teşvik eder.

Ahşap oyuncaklar, genellikle istiflenebilir, temizlemesi kolay ve teşhir edilmesi çekici olduklarından bu alanlar için doğal bir seçimdir.

Ahşap Oyuncak Satın Almak İçin Yedi Sebep

Eğlence ve Öğrenme için Ahşap Bulmacalar ve Ahşap Oyuncaklar

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0