Ahşap Oyuncaklar Nasıl Saklanır?

Demek eski oyuncakları saklamaya ve onları çocuklarınız için veya onlara ihtiyaç duyabileceğiniz başka bir zaman için güvende tutmaya karar verdiniz! Oyuncakları güvenli bir şekilde saklamanın birkaç iyi yolu vardır, böylece güvenli ve sorunsuz bir şekilde saklandıklarından emin olabilirsiniz.

Ahşap oyuncaklar uzun ömürlüdür. Plastik oyuncaklardan daha basit olma eğilimindedirler, yani kırılma veya modası geçme olasılıkları çok daha düşüktür. Ayrıca eğer kırılırlarsa, ahşap oyuncakları onarmak çok daha kolaydır.

Ama ahşap oyuncakları gelecek nesiller için nasıl saklamalısınız?

Oyuncaklar kuşkusuz çok fazla yer kaplıyor ve bu nedenle, çocuklar büyüdükten sonra oyuncaklardan oldukça hızlı bir şekilde kurtulmak cazip ve hatta gerekli olabilir. Bununla birlikte, kesinlikle gelecek nesillere aktarılmaya değer bazı oyuncaklar da var. Tabii ki, onları saklayacak yeriniz varsa.

Ahşap Oyuncakların Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır

Kullanabileceğiniz saklama alanı olan bir eviniz yoksa, onları atmaktansa en sevdiğiniz oyuncakları başkalarına vermeniz kesinlikle daha cazip olacaktır.

Maksimum katılım ve hayal gücü gerektiren açık uçlu oyuncaklar, zamansız oldukları için saklanacak en iyi oyuncaklardır. Tahta hayvanları, yapı taşlarını, basit arabaları ve tren setlerini düşünün. Bu oyuncaklar, yüzlerce yılda çok az değişti ve ileride gözden düşme olasılıkları çok düşük.

Ahşap oyuncaklar gelecek nesiller için nasıl saklanır?

Torunlarınız için saklamak isteyeceğiniz oyuncaklar olduğuna karar verirseniz, hemen saklamak yerine onları en iyi şekilde saklamanın en iyi yollarını düşünmeye başlamanız daha doğru olacaktır. Değerli gökkuşağınızı veya sallanan atınızı 20 yıl sakladıktan sonra, yalnızca küfle kaplı olduğunu fark etmek istediğiniz son şey olacaktır.

Onları saklamadan önce kirlerini temizlemek için oyuncakları fırçalamak harika bir başlangıçtır ve hatta lekeleri çıkarmak için nemli bir bezle de silebilirsiniz. Sert ağaçlar uzun süre dayanır ve bakım yapmak onları çok daha uzun süre korur.

Ahşap Oyuncaklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Birçok ahşap oyuncak, ahşabı beslemek ve mükemmel durumda tutmak için bir kat mum veya yağdan faydalanabilir. Ahşap oyuncakları nemli alanlarda veya doğrudan güneş ışığında saklamaktan kaçınmak önemlidir. Ahşap oyuncakları nemi emen ve küf ve çürümeyi önleyen silika jel torbalarda saklamak daha uygun olacaktır.

Oyuncaklar temizlendikten sonra, hasarı önlemek için her oyuncağı pamuklu bir çarşafa sarın ve hava dolaşımına izin veren plastik kutulara koyun. Oyuncakları sıralamak ve benzer öğeleri bir arada saklamak harika bir fikirdir. Ayrıca, belirli bir oyuncağı hızlıca bulabilmek ve çok fazla aramayı engellemek için kutularınızı etiketleyebilirsiniz.

Oyuncaklarınız saklanmaya hazır olduğunda, onları saklamak için mükemmel yeri bulmanız gerekir. İdeal olarak kuru, doğrudan güneş ışığı almayan ve sıcaklıkta büyük dalgalanmalar yaşamayan bir yer uygun olacaktır. Ayrıca onları fare ve böcekler gibi zararlılardan uzak tuttuğunuzdan emin olmalısınız.

Saklamayı planladığınız her oyuncakta olduğu gibi, bazı temel paketleme malzemelerini toplamanız gerekecektir. Bu malzemelerin bazılarını evinizde bulabileceğiniz gibi bazılarını ücretsiz olarak toplayabilir, bazılarını ise satın almak zorunda kalabilirsiniz.

Sarma malzemelerine gelince, aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

 • Yumuşak bir eski kumaş – Eski oyuncakları saklamak için önce onları yastık kılıfı veya küçük battaniye gibi eski kumaşlara sarmalısınız.
 • Plastik poşetler, eşyalarınızı paketlemek ve korumak için size en kolay yöntemi sağlar.
 • Pahalı eski oyuncakları korumak için kullanabileceğiniz hava cebi plastik sargıları satın alabilirsiniz.

Ahşap Oyuncakların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Anlayabileceğiniz gibi ahşap oyuncakları seviyoruz! Ahşap oyuncaklar güvenli, doğal ve dayanıklıdır. Yaratıcılığı ve çocukların duyularını harekete geçirirler. Peki ahşap oyuncakları temizlemenin ve bakımlarını yapmanın en iyi yolu nasıldır?

 • Hafif bulaşık sabunu, beyaz sirke veya suyla seyreltilmiş diğer toksik olmayan çok amaçlı temizleyici ile doğal bir şekilde ahşap oyuncakları temizleyebilirsiniz. Ahşabın doğal bir antibakteriyel özelliği vardır, bu nedenle plastik oyuncaklar kadar mikroplardan etkilenmezler.
 • Ahşap oyuncakları asla suya batırmayın veya su içerisinde tutarak yıkamayın. Sadece suyu püskürtün, bir bez ve ılık suyla silin, ardından havayla kurutun. Ahşap gözeneklidir, bu nedenle ıslatma veya yoğun su ile temas, şişmelerine ve şekil değiştirmelerine neden olabilir.
 • Güneşte kurutmak, kurutma sürecini hızlandırdığı için harikadır ve güneş daha fazla mikrop öldürmenin doğal bir yoludur. Ancak güçlü güneş ışığı veya uzun süre güneşe maruz kalma, renk solmasına ve ahşabın çatlamasına neden olabilir.

Ahşap oyuncağa bağlı olarak, ara sıra nemlendirme faydalı olabilir. Nemlendirme için zeytinyağı kullanabilirsiniz veya toksik olmayan başka bir seçenek de balmumu cilasıdır.

Ahşap oyuncaklarınızı temizlemeyi düşünürken, eşyalarınız hakkında özel bilgiler için üreticinin bakım talimatlarına başvurmayı unutmayın.

Saklamanız gereken diğer oyuncaklar

Ahşap oyuncakları gerçekten sevmemize rağmen, saklamayı düşünmeniz gereken başka oyuncaklar da olabilir.

 • Lego. Çocuklarınız Lego’yu seviyorsa, biriktirmenin ne kadar pahalı olabileceğini bilirsiniz. Ayrıca nispeten küçük boyutu, saklamanın kolay olduğu anlamına gelir.
 • Oyuncak arabalar ve trenler. Bunlar yine oldukça küçük olma eğilimindedir ve çocukların büyükannelerin evine geldiklerinde oynayabilecekleri mükemmel oyuncaklardır.
 • Kitaplar. Çocukken hatırladığınız hikayeleri kendi çocuklarınıza okumaktan daha güzel bir şey olamaz.

Çocuk Odası ve Oyuncaklar Nasıl Düzenlenir?

Çok küçük bir çocuk bile oyuncaklarını kaldırmayı ve toplamayı öğrenebilir! Ancak bunun olabilmesi için oyuncakların kalıcı yerlerinin olması gerekir. Çocuğunuzun alanını, odayı kendi başlarına düzenli tutabilecekleri şekilde nasıl düzenleyeceğiniz konusunda size bazı ipuçları verelim.

Öncelikle işe fazla oyuncaklardan kurtularak başlayın. Kullanılmayan oyuncaklardan kurtulmak, genel düzene doğru atılan en önemli adımdır.

 • Kırık veya eksik oyuncakları atın.
 • Çocuğunuzun büyüdüğü için oynamadığı oyuncakları satın veya başka birine verin.
 • İyi durumdaki ancak kullanılmayan oyuncakları satabilir veya başkasına verebilirsiniz.

Çocuğunuzun oynamadığı, ancak vazgeçmekte zorlandığı oyuncaklar ve şu anda mevsimi olmayan oyuncaklar veya çocuğunuzun henüz çok küçük olduğu oyuncaklar için ise aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

Öncelikle odayı bölgelere ayırın. Çocuk odasında sınırların belirlenmesi, eşyaların düzenli tutulmasını çok daha kolay hale getirecektir. Çocuk odasında üç temel bölge bulunmalıdır:

 • Uyumak ve dinlenmek için,
 • Öğrenmek için (okuma ve sanat köşesi),
 • Ve oyun için.

Belirli etkinlikler için ayrı alanlara sahip olmak, çocuğun konsantrasyonunu artıracak ve işleri düzenli tutmasını kolaylaştıracaktır. Bu değişikliklerin muazzam faydalarına şaşıracaksınız!

Çocuğun oyun alanı söz konusu olduğunda, temalı alt bölgeler, yani her oyuncak kategorisi için belirli bir alan belirlemek iyi bir fikirdir. Her oyuncak grubunun belirli bir yeri varsa, çocuğunuz çok fazla zorluk çekmeden eşyaları düzenli tutmayı öğrenecektir.

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0