Ahşap Oyuncaklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ebeveyn iseniz, muhtemelen ahşap oyuncakların son on yılda neden popülerlik kazandığını ve sürekli popülerlik kazanmaya devam ettiğini merak ediyorsunuzdur. Basitçe söylemek gerekirse, ahşap oyuncaklar bebeğiniz için güvenlidir, açık uçlu oyun için sonsuz seçenekler sunar ve yıllarca dayanıklı bir şekilde kalabilir.

Ahşap Oyuncaklar Neden En İyi Oyuncaklardır?

İşte ahşap oyuncaklar ile ilgili bilmeniz gerekenler ve en sık sorulan sorulardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. Ahşap oyuncaklar bebeğim için daha güvenli midir?

Evet! Ahşap oyuncaklar, bebeğiniz için kesinlikle daha güvenli olabilir. Plastiktlerde yaygın olarak bulunan iki kimyasal olan BPA ve PVC’yi duymuş olabilirsiniz. BPA, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin çocuklar için tehlikeli olabileceğini bildirdiği 2010 yılından bu yana büyük ilgi gören bir kimyasal olan bisfenol A’nın kısaltmasıdır. PVC (polivinil klorür) ise, üretimden atılmasına kadar çok büyük çevresel etkileri olan ve plastiklerde bulunan bir başka kimyasaldır.

Ahşap Oyuncakların Güvenliği Nasıl Kontrol Edilir?

Çocuklar için esas tehlike, PVC’yi yumuşatmak için içerisine ptalatlar eklendiğinde ortaya çıkar. Bu toksik kimyasallar, hormon seviyelerindeki değişiklikler de dahil olmak üzere çeşitli zararlı etkilere sebebiyet verir.

Ahşap oyuncaklarda BPA, PVC veya ftalat bulunmaması, onları kimyasallardan kaçınmak isteyen ebeveynler için mükemmel bir seçim haline getirir.

2. Ahşap oyuncaklar çevre dostu mudur? Ahşap oyuncak üretimi için ormanlar yok edilmiyor mu?

Esasında ahşap oyuncaklar çok çevre dostu olabilir! Çevre dostu ahşap oyuncaklar kauçuk ağacından, FSC sertifikalı ormanlardan elde edilen ahşaptan veya teknik olarak odunsu saplı bir çim olan bambudan yapılır.

Kauçuk ağacı yaklaşık 25 yıl lateks üretir. Artık lateks üretmediklerinde, kauçuk ağacı ormanları tipik olarak yanar ve yeniden dikilir. Üretmeyen ağaçlardan ahşap oyuncaklar yapmak, atılacak olan malzemeleri kullanmanın harika bir yoludur. Bu nedenle kauçuk ve bambu ağaçları çevre dostu olarak tanımlanır.

FSC sertifikalı ormanlardan gelen ahşaplardan yapılan oyuncaklar da çevre dostu sayılır. FSC (Forest Stewardship Council), su kalitesinin korunmasını genişleten, nadir yaşlı ormanların hasadını yasaklayan, doğal orman örtüsünün kaybını önleyen ve son derece tehlikeli kimyasalları yasaklayan, yönetim standartlarını karşılayan ormanları sertifikalandıran bağımsız bir kuruluştur.

Son olarak, bambu oyuncaklar çevre dostu aileler için harika bir seçimdir. Bu hızlı büyüyen çim, bebekler ve küçük çocuklar için güvenli olduğu kadar dayanıklıdır da.

3. Ahşap oyuncaklar daha pahalı görünüyor. Paraya değer mi?

Ahşap oyuncaklar dayanıklıdır ve uzun yıllar boyunca pek çok kullanımın üstesinden gelebilir. Hatta birçok ahşap oyuncak, çocuktan çocuğa ve hatta nesilden nesile aktarılabilir. Ahşap bir oyuncağı ilk satın alırken daha pahalı görünebilir, ancak uzun vadede, yüksek kaliteli oyuncaklar her zaman karşılığını verir.

4. Çocuğum parlak ışıkları olmayan bir oyuncakla eğlenecek mi?

Ahşap oyuncaklarla çocuklar oldukça eğlenceli oyunlar oynayabilir. Ahşap oyuncaklar, açık uçlu oyun yoluyla hayal gücünü harekete geçirmek için tasarlanmıştır.

5. Bebeğim ahşap oyuncağını çiğniyor. Ahşap oyuncağı yıkamanın zamanı geldi ama nasıl temizlemeliyim?

Ahşap oyuncaklarınızı, özellikle diş kaşıyıcılarınızı ve çıngıraklarınızı temizleyebilirsiniz ve periyodik olarak temizlemelisiniz. Unutulmaması gereken ilk şey, bu oyuncaklar ahşaptan yapıldığı için onları kesinlikle suya batırmamanız gerekir.

Ahşap Oyuncakların Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır

Bebeğinizin kaliteli bir kemirme seansından sonra kavrama oyuncağınızı temizlemenin en iyi yolu, bir bez ve yumuşak sabunla lekeleri temizlemektir. Daha sonra oyuncağı temiz suyla ıslatmak için bezi kullanarak durulayabilirsiniz. Küçük çocuğunuza geri vermeden önce ahşap oyuncağın iyice kurumasını sağlayın.

Ahşap Oyuncaklar Nasıl Saklanır?

Ahşap oyuncak dünyasında yeniyseniz, her yaştan çocuk için en sevdiğimiz ahşap oyuncak kategorilerimize göz atabilir ve çocuğunuzun ilgisini çekebilecek ahşap oyuncakları araştırabilirsiniz.

Ahşap Oyuncak Satın Almak İçin Yedi Sebep

Eğlence ve Öğrenme için Ahşap Bulmacalar ve Ahşap Oyuncaklar

Etiketler:

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0