Açık Hava Oyunları Çocuklara Nasıl Fayda Sağlar?

Oyun alanlarından en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Teknolojinin sürekli gelişmesiyle iç mekan oyununu dış mekan oyunuyla dengelemek daha da önemli bir hale gelmektedir. Günümüzde çocuklar anne ve babalarının sadece bir nesil önce yaptığı gibi dışarıda oyun oynama zamanlarının dörtte birini harcıyorlar!

Açık havada oynanan oyunlar çocukları yeni bir öğrenme ortamıyla tanıştırır ve egzersizi artırır. Artan çocukluk obezite oranları nedeniyle çocuklara dışarıda vakit geçirmeleri için ilham vermek ve teşvik etmek günümüzde oldukça önemli bir konu haline gelmiştir.

Çoğu okulun oyun alanları vardır, ancak tüm okullar bu önemli oyun alanlarından en iyi şekilde yararlanmamaktadır, çünkü 2010 yılında yapılan ve dış mekan oyununun faydalarını gösteren araştırmada öğretmenlerin % 97’si, okulların öğrencilerinin gelişimini geliştirmek için dış alanlarını etkili bir şekilde kullanmaları gerektiğine inanıyor ancak % 82’si kendi okullarının bu değerli kaynaktan olabildiğince fazla yararlandığını kabul etmiyordu.

Çok sayıda dahiyane dış mekan ürünü ve oyuncağı mevcut olduğundan, okul oyun alanları genç beyinleri meşgul etmek ve onlara ilham vermek ve bedenlerini hareket ettirmek için büyülü bir ortam olabilir!

Açık hava mutfaklarından, oyun evlerine ve su oyun malzemelerine kadar, erken yaştaki çocukların açık havada eğlenebilecekleri pek çok kaynak ve oyuncak var! Hepimiz temiz havanın bizim için iyi olduğunu biliyoruz, ancak dışarıda vakit geçirmek aynı zamanda enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan ve cildimizi sağlıklı tutan D vitamini üretmemizi sağlıyor.

Güneş ışığı ayrıca uykuyu düzenleyen melatonin üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Ancak, çok fazla güneşe maruz kalmaya da dikkat etmeliyiz! Bu nedenle, oyun alanlarının belirli bölgelerine gölgelik ekleyerek, dışarıda istediğimiz kadar zaman geçirebiliriz.

Aynı zamanda su geçirmez bir oyun alanı sığınağı eklerseniz, yağmur da çocukların oynamasını durdurmaz! Tüm şekil ve boyutlarda oyun parkları, renkli şemsiyeler, gölgelik yelkenler ve parlak renkli polikarbonat çatılı oyun evleri mevcuttur. Çocuklar, altlarında heyecan verici açık hava dersleri deneyimleyebilir ve ayrıca, hava durumu ne olursa olsun mola zamanlarında altlarında oturmanın tadını çıkarabilirler.

Bu nedenle çocuklar için dışarıda vakit geçirmenin ve oyun oynamanın büyük fayda sağlayacağı konusunda hemfikiriz. İyi planlandığında ve uygulandığında, açık havada öğrenmek, standartları yükseltmeye ve çocukların kişisel, sosyal ve duygusal gelişimini iyileştirmeye önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.

Bir yaşından itibaren çocuklar büyük bir enerjiye sahiptir! Yani enerjilerinin bir kısmını dışarıda çalıştırabilirlerse, eve geri döndüklerinde giderek daha fazla konsantre olabilirler. Dışarıdaki öğrenme fırsatlarını genişletmek için yapabileceğimiz her şey, çocuklara yeni deneyimler ve yeni uyarıcılar sağlar.

Biraz dikkatli düşünerek ve planlayarak, bir çocuğun gelişimini ve öğrenimini geliştirmek için gerekli ve çok çeşitli teşvik edici açık havada öğrenme kaynakları sunan gurur duyulacak bir açık hava oyun alanı oluşturabilirsiniz.

Çeşitli açık hava oyuncaklarını incelemek için aktivite oyuncakları ve Plaj & Deniz & Bahçe kategorilerimizi inceleyebilirsiniz.

Erken Yıllarda Fiziksel Gelişim İçin Açık Hava Aktiviteleri

Büyüyen çocukluk çağı obezitesi sorununu önlemeye yardımcı olmak için erken yaşlardan itibaren fiziksel aktiviteyi teşvik etmek çok önemlidir. Erken yaşlarda fiziksel gelişimi artırmak için pek çok farklı fiziksel aktivite bulunmaktadır ve açık havada oyun oynamak bunu yapmanın en etkili yollarından biridir!

Açık hava alanları çocukların fiziksel aktivite yapma olasılığının en yüksek olduğu yerlerdir ve küçük çocukların ortaya çıkan fiziksel becerilerini ve hareketlerini keşfetmeleri ve bunlara meydan okumaları için mükemmel bir ortamdır.

Sağlıklı bir fiziksel gelişim, çocukların tüm potansiyellerine ulaşmalarına, kemiklerini ve kaslarını güçlendirmelerine ve vücutları üzerinde kontrol geliştirmelerine yardımcı olur. Fiziksel aktivite aynı zamanda bir çocuğun zihinsel gelişimini, öğrenmesini ve sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olur.

Bu nedenle açık hava oyunlarına ilham vermek ve ortamınızda açık hava etkinliklerinin serbest akışını teşvik etmek son derece önemlidir.

Açık Hava Dansı

Temiz havada dans etmekten daha iyi ne olabilir! Geniş bir açık alanda dans etmek birçok yaratıcı hareket olanağı sunar ve daha kapsamlı fiziksel harekete yol açar. Açık havada etkileyici dans yapmak, küçük çocukların koordinasyonunu, dengesini ve beden farkındalığını geliştirmenin eğlenceli bir yoludur.

Bu yüzden dışarı çıkın, müziği başlatın, çocuklara renkli dans atkıları ve dans asaları verin, kendilerini ifade etmelerine ve dans hareketlerini kalplerine uygun şekilde doğaçlamalarına izin verin. Heyecan verici balon patlatma eylemleri için ortama baloncuklar bile ekleyebilirsiniz!

Denge Bisikleti Sürüşü

Büyük çocuk bisikletlerine pedal çevirmeye doğru sağlam bir adım! Denge bisikletleri, küçük çocukları bisikletle tanıştırmanın ve daha büyük bisiklet sürmeye başladıklarında güvenlerini artırmanın harika bir yoludur.

Açık havada oynamak çocuklara büyük bir özgürlük duygusu verir ve açık havada kendi başlarına denge bisikletlerine binmek, dengelerini, koordinasyonlarını, motor becerilerini ve mekansal farkındalıklarını geliştirmelerine yardımcı olur.

Tırmanma Oyunları

Çocuklar tırmanmaya bayılırlar. Bu ister bir ağaca tırmanmak, ister bir kaydırağa çıkan basamaklar olsun! Tırmanma, bir çocuğun fiziksel gelişimi için gerekli olan heyecan verici bir aktivitedir. Küçük çocuklar tırmandıklarında, güçlerini, dayanıklılıklarını, koordinasyonlarını ve dengelerini geliştiren çok sayıda kas grubu kullanırlar.

Kulenin tepesine kim ulaşabilir? Büyülü peri masalı krallığına ulaşmak için ilk açık hava tırmanma kulesine tırmanırken çocukların hayal gücüne ilham verin!

Hikaye Oyunları Oynayın

Drama oyunları için dış mekanlardan daha iyi bir sahne olamaz! Doğa, hayali bir okyanus gibi ister su birikintilerine atlamak ister hayali spagetti gibi akşam yemeği için ince dallar toplamak olsun, sonsuz yaratıcı oyun fırsatları sunar!

Rol oynamanın birçok öğrenme faydası vardır ve koşma, fırlatma ve tırmanma gibi hareketleri canlandırarak çocukların kaba motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Hikayelerle çocukların yaratıcılığına ilham verin!

Giyinme kıyafetleri ve rol yapma oyunları arasından seçim yapmalarına izin verin, ardından ormandaki küçük kırmızı başlıklı kız gibi geleneksel bir masalı yeniden canlandırmalarını veya kendi hayal güçlerini keşfetmelerini isteyin. Bu ister hazine arayan bir korsan ya da hayat kurtaran bir süper kahraman olabilir!

Sebze Bahçesi Oluşturun

Çocuklar kirlenmeyi ve doğal dünyayı keşfetmeyi sever! Çocuklarla birlikte bahçe yapmak, onların duyularını harekete geçirmek, sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek ve fiziksel gelişimi artırmak için harika bir yoldur.

Çocuklar bitkileri ekerken farklı aletler kullanırlar ve ellerini toprağa bulaştırırlar. Bu, bağımsızlık duygularını artırır, ince ve kaba motor becerilerini, kaslarını ve koordinasyonunu güçlendirir. Siz bahçıvanlık yaparken neden çocuklara organik yiyecekleri de öğretmiyorsunuz?

Dışarı çıkın ve çocukların salatalıktan tatlı bibere kadar kendi organik sebze bahçelerini yetiştirmelerine izin verin ve sağlıklı bir yaşam tarzına ilham verin.

Dışarı çıkma zamanı…!

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0