2 Yaşındaki Erkek Çocuklar için En İyi Oyuncaklar ve Hediyeler

2 yaşındaki erkek çocuğunuz için biraz alışveriş yapma zamanı! Ancak piyasada bu kadar çok oyuncak seçeneği olması tecrübeli anneleri bile bunaltabilir! 2 yaşındaki erkek çocuklar için en iyi oyuncakları sizler için oğlunuza hediye vermenizi kolaylaştırmak adına özenle hazırladık!

2 yaşındaki erkek çocuklar için seçtiğimiz en iyi oyuncaklar, hayatınızdaki küçük adamın büyümesine ve dünyaya nasıl bağlandığını bulmasına yardımcı olacaktır, ancak çoğunlukla oyuncaklar dudaklarına bir gülümseme ve kahkaha getirecektir.

2 Yaşındaki Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi ve Oyuncak Tavsiyeleri

Yazımızda arabalardan davullara ve mükemmel uyuklayan pelüş oyuncaklara kadar her şeyle, çocuğunuza harika bir hediye ve oyuncak vermek için benzersiz öneriler bulacaksınız!

2 Yaş Erkek Çocuk Oyuncakları Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

2 yaşındaki küçük oğlunuzun sağlıklı, aktif ve güçlü bir şekilde büyümesi, öğrenmesi ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu her şeyi vermek istiyorsunuz. 2 yaşındaki erkek çocuklar, kendilerini meşgul tutmak için uyarılmaya ve aktiviteye ihtiyaç duyarlar.

Oyun ve oyuncaklar, çocuğunuza benzersiz ilgi alanlarını izleyerek kendi hızında yeni beceriler geliştirmesi ve uygulaması için harika bir fırsat verir. Çocuğunuzun sahip olduğu oyuncaklar gelişimini önemli şekillerde şekillendirebilir.

İki yaşındaki erkek çocuklar için oyuncak seçmek kolay gibi görünse de, bugün bir oyuncak mağazasına girerken kolay olan tek şey kendinizi bunalmış hissetmektir. İki yaşındaki erkek çocuklar için geliştirilmiş çok sayıda oyuncak var.

Çocuğunuz için hangisinin doğru olduğunu nasıl seçersiniz? Hangilerinin yüksek kaliteli olduğunu ve hangilerinin kalıcı olduğunu nasıl anlarsınız? Hangisi çocuğunuzun ilgisini birkaç günden veya haftadan daha uzun süre meşgul edecek?

Aşağıda, çocuğunuzla birlikte büyüyecek, ona meydan okuyacak ve genel gelişimini (düşünme, fiziksel, dil ve sosyal-duygusal becerileri) besleyecek oyuncakları seçmek için bazı fikirler bulunmaktadır. Çocuk gelişimi uzmanları iki yaşındaki erkek çocuklar için yeni bir oyuncak seçerken akılda tutulması gerekenleri aşağıdaki şekilde belirtmektedir:

  • Çocuğunuzun birlikte büyüyebileceği ve yine de eğlenebileceği oyuncaklar seçin.
  • Çocuğunuzu aktif olmaya ve vücutlarını hareket ettirmeye teşvik eden oyuncaklar seçin.
  • Problem çözme becerilerini ve keşfetme becerilerini teşvik eden oyuncaklar seçin.
  • Çocuğunuzun hayal gücünü harekete geçiren oyuncaklar seçin ve onlara gerçek hayattaki oyuncaklarla “rol yapma” şansı verin.
  • Onlara meydan okuyan ve daha sonra kullanacakları eğitim becerilerini kazanmalarına yardımcı olan oyuncaklar seçin.

Çeşitli şekillerde kullanılabilecek oyuncaklar seçin.

İki yaşındaki erkek çocuklar parçalara ayırmayı, tekrar birleştirmeyi, çekip çıkarmayı, yerleştirmeyi, eklemeyi ve inşa etmeyi severler. Çocuğunuzun onlarla birçok farklı oyun oynayabileceği anlamında “açık uçlu” oyuncaklar seçin.

Örneğin, bir yol, bir hayvanat bahçesi, bir köprü veya bir uzay gemisi yapmak için ahşap bloklar veya birbirine geçen plastik bloklar kullanılabilir. Bunun gibi oyuncaklar çocuğunuzun hayal gücünü harekete geçirir ve problem çözme ve mantıksal düşünme becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Örnekler: Bloklar, birbirine geçen bloklar, iç içe geçme blokları veya bardaklar ve kum ve su oyuncakları.

Çocuğunuzla birlikte büyüyecek oyuncaklar arayın.

Çocuğumuzun iki gün boyunca oynadığı ve bir daha asla dokunmadığı bir oyuncağı alma deneyimini hepimiz yaşamışızdır. Farklı gelişim aşamalarında eğlenceli olabilecek oyuncaklar arayarak buna karşı korunabilirsiniz.

Örneğin, küçük plastik hayvanlar, kendileri için bir ayakkabı kutusu evi yapabilen küçük bir çocuk için eğlenceliyken, daha büyük bir çocuk, uydurduğu bir hikayeyi canlandırmak için onları kullanabilir.

Örnekler: Plastik oyuncak hayvanlar ve aksiyon figürleri, oyuncak evler, trenler ve damperli kamyonlar, peluş hayvanlar.

Keşfetmeyi ve problem çözmeyi teşvik eden oyuncaklar seçin.

Oyuncaklar, çocuklara tekrar tekrar yeni beceriler uygulama şansı verir. Çocuklara kendi başlarına veya biraz koçluk yaparak bir şeyi çözme şansı veren oyuncaklar, mantıksal düşünme becerilerini geliştirir ve ısrarcı problem çözücüler olmalarına yardımcı olur.

Ayrıca çocukların uzamsal ilişkiler becerilerini başka bir deyişle, işlerin nasıl birbirine uyduğunu anlama becerilerini, el-göz koordinasyonunu ve el ve parmaklardaki küçük kasları kullanma gibi ince motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olurlar.

Örnekler: Bulmacalar, yapbozlar, puzzle, şekil ayırıcılar, bloklar, iç içe geçme blokları veya bardaklar, kil, boya, pastel boya veya oyun hamuru gibi sanat malzemeleri.

Çocuğunuzun hayal gücünü harekete geçiren oyuncaklara bakın.

Çocuğunuzun bu yaşlarda, artık başka birinin (bir kral gibi) rolünü üstlenebildiği ve bir şeyin (bir blok gibi) aslında başka bir şey olduğunu (kek gibi) hayal edebildiğinden, yaratıcılığı gerçekten yükseliyor.

Çocuğunuzun hikayeler geliştirirken ve canlandırırken kullanabileceği oyuncaklar arayın. Rol yapma oyunu ve oyuncakları, dil ve okuryazarlık becerilerini, problem çözme becerilerini ve sıralama, olayları mantıklı bir sıraya koyma becerisini geliştirir.

Örnekler: Giydirme kıyafetleri, bloklar, oyuncak yiyecekler ve plastik tabaklar, aksiyon figürleri, pelüş hayvanlar, trenler ve kamyonlar, oyuncak evler, oyuncak aletler, korsan gemileri.

Çocuğunuza “gerçek” şeylerle ya da gerçeğe benzeyen oyuncaklarla oynama şansı verin.

İki yaşındaki erkek çocuğunuz artık, televizyon uzaktan kumandaları veya ışık anahtarları gibi dünyasındaki nesnelerin nasıl çalıştığını anlamakta başarılı oluyor. Cep telefonunuz gibi “gerçek” eşyalarla oynamakla da ilgileniyor çünkü sizin gibi büyük ve yetenekli olmaya hevesli.

Gerçeğine benzeyen oyuncaklar çocukların problem çözmesine, uzamsal ilişkileri öğrenmesine, işlerin nasıl birbirine uyduğunu anlamasına ve ince motor becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Örnekler: Plastik tabaklar ve yiyecekler, oyuncak anahtarlar, oyuncak telefon, süs kıyafetleri, müzik aletleri, tamir aletleri, çocuk süpürgeleri, paspaslar, fırçalar.

Okumaya hazırlık olabilecek oyuncakları seçin.

Kitaplar, manyetik alfabe harfleri ve kalemler, boya kalemleri ve parmak boyaları gibi sanat malzemeleri, çocuğunuzun erken yazma ve okuma becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Paket servis menüleri, kataloglar veya dergiler gibi gerçek hayat aksesuarları, çocuğunuzun bakması ve oynaması için eğlencelidir ve ayrıca harflere, metinlere ve baskıya aşinalık oluşturur.

Çocuğunuzu aktif olmaya teşvik eden oyuncaklar arayın.

İki yaşındaki erkek çocuklar, vücutları artık daha güçlü ve daha güvenli olduğu için her türlü fiziksel numarayı yapıyorlar. İşiniz, küçük çocuğunuzun oyun alanındaki en yeni başarısı için minnettar bir izleyici olmak! Çocuğunuzun mevcut fiziksel becerilerini uygulamasına ve yenilerini geliştirmesine yardımcı olacak oyuncaklar arayın.

Örnekler: Farklı şekil ve boyutlarda toplar, üç tekerlekli bisikletler veya üç tekerlekli scooterlar, plastik bowling takımları, çocuk boy basketbol potası, çekme oyuncaklar, kova doldurmak ve çekmek, kazmak ve tırmıklamak için bahçe aletleri, sürünerek geçilecek tüneller yapmak için hareketli kutular.

Kuşaklar arası oyunu besleyen oyuncaklar arayın.

Yetişkinler ve çocuklar birlikte neredeyse her şeyi oynayabilirken, yetişkinlerin katılımı için tasarlanmış bazı oyuncaklar da vardır. Çocuğunuz 3 yaşına yaklaştıkça, hafızayı kullanmayı içeren erken ahşap oyunları veya okuma gerektirmeyen basit tahta oyunları her yaştan kişi için eğlencelidir.

Hepiniz birlikte oynadığınızda bir “aile oyunu gecesi” başlatmayı düşünün. Masa oyunları sayma, eşleştirme ve hafıza becerilerinin yanı sıra dinleme becerilerini ve öz kontrolü teşvik eder. Ayrıca dil ve ilişki kurma becerilerini de beslerler. Bir diğer önemli fayda, çocuklara nazik kazananlar olmayı ve kaybetmekle nasıl başa çıkacaklarını öğretmektir.

İki Yaş Erkek Çocuklar için Hediyeler ve Oyuncaklar Nasıl Seçildi?

İki yaşındaki erkek çocuklar her geçen gün çevrelerindeki dünyayı daha fazla anlamaya başlarlar. İlk doğum günlerinden beri çok şey öğrendiler ama daha gidecek çok yolları var. İşte bu yıl küçük oğlunuzdan bekleyebileceğiniz kilometre taşlarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Fiziksel Dönüm Noktaları

Tombul bacaklı küçük meleğiniz kaslarını geliştirdikçe uzamaya ve gelişmeye başlıyor ve ikinci yılında tırmanmaya, toplara tekme atmaya, mobilyaların üzerine tırmanmaya ve daha uzağa koşmaya başlayacak.

Bu durum elbette sizi biraz yoracaktır! Çizme, istifleme, sıralama, boyama ve hatta küçük nesneleri doğru alanlara yerleştirmeyi öğrendikçe ince motor becerileri de artacaktır.

2 yaşındaki oğlunuz beceride ustalaştıkça yürümesi çok daha yumuşak ve dengeli olacaktır. Daha az sakar olmaya başlayacak ve düşerse bile kalkmak için yardıma ihtiyacı olmayacaktır. Yavaş yavaş dengesini sağlaması, kaba motor becerilerinin çok çalıştığının bir işaretidir. İkinci yıl, vücuduna ve hareketine hakim olan küçük oğlunuz için yoğun ve eğlenceli bir zamandır.

Duygusal Dönüm Noktaları

İki yaşındaki erkek çocuklar “korkunç ikililerin” bir parçası olarak öfke nöbetleriyle etrafa saldırmaya başlayabilir. Öfke nöbetleri, açlık, yorgunluk ya da bir kuraldan hoşlanmama gibi herhangi bir durumdan ötürü hayal kırıklığını ifade etmenin bir yoludur.

Sözlü becerileri yetişkinlere onu neyin üzdüğünü söyleyecek kadar yeterli olmadığı için vücudu ve davranışları ile öfkesini gösterecektir. Ona ihtiyacı olan kelimeleri öğretmeye çalışın ve öfke nöbetlerinin kabul edilemez bir iletişim biçimi olduğunu bildiğinden emin olun.

Hala neyin kabul edilebilir neyin kabul edilemez olduğunu öğrenirken iyi davranışları övün. İki yaşındaki erkek çocuklar için tutarlılık çok önemlidir. İki yaşındaki bir çocuk için her şey bir öğrenme deneyimidir.

İki yaşındaki erkek çocuklar üzüntüden öfkeye kadar değişen duygularla doludur. Çeşitli duygularla birlikte, dürtülerini, hislerini ve eylemlerini engellemeyi öğrenirken sık sık ruh hali değişiklikleri de yaşarlar.

Bu süreç çocuğa bağlı olarak daha uzun sürebilir. Oğlunuzun gelişen görüşlerine göre dünya hala onun etrafında dönüyor, çünkü o başkalarının da ihtiyaçları, istekleri ve duyguları olduğunu anlamaya ancak yeni yeni başlıyor.

Sosyal Dönüm Noktaları

İki yaşındaki erkek çocuklar duygusal değişikliklere rağmen, stilleri toplum için fazla cesur olsa da yavaş yavaş kendileri giyinmeye başlayabilirler. Daha diğer çocuklarla paylaşmaya hazır olmayabilirler ama toplumsal paylaşım normunu yavaş yavaş öğrenmeye başlarlar. Her iki durumda da etraflarındaki çeşitli insanlarla dolu bir sosyal hayatı severler.

İki yaşındaki erkek çocuklar ebeveynlerini, kardeşlerini kopyalamayı ve gün boyunca tanıştığı herkesi taklit etmeyi çok severler. Aynı zamanda tamamen rol yapma oyunuyla da meşguldürler. Bu dönemde çocuğunuzu başkalarının önünde bile meydan okurken bulursanız şaşırmayın, çünkü sadece sınırlarını test ediyordur.

Bilişsel Dönüm Noktaları

Konu konuşma olduğunda her çocuk farklıdır, birçoğunun geniş bir kelime haznesi varken diğerleri hala bebek dilini konuşur. Bazı bebekler dili ve konuşmayı biraz daha kolay öğrenebilir ve cümle halinde konuşabilir.

İki yaşındaki erkek çocuğunuz konuşma ve dil becerilerinde gerideyse üzülmeyin. Bazı bebekler her seferinde bir beceriye odaklanmaktan hoşlanır ve çoğu hareket veya duygulara odaklanmayı ve diğer becerilerde ustalaşana kadar konuşmayı geciktirmeyi tercih eder.

Bu dönemde iki yaşındaki oğlunuzun işi oyun oynamaktır ve oyunu çok ciddiye alır. İşlerin nasıl çalıştığını anlamak ve süreci öğrenmek için başkalarının eylemlerini tekrarlamak ister. Bu nedenle artık iki aşamalı komutları izlemeye başlayabilir ve hatta en sevdiği kitaplardaki satırları bile tamamlayabilir.

Diğer Dönüm Noktaları

Şimdiye kadar iki yaşındaki oğlunuz 11 saat veya daha fazla gece boyunca uyuyor olmalı. Tuvaletini yapmaya ihtiyaç duyduğu için ona uyanmayı öğretmeye başlamak isteyebilirsiniz. Ayrıca, takip edecek bir model bulmasına yardımcı olacak tutarlılık için bir uyku vakti rutini ayarlayın.

Bazı çocuklar hala gündüzleri iki kez şekerlemeye ihtiyaç duyar. Geceleri uyumakta sorun yaşıyorsa uykularını biraz daha kısa kesmeyi deneyin.

Küçük dağcınız belki beşiğinden kendini çekiyordur. Beşiğinden çıkarsa, beşik artık amacına hizmet etmeyecek ve onu güvende tutmayacaktır. Hatta dışarı çıkmaya çalışırken düşebilir, bu yüzden muhtemelen bir genç çocuk yatağına geçme zamanı gelmiştir.

2 yaşındaki oğlunuz dil, hareket ve ince motor becerilerine odaklanırken, oyuncakların çoğu bu üç gelişim alanına odaklanır. İki yaşındaki çocukların çoğu, arabalar gibi hareket eden eşyaları izlemeyi sever veya nesneleri hareket ettirmeyi severler. Bu yüzden birçok iki yaş erkek çocuk oyuncağının tekerlekleri vardır. Kitaplar, kelimeleri öğrenmelerine ve büyümelerine yardımcı olmak için son derece önemlidir.

Bebeğinizle sık sık konuşun ve okumak da harika bir bağ kurma zamanı ve dil becerilerini geliştirmenin en iyi yöntemi olduğundan sık sık kitap okuyun. Küçük oğlunuzla taklit ettikleri gibi konuşmamaya çalışın ve onlara ne öğrettiğinizi öğrenin.

Bebek konuşması ile konuşursanız, bebek konuşması hakkında konuşurlar ve gelecekte kırılması zor başka bir alışkanlığı olur. Onun dünyasının nedenlerini ve nasıl olduğunu anlamasına yardımcı olmak için, bunu yaparken ne yaptığınız hakkında konuşun.

Yukarıdaki oyuncaklar gibi öğreten ama aynı zamanda eğlenceli olan, onun yeteneklerine ve öğrendiklerine hitap eden ama aynı zamanda onun eğlence ve hayal gücü arzusuna da hitap eden oyuncakları seçmeye çalışın.

Oyuncak ne kadar basitse iki yaşındaki erkek çocuğunuz hayal gücünü o kadar çok kullanır. Tüm oyuncaklarının gürültülü oyuncaklar olmadığından emin olun. Yeni becerileri teşvik etmek için geniş bir oyuncak yelpazesi bulundurmaya çalışın.

2 Yaşındaki Erkek Çocuk Oyuncakları Hakkında Sık Sorulan Sorular

İki yaşındaki erkek çocuğum odasında oyuncaklarla tek başına oynayabilir mi?

Evet oynayabilir, ama odasında ne tür oyuncaklara sahip olduğuna dikkat edin. Yetişkin gözetimi gerektiren oyuncakları odasında başıboş bırakmayın. Şimdiye kadar muhtemelen bir beşikte yatıyordur ve beşikten tek başına kalkabileceği için tüm oyuncakların güvenli yerde olması gerekir.

Oğlum bir scooter veya üç tekerlekli bisiklet yerine büyük bir çocuk bisikletine hazır mı?

Denge, iki yaşındaki bir erkek çocuğun hala üzerinde çalıştığı becerilerden biri olduğu için bir scooter veya üç tekerlekli bisiklet kullanmanız daha doğru olacaktır. Eğer gerçekten bir bisiklet denemesini istiyorsanız, eğitim tekerlekli kısa bir bisiklet aldığınızdan emin olun.

Oğlum spor oyuncaklarına ilgi göstermezse ne yapmalıyım?

Bütün erkek çocuklar sporla ilgilenmez. Bazıları hayatın ilerleyen dönemlerine kadar sporla ilgilenmeyebilir, bazıları ise spora asla ilgi duymayabilir. İlgi uyandırmak için çeşitli sporları deneyin, ancak hiçbiri onu heyecanlandırmıyorsa üzülmeyin. Onu canlı oyunlara götürmeyi deneyin veya hatta bölgenizde varsa küçükler takımında oynamasına izin verin.

Oğlum STEM ve eğitici oyuncaklar için yeterince büyük mü?

Neredeyse tüm pilsiz oyuncaklar iki yaşındaki erkek çocuklar için STEM oyuncaklarıdır çünkü oyuncak, çocuğunuzun mekansal muhakemeyi anlamasına, inşa etmeyi teşvik etmesine, el-göz koordinasyonuna odaklanmasına ve sebep ve sonuç ilişkisini öğrenmesine yardımcı olur.

Oğlumu okumaya teşvik etmeli miyim?

Çoğu küçük çocuk okuyamaz, ancak harfleri seçmeye başlayabilirler. Bu yaşta harfleri gösterme ve alfabe odaklı kitaplar okuma fırsatını değerlendirmeye çalışın. Çok ender olmakla beraber bazı iki yaşındaki bebekler okumaya başlar, ancak bu kural değildir ve teşvik edilmesi gerekli değildir. Her çocuk kendi zamanında okur.

Bazı bebekler harflerden etkilenir ve diğer bebeklerden daha çok harflere ve kelimelere odaklanırken, diğerleri harekete odaklanır. O anda ne istediklerine odaklansınlar, daha sonra sürecin tadını çıkarmaya hazır olduklarında okumak için bolca zamanları olacak.

Oğlum sadece oyuncaklarını dağıtıyor ve onlarla oynamıyor gibi görünüyor. Ne yapmalıyım?

İki yaşındaki erkek bir çocuk ile hayata hoş geldiniz. Bazı çocuklar diğerlerinden daha dağınıkken, diğerleri az bir cesaretle oyuncaklarını toplama eğilimindedir. İki durum da yanlış değil, sadece birbirlerinden farklıdır.

Her bir oyuncakla nasıl oynayacağını göstererek iki yaşındaki oğlunuzu oyuncakları fırlatmak yerine onunla oynamaya teşvik edin. Bazı çocuklar, bunalmış oldukları için ve duygularla nasıl başa çıkacaklarını bilmedikleri için oyuncakları atarlar. Oyuncak sayısını daha az sayıya indirmeyi de deneyebilirsiniz.

Oğlum oyun alanlarına hazır mı?

İki yaşındaki erkek çocuklar küçük oyun alanlarına hazırdır. Merdivenleri ve kaydırakları kullanabilirler. Muhtemelen çokça yardıma ihtiyaçları olacaktır, ancak bu zorluk karşısında da heyecanlanacaklardır. Çocuğunuzun zarar görmemesi için oyun alanının yaşına uygun olduğundan emin olun.

Kabul edelim, her çocuk farklıdır ve bu kesinlikle bir sorun oluşturmaz, bu harika farklılıkları kucaklamanız gerekir. Belki de iki yaşındaki erkek çocuğunuz yılanlara bayılıyor ya da astronotmuş gibi davranıyor olabilir.

İki yaşındaki erkek çocuklar için oyuncak satın alırken bir bütçeyi akılda tutmak kesinlikle önemli olsa da harcanan paralar değil, o mükemmel GÜLÜŞÜ elde etmek en harika duygudur. Bu nedenle çocuğunuz için satın alacağınız oyuncağı doğru seçmek için çocuğunuzu gerçekten tanımalısınız.

Oyuncaklardaki seslerin, ışıkların ve müziğin faydaları nelerdir?

İki yaşındaki erkek çocuklara yönelik pek çok oyuncak, düğmeler, kollar, ışıklar ve müzik gibi ek fonksiyonlara sahiptir. Oyuncağın pek çok farklı işlevi olduğu için genellikle bu oyuncaklar gelişimsel ve eğitici olarak pazarlanır.

Ne yazık ki, bu genellikle çocuk için tam tersi bir etkiye sahiptir. Bir oyuncak ne kadar çok şey yaparsa, çocuğunuzun o kadar az yapması gerekir. Çocuğunuz oturup oyuncağın performansını izleyebiliyorsa, bu muhtemelen eğitici olmaktan çok eğlencelidir.

Ayrıca, bu oyuncaklar sebep-sonuç ilişkisini öğrenen bir çocuk için kafa karıştırıcı olabilir. Bir oyuncak rastgele müzik çalmaya başlarsa veya ışıkların hangi düğmenin yanıp sönmeye başladığı belli değilse, çocuğunuz hangi eylemlerinin ışıkları ve müziği ürettiğini öğrenmiyor demektir.

Kısacası, en kullanışlı oyuncaklar, küçük bir çocuğun en çok hareket etmesini gerektiren oyuncaklardır. Çocuklar bir şeyi yapmak için zihinlerini ve bedenlerini ne kadar çok kullanırlarsa, o kadar çok öğrenirler.

Oyuncaklar, ambalajların ve reklamların sıklıkla iddia ettiği gibi gerçekten de bebeğimi daha akıllı yapabilir mi?

Bu iddialarda bulunan çoğu ürünün çocukların zekasını arttırdığı kanıtlanmamıştır. Aslında, doldurmak ve boşaltmak için plastik kaseler, çadır yapmak için tırmanmak ve yığmak için yastıklar, giyinmek için eski giysiler gibi güvenli ev eşyaları genellikle en iyi öğrenme araçlarıdır.

Unutmayın, çocuğunuz problem çözmek ve kendi fikirlerini geliştirmek için zihnini ve bedenini ne kadar çok kullanırsa, o kadar çok öğrenir.

Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
  • Total (0)
Compare
0