2 Yaşındaki Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi ve Oyuncak Tavsiyeleri

Çocuğunuzun becerilerini geliştirmenin en iyi yollarından biri oyuncaklardır. Oyun zamanı çocuğunuz için sadece eğlenceli ve heyecan verici bir aktivite değil, aynı zamanda gelişimi için de oldukça gereklidir.

İki yaşındaki çocuğunuz için bir hediye fikri mi arıyorsunuz yoksa sadece belirli oyuncakların ne gibi faydaları olduğunu mu merak ediyorsunuz? Yazımızda iki yaşındaki çocuğunuz için en iyi oyuncak ve hediye seçeneklerini sizler için derledik.

2 Yaşındaki Kız Çocuklar için En İyi Oyuncaklar ve Hediyeler

2 yaşındaki çocuğunuz enerji ve merakla doludur. Basit problemleri deneme yanılma yoluyla çözebilir ve genellikle bir aktiviteyi sıkılana kadar tekrar tekrar uygulamayı sever. 2 yaşındayken çocuklar, hayatlarındaki yetişkinleri kopyalamak için tanıdık nesneleri ve durumları kullanarak oyun sırasında daha fazla rol yapmaya başlarlar.

1 Yaş Oyuncak Seçimi ve 12 Oyuncak Tavsiyesi

Peki 2 yaşındaki çocuklar için en iyi oyuncak hangisi? İlk önce, dayanıklı olmalı ve tabiki de eğlenceli bir oyuncak olmalı. Sürgülü oyuncaklar, düğmelerine bastığınızda ışıkları yanan veya ses çıkaran oyuncakları 2 yaşındaki çocuklar da çok sevecektir. Çocuğunuzun el-göz koordinasyonu geliştiği için bulmacalar ve basit inşaat oyuncakları da 2 yaşındaki çocuklar için uygun olacaktır.

2 Yaşındaki Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

Küçük çocuğunuz iki yaşına geldiğinde, büyük olasılıkla renkleri ve şekilleri sıralamak ve arkadaşlarıyla oynamak konusunda daha fazla heyecanlanmaya başlar. Etrafta koşuyor, topları tekmeliyor ve bir şeyler fırlatıyor bile olabilir, sonuçta yürümeye başlayan çocuklar oldukça hareketlidir.

2 Yaşındaki Erkek Çocuklar için En İyi Oyuncaklar ve Hediyeler

2 yaşındaki erkek ve kız çocukları için oyuncak alışverişi yaparken, ilgi alanlarına uygun ancak yine de yeni bir şeyler öğrenmelerine yardımcı olacak oyuncakları seçtiğinizden emin olun.

Örneğin, her zaman anne ve babayı yemek yaparken izlemek istiyorlarsa, yemek “yapabilmeleri” ve ince motor becerileri üzerinde çalışabilmeleri için oyuncak mutfak setlerini seveceklerdir.

İki yaşındaki çocuklar için oyuncak seçerken, aramanız gereken bazı özellikleri aşağıda sizin için derledik:

 • Depolama Dostu Oyuncaklar: Katlanması ve saklanması kolay ve taşınabilir oyuncaklar seçmeniz faydalı olacaktır. Bu tür oyuncaklar düzenli kalmanıza izin verir böylece oyuncaklarınızı oyun oynamaya veya tatile götürebilirsiniz. Bu dönemde çocuğunuza oyun saatinden sonra eşyalarını toplamasını öğretmenin zamanı da gelmiştir. Ancak oyuncakları toplamayı eğlenceli hale getirmeniz gerekir bu sayede toplamaya onlar da katılacaklardır.
 • Ses Çıkartan ve Şarkı Söyleyen Oyuncaklar: 2 yaşındaki çocuğunuz bu yaşlarda kelime dağarcığını genişletmeyi ve duyduğu tüm sesleri çözmeyi öğreniyor. Ses çıkartan ve şarkı söyleyen oyuncaklar daha ilgi çekici olabilir ve onlara dil becerilerinde yardımcı olabilir.
 • İç Mekan ve Dış Mekan Oyuncakları: Oyuncak iç ve dış mekanlarda kullanılabiliyorsa, daha çok yönlü olacaktır. Bu sayede çocuğunuzla güneşli havalarda dışarıda, yağmurlu günlerde de içeride oynayabilirsiniz.
 • Toksik Olmayan ve Çevre Dostu Oyuncaklar: Çoğu oyuncak artık toksik olmayan malzemelerle üretiliyor. BPA içermeyen ve çevre dostu oyuncaklar arayın. Bu, çevre için üzerinize düşeni yapabileceğiniz ve çocuğunuzun oyuncaklarının güvenli olduğunu bildiğiniz anlamına gelir.

İki Yaşındaki Çocuklar İçin En İyi Oyuncaklar Nelerdir?

Çocuğunuz iki yaşına geldiğinde, muhtemelen daha iddialı bir hale de geldiğini fark edeceksiniz. Ancak, genellikle bir şeyleri bağımsız olarak yapmak ve yardımınıza ihtiyaç duymak arasında kaldıklarını görebilirsiniz. Bu dönemde çocuğunuzun dil becerileri gelişir ve basit cümlelerle konuşarak istek ve ihtiyaçlarını kesinlikle bildirebilirler.

Ayrıca bu dönemde biraz hayal gücü de geliştirdiler ve zihinlerinde imgeler oluşturabiliyorlar. Bu nedenle eğitici oyuncaklara yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Eğitici oyuncaklar 2 yaşındaki çocuğunuzun güven ve el becerisi geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Çocuk gelişimi uzmanlarına göre oyuncaklar, küçük çocukların gelişimi için çok faydalıdır ve oyuncakların küçük çocuklar için iki temel işlevi vardır. Oyuncaklar çocuğu teşvik ederek onu oynamaya ve çevresini keşfetmeye iter.

Ayrıca ince motor becerileri, konsantrasyon ve iletişim gibi becerileri geliştirmek için de oyuncaklar ideal birer öğrenim aracıdır. Oyuncaklar, çocuğun etrafındaki yetişkinleri daha oyuncu hale getirmek ve küçük çocukla olumlu bir ilişki kurmalarını sağlamak için de yararlıdır. Böylece çocuğunuzun sağlıklı gelişimini daha da desteklemek ve bağlanmayı güçlendirmek adına olumlu etkileri vardır.

Yürümeye başlayan bir çocuğun hem bireysel olarak hem de diğer çocuklarla oynayabileceği oyuncaklar iki yaşındaki bir çocuğa alınabilecek en iyi oyuncaklardır.

Çocuklar, diğer çocuklarla minimum etkileşimle birlikte oynamaktan, onlarla rekabet ederek veya onlarla iş birliği yaparak oynamayı seçerler. Bu nedenle, iki yaşındaki çocuklar için tek başlarına ve arkadaşlarıyla oynayabilecekleri oyun setleri harika bir seçim olacaktır. Basit ahşap oyuncaklar ve çocukların sayı ve harflerle güvenini artıran oyuncaklar bu yaşlar için iyi birer oyuncak seçimi olacaktır.

Bebeğinizin iki yaşında gelişimine ve eğitimine yardımcı olacak en iyi oyuncakları seçmek için aşağıdakilerden yararlanabilirsiniz:

 • Dil becerilerini geliştirmeye yardımcı olun ve rol yapma oyunlarını teşvik edin. Örneğin alışveriş yaparken giyinmeye dikkat edin, çünkü bunlar iki yaşındaki bir çocuğun yaratıcı oyununa ilham verebilir. Ayrıca iki yaş bebeğiniz için sanat malzemeleri satın almak için iyi bir zamandır. Onları yaratıcı olmaya davet edebileceğiniz bir alan oluşturun.
 • Yapı oyuncakları 2 yaşındaki çocuklar için harika oyuncaklardır, yapbozlar da aynı şekilde iki yaşındaki çocuklar için idealdir. Çocuğunuzdan ister renk ister şekil olsun, bir şeyleri eşleştirmesini isteyen her şey iyi bir şeydir. Kapıları açan plastik anahtarları, dört veya beş parçalı yapbozları veya birbirine bağlanabilecek tren setlerini ve arabaları satın almayı düşünebilirsiniz.
 • Rol oyuncakları: İki yaşındaki çocuğunuzun yaptığınız her şeyi kopyaladığını fark edeceksiniz. Bu yüzden 2 yaşındaki çocuklar için oyuncak mutfak seti, oyuncak çamaşır makinesi ve oyuncak elektrikli süpürge gibi rol oyuncakları taklit heveslerini karşılayacaktır.
 • Denge bisikletleri ve üç tekerlekli bisikletler: Bebeğiniz hareketini arttırdığı için artık binilebilir oyuncaklara daha fazla ilgi gösterecektir. Bu nedenle bir denge bisikleti veya üç tekerlekli bisiklet satın almanız hem enerjisini atmasına hem de koordinasyonunu geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Koordinasyon Oyuncakları: Önünüzdeki bir yıl boyunca, yürümeye başlayan çocuğunuz her gün giyinmek için el gücünü ve koordinasyonunu geliştirecek. Düğme ilikleme, buruşturma, fermuar kapatma ve bağlama gibi ince motor becerileri uygulama fırsatı sunan oyuncakları düşünün. Dahası, çocuğunuz ilerleme kaydettikçe çatal kullanmayı ve bir bardaktan içmeyi öğrenecekler. Geniş, tutması kolay tutacakları, bölmeli tabakları ve renkli servis altlıkları olan eğlenceli, küçük boy çatal bıçak takımlarıyla bu becerileri geliştirmelerine izin verin.

İnşa Etme Oyuncakları: Basit kare ahşap bloklar, iki yaşındaki bir çocuğun temel inşaat işlerinin ayırt edici özelliğidir: istifleme, inşa etme, yıkma, yeniden inşa etme. Kuleler en fazla iki veya üç blok olmak üzere küçük başlayacak ancak ince motor becerileri geliştikçe daha da yükselecekler. Alfabe bloklarını seçin çünkü ikili bir amaca hizmet ederler: İstifleme için doğru şekil ve boyuttadırlar ve çocukları harflere alıştırmaya yardımcı olurlar.

İki yaşındaki çocuklar da yuvarlanan veya manyetik olan her şeye hayrandır, bu nedenle her iki ilgi alanını birleştirmek için ahşap demiryolu setlerini seçebilirsiniz. 2 yaşındaki çocuğunuz muhtemelen raylarla ilgilenmiyor sadece trenleri monte etmeyi ve itmeyi seviyor gibi gözükebilir ancak önümüzdeki bir veya iki yıl içinde rayları temel yollarda bir araya getirmek için koordinasyonu kazanacak.

Yürüme ve Koşma Oyuncakları: İki yaşındaki çocuklar, kaba ve ince motor becerileri, kas gelişimi, dayanıklılığı, koordinasyonu, dengeyi ve gücünü artıran şeyleri kovalamayı severler. Koşmak, küçük çocukların vücutlarıyla temas kurmasına yardımcı olur. Yakalama oyunları, bir çocuğun sırayla alıştırma yapmasına izin verir ve sosyal gelişim için önemli bir beceri kazanmalarını sağlar. Ayrıca toplar iki yaşındaki çocuklar için harika bir hediye olur, özellikle farklı boyut ve malzemelerden oluşan bir koleksiyon alabilirseniz, her biri eğlenceli bir meydan okuma sunacaktır.

Pedal Çevirme ve İtme Oyuncakları: İki yaşındaki çocuklar üç tekerlekli bisiklete binmeye hazır değiller, bu nedenle itme çubuğuna sahip çocuk bisikletlerini seçebilirsiniz. Yeni yürümeye başlayan çocukları bir üç tekerlekli bisiklete itmek, ayaklarını hareket ettirmeyi ve kendilerini dik tutmayı öğrenmelerine yardımcı olur ve sonunda üç tekerlekli bisiklete tek başına binmek için bir temel oluşturur.

Denge bisikletleri, 2 yaşındaki çocuklara pedalsız nasıl sürüleceğini öğreten başka bir seçenektir. Bir çocuk ayakları yukarıdayken dengede durmayı öğrenebilirse, iki tekerlekli bir bisiklete kolayca geçebilir. Denge bisikletlerini ahşap, metal ve plastik dahil olmak üzere çeşitli boyut ve malzemelerde bulabilirsiniz.

Okuma ve Konuşma Hediyeleri: 2 yaşındaki çocuğunuza doğum günü hediyesi olarak ilgi çekici resimli kitaplar vererek aile kitaplığınızı genişletin. Kitapları çocuğunuza sesli okumak dil gelişimine çok fazla katkıda bulunacaktır. Kitap okumak iki yaşındaki çocuğunuz için kelime hazinesi oluşturarak, hikayelerin başı, ortası ve sonu olduğunu öğretir ve ayrıca onlara kelimelerin soldan sağa doğru hareket ettiğini gösterir.

Küçük eller için yeterince sağlam oldukları için ahşap kitaplara sadık kalın. Kaldırmak ve indirmek için dokun ve hisset sayfaları veya kanatları olan klasik hikayeler ve etkileşimli hikayelerin bir karışımını elde edin.

Ayrıca 2 yaşındaki çocuklar daha uzun süre dikkat etmeye başladıklarından rafa daha uzun hikaye kitapları eklemeyi düşünün. Bu dönemde çocuğunuza hikaye kitaplarından şiire ve tekerlemelere kadar çeşitli okuma materyalleri sunmanız önemlidir.

Yaratma ve İfade Etme Oyuncakları: 2 yaşındaki çocuklar için en iyi oyuncaklar ve doğum günü hediyesi fikirlerinden bazıları yaratıcılığı ve sanatsal ifadeyi teşvik eder. Bunlar boya kalemleri, yıkanabilir keçeli kalemler, parmak boyaları ve fırçalar gibi yaratıcılığı teşvik eden sanatsal oyuncaklardır.

2 yaşındaki çocuğunuz için sanat ürünle veya oyuncakla ilgili değildir, sadece süreçle ilgilidir. Çocuklar, yarattıklarının gururla sergilendiğini görmekten güzel bir benlik saygısı kazanırlar. Resmi kurutmak ve aynı anda sergilemek üzere asmak için basit bir çamaşır ipi ve mandal kullanın.

Bir çocuğu sanatla tanıştırmak, beyinde görsel imgeler yaratmak ve geliştirmek için gerçekten önemlidir.

Rol Yapmak ve Hayal Etmek İçin Oyuncaklar: İki yaşındaki çocuklar, hayal gücünü çalıştıran rol yapma oyununa ve oyuncaklarına bayılırlar. Büyüyen küçük çocuklarınıza hayal gücüne katılmaları için ilham vermek için bazı eğlenceli aksesuarlara yatırım yapın. Seçenekler arasında bir dizi oyuncak meyveler, çay saati aksesuarları, oyuncak kamyonlar ve daha fazlası yer alır.

Yüzen ve Sıçrayan Oyuncaklar: Banyo zamanı keşif için bir fırsat olabilir, bu nedenle lastik ördekler, oyuncak hayvanlar ve yüzer tekneler gibi banyo oyuncakları satın almayı düşünün. Diğer benzersiz küvet hediyeleri arasında bir köpük alfabe seti, istifleme kapları ve suda çözünür küvet boya kalemleri gibi oyuncakları inceleyebilirsiniz.

Oyuncaklar, iletişim becerilerini geliştiren sosyal etkileşimleri teşvik eder. Basit eşleştirme oyunları hafızayı geliştirebilir ve bulmacalar konsantrasyon ve azim konusunda yardımcı olur. Ayrıca yaratıcı oyun, çocukların hikaye anlatma ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

2 Yaşındaki Çocukların Gelişimsel Dönüm Noktaları Nelerdir?

Çocuğunuzun 2 yaşında atlayabileceği kilometre taşlarını bilerek, gelişimlerinin yolunda olduklarından veya endişelenecek herhangi bir neden olup olmadığından emin olabilirsiniz. Ancak unutmayın, tüm çocuklar farklıdır ve bazıları diğerlerinden daha erken veya daha geç gelişir.

Bilişsel Gelişim

 • Kendi başlarına düşünmeye ve akıl yürütmeye başlarlar.
 • Basit talimatları takip edebilir ve kolay kavramları anlayabilirler.
 • Oyun sırasında, rol yapmada daha iyi olabilirler ve hayal güçlerini daha fazla kullanabilirler.
 • İki yaşındaki çocuklar bazı renkleri tanıyabilir ve şekilleri sıralayabilir.
 • Dört veya daha fazla bloktan oluşan bir kule inşa etmek için problem çözme becerilerini kullanabilirler.

Dil Gelişimi

 • Küçük çocuğunuzun konuştuğunu fark edeceksiniz.
 • Konuştuğu tüm kelimeleri duyulabilirsiniz ancak net olmayabilir, çocuğunuz bazı nesneleri ve tanıdık insanları adlandırabilmelidir.
 • Kullandığınız kelimeleri kopyalama merakına sahip olabilirler, bu yüzden ne söylediğinize dikkat edin!
 • Birkaç kelime ve kelime öbeği içeren cümleler kurabilirler.

Duygusal ve Sosyal Gelişim

 • Çocuğunuz bağımsızlığı öğrenmeye başlar.
 • Diğer çocuklarla her zaman sosyalleşmez ama yaptıklarını taklit edebilirler.

İnce Motor Gelişimi – Küçük Kasların Kullanımı

 • Nesneleri kavrayabilmeli ve kullanabilmelidirler.
 • Kalem ile çizmeye ve tutmaya başlayabilirler.
 • Muhtemelen kendi kendilerine soyunmaya başlayacaklardır.

Kaba Motor Gelişimi – Büyük Kasların Kullanımı

 • Çocuğunuz yürümeye başladığında ayaklarına daha fazla güveneceklerdir.
 • Koşmaya ve hatta zıplamaya başlamak isteyeceklerdir.
 • Topu tekmelemenin yanı sıra bir şeyleri yakalamaya ve fırlatmaya çalışacaklardır.
Düşüncelerinizi duymaktan mutlu olacağız

Yorum yazın

Oyuncakbizde.com
Logo
Enable registration in settings - general
Compare items
 • Total (0)
Compare
0